build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавно обвинителство и Финансиска полиција

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
buco55 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote buco55 Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 17-Sep-2012 at 20:09
Originally posted by Spiridon

Kakvi posetiteli vo Finansiska policija ili Javno obvinitelstvo?


Вработени + "туристи"/посетители т.е. луѓе кои ќе влегуваат/излегуваат од овој објект и ќе го користат мостот кој води до него.

Сигурно кога планирале каде/колку моста да градат, планирале врз база на бројот на посетители кои имаат потреба и ќе го користат овој мост.
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 17-Sep-2012 at 22:19
Ovoj objekt e najdobro da se prenameni vo ministerstvo za kultura.Bi mu prilegalo i mestoto i opkruzuvanjeto.Finansova neka se smesti vo kasarnata vo debar maalo
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 18-Sep-2012 at 00:12
Originally posted by buco55

Сигурно кога планирале каде/колку моста да градат, планирале врз база на бројот на посетители кои имаат потреба и ќе го користат овој мост.
Ако успееш да пронајдеш било каков доказ за такво планирање, јас тебе ќе ти го препишам станов пријателе

Edited by oTeget - 18-Sep-2012 at 00:13
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 18-Sep-2012 at 17:03
Originally posted by buco55

Originally posted by Spiridon

Kakvi posetiteli vo Finansiska policija ili Javno obvinitelstvo?


Вработени + "туристи"/посетители т.е. луѓе кои ќе влегуваат/излегуваат од овој објект и ќе го користат мостот кој води до него.

Сигурно кога планирале каде/колку моста да градат, планирале врз база на бројот на посетители кои имаат потреба и ќе го користат овој мост.


hahahahaha mnogu si smesen    
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7514
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 18-Sep-2012 at 18:40
Originally posted by buco55

Originally posted by Spiridon

Kakvi posetiteli vo Finansiska policija ili Javno obvinitelstvo?


Вработени + "туристи"/посетители т.е. луѓе кои ќе влегуваат/излегуваат од овој објект и ќе го користат мостот кој води до него.

Сигурно кога планирале каде/колку моста да градат, планирале врз база на бројот на посетители кои имаат потреба и ќе го користат овој мост.
такво нешто се планира кога се бира локација и идеен проект за самиот објект, не се гради објектот прво, па после еј, нема од кај, па мост ќе му ставиме
меѓудругото, тој мост е планиран далеку пред чировиве на кејот и имаше сосема друга намена, наместо да изигрува влез во објект за туристи...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 18-Sep-2012 at 18:55
Замислете да ставиме уште мечка да игра на средина на мостот. Колку многу туристи/постетители дури тогаш би проаѓале по него. 
Back to Top
buco55 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote buco55 Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 19-Sep-2012 at 20:39
Најпрво благодарам за забелешките и критиките ... сигурно "посетителите" ќе се на број но зборот што го барав е visitors т.е. сите они кои ќе минуваат низ зградата без притоа да се сметаат како вработени.

Во врска со одговорот на zabegan - во право си кога велиш дека тоа се планира при изработката на идејниот проект, и токму моето прашање беше кон тоа насочено - дали некој при самата изработка на идејниот план водел сметка за тоа колку visitors ќе има во секоја зграда посебно и затоа ги предложил и мостот Око и мостот на уметноста?
Иако посочи дека мостот е планиран пред Скопје 2014, што е со неговата пренамена како и изградбата на другиот мост? Дали тие биле испланирани во "оригиналниот" план за Скопје 2014 врз база на некое очекувано движење на луѓе или пак нешто сосема друго?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7514
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 20-Sep-2012 at 23:36
Originally posted by buco55

Најпрво благодарам за забелешките и критиките ... сигурно "посетителите" ќе се на број но зборот што го барав е visitors т.е. сите они кои ќе минуваат низ зградата без притоа да се сметаат како вработени.

Во врска со одговорот на zabegan - во право си кога велиш дека тоа се планира при изработката на идејниот проект, и токму моето прашање беше кон тоа насочено - дали некој при самата изработка на идејниот план водел сметка за тоа колку visitors ќе има во секоја зграда посебно и затоа ги предложил и мостот Око и мостот на уметноста?
Иако посочи дека мостот е планиран пред Скопје 2014, што е со неговата пренамена како и изградбата на другиот мост? Дали тие биле испланирани во "оригиналниот" план за Скопје 2014 врз база на некое очекувано движење на луѓе или пак нешто сосема друго?
да беше нешто такво воопшто планирано, сега целиот тој простор ќе беше многу подобро испланиран, немаше да има објекти наредени на пешачки коридор, и немаше да има објекти кои немаат никаков пристап и свој простор за дишење и функционирање... може ќе се лутат некои од поддржувачите на овие објекти, ама освен фасадата и погледот за на разгледница, никогаш ништо друго не било планирано, и било накнадно додавано и крпено со присетувањето на потребите на тие објекти
едноставно не е логично некој нешто да планирал (движења и потреби), а да скрпил толку нелогичен план

инаку, тоа што мостот влегува во објектот мислам дека е случајно, поради оригиналната положба на тој мост од претходни планови... големото прашање е зошто би го граделе тој мост кога коридорот е зафатен со објект, или зошто би граделе објект кој се наоѓа на планиран коридор за мост??? јас и ден денес не можам да го размозгам тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 10-Oct-2012 at 22:26
од richmond26,превземено од SSc

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 10-Oct-2012 at 22:28
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 13-Oct-2012 at 15:00
Здраво дечки, досега не сум постирал а ве следам веќе некое време. Денес бев нешто до центар и си реков ај конечно да се вклучам во дебатата

Еве некои фотографии
Овде нешто висеше, незнам што е.And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 13-Oct-2012 at 17:49
најубаво претставување е со слики,добредојде

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 13-Oct-2012 at 21:28

Добредојде Јован

Дали можеби успеа да видиш што се случува зад оградата на ова градилиште, бидејќи неодамна доста ја поместија оградата накај МОБ?
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 13-Oct-2012 at 22:00
Благодарам, да и јас се зачудив кога ја здогледав оградата. Кај објектот на Финансиска беа работниците имаше песок и некои остатоци од градежен материјал. А за накај МОБ немаше ништо, само беше заградено. Отидов накај камени од другава страна и зумирав со камерава и ништо немаше. Сигурно го подготвуваат теренот за нешто.


Edited by JovanOdGjorche - 13-Oct-2012 at 22:00
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 13-Oct-2012 at 22:03
јас поминав тука вчера,ама не приметив нешто посебно,имаше некоја ограда што ја немаше прошлиот пат,ама незнам за што е наменета

Edited by gjoko - 13-Oct-2012 at 22:03
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1837
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 13-Oct-2012 at 22:14
Zosto tolku ocajno izgleda Vardar!?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 13-Oct-2012 at 22:21
нема вода и се гледаат алгите на дното кои се како последица на високи температури и слаб проток на вода,или народно речено-мочуриште
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 14-Oct-2012 at 01:12
Кога би бил Вардарот чист, јас би поддржал стеснување на речното корито, за да биде подлабок и поудобен за пливање.
 
Се разбира, ќе мора да се копа кај Камениот Мост за да биде подлабоко коритото таму со цел водата да не го проголта мостот, но бенефитите од чист и удобен за пливање Вардар, би биле долгорочни.
 
Најверојатно и врбите во Вардар ќе мораат да бидат преместени, но тоа и не е некоја голема жртва во замена за чист и удобен за пливање Вардар.


Edited by Dexter26 - 14-Oct-2012 at 01:13
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 14-Oct-2012 at 08:44
можи да се изведат каскадни брани да би се добиле `фински езерца`.едно време такви се најавуваа во Битола од еден поранешен градоначалник
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 14-Oct-2012 at 15:24
Originally posted by Cloverstack


Дали можеби успеа да видиш што се случува зад оградата на ова градилиште, бидејќи неодамна доста ја поместија оградата накај МОБ?

Clover... Јас мислам дека сето тоа поместување на ограда е поради подземниот паркинг... Мислам дека ќе го прават цел тој подземен потег (од театарот до МНР), и ќе ги сврзуваат сите паркинг простори.
Иначе го користам секојдневно паркингот под МНТ, така да ќе пробам да се распрашам и да сликнам некоја фотка, затоа што таму уште одамна е заграден одреден дел од паркингот! Веројатно за истата таа намера! 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.