build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црна хроника

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 25-Apr-2015 at 12:53
Originally posted by gjoko

Да не заборавиме дека пред некоја ден во Медитеранот се удавија 900 (деветстотини) луѓе во бродовите за само ден-два.

А сите го спомнуваат Титаник,бидејќи таму се удавија богати луѓе а ваму сиромашни


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 10-Jan-2016 at 17:11
ПАТНИЧКИ ВОЗ УДРИ ВО ОДРОН КАЈ СОГЛЕ, НЕМА ПОВРЕДЕНИ

Патнички воз кој сообраќа на релација од Скопје кон Битола синоќа околу 22.00 часот меѓу селата Теово и Согле удрил во одрон од камења и земја кои биле на самата пруга. Нема повредени, но е предизвикана материјална штета.

Како што се наведува во денешното соопштение од МВР, возот вчера во 22.00 часот помеѓу железничките стојалишта во село Теово и село Согле наишол и удрил во одрон, при што од ударот направена е материјална штета на моторната гарнитура и истата е излезена од пругите.

Повредени патници и возен персонал нема, а патниците од страна на полициски службеници биле спроведени од местото на несреќата до село Согле од каде со автобус на Македонски железници биле пренесени до потребната дестинација.

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=BDE6465DFDD8244E86F07C2C7DDD15A4
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 15-Jan-2016 at 20:07
Originally posted by mackomk

Целосно изгоре локомотива на пругата Штип-Свети Николе
15 January, 2016 - 19:51


Целосно изгоре локомотивата на патничкиот воз што сообраќал на линија Штип-Свети Николе, во близина на фабриката за месна индустрија МИК-Свети Николе. Во Композицијата на возот имало 40-ттина патници кои веднаш биле евакуирани.

Дописничката на Телма, Викторија Јованова, која е на местото на несреќата, јавува дека во пожарот изгореле три тони нафта. Во неговото гаснење учествувале петорица пожарникари со две против-пожарни возила, по што тој е целосно ставен под контрола и за среќа не дошло до експлозија.

Причините за несреќата се испитуваат.
За сè има вторпат
Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 15-Jan-2016 at 21:12
сигурно е маневарка пошто таму само таква пуштаат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 16-Jan-2016 at 12:00
Од видеото на Телма може да се каже дека е дефинитивно една од дизел маневарките. Од железница треба да излезат со објаснување за тоа што им се случува во нивната фирма, по излетување на патничкиот воз за Битола и излетувањето на товарен воз во Демир Капија, за овие три месеци ова трет ваков мега инцидент.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 16-Jan-2016 at 12:09
Originally posted by BOJAN

Од видеото на Телма може да се каже дека е дефинитивно една од дизел маневарките. Од железница треба да излезат со објаснување за тоа што им се случува во нивната фирма, по излетување на патничкиот воз за Битола и излетувањето на товарен воз во Демир Капија, за овие три месеци ова трет ваков мега инцидент.


МЕГА инцидент???? Колку треба да си очаен од мравка да правиш слон само ти си знаеш.
Да инциденти се и треба да се анализира зошто се случиле и да се разгледаат можностите за истите да не се случуваат повторно. Но за излизгување (не излетување) на воз од шините да зборуваш дека е МЕГА инцидент. Постојат само три можности...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4433
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 16-Jan-2016 at 14:06
А да видеше дека станува збор за локомотива која изгорела цела додека влечела патнички вагони. "Don't drink and drive" ќе го заменам со "Don't post while reading the отчет."

Edited by гитардемон - 16-Jan-2016 at 16:17
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 16-Jan-2016 at 15:23
Originally posted by BOJAN

Од видеото на Телма може да се каже дека е дефинитивно една од дизел маневарките. Од железница треба да излезат со објаснување за тоа што им се случува во нивната фирма, по излетување на патничкиот воз за Битола и излетувањето на товарен воз во Демир Капија, за овие три месеци ова трет ваков мега инцидент.


Мојата желба за да пропаднат во оваа 2016 година почна да ги фаќа, може да е до тоа

Edited by FiLo - 16-Jan-2016 at 15:24
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 16-Jan-2016 at 19:20
Одраз на најголемите инвестиции во македонските железници некогаш, нели такво нешто имаше
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 17-Jan-2016 at 00:14
Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Од видеото на Телма може да се каже дека е дефинитивно една од дизел маневарките. Од железница треба да излезат со објаснување за тоа што им се случува во нивната фирма, по излетување на патничкиот воз за Битола и излетувањето на товарен воз во Демир Капија, за овие три месеци ова трет ваков мега инцидент.


МЕГА инцидент???? Колку треба да си очаен од мравка да правиш слон само ти си знаеш.
Да инциденти се и треба да се анализира зошто се случиле и да се разгледаат можностите за истите да не се случуваат повторно. Но за излизгување (не излетување) на воз од шините да зборуваш дека е МЕГА инцидент. Постојат само три можности...
дај објасни што е излизгување, а што е излетување... не е тоа кола па да и пролизгаат малку тркалата...

и зарем треба да изгинат луѓе за да не биде веста „мравка“?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1069
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 17-Jan-2016 at 12:34
Колкава количина гориво била внатре во локомотивата (ова е според медиумите, па земаме со резерва), лесно можело да е и голема трагедија, со оглед на 50-тината патници во вагонОТ.
Кажано е дека се запалила од искра при кочењето, значи не е добро исчистена локомотивата од масло/гориво - а колку сум гледал досега ова не е редок случај на нашите локомотиви (постројката за перење во Лисиче одамна не е во функција).

Добро рече членот погоре, дали требаше да загинат дел од патниците, машиновозачот или пожарникарите кои ризикувале живот за да е ова проблем од поголем размер?

Жално е на толку мал обем на сообраќај, посебно на оваа делница, да слушаме за редовни ‘инциденти‘.

Патем, не го спомнавме и сударот на двата воза кај Рајко Жинзифов.
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 09-Feb-2016 at 12:14
http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=89897
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 26-Mar-2016 at 17:11
ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ ДРАЧЕВО: Воз смачка автомобил, во возилото биле дедо и две внучиња

Во возилото, како што раскажуваат очевидци, биле дедо и неговите две внучиња. според првичните сознанија, дедото бил повреден, а двете деца успеале навреме да излезат од автомобилот.

Сцената на местото е стравотна. Автомобилот во предниот дел е целосно уништен. Возот го влечел по пругата во близина на куќите во Драчево. На возот, кој е еден од двата нови кои пристигнаа во земјава, нема оштетувања, а, според досегашните информации, нема ниту повредени патници.http://www.telegraf.mk/aktuelno/hronika/ns-newsarticle-teska-soobrakajka-kaj-dracevo-voz-smacka-avtomobil-vo-voziloto-bile-dedo-i-dve-vnucina-foto.nspx
За сè има вторпат
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 26-Mar-2016 at 20:16
Уште сега ли незгода со Кинезот!?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 27-Mar-2016 at 00:37
Previous
 
Е па, треба да се сефтосаат до крај новите возови, македонска работа.
 
Бог да го прости дедото кој загина, лесна му земја, нека почива во мир.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 27-Mar-2016 at 00:41
Немам коментар!

Нови возови на пруги стари 50 години, без осветлување и соодветна заштита во населени места!
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 29-Mar-2016 at 02:39
Дефинитивно ова покажува дека безбедносниот аспект на инфраструктурата е на многу ниско ниво.
Ова е нешто во што мора да се инвестира безкомпромисно, особено каде железницата проаѓа низ населени подрачја.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2351
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 31-Mar-2016 at 10:45
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 31-Mar-2016 at 17:27
предлог решение за овој проблем
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 31-Mar-2016 at 18:38
И еден снајпер во возот би го решил проблемот.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.