build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зрачење од штекер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Зрачење од штекер
    Posted: 13-Aug-2010 at 14:09
Дали воопшто постои некакво електромагнетно зрачење од штекер на кој што нема приклучено никаков уред? Ако има, дали може да се измери и која би била прифатлива граница која не предизвикува никакви ефекти по човекот?
Ова ме интересира заради тоа што постои штекер на 20 cm од главата на креветот.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Aug-2010 at 19:46
медо не би требало да има проблем но зависи и од тоа колку и како си сензитивен на ел.маг.зрач. имаш луѓе кои неможат ни до мобилен да спијат, иако таму повеќе станува збор за зрачење на високи фреквенции... сепак активен штекер или пак продолжен кабел со повеќе приклучоци близу или под креветот не е препорачливо... за мерење можеш да пробаш со гаусметар...

- http://www.feb.se/ARTICLES/electrosmog.html
- http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=482&PID=48092#48092
- Electrosmog: 10 Ways to Avoid Frying Your Brain http://globalwarming.einnews.com/article.php?pid=102878
Socket panels and the cables leading from them emit very high doses of electrosmog. ALL cables and socket panels should be replaced by their screened alternatives to avoid emc problems. Especially cables near your desk leading to computers, lamps, printers etc. permanently radiate electric and magnetic fields. You reduce the electrosmog load in the entire work and home environment by over 90% simply and quickly by using our new screened mains extension cables and shielded socket panels! THEREFORE AVOID ANY EMC-RISK AND REPLACE YOUR SOCKET PANELS AND CABLES WITH OUR EMC-SHIELDED VERSION!
http://www.spectran.com/Shielded_Power_Strip.shtmlEdited by Max - 13-Aug-2010 at 19:48
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Aug-2010 at 21:04
Медо, секако секоја стуја-идукција е штетна но кога би почнале да го разгледуваме детално одма би побегнале во планина и би живееле на свеќа.

Ајде за штекетот, кој не е некој извор, но што се имаш во собата и што се има комшијата до тебе ако ве дели зид тогаш сварно косата се дига.

dont worry be happy
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Aug-2010 at 21:26

Јас како стручњак од областа на елктротехниката би ти кажал дека се додека не постои уред што е вклучен на тој штекер нема опасност од зрачење, нема никакво зрачење. Моментално во штекерот имаш само напон кој сам по себе не ослободува електромагнетни бранови, по приклучување на некој уред тогаш има затварње на елктричното кола при што протекува електрична стуја кој при течење во проводникот создава електромагнетни силови линии кој сами по себе по својата големина се многу мали и неможат да наштетат толку отколку другите уреди како мобилен, репетитрои и уреди со преголеми моќности на пример електрични трафостаници (трансформатори)големи далноводи и друго.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Aug-2010 at 08:54

добро Владимир, види може се наоколу ти е озрачено или зрачи, многу нормално, сега и на село од ова нема спас, сепак технологијата не спие иако омасовувањето на истата е оставено само на себе! така освен веќе готови производи со вградена заштита во себе, постојат и заштитни материјали кои може да се аплицираат на секој ел.производ како платна, бои, мрежи итн. http://www.electrosmogshielding.co.uk/page.asp?id=emr

ова со боиве е навистина фора! но малку сум скептик додека ова не си го потврдам и во пракса! од друга страна доколку ова стопира проток на ел.маг.бран. колку е добро толку може и да биде опасно по човек, од аспект на одвикнување-навикнување на мало наспроти големо зрачење, односно шок состојба за организмот... ова го велам под претпоставка дека подобра опција е или да му ја скубнеш скроз од зрачење или онака фино да си се навикнеш на него па колку и како тераш си тераш, тој е тој, иако би се сложил дека вреди да се избере првата опција сепак не е толку трагично ако човек и по малку се пржи освен ако не затерал духовност или натурализам та се фрустрира кога ќе види технологија, но и тоа е дел од сеопштата (р)еволуцијата само прашање е колку сме кадарни до крај да ги разбереме и искористиме појавите... http://www.madsci.org/posts/archives/2004-04/1081903312.Gb.r.htmlEdited by Max - 14-Aug-2010 at 08:55
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Aug-2010 at 20:45
Електромагнетно зрачење од штекер има само кога има вклучено во него нешто. Тоа е тоа што се смета за опасно. Електростатското е поприсутно и не е до толку земано во тие истражувања. Е сега јачината на електромагнетното е директно пропорционална со амперите што проаѓаат. Јачината на полето се мери во Тесли, а границите на прифатливи вредности за човекот најдобро ќе ти биде да прашаш некој рендгенолог или воопшто доктор. Колку што се сеќавам, може и да сум се збунил, мислам дека беше границата некои 40 микротесли, но сепак не сум сигурен. Всушност најприсутниот ефект што се манифестира врз човекот е површински топлински ефект.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Aug-2010 at 20:49
Дечки фала на одговорите и сугестиите. Иако сум лаик во електрика, електротехника и сл. сепак мислам дека одговорот на Баже има највеќе логика. Се работи за штекер на кој не се приклучува ниту еден уред, па реално нема никакво електрично коло.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Aug-2010 at 21:23
Имаш некое минимално електростатичко поле што не воопшто штетно. Чим гледаш тв и работиш на компјутер, а користиш телефони посебно мибилем, многу повеќе тоа те зрачи.

Сликовито, oва му доаѓа нешто како кога пушач кога ќе "припази" некој tip&trick за здрава исхрана, нешто во тој стил. Big%20smile
Back to Top
filipv View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote filipv Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Aug-2010 at 14:27
Originally posted by medo

Дечки фала на одговорите и сугестиите. Иако сум лаик во електрика, електротехника и сл. сепак мислам дека одговорот на Баже има највеќе логика. Се работи за штекер на кој не се приклучува ниту еден уред, па реално нема никакво електрично коло.


Дури и да приклучиш нешто пак немаш гајле. Ти си секојдневно изложен на цела менажерија од разни ЕМ зрачења во споредба со кои интензитетот на зрачењето од таму некое си уредче приклучено на таму некој си штекер е смешно мал.

Зрачење е нешто најнормално. Потенцијално лоши се интензивни јонизирачки зрачења на кои би бил изложен подолго време, но домашен уред вклучен во домашен штекер секако не спаѓа во такви.

А ако нема приклучено ништо - тогаш нема никакво зрачење. Нема струја. Има само неискористен потенцијал.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Sep-2012 at 01:20


во однос на јонизирачките зрачења 3MV/m, мислам далеководите немаат вакви дали, значи преку ноќ не се закучува рак, но, 'и тоа како се штетна појава, особено ако чоек живее околу нив http://electricalnotes.wordpress.com/2012/02/17/effects-of-high-voltage-transmission-lines-on-humans-and-plants/ 

она што ме интересира е дали има некој абер колкава е минималната пропишана одалеченост за проектирање во однос на населено место кај нас, и дали доколку истата не е испочитувана во минатото евентуално судски да може да се корегира!? во европа ваквото проектирање посекако е построго  стр.102 но не ми се верува и таму заради куќа две да стопираат или реметат просторни планови! сепак на 20 метри од мене има 220kV далековод  и не ми е сеедно, можеби тужба до стразбуршките судии или абер до сулунските атентатори би го решил проблемот, но за сега најбезболно би било да размислувам како да се заштитам отколку како да го решам далеководот!

една опција е фарадеев кафез но на куќата, ајде бакарна мрежа преку сите надворешни ѕидови и бакарен кров врзан за неа како би се добил ефектот на кафез, а со што би се запрелело секакво електромагнетно зрачење надвор од неа, но доколку истото извира внатре во ваков случај би било заробено во куќата, можеби повремено отварање на мрежата би го луфтирало истото!?, можеби одење бос би решило дел од акумулираното зрачење преку празнење во земја, а дефинитивно најбезбедна опција е одалечување или селење од загаденото место!    

инаку официјално безбедно зрачење наводно е ова "For residential areas with values below 2.6kV/m Electric Field and 138A/m Magnetic Field it is unnecessary to consider occupancy and shielding  (in plain words there should be no concern)" [1] потоа вели дека ето доколку не скиткам околу него мојата одалеченост од 20 метра ги задоволува овие параметри, но ова е максимумот а не минимумот на дозволено зрачење

It is well established that in the vicinity of the transmission line the maximum electric field strength depends mainly on the line voltage and minimum clearance. In the American transmission system the 345kV lines with a minimum height of 9.1m produce maximum field strength of approximately 7.5kV/m at ground level below the phase conductors. At the edge of the right of 23m from the center line the field strength drops to about 2kV/m
е сега колкаво и да е emf загадувањето од далеководов, и колкави и да се системски спонзорираните утехи [1] факт е дека од сите страни сме озрачени наголемо а оние па капак што имаат далековод за комшија закачуваат болести на ангро односно им се пореметува цел биоритам, а особено ако не се претплатиле на оној битолскиот, и особено слабите детски имунитети, хм, а што да кажат тогаш оние што живејат до трафостаница, па остај друго та им прават и авио-паркои за полезет да си ги трчкаат децата околу неа!

едит

колку е склет работа далековод доволен е податокот дека паднат кабел не е воопшто безопасен, вели до 10 метри човек не смее да чекори за да не бидне спржен бидејки крената нога биднува ко спроводник, туку со споени нозе цикцак да исползи со стапалата вон овој периметар ( исто и рацете треба да се припоени до тело

Keep both feet close together and shuffle away from the vehicle without picking up your feet. - http://www.pge.com/en/safety/gaselectricsafety/powerlines/index.page

Shuffle with both feet together clear of the area, keeping both feet on the ground and touching at all times - http://www.snopud.com/Safety/downedlines.ashx?p=1756

просто кабает немаат само далеководите, човек треба да е свесен за и во секоја околност, но со доволно опрани мозоци преку рат рејс хедонизам и маркетинг единствено посвесни да се евентуално тоа срчарите и шекерашите што шеткаат со апаратче в себе [1] муабетов е - правовремено You Havent Been Warned
Edited by Max - 02-Nov-2015 at 23:06
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Sep-2012 at 09:56
дефинитивно најбезбедна опција е одалечување или селење од загаденото место!

гледај да го продадеш местото,куќата....и да си најдеш локација за нов дом. со среќа
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Sep-2012 at 10:39


среќа, да цела среќа што за овој општесвен кабает сум и повеќе од свесен, што воопшто и сум се заинтересирал за вакви појави, иако  ете морам јавно да се распишам за да се потсетам и утврдам во гајретот! ајде  да не ги обесхрабрувам оние на слична мака што  немаат намера да се селат, за нив секогаш може да се најде закрпа, во случајов и не толку комплицирана, фарадеев кафез нели, но кој и како би живеел со таа смрдлива помисла за радиоактивните тенекина  во околина тоа незнам особено се проблем полуписмените, а имајќи предвид дека сеуште и науката на ова поле не го дала последниот збор, и најучените се полуписмени!

инаку местото и да сакам да го продадам, заради самиот далновод екстра губи на вредност, макар имал палми наоколу, друга работа е што далноводот е на косина па има и безбедносен момент освен ем-загадување, и на крај јасно селењето е неизбежно, прашање е дали тоа ќе го изведам што поскоро, наврат нанос или натенане ќе заминам, но како велат штом се расони чоек веќе не му ја дреме в кревет, макар го врзале со ортоми! 

а ако размислам подобро околу продавање, не би го ни поклонил ваквото место, макар останал на улица, иако само горделив чоек не би нашол алтернатива! потем тука е и општонародната корист нели, она се жртвуваш за доброто на заедницата, но на начин да си заминеш од неа, наместо да ја товариш со вакви или онакви услови! таман можам да си барам во недоглед филантропски утехи, но факт е дека многу луѓе животот го минуваат покрај а неретко и под далноводи та ни мува не ги полазува, исто ко  што на гмо и џанкфудот се гледа ко нужно зло кое ете во недостаток од алтернатива со задоволство го живееме, иако тоа е само оправдување за стравот од промена!   


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Sep-2012 at 14:58
го имам на работа правилникот за изградба на високонапонски далекуводи,да го видам бројот на службениот весник и ќе ти пратам линк за ПДФ формат,има многу бројки и растојанија,треба да се гледа во повеќе членови
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Sep-2012 at 18:15
правилникот што се бараше за изградба на високонапонски далекуводи(мислам Фосил го бараше) можи да се види на следниот линк во ПДФ формат,а за премин на јажината покрај станбени згради е од 103 член па натака.ако има нешто нејасно,кој сака нека праша,го знам правилникот многу добро.мислам дека во Скопје нема 220 кв далекувод,има само 110 и 400 кв.220 кв има како што знам само од Вруток до Тетово,можеби има некој новоизграден,ама не ми се верува.

-110 кв водови се распознаваат со тоа што висечки изолатори има 7,а кај 400 кв околу 13 членови(наречени финџали)

http://www.slvesnik.com.mk/Issues/FD5AEE13BE494FB489DF033566E6476B.pdf
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Oct-2012 at 01:15


фала Ѓоко! не проверував дали си постирал абер бидејќи уште одма кренав раце! инаку со солунските атентатори се договоривме само за анимирани интервенции, а со електро-стопанство бадијала и да пробувам да преговарам не па да се судам, така да чорба, кој сака нека ја срка! 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Oct-2012 at 20:44


nastrana kvantnite razmisli od ozracenava epizoda na kosmos po nea ima rasfrlano dosta korisni informacii, osobeno me iznenadi vesta deka vo srbija imaat od 2002 zakon koj gi tretira nejonizirackite zracenja [1][2][3]

имаат и добра страна парализирање нерви, третирање непослушни итн. - Позитивната страна на електромагнетните бранови - http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=91212943367&id=13&prilog=0&setIzdanie=22677

05.06.2011 - Граѓаните зборуваат преку звучник или слушалки на мобилен По предупредувањето од СЗО дека мобилните телефони се можеби канцерогени, с` повеќе граѓани зборуваат по мобилен преку звучник или користат слушалки, а се интересираат и колку зрачат нивните телефони, велат од Организацијата на потрошувачите на Македонија. Од Агенцијата за електронски комуникации предупредуваат дека не помала е опасноста од зрачењето од базните станици на мобилните оператори и најавуваат дека за две недели ќе почнат истата да ја мерат, а оние станици кои ќе зрачат над дозволеното ниво, ќе бидат забранети и казнети. Прво предупредување од СЗООколу пет милијарди луѓе во светот користат мобилни телефони, а иако дилемите околу можната штетност на овие телефонски апарати постојат откако тие се појавија, СЗО сега првпат посочува на опасноста од можно заболување од рак предизвикано од мобилните телефони. Експертите на СЗО го ставаат нивото на опасноста од заболувања од рак предизвикани од мобилните телефони во категоријата 2Б, со што тие ~ се придружуваат на стаклената волна или на бензинските испарувања. Користењето слушалки и испраќањето СМС десетпати го намалуваат зрачењето, им препорачува СЗО на корисниците на мобилните телефони. Од Организацијата на потрошувачите велат - бидејќи има и листа кој вид телефон колку зрачи - дека Агенцијата за електронски комуникации, Државниот пазарен инспекторат би требало да ја објават таа листа, за граѓаните да можат да ги заменат телефоните кои повеќе зрачат. Најголем ризик за децата - Луѓето се исплашени по најновите предупредувања од СЗО. Мобилните телефони се составен дел од нашето секојдневие, но ризикот од зрачење секако е најголем за децата и кај оние вработени кои имаат постојана комуникација по мобилен. На граѓаните треба да им се достапни сите важни информации за да знаат дали да го користат тој телефон. На пример, во Германија сите мобилни телефони мора да имаат видна ознака за количеството зрачење на кое корисникот е изложен, а се препорачува да се користат уреди со помало ниво на зрачење - вели Маријана Лончар, претседател на Организација на потрошувачите на РМ. Од Агенцијата за електронски комуникации потврдуваат дека цели пет години нема закон за нејонизирачки зрачења, кој се уште се подготвува, па во оваа сфера владее хаос. - Нас нe интересира нивото на нејонизирачко зрачење кое го имаат базните станици. Со новиот Правилник, кој ќе почне да се применува за две недели, инспекцијата од нашата Агенција со свои инструменти бесплатно и континуирано ќе го контролира нивото на зрачење на базните станици. Сега ние не го контролираме тој дел, туку две установи кои за тоа не се акредитирани. Сите оние базни станици на мобилните оператори што ќе зрачат над дозволните граници, ќе добијат веднаш забрана за работа и ќе им биде поднесена прекршочна пријава, поради опасноста по здравјето на луѓето од евентуалното прекумерно зрачење - тврди Роберт Ордановски, директор на Агенцијата. На планина зрачењето е поголемоТој додава дека на декларацијата ја пишува и максималната излезна сила на телефонот, која зависи од оддалеченоста на мобилниот од базната станица. - Ако сме на планина и сме оддалечени 10 км од станицата, тогаш зрачењето е најсилно, а ако сте во Скопје и сте оддалечени 50 до 100 метри од станицата, зрачењето е најмало - додава Ордановски и посочува дека максималната сила на зрачење во РМ што човековото тело може да ја прими преку базните станици изнесува е 0,2 миливати на сантиметар површина човечка кожа. Од мобилните оператори во земјата истакнуваат дека во Македонија дозволените вредности на електромагнетно зрачење се построги од повеќето други земји, вклучително и од оние во ЕУ и дека базните станици се со ниво на зрачење помало од дозволените вредности. - Во сила е Правилникот за максимално дозволени нивоа на радиофреквентни зрачења кои се однесуваат на луѓе од 1990 година, кој предвидува законски утврдена граница на густината на моќност од 2W/м2, која е повеќе од двапати помала од граничната вредноста на земјите од ЕУ и онаа пропишана од Светската здравствена организација која изнесува 4,68 W/м2 - изјавија од „Т-Мобиле“, кои заедно со операторите „Оне“ и „Вип“ се членки на Меѓународната агенција за истражување на рак (ИАРЦ).http://dnevnik.com.mk/print.asp?ItemID=7CA29401CEF67948BCD38201A06A603C

Edited by Max - 02-Feb-2013 at 00:11
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Feb-2013 at 21:48

http://www.emfnews.org/store/home-cell-phone-and-mobile-tower-radiation-meters.html

GHzSolutions EMF Analyzer - http://www.youtube.com/user/Gigavideos

иако по сликава делува опуштено сепак погорните муабети се доволни за да го разуверат човека бар 3G ил 4G стикоите или мобилните телефони да не ги држат постојано до себеHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Feb-2013 at 10:26http://www.electricsense.com/search-results/?q=socketEdited by +Protagorist - 04-Feb-2013 at 10:33
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Feb-2013 at 11:48
бидејќи темата и писанијата за штетноста на WiFi-то се скинати од IT форумот нека одат ко инфо тука се надевам корисно со оглед дека наскоро ќе имамем прилика место од штекери бежично струја да влечеме
 
Steff_Maja, 8 Јануари 2012
Читав дека е штетно машко да држи лаптоп в скут, баш поради wireless адаптерот.
 
zorandesign, 8 Јануари 2012
Имам читано за ова, пред извесно време и самиот се заинтересирав. Најдов безброј блогови на лица кои ја потврдуваат штетноста доколку сте изложени на повеќе од 2-3 зрачења. Проверете само колку бежични мрежи допираат до вас, колку мобилни оператори....ЕМ зрачења најмногу му штетат на мозокот, иницираат создавање на топлина, покачување на температура во главата...Во странство добиваат страшни суми на пари за да прифатат поставување на антена во близина на местото на жиевеење.
Многу ми се допадна оваа тема Томи. Се надевам ќе има повеќе интерес, па од тој интерес да се создаде можеби некое движење...Да видиме.
 
goce ilievi, 8 Јануари 2012
Размислувам на оваа тема повеќе време.Јас сум убеден дека има штетно зрачење дефинитивно.Особено она од WIFI рутерите.Тоа го знаат само големите корпорации кои се занимаваат со производство на компјутери.Другото мислам дека се све шпекулации.Инаку конкретно кога купував рутер,решив да си земам жичен.А незнам и луѓено што ги кошта да стават жичен рутер.Еден кабел и не е голема работа.Ќе се сокрие некаде и готово.Познавам луѓе кои имаат бежични рутери и на кои им се уклучени по 24 часа на ден.Постојано се обидувам да ги убедам да преминат на жичен,но кој да те слуша.

Убеден сум дека зрачењето е штетно и од него допрва ќе се чувствуваат последиците.Можеби не многу брзо,но по неколку години ракот ќе распали и тоа како
 
krstanoski, 8 Јануари 2012
Јас само знам дека од вакво зрачење се оштетуваат сперматозоидите за друго не знам при зрачење од околу 4 саати 1/4 од сперматозоидите се мртви а останатите имаат ошетување во ДНК структурата
 
zorandesign, 1 Јуни 2012
Единствен дел од телото што страда од овие фреквенции е мозокот. Само тој е затворен во "кутија" и неможе лесно да се ослободи од топлината и притисокот што се генерира како резултат на самото поминување на е.м. бранови низ него. Друго штетно влијание, освен ова (што може да предизвика низа пореметувања од типот на зашеметеност, потиштеност, мрзеливост и слично ), не е докажано. На подолги патеки, сигурно има и други последици. Што е уште поинтересно, тоа зрачење е послабо од тоа на мобилниот телефон ( кога се наоѓаш на големо растојание од предавател. Колку си подалеку, толку повеќе зрачи мобилниот. И обратно )
 
zorandesign, 1 Јуни 2012
DEJAN9 напиша:
na mythbusters го тестираја зрачењето на 20тина телефони.
Над едно јајце ставија 20телефони и звонеа на нив во скоро ист момент.
Според претпоставката јајцето требало да биде веќе испржено како резултат на зрачењето.
Но на крајот, јајцето си беше сосем исто како и пред mitot.
нереална симулација. Зрачењето на телефонот не се зголемува кога ѕвони, туку тогаш е континуирано. Интензитетот зависи од оддалеченоста од предавателот( најблискиот). Колку е подалеку, толку е поголемо. Плус, јајцето треба да биде помеѓу мобилните апарати и најблискиот предавател, треба сите да се на истиот оператор и да комуницираат со истиот прадавател во тој момент. И, треба сите е.м. бранови да бидат со иста фреквенција ( во тој момент сите треба да комуницираат на истата фреквенција, а повеќето апарати се quad-band, 4 различни фреквенции подржуваат ) и да немаат спротивна фаза ( во спротивно ќе се поништуваат )....Кој може да ми гарантира дека тие од Mythbusters не се платени да прикажат лажирани резултати? Лесно се купуваат. Каде што има пари, вистината е многу релативна.

Овие работи што ги излагам не гарантирам дека се точни 100%, но јас ги имам само нив како сознание и се базираат на прости физички законитости. Доколку некој со ТК или ЕТ од ценетиот факултет во Скопје, би можел да ни појасни малку повеќе, навистина би ценел. 
  
StalkeR напиша:
Ова го слушнав пред некоја година, али не знам колку е тоа точно. Предавателите што се ставени по здрадите не се толку јаки, а и тие зрачат само нагоре или во страна. А жителите т.е станарите се доле под него, така да да не факаат станарите тие фреквенции баш...
CCNA IUWNE е многу добра книга, се објаснува за бежичните сигнали и антени ...ми има испарено малку теоријата, али во главно тврдењето горе ми звучи само маркетиншки точно  Антените под дифаулт ги замислуваме дека зрачат кружно, али во реалност тие зрачат во крофна форма (donut shape), т.е, најчесто нас ни требаат хоризонтално долги бранови или па вертикално, не и во 2те насоки, па така да ако го намалиш зрачењето во еднот правец , другиот ќе се појача за нијанса, т.е. колку помалку зрачиш вертикално, толку појак сигнал добиваш хоризонтално т.е. крофна/елипса форма. Поради оваа елиптична форма на зрачење битно е дома антената на рутерот да стои исправена, бидејки сакаме да зрачиме во ширина меѓу соби, а не во вертикала меѓу плочи.

Имаше и некои типови на антени што зрачат само во еден правец (unidirectional), антени за во ходници и сателиткси. Ама и тие имаа некој страничен ефект т.е. некој сигнал се одбиваше од нешто и шумот/зрачењето се осетува и позади антената, е сега не се осетува далеку позади антената како што е јак сигналот пред антената, ама куќата каде што е таа антена сигурно ќе се озрачи исто како и пред антената (тоа се антени кои зрачат на километри, шум позади нив од неколку метри колку што е станбениот објект е ситница).

Нај трагедија е кога комшијата ќе стави таква антена за да добие гага интернет неколку години, а ти нема да добиеш ништо а ќе бидеш озрачен исто колку комшијата.

Микробрановите печки исто зрачат (чкартните на иста фрекфенција со wifi 2.4GHz па не само на нас него и на рутерот му сметаат). Обичен кабел низ кој тече струја (движење на електрони) исто зрачи помалку, некои носечи кабел, далновод или како и да се викаат ќе зрачи многу...немора да е се електорника, подземни води, топлина од уреди, се тоа е движење на електрони и до негде штетно. Така да сум сумарум домашен бежичен рутер е мачкина кашлица во споредна со другите штетни извори.

Инaче да ве потсетам труп сум за електроника и физика, така да не ми судите многу ако грешам
Али пример громобранот не штити од громови (електрично празнење), така што таа енергија ќе помине низ него и ќе ја прати во земја. Постојат некои теории на човечко приземјување. т.е. викаат ние го абсорбираме штетното зрачење и тоа е во нас и ни смета, ако се пипнеме сами на на волтметар ќе поkажеме некоја волтажа (10в мислам беше или па трескам зелени ), ако се приземјиме некако, демек ако стоиме на земја, бамбус или на некоја специјална подлога приземјена за громобран што само ние ќе и го спроведеме електрицитетот, зрачењето нема да е толку штетно за нас.

Нешто викаат и кристали, рубини, кактус растени абсорбирале вакви зрачења..

Не се фаќајте ништо здраво за готово за моиве мислења, не сум истражувал детално, ама постојат овие теории и држат вода, барем во теорија ако ништо другo

Не превземам ништо да се заштитам, али во мој случај повеќе зрачење од монитор ме плаши одколку од рутер. Немам поим колку зрачи мониторот, али опколен сум 10-12h на ден со 6 , 19kи монитори пред мене, да не збориме и сите колеги околу мене со по мин 4 монитори.

PS. Никад не би купил пирамида што абсорбира зрачење од топ шоп
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Feb-2013 at 14:35

знам едно дека откако 3г стикот е ми е на лаптоп на кој сум цел ден,туку одвлечен со продолжен усб на 5 метра од мене осеќам помалку замор и отупеност,на неколку пати периодично имам пробано ова да видам како ќе ми делува (случајно) и дефинитивно можам да потврдам дека има голема разлика во однос на работоспособноста!

како велат ако неможеш да видиш бар можеш да сетиш,особено е проблем што ние сме први генерации кои се толку блиску а постојано озрачени,што допрва ќе си ги покажува своите нусефекти,само квалитет на сперма да смали па доволно е [1][2] а не па повеќе [3]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.