build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црна хроника

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Црна хроника
    Posted: 29-Jun-2008 at 23:38
Излета товарен воз

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Jun-2008 at 23:47
Unhappy
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jun-2008 at 08:29
многу нормално балкан си е балкан истиов муабет е секојдневие во хрватска дури на zeljeznice.net како под форум имаат црна хроника која е прилично дебела, тоа кажува дека освен инфраструктура треба да се работи и на менталитетот или со дресирање или со репресирање!а имале и доста несреќи и со ICN-от 24.11.2006
Nagibni vlak 521 kretao se iz pravca Zagreba prema Splitu, a
naletio je na kamion tvrtke "Pevec" pun gipsanih ploča iz tvornice Knauf.но тоа нив не ги тангира воопшто, баш спротивно само ги охрабрува...
...Superbrzim vlakom od Zagreba do Rijeke za sat vremena -  Nacional 05.03.2007.

Superbrzi vlak kojim će se od Rijeke do Zagreba voziti samo sat vremena, a do Mađarske dva očekuje se do 2013. godine kada bi pruga trebala biti gotova. Cijena izgradnje bit će 15 milijardi kuna, a država će iz proračuna financirati cijeli projekt. HŽ infrastruktura objavit će za desetak dana natječaj za gradnju idejnog projekta željezničke pruge od mađarske granice do Rijeke. Pruga će biti dvotračna, a vlakovi će u istom trenutku moći voziti u oba smjera. Od mađarske granice do Karlovca pruga će biti remontirana te će se sagraditi drugi kolosijek, dok se u brdskom dijelu, od Karlovca do Rijeke planira gradnja potpuno nove trase.
Uz gradnju autocesta, ovo spada u najveći infrastrukturni projekt u neovisnoj Hrvatskoj. Prvo bi se trebali početi graditi veliki tuneli, koji su predviđeni na potpuno novom dijelu pruge od Karlovca do Rijeke. Nova pruga ide potpuno novom trasom, imat će puno tunela, mostova, a od sadašnje će biti kraća čak 54 kilometra, dakle gotovo trećinu.

Edited by beTon - 30-Jun-2008 at 16:06
Back to Top
Перо View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Jan-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Перо Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jun-2008 at 17:09
Da ne ima nekoj sliki od prevrteniot voz?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Jun-2008 at 20:47
Originally posted by Перо

Da ne ima nekoj sliki od prevrteniot voz?

Еве видео клип

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Aug-2008 at 17:53

Скопје, 11 август (МИА) - Патнички воз што сообраќал на релација Скопје - Кичево во 3 часот и 40 минути удрил во поставени камења на пругата кај местото Кисела Вода, меѓу населбата Ѓорче Петров и селото Радуша.

Во несреќата нема повредени. Настанати се оштетувања на моторната гарнитура, информира Центарот за управување со кризи.

Увид на местото на настанот извшиле екипи на МВР.

Канал 5 ТВ

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=36645&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Aug-2008 at 18:43
Баш ме интересира, кога ќе се фати некој од овие безмозочници, по колку точки може да одговара... Ги загрозуваат животите на десетици, стотици лица... Веројатно има основ да скапат во затвор долги долги години. Треба да се превземат вистински мерки да се фати барем по некој (пошто реално тешко се расчистуваат овие случаи), а кога ќе се фати преку неговиот случај да се прати порака до сите други потенцијални „диверзанти“. Мислам дека тоа е едниствен начин овие алармантни трендови да се стават под контрола. Само стварно не знам што се чека да се превземе нешто посериозно на ова поле? Зарем чекаме да се случи посериозна несреќа, па отпосле да видиме што ќе правиме???

Wallbash


Edited by Cloverstack - 11-Aug-2008 at 18:45
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Aug-2008 at 20:28
Можда е престрого, но таа маса, ја би ги нарекол thing бидејки за нив немам друг израз,  веќе мора да се „стави во колосек“
 Bash
Edited by Vladimir P - 11-Aug-2008 at 20:29
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Jan-2009 at 18:02
После волку снегови и мразови по патот, ме заинтересира како влијае снегот и мразот на шините врз сигурноста на возовите?

Кога сме кај тоа, кога во последен пат во Македонија се случија некоја голема железничка несреќа?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Jan-2009 at 19:56
oddamna se nema nesreka sluceno neznam koga beshe tacno poslednata,a snegot vliae na vozovite isto kako i vo cel soobrakaj,se dvizat mnogu sporo,poleka no sigurnoBig%20smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Jan-2009 at 19:59
Originally posted by La Linea

После волку снегови и мразови по патот, ме заинтересира како влијае снегот и мразот на шините врз сигурноста на возовите?

Кога сме кај тоа, кога во последен пат во Македонија се случија некоја голема железничка несреќа?

- Скоро никакви проблеми не представува снегот за возовите.

- Постојат две поголеми несреќи во Македонија 1976 и 1990, повеќе во материјална смисла. (од поновата историја)
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Jan-2009 at 20:01
spanecot sto ucestvuvashe vo 1990 vo taa soobrakajka uste e parkinan vo depoto na zeleznici t.e ne sum pominal od tamo 1 god. pa moze i da e trgnat sea.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Jan-2009 at 20:06
Originally posted by Б.Ѓ.Т

spanecot sto ucestvuvashe vo 1990 vo taa soobrakajka uste e parkinan vo depoto na zeleznici t.e ne sum pominal od tamo 1 god. pa moze i da e trgnat sea.

Дај малку твоето сеќавање по опширно, бидејќи не се сеќавам за несреќа со шпанец ???!!!
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Jan-2009 at 20:24

нели лани излета вагон на воз од Кочани, а мислам имаше и помал излет на вагон од товарен воз...

Владимир мислам имаше ти постирано слика од вагон со плуг, нели тоа се користи за расчистување препреки на пруга па и снег?! а за онаа несреќа од '76 случајно налетав на текст каде се спомнува голема несреќа кај велешко Теово пред триесет години,  дали е таа несреќа што ти ја наведуваш...

...

Точно пред триесетина години, некоја видовита жена по име Веса се обидела да почне со градењето на манастирот. По нејзино кажување, биле откопани неколку темели од стариот манастир. Подоцна, кога на старите темели почнала градбата на манaстирот, тој бил урнат од полицијата која не ја дозволувала изградбата на манастирот. Притоа Веса ги предупредила да не го прават тоа, бидејќи доколку го урнат, тука ќе се пролее многу крв. Но нејзиното предупредување никој не го сфатил сериозно. Наредниот ден таму се случила вистинска несреќа. Возот што сообраќал на релацијата Битола - Скопје излетал од шините и неколку вагони се превртеле. На шините останале само последните два вагона во кои имало невеста. Тогаш едно лице загинало, а многумина биле повредени. "Но во несреќата имаше и среќа. Малку фалеше возот да слета во бездната која се наоѓа само на десетина метри подалеку од манастирот. Тогаш, најверојатно, никој немаше да ја преживее несреќата", се присетуваат теовци на овој немил настан, сврзан со градењето на манастирот "Свети Архангел Михаил" .

Вест - П.А.Лазарова - 26.04.2003

 Edited by beTon - 05-Jan-2009 at 21:14
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Jan-2009 at 22:38
Кој верува во вакви глупости Ohno
Несреќата ќе се случела без разлика колку манастири се турнати или изградени.

Иако според мене имаме прилично сигурна железница,уште да не се расипуваа локомотивите толку многу ќе се беше подобро.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Jan-2009 at 23:19
па ако луѓе сведочат дека имало предупредување значи има и основ тоа предупредување да било вистинито, а дали некој верува или не во тоа што некој го кажал е сосем друга работа, баш сега има буквално за слична појава епизода на сител Smile
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Jan-2009 at 01:21
Оваа година ни излета еден товарен воз кај Зелениково за среќа без жртви, а за малку голема катастрофа ќе се случеше кај Клисура оваа пролет. Тогаш весникот Време пишуваше дека 2 товарни возови на отворена пруга се движеле директно еден кон друг, а биле застанати на само 50 метри оддалеченост!
Инаку се сеќавам како помал на несреќата во тунел, мислам меѓу Скопје и Велес. Ако добро се сеќавам се судрија два возови во тунелот, од кој еден беше патнички или експресен. Имаше повредени неколку патници, а би биле и многу загинати доколку не се случеше во тунел. Мислам дека се работи за 1996 година(проверете подетално).
Исто така сум читал и за тешка несреќа во 70-тите години на возот кон Кичево кога загинале 20-тина патници. Се работи за оние стари шинобуси кои Македонија ги има исфрлено, најверојатно баш поради тоа. Веројатно има уште неколку несреќи.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Jan-2009 at 01:36
нели лани излета вагон на воз од Кочани,

Вагон од воз неможам да се сетам дека имало

а мислам имаше и помал излет на вагон од товарен воз...

По некој товарен вагон има излетано во
- Прждево кај Демир Капија
- Во близина на Зелениково


Владимир мислам имаше ти постирано слика од вагон со плуг, нели тоа се користи за расчистување препреки на пруга па и снег?!

Незнам дали на ово мислеше, иначе такви плугови се користат во стварно екстремни случаи, со огромни наноси


а за онаа несреќа од '76 случајно налетав на текст каде се спомнува голема несреќа кај велешко Теово пред триесет години,  дали е таа несреќа што ти ја наведуваш...
...

Точно пред триесетина години, некоја видовита жена по име Веса се обидела да почне со градењето на манастирот. По нејзино кажување, биле откопани неколку темели од стариот манастир. Подоцна, кога на старите темели почнала градбата на мансатирот, тој бил урнат од полицијата која не ја дозволувала изградбата на манастирот. Притоа Веса ги предупредила да не го прават тоа, бидејќи доколку го урнат, тука ќе се пролее многу крв. Но нејзиното предупредување никој не го сфатил сериозно. Наредниот ден таму се случила вистинска несреќа. Возот што сообраќал на релацијата Битола - Скопје излетал од шините и неколку вагони се превртеле. На шините останале само последните два вагона во кои имало невеста. Тогаш едно лице загинало, а многумина биле повредени. "Но во несреќата имаше и среќа. Малку фалеше возот да слета во бездната која се наоѓа само на десетина метри подалеку од манастирот. Тогаш, најверојатно, никој немаше да ја преживее несреќата", се присетуваат теовци на овој немил настан, сврзан со градењето на манастирот "Свети Архангел Михаил" .

Вест - П.А.Лазарова - 26.04.2003

Не ова не го знам !
Познато ми е дека на 29-07-1976 во Згрополци во близина на Велес имаше несреќа каде и една локомотива 661-401 буквално е здробена.
И другата 1990 во Близина на Рајко Жинзифов-Велешко, каде е уништена уште една локомотива 661-145, и за жал еден човечки живот.

За другите удеси назнам, но ќе проверам.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Jan-2009 at 02:55

Дај малку твоето сеќавање по опширно, бидејќи не се сеќавам за несреќа со шпанец ???!!!


vo 1990 god.imashe soobrakajka megu megu kenedi i spanec ako ne se lazam a ne se lazam zasto sigurno e taka,masinovocacot na spanecot mi e tetin...e sea neznam dali praime muabet za istoto ova beshe vo periodot 1990 ili 1991 pokasno sigurno ne.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Jan-2009 at 06:00

Originally posted by Vladimir P

Незнам дали на ово мислеше, иначе такви плугови се користат во стварно екстремни случаи, со огромни наноси

па не баш мислев  на вагонот од овој пост, но тој бил на српски  шиновоз!, значи ова се нашите плугови за кризни ситуации, ова првово е претпоставувам за лавини или мраз LOL

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.