build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Cредно училиште Јахја Кемал - Боговиње

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Cредно училиште Јахја Кемал - Боговиње
    Posted: 23-Aug-2010 at 14:01
Потпишан договор за оттуѓување на земјиште за изградба на образовни објекти во Боговиње - 23.8.2010

 

 

Почитувани,

 

Ве информираме дека денес Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и директорот на приватното средно училиште „Јахја Кемал“ – Скопје потпишаа договор за отуѓување на градежно земјиште сопственост на Република Македонија во општина Боговиње со вкупна површина од 38.021 м² со намена за изградба на јавни институции – образование и ученички дом кое беше отуѓено по пат на јавно наддавање на ден 29.07.2010 година.

 

Договорот беше потпишан во просториите на општина Боговиње во присуство на Потпретседателот на Владата на Република Македонија, Абдилаќим Адеми и градоначалникот на општина Боговиње Хазби Идризи. Согласно договорот, најповолниот понудувач е должен во рок од 9 месеци од солемнизација на договорот да обезбеди одобрение за градба, а градбата да јазаврши согласно одредбите од Законот за градење.

 

http://mtc.gov.mk/new_site/mk/storija.asp?id=2735
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Aug-2010 at 15:00

Јахја Кемал ќе гради училиште во Боговиње

Инвестиција вредна околу 5 милиони евра за изградба на средно училиште Јахја Кемал во Боговиње. Ова е овозможено со денешното потпишување на договор за продажба на три парцели државно земјиште со вкупна површина од 38 илјади метри на овој колеџ.

-Станува збор за 38 илјади метри квадратни државно земјиште што треба да придонесат во подобрување на квалитетот на образованието во општина Боговиње. Трите парцели се продадени за околу 4 милиони и 182 илјади денари, рече Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски.

-Од странските инвестиции во образованието резултатите се гледаат и 100-тина години по нејзината реализација бидејќи резултатите кои ќе ги постигнуваат учениците од ова училиште на меѓународните натпревари ќе ги направат светски познати и општина Боговиње и Република Македонија, истакна Кемал Јелдез, директор на колеџот Јахја Кемал.


23.08.2010, 15:26
http://www.time.mk/read/111de2717e/ac83a55d1d/index.html
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Aug-2010 at 20:05
za da ne se raboti  za ova?barav po net, i ja vidov pod opstina bogovinje
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Aug-2010 at 21:15
Па нека иде цело...

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Aug-2010 at 21:29
wow, super,
 @ admins, posebna niska?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Aug-2010 at 21:38
Ovaj proekt definitivno zasluzuva svoj Topic. Ne se raboti samo za edno uciliste tuku e nesto ko naselba!Se naoga vednas vo avtopataot Gostivar-Tetovo. Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Aug-2011 at 15:24
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Apr-2015 at 11:58
Имај некој инфо за објектов, завршен ли е, целосно изграден како на рендерот..?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Apr-2015 at 16:14
фото: Tauk Süriya (Panoramio)фото: Ahmet Bekir (Panoramio)
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-May-2015 at 08:49
Па ова благе везе нема со рендерот..

Edited by fichot - 05-May-2015 at 08:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.