build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавно обвинителство и Финансиска полиција

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 27-Dec-2013 at 21:28
Скроен и изреализиран заговор против Неговото Височество МОБ!

Чалам излезе на крај бранењето на МОБ...ако не го браниш МОБ си сељак, необразован, немаш вксус, башка си добиваш и политичка етикета...

Не сум ЗА актуелниов план ск 2014, сум за константно менување на Скопје на подобро, ама не можам да го бранам МОБ, само затоа што е веќе направен и не смее да се чепка и затоа што е демек некое си архитектонско генијално наследство за идните генерации..
МОБ, ништо посебно, ништо спектакуларно, ништо што доколку се скрие погледот кон него па потомците нема да го гледаат би ме натерало да жалам зошто им е ускратено тоа оргазмично визуелно задоволство...

Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 28-Dec-2013 at 00:55
Не реализирав кој тоа те етикетираше, ти го сподели своето мислење, некој друг го споделува своето. Ако МОБ не им предизвикува оргазмично задоволство, тогаш како Финансовата би им предизвикала оргазвично визуелно доживување не разбирам.
Но ете кога сме дочекале објектите да ги оценуваме по тоа дали предизвикуваат или не предизвикуваат оргазмично визуелно доживување...и владата претходно не ми будеше такво доживување но сега онака освежена ма што да кажам ме остава без зборови. Јас сум секогаш за тоа дали едно здание предизвикува или не предизвикува естетско уживање, меѓу дргото најмногу влијае при оценувањето на некој објект од моја страна, но како МОБ кај тебе не побуди естетско уживање, а Финансовата успеа во таа цел се уште не разбрав. Барем наброј зошто Финансовата е подобра од МОБ од било кој аспект, јас секогаш се обидувам да го разберам и прифатам мислењето на другите, но која е целта да го оцрнуваме МОБ па за да го оправдаме овој објект.
Едит: Од мене 2, но со оглед на функционалноста може да добие и 1.


Edited by Еден Дечко - 28-Dec-2013 at 00:58
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 28-Dec-2013 at 13:42
Originally posted by Еден Дечко


Јас сум секогаш за тоа дали едно здание предизвикува или не предизвикува естетско уживање, меѓу дргото најмногу влијае при оценувањето на некој објект од моја страна, но како МОБ кај тебе не побуди естетско уживање, а Финансовата успеа во таа цел се уште не разбрав.

Никаде не реков дека финансова успеа да ми побуди естетско уживање. Јас реков дека е најдобар објект од сите изградени од Ск2014, и реков дека Скопјето треба нон стоп да се менува на подобро, и дека ако притоа се покрие некое ремек дело од комунизмот нема да жалам воопшто.

Од 1-10 за мене објектов е едвај 6ка, да ги нема глупавите киксови 7ка, а идејата кога би била максималкно добро изреализирана можеби би добила 8ка од мене.

Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 28-Dec-2013 at 16:54
Originally posted by Bojan10

Originally posted by Еден Дечко


Јас сум секогаш за тоа дали едно здание предизвикува или не предизвикува естетско уживање, меѓу дргото најмногу влијае при оценувањето на некој објект од моја страна, но како МОБ кај тебе не побуди естетско уживање, а Финансовата успеа во таа цел се уште не разбрав.

Никаде не реков дека финансова успеа да ми побуди естетско уживање. Јас реков дека е најдобар објект од сите изградени од Ск2014, и реков дека Скопјето треба нон стоп да се менува на подобро, и дека ако притоа се покрие некое ремек дело од комунизмот нема да жалам воопшто.

Од 1-10 за мене објектов е едвај 6ка, да ги нема глупавите киксови 7ка, а идејата кога би била максималкно добро изреализирана можеби би добила 8ка од мене.


Успеа ли да се смени на подобро, благодарение на Финансовата? (по твое мислење)
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 28-Dec-2013 at 23:39
Да, попријатно се чувствувам кога поминувам покрај кејот или кога седам во кафичите отколку пред да се направат зградиве, ама мораа многу подобро, многу многу подобро.

Мене ми се допаѓа концептов стаклен цилиндар со купола, обвиткан антички столбови. Добар е распоредот на столбвите, не се ни густо ни ретко распоредени.Но, нема потреба од таа настрешница, тенда ли е што ли е можело подобро да се изреализира влезот, и лифтот нема потреба да ја пробва куполата, и тоа оградата на куполата не се вклопува нај нај. Убава идеја, штета што не е реализирана максимално добро.



Добар е бе објектов, не е толку лош, реков преодна 6ка, а би можел да биде 7ка.
Е сега, дали му е тука местото, дали му е добра немената, не би рекол дека е добро ни местото ни намената.

Јас би го направил објектов 2-3 пати поголем во градски парк и би му дал намена музеј, или на калето на пример и ке биде ем музеј ем добра панорама од истиот.
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 29-Dec-2013 at 00:09
Мене па баш од тие причини и не ми се допаѓа, ајде кога е веќе класичен куполата можеше да биде бакарна и дополнително украсена со некои излеани елементи по површината, капителите би биле без резервно дорски, и задниот дел во никој случај не би бил стаклен туку исто така обработен од мермер. Но да бидам искрен ни така не сум сигурен колку би ми се подобрил впечатокот.
Најдобро ќе беше да изведеа некој футуристички дизајн со некое високо квалитетно проѕирно стакло, ако ништо друго ќе оддадеше повеќе на сериозност со оглед на функцијата, но кога ќе помислам на функицијата целосно сум нокаутиран, а фактот пак дека пред него се наоѓа мост кој симболизира нешто уметничко и би требало да има некое монументално значење целосно ме збркува. Не ми се допаѓа идеата МОБ да остани зад него дури ни кога би бил некој модерен објект со одличен дизајн дури и да е совршено изведен, затоа што повторно ми е несериозно во културен центар да има финансова полиција, како големо непочитување ми звучи. Мојата оцена останува непроменета.


Edited by Еден Дечко - 29-Dec-2013 at 00:12
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 29-Dec-2013 at 18:35
Originally posted by Bojan10

Скроен и изреализиран заговор против Неговото Височество МОБ!

Чалам излезе на крај бранењето на МОБ...ако не го браниш МОБ си сељак, необразован, немаш вксус, башка си добиваш и политичка етикета...

Не сум ЗА актуелниов план ск 2014, сум за константно менување на Скопје на подобро, ама не можам да го бранам МОБ, само затоа што е веќе направен и не смее да се чепка и затоа што е демек некое си архитектонско генијално наследство за идните генерации..
МОБ, ништо посебно, ништо спектакуларно, ништо што доколку се скрие погледот кон него па потомците нема да го гледаат би ме натерало да жалам зошто им е ускратено тоа оргазмично визуелно задоволство...

како прво зарем треба МОб да биде нешто спектакуларно и генијално за да се почитува како постоечки објект, и целиот простор да се почитува како урбанистичка целина?
настрана од тоа дали МОб вреди или не, проблемот со изградбата на овие објекти е друг... тоа што се натрапници во веќе осмислен простор, предвиден да се развива на скроз поинаков начин, без разлика дали МОБ личел на скокалница или на Виенска опера...
мене не ми е проблем стриктно што МОБ е покриен, проблем ми е што е нарушена целата геометрија, функционалност и поента на просторот... тука порано имаше пешачки коридор од кејот и плато, кое требаше да биде заедничко за неколку објекти од културата, и дополнително да се поддржи со мост преку Вардар... ама не, ние добивме ѕид од објекти, пропаднато плато, и тотално дисфункционален мост без поента...
и кога после толку објаснување за тоа како се формира простор (по урбанистички стандарди), некој ти каже дека објектов ги задоволува неговите естетски доживувања, и стои зад тоа дека МОБ може слободно и да се сруши само поради тоа што него не му се допаѓа, имаш комплетно право да го наречеш сељак... не дека е навистина сељак, туку дека е коплетно игнорантен кон тоа како се вреднува архитектурата и како се формираат урбанистички целини


Edited by zabegan - 29-Dec-2013 at 18:39
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 29-Dec-2013 at 18:54
Trebase togas ko go gradea MOB da zemat dozvola (neznam kako odelo togas toa mozebi nekoj znaj so se sluci)za gradba za site 3 objekti naednaas ili za nieden posto MOB e samo del od edna zamisla za toj prostor tamu.. Zatoa ovie "novite" objekti pred da pocneme da zborame za niv velime deka skroz im e promasena prvo lokacijata. Se gleda deka prirodno ne pripagjaat na toj prostor.

Edited by G.I. Joe - 29-Dec-2013 at 18:56
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 30-Dec-2013 at 00:24
Originally posted by zabegan


како прво зарем треба МОб да биде нешто спектакуларно и генијално за да се почитува како постоечки објект, и целиот простор да се почитува како урбанистичка целина?настрана од тоа дали МОб вреди или не, проблемот со изградбата на овие објекти е друг... тоа што се натрапници во веќе осмислен простор, предвиден да се развива на скроз поинаков начин, без разлика дали МОБ личел на скокалница или на Виенска опера...мене не ми е проблем стриктно што МОБ е покриен, проблем ми е што е нарушена целата геометрија, функционалност и поента на просторот... тука порано имаше пешачки коридор од кејот и плато, кое требаше да биде заедничко за неколку објекти од културата, и дополнително да се поддржи со мост преку Вардар... ама не, ние добивме ѕид од објекти, пропаднато плато, и тотално дисфункционален мост без поента...и кога после толку објаснување за тоа како се формира простор (по урбанистички стандарди), некој ти каже дека објектов ги задоволува неговите естетски доживувања, и стои зад тоа дека МОБ може слободно и да се сруши само поради тоа што него не му се допаѓа, имаш комплетно право да го наречеш сељак... не дека е навистина сељак, туку дека е коплетно игнорантен кон тоа како се вреднува архитектурата и како се формираат урбанистички целини


Јас мислам дека треба да се внимава на СЕ, и на урбанизмот, и на визуелна привлечност на одреден објект од таа урбанистичка целина, негова функционалност, како изгледа објектот од точките од кои најмногу ќе се гледа а не од хеликоптер да се прави добра слика за истиот...
АМА, кај МОБ не е задоволено тоа СЕ, напротив, според мене најважното, естетското не е задоволено.

Јас би го срушил МОБ и сите згради од Камениот мост до МНР, со се овој што му дадов 6ка, и нека според вас експертите прифатлив урбанистички план се организира конкурс, за комплетниот простор за сите маркички одеднаш, и потоа да се организира долга јавна расправа и гласање со кое ќе се избере што да се гради.

И да, ако некој си земал за право да го избере ова решение за МОБ и да го изгради, јас имам право да кажам дека не ми се допаѓа.
И според што тоа се избира некое решение ако не според тоа дали некому или поточно на мнозинството му се допаѓа изгледот. И зарем не треба да биде спектакуларен и генијален објектот кој се наоѓа во центарот на градот. Па до кога ќе се задоволуваме со фактот дека сме добиле објект со одредена намена каков и да е...

Мислам дека најголемиот проблем овде е тоа што веќе изградените објекти од комунизмот не дозволувате да се критикуваат, а "не ми се допаѓа, не е убав, не е привлечен, не е ништо посебно, не е спектакуларен" не се сметаат за релевантни критики, и у старт се сељачки коментари.

Пример еве, Мепсо, Поштата, тоа бетонските убавици комплет исто така би ги срушил до темел зошто не заслужуваат со својот изглед да бидат таму каде што се, ама пак ќе кажете, тоа се функционални објекти урбанистички добро распоредени и се дел од архитектонското наследство и такви какви што се не треба да се чепкаат. Епа има некој кој не сака да остави такви објекти во центарот на метрополата во наследство на идните генерации...
И ако сум сељак затоа што не ми се допаѓаат, сељак е и тој што аминувал да се направат такви објекти. Ах, не, не се вреднува архитектурата според тоа како изгледа еден објект туку дали има добар пристап, функционалност и распоред...што да правам, сељак...

Зградата на Т-Хоум, 3 пати поголемиот отколку што би требало да биде Мериот, тоа новата демек гаража до МЕПСО што ја набутаа, све динамит и до темел...

Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 30-Dec-2013 at 00:47
Се до темел само кога би биле Дубаи. Јас мислам дека кај нас најголемиот проблем е во тоа што се избрзува со огромни проекти, несвојствени за нашиот стандард и затоа крајниот резултат не ни се допаѓа, па еден центар на град не се гради за три години потребно е време, идеа, труд и најважното финансиски средства со што таа идеа би се преточила во нешто квалитетно и вредно за почитување.
Мене колку и да не ми се допаѓаат објектите со нашиот стандард не би ги рушел во никој случај ниту комунистичките, ниту капиталистичкиве зданија и ми е смешно да слушам како тоа треба да срушиме се и од ново да почниме, па тоа не го можат ниту Соединетите Американски Држави.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 31-Dec-2013 at 00:29
@Bojan10
за МОБ (и општо објектите кои ги спомнуваш) може да се збори се, ама како објект е граден на бришан простор и во денешно време најправилно е да се почитуваат неговите линии... значи никој не те прашува тебе дали ти се допаѓал објектов или не, и што мислиш за него, затоа што веќе е изграден и како таков треба просторно да се испочитува, без разлика на стил и тоа во какви услови бил изграден... и тоа е проблемот што не сака да го разбере никој
за тој објект не треба да се аргументира, затоа што е постоечки и најпрво поради тоа, аргументите се даваат пред нешто да се изгради, а после тоа, можеш само да попуваш по чаршија дали било правилно или не, зашто отишол возот
тоа како се грдело во минатото, било-поминало, ние може до утре да си лечиме комполекси со тоа како градов е напатен од политичка историја, ама џабе, тоа што е направено, направено е, се продолжува според веќе направеното
затоа постои урбанизам и урбанистички планови човече, за да не може секој како ќе му текне да гради, и да постои градежен континуитет, а не постојано да се блокира, пренаменува или руши, како што викаш ти
истото важи за секој објект, без разлика каков е

од друга страна, тоа што во моментот се гради, е многу нормално изложено на критика, затоа што има време да се поправи или поништи додека не е изградено, толку е едноставно...

чисто за компарација, мене не ми се допаѓаат огромен дел од изградените објекти во градов, па што сега? и да ми се пружи шанса, не би ги срушил, освен ако не претставуваат физичка пречка за развојот на одреден простор (такви некои примери се Маџир маало и Ново маало и некои други постари раштркани маала, Тифани и т.н.)... помислувам на милион теории за секој посебно, во стил што би било, кога би било, ама не ги сметам за релевантни
по истата логика, во иднина, спремен сум објектите на Ск2014 да ги гледам на ист начин на кој ги гледам објектите изградени по земјотресот, и покрај тоа што во моментов ги сметам за катастрофа од белосветски размери

додатно на ова... во секоја здрава и сериозна земја (за разлика од нашево културно-историско напатено општество), изграденото се почитува, за се си постои наука и стандарди, и многу често објекти како овие нашиве, се влезени во листата на културно наследство, и никој не го демантира тоа затоа што зад него стои научна основа... дури кога се појавува проблем со рушење и модификации, има огромни протести, дебати, студии и импровизации како нивна последица

и во турско време никој не прашувал како да гради, па денес се фалиме со таа архитектура, која патем во свое време била тотално секојдневна и неспектакуларна... ама кога се работи за Југославија и за денешно време, тогаш не ваља работава, бидејќи во моментов тие комплекси преовладуваат (поврзано со муабетот за спектакуларноста нели)
вредноста си доаѓа сама по себе, или со тек на време, или со самата дизајнерска иновација и уникатност на објектот... единствено можеш да форсираш монументалност, доколку имаш таква моќ кај тебе да ги собереш најквалитетните архитекти, инжињери и урбанисти (пример Дубаи), па дури и тоа се прави само на места каде што имаш комплекс на пониска вредност, кај што се чувствува потреба за докажување (за жал нашиот менталитет е таков, но искомбиниран со неукост и беспарица)

едит: и да, објект се вреднува и според пристап и функционалност (всушност оценката е склоп на се она што го сочинува еден објект, заедно со неговата намена и историја... ниеден експерт задолжен за тоа, не седнал и рекол „абе објектов ми се допаѓа, ај ќе кажам дека вреди“... од тој аспект, естетски неиздржан објект, може да вреди повеќе од естетски издржан објект, но за тоа секако, си постои научна проценка



Edited by zabegan - 31-Dec-2013 at 00:49
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 25-Feb-2014 at 14:35


фотографија на Nikolovskii
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 25-Feb-2014 at 16:47
За два браќа е куќава изгледа, има два влеза, или можност за два влеза

За лифтовите веќе пена ни фатија устите за секоја зграда...

Edited by Bojan10 - 25-Feb-2014 at 16:48
Од чаламот си патиме!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 25-Feb-2014 at 17:18
за лифтовите и климите изгледа нашиве инженери незнаат решение
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 07-Apr-2014 at 17:14
Фасадите на тортиве воглавно ги стандардизираа, а со табливе потешко им оди...



Edited by Cloverstack - 07-Apr-2014 at 17:15
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 07-Apr-2014 at 22:16
Аууууу шта је бре ово???
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 15-Apr-2014 at 08:57
Makedonska rabota sekogas sve do pola pravime!!!
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 23-Apr-2014 at 11:54



Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 23-Apr-2014 at 11:57
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 23-Apr-2014 at 12:37
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.129 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.