build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Столарија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 23-Sep-2012 at 17:25
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 25-Sep-2012 at 13:04


процесов горе е она што се добива во фабрика, за инстант цена - инстант квалитет, а за столарски масивни врати работите стојат поинаку, еве интересен DIY видео-блог кој го доловува цел процес http://www.idostuff.co.uk/sections/DIY/Door%20design%20and%20construction/Door%20Design.html

сите 5 видеа од проектов се исклучиво корисни,  a особено ме изненади начинот на сечење кајли

 Edited by Max - 25-Sep-2012 at 13:10
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Oct-2012 at 13:43

An Asheville artisan shows the secrets of the steam-bent green-wood chair http://video.pbs.org/video/1427698750/

олдскул за да го чуеш и видиш како дише, инстант ако веќе слепилото и глувилото се зафатиле! 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Oct-2012 at 15:48


ретко добар абер прикладен и за резбари и за столари [1]

http://www.davidcharlesworth.co.uk/shopdisplayproducts.asp

http://vimeo.com/41714081   -   

http://www.youtube.com/watch?v=gRzhppR53fc&t=16mEdited by Max - 06-Sep-2013 at 20:12
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Nov-2012 at 13:30
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Nov-2012 at 00:02
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 31-Jan-2013 at 17:00

Originally posted by +Protagorist


па добро зависи и какво е самото дрво,од кое поднебје,какви се годови и чворои има итн. не дека се сомневам во квалитетот,да не испадне дека сум дендролог но жонглирам со она инфо кое може да се најде по нет


до душа еве инфо и кое го немет понет,но нека го имет овде,а и нека продолжи муабетов наместо в кујна тука кај тесариве

1. онаму каде нема ветрови дрвата при растот не се криват та се прават порамни годови т.е. излегваат на талпите... пр.австрија

2. најефтино а најкорисно дрво за тука би ми било смреката,а посекако на секои три години треба премачкување (заштита) на вратите,прозорите,итн

3. доколку се оди со природна заштита како фирнајз,тогаш со врел фирнајз да се попарува дрвото бидејќи така се шири истиот внатре,а потоа може плус одозгора заштита со 30 постотен лак

4. доколку сечите свои дрва за квалитетно сушење на дрвото треба минимум една година, и никако да се сече на пролет него во есен, бидејќи на пролет дрвптп се шири од листањето,вегетирањето,цветањето т.е. има повеќе вода, заради што подоцна и сушењето е полошо и неквалитено

5. за неизбичени греди не мора сушење на дрвото, односно потпорни трупци итн.


~

од дрвата Јавор и Орев се идеални за мебел, а спроти Дабот чиј надворешен дел од 5-10см е мек и подложен на трулеж, за конструкција пак идеални се и Тополата и Липата, но липата само ако е долга наместо широка

во контекст паметна инвестиција е и своја шума, та на 1 хектар шума се добива околу 300 до 400 m3 дрвена маса, а да се купи истата треба 10к евра минимум


Edited by +Protagorist - 12-Sep-2015 at 14:03
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 01-Feb-2013 at 18:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Feb-2013 at 17:28

колку го упростуваат процесот за DIY тоа е чудо пример се дрвените жалузини т.е. гриљи ајде надворешни венецијанери т.е. дрвени капаци http://www.youtube.com/user/RocklerWoodworking/videos?query=shutters

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-Apr-2013 at 23:17
Имате ли некој добар предлог за фирма во Скопјево која продава материјали за столарија, поконкретно плотни и иверки за маси ?
 
Бидејќи не се занимавам со градежништво и столарија, ни самиот не помнам кога последен пат сум разгледувал флаери или каталози од фирми кои продаваат материјали за столарија, се изненадив кога дознав дека Леснина од поодамна не постои повеќе, што ептен ме изненади, иако како што веќе спомнав, не се занимавам со градежништво и столарија, сепак знам дека Леснина многумина ја препорачуваа за столарија и дека беше сместена на многу поволна локација во споредба со конкурентите како Солопром и Шмеки.
 
Но како и да е, сега кога Леснина не постои повеќе, а веќе бев до Шмеки и не најдов интересни плотни и иверки за маси, а Солопром ми е на доста неповолна локација далеку во Бутел, ме интересира дали некој на форумов има препорака за фирма во Скопје која продава материјали за столарија ?
 
Конкретно ме интересираат плотни и иверки за компјутерски маси, еден пријател ми препорача фирма која се наоѓа на последна 45-ка во Ченто, но тие продаваат само готова столарија, не продаваат материјали за столарија, не го знаеме името на фирмата и допрва треба да одам таму за да видам што нудат.


Edited by Dexter26 - 25-Apr-2013 at 00:03
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 24-Apr-2013 at 23:39
Леснина одамна пропадна,а како алтернатива имаш една фирма одма спроти ПП бригатата кај надвожњакот од железница(ако работи сеуште).Солопром се доста квалитетни и ако сакаш да работиш со нив ќе ти препорачам еден другар што работи таму и е еден од поглавните
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Apr-2013 at 00:02
Previous
 
Да не мислиш на поранешна Политехна, кои сега се преименувани во Механотехна или Мегатехна, не помнам точно, тие кои се спроти противпожарната станица во Автокоманда кога се оди накај Керамидница ?
 
Не сум бил кај нив одамна, но поблиску се во споредба со Солопром кои се дури во Бутел.
 
Или мислеше на друга фирма ?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-Apr-2013 at 00:15
Да ,на политехна мислев.Порано имаа добар асортиман,сега незнам.За оков имаш зад универзална добра продавница,и една кај Педагошка академија во белите згради што езлегуваат на ул.8 септември.

Газдата на Леснина се префрли на брикети и полуготови плотни од масивна бука,но и тука нешто не му одеше како што треба
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Nov-2013 at 20:14

столарија од бочви, таман била и склоплива   

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 16-Nov-2013 at 23:58

http://visual.ly/woodworkers

http://www.finewoodworking.com/pages/quiz01/WoodworkingSafetyQuiz.asp

им фали само инфографик за копаничари, ако има врем некој да склепа нека копа абер од Копаничарска Традиција
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 17-Nov-2013 at 22:33
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 07-Jan-2014 at 19:42


     

Примери од Словенија

    

    

 

Edited by +Protagorist - 07-Jan-2014 at 19:45
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Feb-2014 at 10:16
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 01-Mar-2014 at 21:23
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-Apr-2014 at 15:03
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.