build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба на карабина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
orkomk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote orkomk Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Изградба на карабина
    Posted: 11-Aug-2010 at 22:27
zdr.!!! mene me interesira kolku bi me cinelo izgradba na karabina so krovna konstrukcija po m2????
Back to Top
KraFT View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraFT Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Aug-2010 at 09:58

осум Smile

Back to Top
orkomk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote orkomk Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Aug-2010 at 14:19
osum sto ????? evra po m2 ???? toe rabotna raka ????
Back to Top
KraFT View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraFT Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Aug-2010 at 00:44
Originally posted by orkomk

osum sto ????? evra po m2 ???? toe rabotna raka ????
Што колку?  Smile
Back to Top
orkomk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote orkomk Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Aug-2010 at 08:10
ok,kolku bi me cinelo rabotna raka po m2,sendvic zidovi,so dve ploci i krovna konstrukcija. materijalot imam sansa da si go nabavam sam
Back to Top
KraFT View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraFT Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Aug-2010 at 09:16

Девет ? Со твој материјал седум .  Smile

 


Edited by KraFT - 13-Aug-2010 at 09:43
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Aug-2010 at 12:53
Работна рака со алати, скеле, потпирачи и оплати на изведувачот би требало да те чини од 18-25 евра/m2. Кровната конструкција во зависност од сложеноста на кровот оди од 8-10 евра/m2 за работна рака.
Цените се за m2 бруто површина (габарит, без одбивање на ѕидови).
Back to Top
igdadodi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote igdadodi Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Aug-2011 at 17:44
dali ima nekoj sajt sto mozam sama da presmetam koja bi bila cenata na kukata po dadena kvadratura?kolku bi mi trbalo cigli beton zelezo keramidi itm fala
Back to Top
igdadodi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote igdadodi Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Aug-2011 at 17:46
 za kvadratura od 150m2 koja bi bila cenata za karabina rabotna raka i materijal aa koja kluc na raka otprilika?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Aug-2011 at 17:48
vo mojot grad ima firmi sto nudat po 140 evra po kvadrat gotova karabina so geramidi,krov i sve sto treba vo poimot karabina-znaci materijal i rabotna raka
Back to Top
igdadodi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote igdadodi Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Aug-2011 at 17:18
moze li podetalno za informacija. im treba li smestuvanje? vo tie 140 e spaga i materijal?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Aug-2011 at 13:34
мојот комшија прави куќа,ќе го прашам и ќе пишам
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Aug-2011 at 11:55
ги прашав мајсторите и во Кичево карабина кошта 100-110 евра по м2.е сега што се рачуна м2:

-сите етажи ги рачунаат како катови
-прва плоча е етаж-под неа значи има основна плоча,ѕидови,чакал,плоча,
   битумен,па уште една плоча и на нејзе се пресметува квадратура
-кат со плоча,ѕидови,нормално и на таа плоча исто квадратура,
-ако има уште еден кат исто така
-кров со сите елементи и тој се пресметува како кат со квадратура

значи една куќа со основна плоча,приземен кат,плус еден кат и кров(потркровље евентуално) ќе дојде 4 етажи(етаж=9ом2) x 100 евра= 32000 евра материјал и работна рака.

тука влегуваат и оџаци,без прозори, и тн

ПС.тие што ги прашав рекоа дека во Скопје не работат,но вероватно има некои и што би се нафатиле
Back to Top
igdadodi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote igdadodi Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-Sep-2011 at 09:47
Темели 
шир/вис    30/50-80
Железо
10 и 12 ребровано
Плоча 
деб. 12 см
Зид 
деб. 25 см
Кровна Конструкција
Греди 
10х8
Каратаван
Осб Плочи 11мм
ТерХартија
Керамиди
Оџак
Back to Top
igdadodi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote igdadodi Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Sep-2011 at 09:48
koja e cenata za ovie dimenzii po m2 karabina od 120 m2 prizemna kuka?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Sep-2011 at 11:27
тие мајстори јас што ги прашав ќе дојди-120 м2основа со темели,плус 12о м2 таванска плоча, и околу 140 м2 кровна конструкција=380 м2,значи по 100 евра/м2=38000 евра материјал и работна рака да ти е остават куќата карабина без ти да имаш било какви обврски сем обезбедување на градежна дозвола и плаќање на комуналии
Back to Top
alex1986 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote alex1986 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Dec-2011 at 22:32
Здраво на сите,

Моментално сум во план да градам кука, па дали е можно некој да ми каже како иде градбата од прилика со цените?
Значи би сакал кука од околу 100-120м2 плус поткровје. Со голема дневна, која би имала 2 големи врати за на тараса, и да има гаража.

Дали знаете колку се движи цената за таа квадратура и карабина? Значи комплет ископ, темели, цигли, изолација, малтерисување и кров?
Било каква информација би била добра..
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Dec-2011 at 23:01
за карабина има некои посвежи информации на форумов,побарај,се движат околу 90-110 евра/м2 етаж.значи подна плоча,катна плоча,таванска плоча.кровна конструкција,секој од нив пресметај м2 и множи со цирка 100 евра(тука влегува све-материјал,ископ и работна рака).од тука на така све зависи од материјалите и нема некоја орентациона цена.
Back to Top
rbobi26 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rbobi26 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Jan-2012 at 12:31
Cenata na Karabinata e vo direktna zavisnost od vidot i kvalitetot na materijalite kako i od terenot ( zemjenite raboti).

Isto taka i od zidarskite raboti dali ke se ide so edna Cigla ili ke se pravi sendvic so izolacija..


Back to Top
sk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sk Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Jan-2012 at 23:40

Eve edna ednostavna matematika za presmetka na cena na karabina:

temeli 40 EUR/m2
podrum 75 EUR/m2
prizemje 100 EUR/m2
sprat 100 EUR/m2
krov 75 EUR/m2

Ovaa gruba presmetka e za bruto kvadratura.

Vo ovie ceni ne se vkluceni zemjeni raboti i hidroizolacija.

Cenata na karabinata mnogu zavisi od samata arhitektura, statika, teren i dr. Zavisi i od toa koj ke ti ja gradi, firma ili ke angaziras majstori a materijalot sam ke go nabavuvas.

  


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.