build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црна хроника

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 01-Apr-2014 at 22:25
Originally posted by polval

Веќе имам и порано речено, фрлање камења на воз во движење да се третира како обид за убиство, да се монтираат безбедносни камери на возовите тогаш ќе се знае и кој фрлал и како фрлал.



Камера на воз во движење, а уште и ноќе е безмалку бескорисна работа. А и тој што фрла камења сигурно не стои на 10 метри од пруга па камерата да може да го сними. Решение се појачани полициски патроли кога ќе проаѓаат возовите низ Радуша, Скопје Север и Черкези.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 13-Apr-2014 at 12:12

Еден воз налетал на камења, друг каменуван кај Морани


текстот на : http://makfax.com.mk/333516

Прашањето е до кога вака ? Додека не почне да се затвораат тие луѓе со закон како за обид за убиство ?

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 13-May-2014 at 08:38
Воз удри во автобус полн со патници пред Свети Николе - голем број повредени

Воз утрово удрил во автобус полн со патници пред Свети Николе. Очевидци за Press24 велат дека во несреќата ка се случила пред Срмзалино јима повеќе повредени и декана терен може да се забележат поголем број на возила на Брза Помош. Според нашите информации станува збор за автобус кој пренесувал патници од Струмица. Се уште немаме детални информации за околностите во кои се случила несреќата ниту пак за состојбата и точниот број на повредените.



http://www.press24.mk/node/88125

Edited by Џоле - 13-May-2014 at 08:38
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 13-May-2014 at 09:37
порталите пишуваат дека е шинобус,а оваа слика ми делува реално бидејќи ги гледам поновите возила на МВР и сепак се работи за патнички воз
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 13-May-2014 at 09:51
Прашање беше на време кога ќе се случи вакво нешто, среќа без смртни последици. Тие два премини кои се само неколку стотини метри оддалечени може да ти го скратат животот. Поготово навечер... Одлично и за пофалба за надлежните иако на нив ич не им чуе.

И секоја чест за шоферот со пола мозок кој поминал и покрај уклучената сигнализација која е никаква. Заслужува неколку годишна затворска казна.

Edited by Teglarot - 13-May-2014 at 10:28
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 13-May-2014 at 10:40
Ќе треба да почекаме на поконкретни видео материјали. По правило, на возот за Кочани треба да сообраќа моторен воз или како што некои го нарекуваат шинобус, но овде се работи за класичен патнички воз. И ова е добра работа бидејќи многу е опасно кога Шпанците би се судриле со поголеми возила, како што се автобуси и камиони бидејќи штетата кај нив тогаш е голема а со тоа и можноста за жртви.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 13-May-2014 at 11:26
И каква поука ќе извлечат надлежните од оваа несреќа?
Случајно да не им текне да постават рампи на ваквите опасни премини? И не се само проблем пругите туку и селата што лежат на самите патишта. Во колку села нема макар и најпримитивен тротоар барем од едната страна на патот? Има ли некој податок колку деца се згазени во тие села? Ние имаме вишок омладина, па ќе "принесуваме" и курбан, нели?

Колку чини една најевтина рампа за железнички премин; колку чини наједноставен тротоар долг еден километар и широк еден метар, ?

Уште колку вакви несреќи треба да се случат, па да почне да се работи на нивна превенција?

"Но, не, ние имаме поголеми приоритети, како што се галии и панорамски тркала, а овие што гинат кој ги е..., важно ние додека можеме ќе им продаваме м00да за бубрези" - е она порака што народот треба да ја прочита меѓу редови.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 13-May-2014 at 11:42
јас мислам дека не е до рампите туку до совеста на возачите(а тоа е правопропорционално со сивата маса во мозокот)
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 13-May-2014 at 13:32
Сликата е реална ,повредени се 80 % од патниците односно од 45 патници 36 се повредени од кој само еден или двајца со потешки повреди ,останатите се со помали скршеници  и гребаници. Инаку колку што можев да забележам на другите портали каде што имаше слики на овој премин има и светлосна сигнализација и рампа, а според очевидци возачот на автобусот се обидел да ја премине спуштената рампа и во тој момент наишол возот.

Се согласувам со phenomenon во однос за сигнализацијата ,рапмите и тротоарите, но сепак се знае ние имаме искривени приоритети кој не се совпаѓаат со реалните потреби.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 13-May-2014 at 13:46
Луѓе, гледајте ги фотографиите, текстот и видеото од терен, а веројатно дека сте и патувале некогаш накај Штип. На ова место има сообраќајни знаци долж патот, потоа звучна сигнализација и рампи што биле спуштени за време на минување на возот. Автобусот се обидел да премине преку патот со спуштени рампи, веројатно обидувајќи се истите да не ги удри. Бидејќи е голем, тешко и споро му одело минувањето низ две затворени рампи, а во тој временски период наишол возот. Од она што може да се види е дека возот го ПОТКАЧИЛ автобусот, инаку да имаше директен судир уште ќе ги собираа жртвите по поле.

Edited by Cloverstack - 14-May-2014 at 08:40
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 13-May-2014 at 14:47
Тука има фотогалерија со поголеми слики...

http://mia.mk/mk/Inside/RenderSingleGalleryTest/4177/1?month=5&year=2014&day=13&desc=0
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 13-May-2014 at 14:58
Originally posted by Teglarot

Прашање беше на време кога ќе се случи вакво нешто, среќа без смртни последици. Тие два премини кои се само неколку стотини метри оддалечени може да ти го скратат животот. Поготово навечер... Одлично и за пофалба за надлежните иако на нив ич не им чуе.

И секоја чест за шоферот со пола мозок кој поминал и покрај уклучената сигнализација која е никаква. Заслужува неколку годишна затворска казна.
Dvata premini se nekolku kilomentri oddaleceni.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 13-May-2014 at 19:23
Автобусот сакал да ја премине пругата и покрај вклучената сигнализација за забрана

Шоферот на автобусот на „Струмица експрес" не ја почитувал вклучената сигнализација за забрана за премин на пругата која упатувала на тоа дека пристигнува воз. Според сведочења на дел од патниците, пред автобусот поминал еден автомобил, па и шоферот на автобусот се обидел да го стори истото

http://www.mkd.mk/crna-hronika/avtobusot-sakal-da-ja-premine-prugata-i-pokraj-vkluchenata-signalizacija-za-zabrana

Еве дека светлата биле црвени.Плус Андреин крст.Плус рампа.


Ќе избегам од темава, ама верувам дека е поврзано.Трета поголема несреќа на Струмица Експрес.До вчера верував дека е лоша среќа...

10 јули 2012, пат Струмица - Радовиш, 20 повредени војници на АРМ
Два дена претходно на истиот пат, уште едно нивно возило излетано



Edited by Тркало - 13-May-2014 at 21:03
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 13-May-2014 at 19:51
Koлку и да е лоша и никаква сигнализацијата,треба да си морон да поминеш иако гледаш дека доаѓа воз.Посебно ако на товар имаш 45 души.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 13-May-2014 at 20:28
Sigurno edno 1000 pati go imam pominato ovoj pat i sekogas vnimatelno ja pominuvam prugata, znaejki gi makedonskite raboti, deka vsucnost moze da pomine voz i bez signalizacija i spisteni rampi... Patem receno, iako ovaa delnica ja imam bezbroj pati pominato, voz seuste ne sum videl da pomine. Na tolku nerazvien zeleznicki soobrakaj da se sluci vakva nesreka e navistina katastrofa...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 13-May-2014 at 21:16
Безброј пати го имам поминувано тој премин. Малку е удолнина кога се оди од Струмица према Скопје но прегледноста е убава зошто се работи за рамничарски дел. Искрен да бидам никако не можам да си претставам дека возачот не сакал да сопре, повеќе ми е веројатна варијантата „откажан систем за кочење„. Но ова е претпоставка да почекаме што ќе каже истрагата.
Инаку многу е лошо што овдека јас лично никогаш немам видено воз така да веројатно многумина мислат дека оваа пруга е „мртва„ но не верувам дека возач на автобус си помислил такво нешто.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 13-May-2014 at 21:41
ма каков сака нека биде преминот,јас кога врвам не 4 туку 14 очи отворам
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 13-May-2014 at 23:27
Originally posted by Denko

Sigurno edno 1000 pati go imam pominato ovoj pat i sekogas vnimatelno ja pominuvam prugata, znaejki gi makedonskite raboti, deka vsucnost moze da pomine voz i bez signalizacija i spisteni rampi... Patem receno, iako ovaa delnica ja imam bezbroj pati pominato, voz seuste ne sum videl da pomine. Na tolku nerazvien zeleznicki soobrakaj da se sluci vakva nesreka e navistina katastrofa...


Не зборувај напразно некои работи...Воз не може да помине доколку рампите не се спуштени туку истиот ЗАДОЛЖИТЕЛНО мора да застане пред патниот премин, да го обезбеди и да продолжи со возење...Така налага прописот за поминување преку патен премин кој е во дефект (доколку е дефект)
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 13-May-2014 at 23:30
Originally posted by kultuzin

Безброј пати го имам поминувано тој премин. Малку е удолнина кога се оди од Струмица према Скопје но прегледноста е убава зошто се работи за рамничарски дел. Искрен да бидам никако не можам да си претставам дека возачот не сакал да сопре, повеќе ми е веројатна варијантата „откажан систем за кочење„. Но ова е претпоставка да почекаме што ќе каже истрагата.
Инаку многу е лошо што овдека јас лично никогаш немам видено воз така да веројатно многумина мислат дека оваа пруга е „мртва„ но не верувам дека возач на автобус си помислил такво нешто.


Не е откажан системот за кочење...Автобусот бил втор пред патниот премин...пред него имало возило кое поминало на затворен патен премин и автобусов се залетал исто како него...дури и на пола поминување возачот бил свесен дека ќе дојде до несреќа...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 13-May-2014 at 23:47
Originally posted by zookisk

Originally posted by Denko

Sigurno edno 1000 pati go imam pominato ovoj pat i sekogas vnimatelno ja pominuvam prugata, znaejki gi makedonskite raboti, deka vsucnost moze da pomine voz i bez signalizacija i spisteni rampi... Patem receno, iako ovaa delnica ja imam bezbroj pati pominato, voz seuste ne sum videl da pomine. Na tolku nerazvien zeleznicki soobrakaj da se sluci vakva nesreka e navistina katastrofa...


Не зборувај напразно некои работи...Воз не може да помине доколку рампите не се спуштени туку истиот ЗАДОЛЖИТЕЛНО мора да застане пред патниот премин, да го обезбеди и да продолжи со возење...Така налага прописот за поминување преку патен премин кој е во дефект (доколку е дефект)
E fala sto mi kaza. Ne znam zosto si go razbral moeto pisanie bukvalno. Eve ke pojasnam, poentata mi bese deka covek treba da otvoti 16 oci i da ne brza po patistata. Barem jas imam takov pristap koga sednuvam da vozam, pogotovo vo Makedonija, kade bezbednosnite merki na patistata se na mnogu nisko nivo.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.