build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба на карабина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Jun-2017 at 08:25
Ако сакате да го реновирате покривот, ај да речеме на класичен начин, потребни ви се греди, даски, штафни, тер-хартија, тервол и лим или ќерамиди во зависност што сакате......поминете до складиштата, соберете цени и направете математика. Од око за таа површина со работна рака, не би требало да е повеќе од 3-4000евра. Спомнавте дека е на две води, но дали ќе има баџи или слични прекршувања?

Edited by Влатко - 13-Jun-2017 at 08:26
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Jun-2017 at 19:15
Влатко мислиш 3-4000 евра за работна рака така ? Не забегувај со вакви изјави те молам.
За 160 м2 кров материјали неможеш да купиш за тие пари, а не некој да ти го изработи.

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Jun-2017 at 11:21
другарче, водејќи се по мојот кров, кој го ставав пред 4 години а површината му е околу 115-120м2 со две баџи, материјали плус рака ми излезе 2200 евра...........орентационо пишав и за госпоѓата дека би било околу 3-4000 евра. Ајде малку елаборирај ми каде забегувам или пак направи калкулација и пиши колку би било.

за пример ставам слики (немам баш одозгоре) од мојот кров:

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-Jun-2017 at 11:23


Јас за слична кваадратура имав околу 3000ЕУР цена пред 4 години. Во секој случчај, 10.000ЕУР звучи многу
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 16-Jun-2017 at 16:55
Водејќи се по цените на пазарот мислам дека лимот се движи околу 250-300 денари најефтиниот за квадрат ,за 160 квадрати само цената на лимот е повеќе од 40 илјади денари, притоа во ова не се вклучени преклопи, ветер лајсни итн. Терпапир за таа квадратура би коштал околу 6000-7000 илјади денари, парапропусна фолија околу 7000 илјади, даските за обложување се околу 12-13000 илјади за кубик со кој не сум сигурен но мислам дека им требаат околу 2 кубика за таа квадратура (можеби и грешам), гредите 500+ денари парче, не сум доволно стручен за да кажам колку греди им требаат на кровот ама одат по 2 на секој 90 цм на вода, ако е на две води значи 4 греди на секој 90 цм плус попречни греди. После изолација како тервол од 50-60 денари за м2 5цм дебелина, а на нов кров ,па уште ако има поткровје одоздола испод 10 цм не оди, повторно фолија и повторно затворање одоздола со каратаван.
Работната рака на лимарите не ја знам бидејќи не сум соработувал до сега со лимари, но кога прашував за мојата куќа за преправка на кровот (околу 120м2) без менување на греди ми нудеа цени околу 4000 илјади евра со материјали.
Цената од 10000 илјади можеби е многу голема, но ако е прилично комплициран кров цената повторно би се движела во тие маргини.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 21-Jun-2017 at 12:40
И сега повторно би те прашал каде е моето забегување......како и да е, еве ќе дадам пример за фасадата. Кога прибирав понуди, дојде еден тип и мереше, мереше (бидејќи сам си ја правев куќата и во сон знам колкава е површината за покривање со стиропор) и даде понуда од 6200 евра плус ддв. Само се насмевнав и му реков дека греши. Почна типот да се пренемага како оделе лајсни ваму таму итн. Кога викнав друг мајстор фасадер понудата му беше 3700 евра со ддв. Ме однесе на 3-4 места кадешто изведувал и навистина ми се виде одличен. Секако се одлучив тој да ја изведува и не згрешив. Оној првиот, бидејќи го имав како пријател на фб, скоро секој месец го гледав како оди на прошетка во Барселона, Берлин, Верона итн. 6200-3700=2500, 3 од 10 муштерии да наседнат 3*2500=7500, епа и јас би одел така на прошетки. Муабетот ми е, госпоѓата која прашува за кров, најпрвин нека си прибере повеќе понуди, па оние што и одговараат нека ја однесат да види што направиле досега и дали сопствениците се задоволни од мајсторите/фирмите.
Back to Top
bulaov View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote bulaov Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 08-Nov-2017 at 07:22
Здраво.Во фаза сум на собирање понуди за изградба на карабина. Имам готов проект.Според кој имам околу 100 м2 (со тоа што за почеток ќе го правам без преградни тидови), имам приземје со 110 м2 бруто, и поткровје 1.50 најниска точка. со бруто површина 127 м2. Предвидени ми се темелна плоча од 35 цм. И уште две плочи од 15 цм плус греди. Во проектот имам 10 столба 25/25 и два столба 30/30. Би ве замолил ако знае некој приближно цени за подрум спрат поткровје и кров за карабина.Благодарам однапред
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Nov-2017 at 11:55

баш ме интересира после десeт години како стојат цените ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=13628#13628

патем зошто не се задумаш и за дрвена конструкција ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13581#13581

http://www.buildmagazin.com/index2.aspx?fld=tekstovi&ime=bm2901.htm
Back to Top
P.V. View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Feb-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote P.V. Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 09-Feb-2018 at 18:17
Zdravo mi treba sovet okolu izgradba na kukjata.
Kukjata e prizemje plus sprat,planot se sostoi od temeli i ploca,uste edna ploca izmegju spratovite i zavrsuva so treta ploca.Prasanjeto e dali da ja praam tretata ploca ili ne?
Visina nema poslem tretat ploca taka da toj prostor nema da se koristi.

Blagodaram.
P.V.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 09-Feb-2018 at 20:44

ако сакаш рамен кров ќе ти треба идеално за бавча на чатија, само ќе треба да одиш со добра изолација и дренажа, во кој случај би ти препорачал да ги ѕирнеш линковите од нишката Пејсажен Урбанизам

Back to Top
goksa View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Jun-2016
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goksa Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-Mar-2018 at 14:16
Zdravoo,gleam komentarive se postari,ama aj,da vidam moze ke se najde nekoj.vo plan sum d pravam nesto,kuka okolu 100m2.se dvoumam okolu mo ntazna ili zidana.ne sum zapoznaen vo taa oblast,ama ic,sakam samo sovet,od nekoj iskusen,kolku pari mi se potrebni za kuka od 100m2.da se zavrsi,planirav prizemna so podkrovje,ama znam deka ke ima poveke davacki okolu podkrovjeto,ama mi treba vas sovet,mislenje.plac imam.i dali se isplati opcijata kluc na raka,po 300€/m2.moze nekoj sto ima ubazo gradeno da me dodade na fb,pa nekoja slika da se pusti
Back to Top
Milos M. View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Apr-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Milos M. Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-May-2018 at 15:52
85 квадрата кука....
Карабина колку ке ме чини?
Back to Top
vvask View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Apr-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vvask Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 15-May-2019 at 00:51
Originally posted by sk

Eve edna ednostavna matematika za presmetka na cena na karabina:<table x:str="" cellpadding="0" cellspacing="0" width="262" style="border-collapse:   collapse;width:197pt">

<colgroup>


</colgroup><t><tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" width="61" style="height:12.75pt;width:46pt">temeli</td>
<td ="xl25" width="108" style="border-left:none;width:81pt" x:num="" align="right">40</td>
<td ="xl26" width="93" style="border-left:none;width:70pt" align="center">EUR/m2</td>
</tr>
<tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" style="height:12.75pt;border-top:none">podrum</td>
<td ="xl25" style="border-top:none;border-left:none" x:num="" align="right">75</td>
<td ="xl26" style="border-top:none;border-left:none" align="center">EUR/m2</td>
</tr>
<tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" style="height:12.75pt;border-top:none">prizemje</td>
<td ="xl25" style="border-top:none;border-left:none" x:num="" align="right">100</td>
<td ="xl26" style="border-top:none;border-left:none" align="center">EUR/m2</td>
</tr>
<tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" style="height:12.75pt;border-top:none">sprat</td>
<td ="xl25" style="border-top:none;border-left:none" x:num="" align="right">100</td>
<td ="xl26" style="border-top:none;border-left:none" align="center">EUR/m2</td>
</tr>
<tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" style="height:12.75pt;border-top:none">krov</td>
<td ="xl25" style="border-top:none;border-left:none" x:num="" align="right">75</td>
<td ="xl26" style="border-top:none;border-left:none" align="center">EUR/m2</td>
</tr>

</t></table>

Ovaa gruba presmetka e za bruto kvadratura.

Vo ovie ceni ne se vkluceni zemjeni raboti i hidroizolacija.

Cenata na karabinata mnogu zavisi od samata arhitektura, statika, teren i dr. Zavisi i od toa koj ke ti ja gradi, firma ili ke angaziras majstori a materijalot sam ke go nabavuvas.

  Dali ima nekoj sto pravi temeli se uste za 40eur/m2? Mi treba info pls.
Back to Top
ziko bt View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ziko bt Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Sep-2019 at 11:45
Decki karabinata e izgradena, a sega kako laik sakam da prasam kako odi redosledot za propratnite raboti. Prvo se postavuvaat voda i struja. Posle sto sledi? Dograma, koshulica ili maltarenje? Vi blagodaram.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 14-Oct-2019 at 10:55
вода и струја се дефинитвино следни. паралелно со дограма. Барем така идеше кај мене.

после кошулица и малтер. Дел од овие работи нормално идат паралелно.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.046 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.