build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црна хроника

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 11-Nov-2014 at 00:07
Да се постави полицаец на секои 2-3 километри е невозможно.Не гледам како би се превземале конкретни мерки за овој проблем.Единствено останува поголема контрола на границата со Грција.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1071
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 11-Nov-2014 at 21:02
Originally posted by Џоле

ВОЗ ПРЕГАЗИ УШТЕ ЕДЕН МИГРАНТ СРЕДЕ ВЕЛЕС

Откако зачестија несреќите, од „Македонски железници“ велат дека ја намалиле брзината со која се движат возовите, но и тоа не е доволно бидејќи за да застане возот му е потребна доволна раздалеченост.


Епа ај нека застанат целоно сите редовни линии и товарен превоз, за да немаме жртви

И толкав број несреќи и жртви на минимален патнички превоз...да имавме нормална густина на сообраќај како во некоја средно развиена земја, кај ќе е крајот?
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1071
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 14-Nov-2014 at 13:54
Ептен стана секојдневие.Сериозна полиција би почнала истрага и барање поврзаност меѓу сите несреќи.Ама ај да не бегаме надвор од темата, уште две жртви ноќеска:


http://www.kanal77.com.mk/mk/vesti/crnastrana/item/11534-uste-dvajca-emigranti-zaginaa-vo-zeleznicka-nesreka-kaj-veles.html

Уште двајца емигрантии загинаа во железничка несреќа кај Велес

Во нив ноќеска околу 1 часот и удрил товарниот воз што сообраќал на релација Гевгелија - Табановци. На лице место загинале браќата на возраст од 22 и 23 години.

Тие се движеле по пругата во правец кон Скопје. Несреќата го сопрела неколку часа железничкиот сообраќај. Увид на лице место направиле Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Велес по што сообраќајот бил нормализиран.

Во Македонија оваа несеќа е петта по ред во која досега загинаа седум бегалци од Блискиот исток. Се случи на јужниот излез на Велес, на неполн километар од населбата Долни Дуќани. Бегалците навреме не го забележале возот. Полицијата ги идентификувала по пронајдените здравствени картони на кои биле запишани имињата на загинатите.
Тие немале среќа да стигнат ниту до влезот на Велес кој се наоѓа на нивната илегална рута по која се движат откако ќе влезат во државата. Секоја ноќ нови групи на емигранти пешачат по или покрај пругата и минат низ Велес. По неа продолжуваат кон Скопје за да стигнат до граничниот премин Табановце. Така транзиит ја минат Македонија и влегуваат во соседна Србија.
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 17-Jan-2015 at 16:44
Патен премин пред влез во станица Куманово...И после возот е крив?

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 01-Mar-2015 at 15:53
Повторно каменуван воз кој сообраќал на релација Скопје – Кичево

Патнички воз кој сообраќал на релација Скопје – Кичево е каменуван од непознати лица.

Инцидентот се случил вчера во 17 часот и 20 минути кај патниот премин село Кондово – Скопје.

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти е искршено едно неподвижно прозорско стакло, а повредени патници нема.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторители

http://grid.mk/read/news/509779187/9696043/povtorno-kamenuvan-voz-koj-soobrakal
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 01-Mar-2015 at 20:23
Нема крај!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 20-Apr-2015 at 09:12
ВОЗ ПРЕГАЗИ МОМЧЕ ВО СКОПЈЕ

Едно лице загина во железничка несреќа што се случи синоќа во 22 часот и 37 минути на железничката пруга Скопје – Куманово во населбата Автокоманда на околу 50 метри од влезниот сигнал на железничката станица Скопје.

Во незгодата животот го загуби момче родено 1992 година, кое на лице место им подлегнало на повредите.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=7471D4536BAED04EB06D93F59DC9EC92
За сè има вторпат
Back to Top
pedza View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote pedza Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 23-Apr-2015 at 23:43
Десеттина лица загинаа во трагедијата пред Велес!
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/197858-Desettina-lica-zaginaa-vo-tragedijata-pred-Veles

Edited by pedza - 23-Apr-2015 at 23:46
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 23-Apr-2015 at 23:57
сега читав по порталите.катастрофа.

многи црна слика се вади за овие сиријциве по медиуми,а фактички се работи за најобични луѓе кои бегаат од војна.кај нас еден што го фативме,беше адвокат со одлично познавање на англискиот јазик.

ама судбината си заиграла со нивните животи,и сега гинат по патиштата,а ако се врата ќе гинат од куршуми.

што све прави политиката од животот на луѓто

Edited by gjoko - 23-Apr-2015 at 23:58
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 24-Apr-2015 at 08:15


Ужас!

ВОЗ ПРЕГАЗИ НАЈМАЛКУ 14 МИГРАНТИ НА ПРУГАТА ВЕЛЕС-СКОПЈЕ

Во железничката несреќа која се случи доцна синоќа околу 22.30 часот на пругата меѓу Велес и Скопје загинале најмалку 14 мигранти.

Несреќата се случи во близина на железничкото стојалиште „Пчиња“, а се стравува дека бројот на загинати може да биде поголем.

Како што објави Телеграф.мк според досегашните сознанија на пругата во мигот кога налетал возот имало педесетина мигранти.

Мигрантите бидејќи немале доволно простор околу шините не успеале да се засолнат.

До местото на несреќата може да се пристигне единствено по железнички пат. Кон местото се упатени медицински екипи, но поради непристапноста на теренот, засега не може да се испрати поголема помош.

Полициските единици кои пристигнале на местото на настанот утврдиле дека има 14 загинати. На местото затекнале уште осуммина, за кои се претпоставува дека се роднини на загинатите. Останатите од групата, веројатно се разбегале.

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4A6C2FED5D19BF4EB1E5CF41CA27D26A
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 24-Apr-2015 at 10:05
Бегање од смрт у смрт упм..
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 24-Apr-2015 at 10:38
EU i Amerika... Se utepaa od rusenje navodni diktatori Sirija, Libija, Irak ..Sto stana sega od ovie drzavi KOLEVKA na terorizmto i radikalizmot. Zosto sega site molcat, tolku li ne moze da se spravat so 100 iljadi radikalisti. Toa e toa... Zatoa iljadnici luge Plakat so svoite zivoti. A da bide uste poloso ovoj radikalizam e AMINUVAN i kaj nas Makedonija, Bosna i sekako Kosovo.
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 24-Apr-2015 at 11:29
Им ги упропастија државите, сегде кај што можат хаос прават и така останува ...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 24-Apr-2015 at 19:00
Да не заборавиме дека пред некоја ден во Медитеранот се удавија 900 (деветстотини) луѓе во бродовите за само ден-два.

А сите го спомнуваат Титаник,бидејќи таму се удавија богати луѓе а ваму сиромашни
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2410
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 24-Apr-2015 at 19:12
Се удавиле богатите од Титаник? Можда, у кавијар. Познато е дека доста од спасувачките чамци дали биле слабо пополнети затоа што аристократијата се брзала или не дозволувала некој сиромав да влезе во чамецот со нив.


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 24-Apr-2015 at 20:37
Кога почнавте со титаник. Имало и некој Македонец на бродот. Секако сиромашен ама успеал да се спаси. Не сакале да го земат ама он се прошверцувал (читај македонска снаодливост)
Инаку такви како Титаник и ден денес потонуваат ама нели не е исто кога ќе загинат илјада африканци и кога ќе загинат илјада американци. Не отекоа со тој Титаник, со 11 септември и со разни други УСА срања а од друга страна секој ден по еден титаник гине и тоа на душа на САД и ЕУ
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 24-Apr-2015 at 22:17
Прилепчанец бил. неговиот син беше на некои од вестите(многу стар беше и тој самиот) покажуваше слики од таткому и ја раскажуваше сторијата
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 25-Apr-2015 at 00:49
Фактор: Вечерва нова трагедија – воз удрил во група мигранти кај Илинден

Фактор неофицијално дознава дека пред околу дваесетина минути воз удрил во група мигранти кај Илинден, не се знае точниот број но она што е познато е дека дефинитивно удрил.
Се пребарува местото на настанот и се проверува состојбата, пишува Фактор.

http://libertas.mk/%d1%84%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d0%b5%d1%80%d0%b2%d0%b0-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%b3%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%b2%d0%be%d0%b7-%d1%83%d0%b4%d1%80/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 25-Apr-2015 at 09:55
Малку подетална вест. Тие што не ги убија со тенкови ги убија со возови и бродови

Нова железничка несреќа во Скопје
Скопската полиција извести дека синоќа во населбата Илинден воз удрил во 62-годишен мигрант од Авганистан. Мигрантот бил презаген од меѓународниот воз што сообраќал на релација Скопје-Солун-Белград. Авганистанецот имал тешки повреди и е префрлен во Ургентен центар. За два дена ова е втора железничка несреќа во Македонија. Завчера, исто така меѓународен воз прегази 14 мигранти од Сомалија и Авганистан.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 25-Apr-2015 at 10:14
Вчера им пишав на Македонски железници да постават знаци на железничката пруга, односно имигрантите да не ја користат железницата, туку стариот пат како транзитен пат. Во деловите каде железницата поминува низ Демир каписката и Таорската клисура некои делови се многу тесни и очигледно е дека ќе се случуваат вакви несреќи. Се надевам ќе преземат мерки, за да се намалат овие несреќи.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.