build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црна хроника

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 17-Sep-2010 at 10:37

Машиновозач повреден во каменуван воз

Машиновозачот Благоја С. од Скопје бил повреден кога тројца малолетници го каменувале возот што го управувал, завчера на железничката пруга во скопската населба Ѓорче Петров.

Според полицијата, каменувањето се случило околу 17 часот. Тројца засега непознати малолетници, кои стоеле до пругата го каменувале патничкиот воз Скопје-Приштина. Во каменувањето било скршено едно стакло од локомотивата. Парчиња од стаклото го расекле машиновозачот. Полицијата трага по каменувачите.

извор: Дневник
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 19-Sep-2010 at 13:11

Патнички воз усмрти 12 овци

Дванаесет овци се усмртени во близина на железничката станица во кичевски Зајас откако во нив удри патнички воз што сообраќа од Скопје кон Кичево. Инцидентот, во кој нема повредени патници, се случи во саботата околу 9,20 часот кога стадото овци минувало преку пругата без никаков надзор.


Edited by Danielbtmk - 20-Sep-2010 at 19:28
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 30-Sep-2010 at 11:35
ВОЗ УДРИЛ ВО ТРАКТОР

Воз завчера попладне удрил во трактор што ја минувал пругата преку див премин на местото Авлаќот, десетина метри по железничката станица кај гевгелиското село Прдејци. За среќа, освен очигледната потресеност на возачот на тракторот, повредени немало

 

 
%20  
Според струмичката полиција, незгодата се случила околу 16 часот, неколку моменти откако возот тргнал од железничката станица.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12041
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 30-Sep-2010 at 12:11
Која локомотива настрадала и колку?
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 30-Sep-2010 at 17:29
Originally posted by Cloverstack

Која локомотива настрадала и колку?


441-028...не настрада воопшто.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 02-Oct-2010 at 13:19
Каменуван воз, скршено стакло на вагон

Малолетници синоќа го каменувале возот број 2902, што сообраќа на релација Скопје – Куманово. За среќа нема повредени патници, причинета е само материјална штета.
 
Каменувањето се случило на железничката станица Маџари. Децата со камења ја гаѓале композицијата, при тоа скршиле едно прозорско стакло од вагон.

Од полицијата јавуваат дека превзеле мерки за пронаоѓање на сторителите.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=77611&kategorija=4

Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 02-Oct-2010 at 16:14
Не само да се пронајдат, туку и да се казнат за да не му текни уште еднаш на такво нешто !!!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 02-Oct-2010 at 20:19
Човек да се запраша, дали на ова диво племе во Македонија му е потребен железнички превоз или да набавиме запрежни коли и да ги задоволиме нивните потреби за дивлјачки живот камшикуваќи го коњот до изнемоглост.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 03-Oct-2010 at 11:31
За нас е потребно тоа второто, има премногу кретени на метар квадратен.

 А дали сме чуле дека некој е фатен од полицијата во последниве неколку години? НИТУ ЕДЕН! Поради тоа ова и понатаму ќе биде забава...се додека некој не загине.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 09-Oct-2010 at 17:02
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 09-Oct-2010 at 23:39
Previous
бидејќи претходната вест неможе да се причита ''повеќе'' еве ја цела...Кај Непроштено се судрија воз и трактор, нема повредени
Автор: Редакција ФОРУМ     19:04 | 09 октомври 2010

Дваесет ипетгодишнотoто момче од Џепчиште, кое управувало со тракторот, непосредно пред ударот сконало и се спасило, рекоа од СВР Тетово


Патничкиот воз кој сообраќа на патниот правец Кичево - Скопје, кај тетовското село Непроштено удри во трактор. на див премин во 13.45 часот. Момчето во тие моменти без да го забележи доаѓањето на возот, ја преминувал пругата со трактор и приколка на која имало натоварено земјоделски производи. Вкупната штета на тракторот и локмотивата се проценува на околи сто илјади денари.
Сообраќајот на пругата Кичево-Скопје три часа беше во прекин и по извршениот увид, тој повторно е воспостовен. 
Во изманитиве девет месеци, на овој железнички патен правец регистрирани се десетина несреќи. Како црни точки се посочуваат дивите премини кај селата Ратае, Фалише и Непроштено.Edited by Danielbtmk - 09-Oct-2010 at 23:40
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 13-Oct-2010 at 00:31
Еве еден интересантен коментар од Ратае за вандализмот по возовите
на мојата YouTube страна.

Какво Ратае бе вие новинари појма немате Ратае кај е,тие глупости ги прават Џепчиштани и Слатинчани многу подалеку од локацијата на Ратае,јас лично бев сведок враќајќи се од Скопје према Тетово после Јегуновската ж.станицаедни 5 деца албанци лути дека беа исфрлени од возот без карти за назад му ставија знак сосе бетон и куп дрва,камења,го каменуваа, кршеа прозорци, дијагонално со село Слатина кај што живеат албанци и таму избегаа, после објавувате ратајчани биле како да не!


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 07-Nov-2010 at 22:33

Каменуван возот Трубарево-Косово

Скопје, 7. ноември 2010 (ИНПРЕС)

Синоќа околу 20:00 часот, веднаш по тргнување од железничка станица Скопје-Север кон железничката станица Ѓорче Петров, беше каменуван возот бр.44984 кој сообраќа на релација ранжирана станица Трубарево-Косово.

Возот бил каменуван од засега непознати лица, при што е искршена шофершајбната на локомотивата бр.661-236. Повредени лица нема.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите.
http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=7FB01F4BD808E448A8263140F4B50D17
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 07-Nov-2010 at 22:34

Каменуван патничкиот воз на релацијата Скопје - Битола

Скопје, 7. ноември 2010 (ИНПРЕС)

Синоќа околу 17:55 часот, по тргнување од железничката станица во Прилеп, непознати лица го каменувале патничкиот воз бр.4904, кој сообраќал на релација Скопје - Битола.

За среча нема повредени лица, а искршено е едно стакло од вагон.

Се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителите.http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=FB443ED4BEE95648810D54F92E0584DE
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12041
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 08-Nov-2010 at 02:41
Се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителите.
Во МВР изгледа голтнале лента. Ама се гледа колку мерки презедоа   BashИнаку сликата од „Инпрес“ ми се гледа нешто позната: 

Edited by Cloverstack - 08-Nov-2010 at 02:42
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 08-Nov-2010 at 09:48
Originally posted by Cloverstack


Инаку сликата од „Инпрес“ ми се гледа нешто позната: 

Незнам од каде таква идеја   
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4493
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 08-Nov-2010 at 11:04
Им пиша некој мејл да ги смести каде што припаѓаат?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12041
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 08-Nov-2010 at 12:29
Искрено пре би отишол да сликнам нешто друго, него да губам време во такво допишување. Би реагирал доколку им било/стане навика.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 08-Nov-2010 at 19:46
Уште еден off

Еве нешто поштено од нивна страна

   
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 12-Dec-2010 at 15:13
Железничка несреќа: Прегазен човек во Скопје-Север

Воз удрил во пешак, го усмртил на лице место синоќа пред влезот на железничката станица Скопје – Север.

Од здобиените тешки телесни повреди, пешакот Али А. (40) од валандовското село Дедели починал на самото место. Од страна на доктор од екипа на Брза помош била констатирана смрт.

Увид на лице место извршила увидна екипа од СВР-Скопје. По наредба на  истражен судија, телото на починатиот било дадено за обдукција.http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=80168&kategorija=4


Edited by Danielbtmk - 12-Dec-2010 at 15:13
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.