build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црна хроника

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1144
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 04-Jul-2013 at 22:17
Колку и да е озбилна веста, не можам да не се изнасмеам   

Edited by Тркало - 04-Jul-2013 at 22:18
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 04-Jul-2013 at 22:31
Ахахахха браво, замислете во Скопје да постоеше метро и особи како овие кои го згрешиле возот хаха!
Traveling.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 05-Jul-2013 at 13:29
Денес има објава дека едниот починал...
23ka.wordpress.com
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 05-Jul-2013 at 18:59
И тракториста загинал кај Ратае.Што би било доколку и кај нас вака возат возовите?????

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 19-Jul-2013 at 00:18
Од ударот на кранот на релација Кичево-Скопје(мислам дека оваа незгода беше кај Гостивар и има тројца повредени).Сликата е од давор од форумот


railserbia.netUploaded with ImageShack.us
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 19-Jul-2013 at 08:11
Кој неандерталец и го има ова направено на локомотивата? Да оставиш кран на сред пруга, мислам дека ова треба да заврши со сериозна кривична пријава од оние што работеле на лице место до сопствениците на фирмата. Уништена е 661-238, една од подобрите дизел локомотиви, штетата може да се проценува во десетици милиони денари.

Инаку, вообичаено е на оваа пруга во овој период од годината да сообраќаат дизел маневарки со патнички вагони. Доколку дента сообраќала таа локомотива, сигурно е дека би имало мртви во возот.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 19-Jul-2013 at 09:58
не дај боже да бил шпанецот
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1144
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 20-Jul-2013 at 00:00
На Канал 5 информацијата беше дека возачот на кранот бил од Охрид, а кранот бил ангажиран за потребите на МЕПСО во обнова на далеководи.По некоја логика и под претпоставка дека информацијата е точна,сигурно е возило на ЕМО, најчесто тие се изведувачи на овие работи.Професионалност до коска
Како сакате сфатете, воопшто немам жал за некој кој со цел ‘памет‘ застанал макар и 3 мм. на пругата.Ај сам се ставаш во опасност, туку и други луѓе и цел живот да памтат (можело да е) и трагедија.

Edited by Тркало - 20-Jul-2013 at 00:03
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 06-Aug-2013 at 20:05

Вагон излета од шините кај Куманово

Вагон излетал од шините по станицата кај Агино село. Според информациите, во несреќата која се случила нешто по 19 часот нема повредени. 

Патничкиот воз кој сообраќал од Табановце кон Скопје, кога тргнал од стојалиштето кај Агино село, последниот вагон се излизгал од шините. 
 
Информацијата ја потврдуваат и од полицијата од каде велат дека поради несреќата, железничкиот сообраќај е во прекин.

http://sitel.com.mk/node/90902

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 06-Aug-2013 at 20:36
 Ама значи со сликиве се врв медиумиве кај нас ... Слика од Чешке Драхе (ЧД) ставиле за МЖ несреќа..
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 06-Aug-2013 at 22:14
ОБНОВЕНО: Немало железничка несреќа кај Куманово
Првичните информации велат дека нема повредени од излизгувањето на последниот вагон од шините


Фото: Тоше Огњанов/Телеграф.мкФото: Тоше Огњанов/Телеграф.мк
Кај кумановско Агино село нема повредени, ниту пак се случила железника несреќа, вели за Телеграф.мк портпаролката на кумановската полиција Валентина Николовска.


Таа ги демантира информациите дека на патничкиот воз кој сообраќа од Табановце кон Скопје вечерва му излетал последниот вагон од шините. Според неа, само се откачила спојката меѓу вагоните и тој застанал на шините.

Според неа, од Македонски железници не побарале никаква полициска асистенција и информирале дека техничкиот дефект бил набрзо поправен, а вагонот закачен во композицијата.

Првичните информации на медиумите беа дека последниот вагон излизгал од шините набрзо по поаѓањето од стојалиштето кај Агино село.

(Телеграф.мк)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 11-Oct-2013 at 03:13
Несреќа кај Драчево, воз удри возило за сечење дрва
     
10.10.2013 | 16:29
Извор: Нетпрес
Прочитано: 1235 пати
     Испрати на пријател
     Зголеми го фонтот
     Намали го фонтот

Железничка незгода, но за среќа без жртви, воз удри во возило за сечење дрва, возачот скокнал на време и се спасил.
Инцидентот се случил на преминот кој се наоѓа непосредно пред станицата, а за среќа, возачот на возилото за сечење дрва успеал да скокне пред ударот и да мине без никакви повреди.Инцидентот се случил денеска околу 13 часот на железниќката станица во Драчево кога воз кој сообраќа на релација Велес-Скопје удрил во возилото.
Железничкиот сообраќајот моментално е во прекин поради несреќата.


http://tocka.com.mk/1/107793/nesreka-kaj-dracevo-voz-udri-vozilo-za-secenje-drva
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 31-Oct-2013 at 17:10
Патнички воз поминал преку него, а преживеал

Пат­нич­ки­от воз кој сообраќал на релацијата Битола - Скопје, поминал пре­ку Н.Н. (47), кој лежел на пругата, но за среќа, човекот минал само со полесни пов­ре­ди.

Нас­та­нот го потврдија од велешката полиција.

Несреќата се случила во 5,45 часот на вле­зот во Велес, кај бифето "Марија". Патничкиот воз, популарно наречен "шпанец", ве­ќе влегувал во градот, кога машиновозачот на пругата забележал човек што лежи па­ра­лел­но со неа. Бидејќи теренот е малку прегледен и со кривина, возот не можел да застане, па минал преку Н.Н. Не е познато дали тој сакал да се самоубие или, пак, зас­пал на пругата. Според портпаролот на Велешката болница, во која е пренесен пов­ре­де­ни­от, на него има само повеќе гребеници и тој е надвор од животна опасност. Од "Македонски железници" велат дека човекот имал среќа што "шпанецот" има ви­сок праг, па така човекот успеал да се спаси. Поради инцидентот, железничкиот со­об­ра­ќај на релацијата Велес - Битола беше во прекин 90 минути. СВР ги испитува при­чи­ни­те за инцидентот со среќен крај. Пролетва на истото место воз прегази зависник кој, седејќи на пругата, ја дочека смртта.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=C5CF5A912E401745985F7317828E39AF
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 31-Oct-2013 at 17:50
????????????


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 31-Oct-2013 at 18:04
Идиотштина! Може да загине глупакот!
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 31-Oct-2013 at 19:14
видеото го ставив како пример што прават младиве сега,и претпоставувма дека можеби се работи за нешто слично.

Русите прават бетер-на опклада треба да излезат од под воз за време на движењето на возот над него,кога ќе дојди размакот помеѓу предните и задните тркала.Звучи WTF но сум гледал вакви видеа

еве што е тоа:


Edited by gjoko - 31-Oct-2013 at 19:19
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 31-Oct-2013 at 19:30
Ова со легнувањето на пруга беше иницијација за влегување во банда во лектирата "Децата од Павловата Улица" од унгарскиот писател Ференц Молнар. Се сеќава ли некој?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 01-Nov-2013 at 13:46
Originally posted by Џоле

Патнички воз поминал преку него, а преживеал

Пат­нич­ки­от воз кој сообраќал на релацијата Битола - Скопје, поминал пре­ку Н.Н. (47), кој лежел на пругата, но за среќа, човекот минал само со полесни пов­ре­ди.

Нас­та­нот го потврдија од велешката полиција.

Несреќата се случила во 5,45 часот на вле­зот во Велес, кај бифето "Марија". Патничкиот воз, популарно наречен "шпанец", ве­ќе влегувал во градот, кога машиновозачот на пругата забележал човек што лежи па­ра­лел­но со неа. Бидејќи теренот е малку прегледен и со кривина, возот не можел да застане, па минал преку Н.Н. Не е познато дали тој сакал да се самоубие или, пак, зас­пал на пругата. Според портпаролот на Велешката болница, во која е пренесен пов­ре­де­ни­от, на него има само повеќе гребеници и тој е надвор од животна опасност. Од "Македонски железници" велат дека човекот имал среќа што "шпанецот" има ви­сок праг, па така човекот успеал да се спаси. Поради инцидентот, железничкиот со­об­ра­ќај на релацијата Велес - Битола беше во прекин 90 минути. СВР ги испитува при­чи­ни­те за инцидентот со среќен крај. Пролетва на истото место воз прегази зависник кој, седејќи на пругата, ја дочека смртта.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=C5CF5A912E401745985F7317828E39AF


Кога ќе излезе од болница паќ ке легне на пруга...сега легнал паралелно а тогаш преку двете шини...Има неколку случаи кога после првиот неуспешен обид за самоубиство истите тие повторно се одлучуваат за истиот чекор...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 01-Nov-2013 at 17:51
а не рачунаат дека некој ќе има трауми цел живот за тоа,иако не ни малку крив
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 01-Nov-2013 at 18:41
Originally posted by gjoko

а не рачунаат дека некој ќе има трауми цел живот за тоа,иако не ни малку крив


Веќе имаат трауми скоро сите машиновозачи...Од такви ситуации косите им белеат предвреме...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.