build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Столарија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Столарија
    Posted: 26-Aug-2010 at 01:25
Дали можете да препорачате некој мајстор да ми изработи работна маса(маса+фиоки), и доколку имате искуство да поделите некој совет околу мајсториве. За да ја направиме темава што по корисна и за некој друг кога ќе му притреба, обидете се(тие што знаат) да ги покриете следниве точки:

1. Како се наплаќа и како се движат цените?
2. Локација/телефон на столарот
3. Каков избор на материјали се нуди, освен иверица, во случај да сакам да направам нешто поразлично од оние канцелариските маси?
4. Време за изработка?
5. Транспорт до дома?

Што и да е корисно да се знае кажете, зошто прв пат ми се јавила потреба да идам на столар, па за секој совет ќе ви бидам благодарен
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Aug-2010 at 01:32
Еве некои столари што ги најдов на www.sezadomot.com.mk, но ме интересираат столари со кои имате некакво искуство или за кои барем сте слушнале дека си се добри во занаетот

Столари

Атанасов Златко
Пуштенска 21-б, Скопје, (02)2522067

Давковски Богоја
Гаврил Константиновиќ 81, Скопје , (02)2439135

Блажевски Симеон
Благоја Стевковски б.б., Скопје, (02)2525374

Дрнковски Сашо
Тодор Чангов 41/16, Скопје , (02)2438180

Марјан Стојанов
ул.81 бр.71, Скопје, (02)2053878

Ѓорѓиевски Сашо
Даме Груев 135-а/3, Битола (047)231228

Пенков Тони
Ѓорѓи Димитров 7, Прилеп, (048)424332

Камберовски Камбер
Ќурчиска 2-а, Скопје , (02)3225406


Столарија


Леснина инженеринг
ул.Романија б.б. (во фабрика Газела), Скопје, (02)2525525
(види веб сајт)

Домис
М.Х.Јасмин 20-1/3, Скопје, (02)3127007
(види веб сајт)

Евро Мебел
Перо Наков 2, Скопје, (02)2551030
(види веб сајт)

Столичара Аце
Благоја Стефковски б.б., Скопје, (02)2523841

Карпе Арт
Шидска 12-2/1, Скопје, (02)2611841

Интер билд
ул.101 бр.37-г, Скопје, (02)2055713

Дрводекор-столарија
с.Јурумлери, Скопје, (02)2435021

Дарвес
Борка Талевски 17-а, Скопје, (02)3204209

Дизајн ДН
Ордан Чопела 86, Скопје, (02)2613431

Џафо-Монт-Блан
Беличица б.б., Гостивар, (042)214576

Брза градба
Рајко Жинзифов 5, Битола, (047)240757

Бујар
с.Мешеишта, Охрид, (046)281638

Грамос-инвест
Точила 3а/5, Прилеп, (048)411320

Демир Импекс
11-ти Ноември 70, Куманово, (031)425853

Јахија Фаик (индивидуалец)

Самарџиска 40, Скопје, (02)3224250


Edited by La Linea - 26-Aug-2010 at 01:34
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Aug-2010 at 08:19
Столар Пеџа
075-437-537
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Aug-2010 at 09:36

нит сум кроел нит сун склепувал кај некого топтан инстант мебел, но знам дека столари кај нас има на претек па и конкуренцијата наметнува лесни цени, како и да е, сега процесот дополнително е олеснет бидејќи веќе во пилана ти ги кројат парчињата по мерка, а тебе или на столарот му останува само оковот и склепувањето, евентуално кантирањето на страните од елементот да одземе време отпојќе, но и тоа сега е заобиколено со оглед дека од пиланата односно фирмата за дрво, иверица и медијапан ова ти го завршуваат т.е. ем по мерка скроено парче ем спремно за монтажа... ја упростувам работата, но не е сосем така, мајстор си е мајстор иако сега со вакви опции секој може да си ја проба среќата и од своја рака кога станува збор за столарија... 

еве по уште некој корисен линк

- http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=25485#25485

- http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=45671#45671

- http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=47277#47277

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Jul-2011 at 23:50


за пофалба би било да може да се најдат искенирани на нет изданијата на југословенскиот Уради Сам, но не е лошо да зашмиргла и некое современо четиво

пр.

http://www.drvo.mk/Websites/86/Documents/Drvo2.pdf


~


се изненадив конечно и креативно вондреден столар(редовен професор по фискултура), ем портал има ем тјуб канал, плус работи и во архикад и во скечап...

порталот http://www.zlatenzanaet.com/ 

тјубот http://www.youtube.com/user/tehnog
Edited by Max - 26-Nov-2015 at 15:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Feb-2012 at 01:32

камо и столарите да имаа форумски пристап, сигурно има некој и со фб-табиет, но тоа пајажината на ција е далеку од инспиративна та и прегледна, но кај нас фирми ко леснина немаат спотерано транспаретност а не па занаетчии [1] http://www.mojakuhinja.com.hr/ 


~


http://www.drvodjeljska-skola-zagreb.hr/prof/sapina/alati.htm

http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/uradi-sam/obrada-drveta [1

http://www.stolarskaradionica.com/forum/  [1]


Kemijska obrada drva - http://www.bauhaus.hr/index.php?id=4199

http://videos.howstuffworks.com/science/carpentry-videos-playlist.htm#video-32982Edited by Max - 02-Oct-2015 at 19:15
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Feb-2012 at 20:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Mar-2012 at 21:22

http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_preservation#Natural_preservativesтреба да се има абер и кое дрво за што е адекватно [1][2] пример Јасенот и Тиковото дрво во масив се користат како поводоотпорни дрва, внатре во кујни и ходници а надвор во двор на тереса и околу водни површини, но надвор издигнати како би имале проветрување т.н. decking јасно битен е и алатот, кој не ни мора да е современ за да биде корисен [1][2]

    Edited by Max - 12-Jun-2013 at 16:28
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Mar-2012 at 23:43

по некое време се си бара чистење
http://www.howtocleananything.com/home-exterior-tips/yard-garden/outdoor-furniture/

Edited by Max - 24-May-2016 at 14:28
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Mar-2012 at 00:21
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Mar-2012 at 13:18
Max, добро би било на страници каде што има повеќе видеа, секое видео да го постираш во посебен пост. Вака со трупање многу видеа на една страница, вчитувањето е тешко и бавно, неколку нишки веќе го имаат тој проблем.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Mar-2012 at 14:24
може немам осет бидејќи лично немам проблем со вчитувањето? во тој случај може најдобро е само линкови да пуштам а евентуално да закачувам со нив само едно побитно видео? често и по инерција закачувам неколку видеа како резерва или дополнителна насока, иако може најлесно би било да посочам тематски книги, сепак ко за овој век полесно се пренесува уката преку снимки, како и да е, битно аберот да е на место!

Edited by Max - 11-Mar-2012 at 14:24
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Mar-2012 at 16:59
Едноставно не ставај повеќе видеа во еден пост, во случаи каде што на една страница веќе се постирани неколку видеа. Во такви случаи, за да не се направи преголема гужва, доволно е да ги постираш новите видеа во засебни постови и нема да има проблем.
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Mar-2012 at 18:47
Max, твоиве постови се секогаш многу интересни и информативни, но би те замолил барем по реченица-две секогаш да ставаш како објаснување пред видеото.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Mar-2012 at 12:01
налик за блог а не за јавен форум ко што вели медо, мислам постовиве повеќе се интересни него информативни бидејќи во недостаток на дискусија нишкиве пополека стануваат инфо-каша! инаку во право си најава треба, но за да не должам чинам секој знае и англиски та доволен е насловот во самото видео, а обично има и некоја мисла во контекст

туку не завршив со импрегнацијата на дрво, еве и добри поенти http://www.greenspec.co.uk/wood-preservatives.php од кои најнапред се издвојува дека импрегниранотo дрво кое е хемиски третирано е канцерогено, затоа најдобро е импрегнирање на пареа или во варена вода, а опција е и јагленисување но повеќе за фасадни штици него за носечки греди, која како традиционален начин на импрегнирање во јапонија е позната како shou-sugi-ban   http://pursuingwabi.com/2011/05/02/traditional-shou-sugi-ban-burn/Edited by Max - 12-Mar-2012 at 12:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Mar-2012 at 12:12
процесот наместо на отворен оган може да се изведе и со бренер т.е. горилник ко за градски услови и поадекватен за бродски патос него за фасадни штици, бидејќи ефектот на текстурата не е ист како кај природното јагленисување

Japanese technique of creating timber cladding that should last over 80 years http://deckingnetwork.com/profiles/blogs/burning-timber-to-produce-shou


http://archidose.org/wp/2012/01/23/shou-sugi-ban/

Japanese technique of Yakisugi, also known as Shou-sugi-ban (translates roughly to: burnt cedar board) has been used for centuries in Japan as a way to seal cedar from rot and make it more fire resistant. http://www.earthinc.com/2012/01/yakisugi/

Edited by Max - 12-Mar-2012 at 12:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Apr-2012 at 02:00


Фирнајз(Ленено уље) - http://www.stolarskaradionica.com/tehnika-stolarskog-rada.php?akcija=citaj&id=30 [1][2][3]

indijanci su smolu borova otapali u medveđoj masti i s time impregnirali svoje kajake... na taj način bi se moglo i topiti smola od drugog vrsta drveća u masti ili ulju i premazivati drvene površine koje želimo zaštiti. http://survival.aforumfree.com/t878p20-lakiranje-drveta
Vo zeleznoto doba, pod vlijanie na egejskata kultura, sadovite zapocnuvaat da se oblikuvaat na grncarsko kolce, pa kako posledica na toa dobivaat pravilna forma i potenki sadovi. Boenjeto se izveduva so t.n. firnajz (mnogu otporna boja, sostavena od oksid na zelezo rastvoren vo leneno maslo) koj svojot kafeavo - crvenikav ton go dobiva duri po pecenjeto na sadot. http://elektroluks.mk/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=3942Edited by Max - 25-Apr-2012 at 02:30
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Jul-2012 at 19:28http://www.liquidglasscoating.com/

Epoxy Paint Dangers - http://www.ehow.com/about_5374036_epoxy-paint-dangers.html [1]
Edited by Max - 15-Jul-2012 at 19:28
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Aug-2012 at 16:41

http://www.klp.si/uploads/files/KLPKatalog2008_MAK.pdf [1]

веројатно квалитетна програма имаат словенциве чим покриваат во главном се' во врска со столарија, но немав абер дека силикон се користи за конзервација на живи дрва -

ОХРИДСКИОТ ЧИНАР ЌЕ ДОБИЕ НОВ СИЛИКОН - 30 МАЈ 2012

Од понеделник ќе стартуваат конзерваторските зафати врз Чинарот предводени од скопоскиот конзерватор Љупчо Иљоски. Во меѓувреме, стручниот тим од Министерството за животна средина направил увид за состојбата на чинарот. Директорот на просторниот и информативниот систем при ресорното министерство, Димитри Ролевски, вели дека констатирале сериозни механички оштетувања на обвивката и на шиндрите предизвикани од човечко вандалско однесување. Тоа придонело да се развијат габни форми кои се грда слика за Чинарот. Забележани се и други појави кои се појавиле по првата конзервација.„Слојот од силикон што го поставивме на опшивката при конзервацијата во 2002 година покажува знаци на стареење.Тоа отвара простор за продор на деструктивни фактори и е потребна комплетна замена, напоменува Ролевски. Деловите кои не се опшиени треба хемиски да се третираaт со водоотпорна превлака пред се на мртвите делови од дрвот кои служат како стабилизатор на стеблото,“ укажуава Ролевски.
Во 2002 година експертите го исчистија трулежот и го конзервира платанот, а требаа да постават и вештачка кора, но за тоа министерството за животна средина не најде пари. 10 години потоа ресорното Министерство обезбеди конзерваторски тим, а Локалната самоуправа пари во висина од 200.000 денари за да спречат атмосферските влијанија да го уништат Чинарот.

„Со специјален конзерваторски алат прво треба да се исчисти гнилежот и да се отстранат сите суви гранки. Дрвото да се премачка со премази и сите шуплини да се затворат со полиуретанаска маса, па потоа да се постави решетка обложена со шиндра како заштита на дрвото од атмосферските влијанија“, го појаснува процесот на заштита Ролевски.
Предвидено е реконзервацијата на Чинарот да трае од 7 до 10 дена. При тоа ќе се употребат полиуретанска пена, силикон, фирнајс, а како најважни Ролевски ги потенцира, парафинот и вајсприцот, кои ќе овозможат долготрајна заштита на стеблото.
http://www.tvm.mk/vesti-mobil/ohrid/12995-ohridskiot-chinar-kje-dobie-nov-silikon


Ново „злосторство“ во Охрид - Се распаѓа заштитата на вековниот чинар - 29.11.2011 - http://inpress.com.mk/?ItemID=F1BAAD9F1DBCA5469834173BD478E0EF&arc=1


Edited by Max - 06-Aug-2012 at 16:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Aug-2012 at 14:16
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.