build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Демографија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Демографија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Демографија
    Posted: 09-Jul-2019 at 16:36
Добро би било ако ги имаш бројките, и албанците да ги споредиме според истата, новата, методологија.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Jul-2019 at 15:17
Makedonci:

1992: 15.672
1993: 15.142
1994: 14.928
1995: 13.963
1996: 13.577
1997: 12.951
1998: 12.251
1999: 11.628
2000: 12.473
2001: 11.599
2002: 12.193
2003: 11.953
2004: 12.488
2005: 11.923
2006: 11.707
2007: 11.807
2008: 12.254
2009: 12.490
2010: 12.658
2011: 11.544
2012: 11.995
2013: 11.550
2014: 12.099
2015: 12.308
2016: 12.049
2017: 11.260
2018: 10.862

Vo ranite 90ti Makedoncite vo Makedonija imaa pomalce od 50% Novorodeni. Vo Makedonija togas se ragaa po 31k do 32k. Inace kako narod sme dosta stabilni posle 1997 se do 2017 a sme eden od retkite narodi vo istocniot blok sto vo demografski minus sme vlezeni po 1992 godina odnosno sme izdrzale vo plus se do 1999-2000. Dokolku bi imale realen popis kako narod demografski minimum sme doprele na okolu 10 promili ili TFR od 1,5. No sepak tolku se loso sprovedeni site popisi sto nemoze da se zbori relevantno.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Jul-2019 at 14:55
Ок, тогаш обратно; кога актуелната методологија(секако дека е гатање на гравчиња, но приближно точно) би се аплицирала во 1992 година би било вака:

1992: Македонци 56,4%. Албанци:29,9%
2018: Македонци 50,1%. Албанци:35,37%

Тенденцијата е очигледна.

Edited by Graditelot - 09-Jul-2019 at 14:56
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 621
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Jul-2019 at 13:39
nema potreba da se vbrojuvaat tie vo stranstvo, teško deka nekoj od niv ke se vrati da zivee ovde
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Jul-2019 at 05:14
Кога сега би се вбројувале и родените во странство како пред 2004
44% према 40% би бил односот.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Jul-2019 at 19:18
Искочија родените по етникум за 2018

Македонци (До пред 2004 се вбројувани и родените во странство)

1992: 17.380 (52.3%)
1993: 16.666 (51.5%)
1994: 16.704 (49.9%)
1995: 15.853 (49.3%)
1996: 15.315 (48.8%)
1997: 14.290 (48.5%)
1998: 14.004 (47.9%)
1999: 13.308 (48.7%)
2000: 14.173 (48.4%)
2001: 13.299 (49.2%)
2002: 13.639 (49.1%)
2003: 13.353 (49.4%)

2004: 12.488 (53.5%)
2005: 11.923 (53%)
2006: 11.707 (51,8%)
2007: 11.807 (52%)
2008: 12.254 (53,3%)
2009: 12.490 (52,7%)
2010: 12.658 (52,1%)
2011: 11.544 (50,6%)
2012: 11.995 (50,8%)
2013: 11.550 (49,9%)
2014: 12.099 (51,2%)
2015: 12.308 (53,3%)
2016: 12.047 (52,4%)
2017: 11.260 (51,76%)
2018: 10.862 (50,1%)

Албанци

1992: 11.479 (34.5%)
1993: 11.353 (35.1%)
1994: 12.010 (35.9%)
1995: 11.607 (36.1%)
1996: 11.409 (36.3%)
1997: 10.491 (35.6%)
1998: 10.641 (36.4%)
1999: 9.838 (36.0%)
2000: 10.750 (36.7%)
2001: 9.604 (35.6%)
2002: 10.118 (36.4%)
2003: 9.766 (36.2%)

2004: 7.390 (31.6%)
2005: 7.230 (32,1%)
2006: 7.396 (32,7%)
2007: 7.392 (32,5%)
2008: 7.309 (31,8%)
2009: 7.454 (31,4%)
2010: 7.888 (32,4%)
2011: 7.727 (33,9%)
2012: 8.035 (34,1%)
2013: 8.137 (35,1%)
2014: 7.908 (33,5%)
2015: 7.604 (32,9%)
2016: 7.774 (33,8 %)
2017: 7.404 (34,03%)
2018 7.546 (35,37%)

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Jun-2019 at 00:14
Еве го трендот од 2010 наваму. Во првиот квартал годинава е регистриран најголемиот пад на бројот на живородени во споредба со истиот квартал претходната година, 13.32%. На второ место е четвртиот квартал од 2011, кога падот бил 8.89%. Не знам зошто се случило небебетворство во април, мај и јуни лани, ама сериозен е падов. Неутралните податоци од лани се некаква утеха дека годинава нема да биде катастрофа, и покрај многу лошото прво тримесечје, но не знам дали ќе се поправи состојбата.

Светот треба наголемо да дебатира за иднината на човештвото. Дали ќе се ослонуваме на наталитет и имиграција, или пак економијата ќе ја движат роботи, што би поттикнало големи економски негодувања за повеќе бебиња и имигранти.Извор на податоците: http://www.stat.gov.mk/PrethodniSoopstenijaOblast.aspx?id=9&rbrObl=2
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1756
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 31-May-2019 at 17:34
Ќе попишуваат луѓе во странство хахахахха
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 31-May-2019 at 17:20
Можно е претходната година да била извонредно плодна поради тоа што во предпредходните години поради бомбите имаше воздржување од правење деца.
Треба барем да речеме 10на години уназад податоци па да споредиме, вака не бива.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 728
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 31-May-2019 at 17:05
Илјада луѓе за три месеци помалку само од природен прираст, плус надополнето со иселувањето, на пописот, и милион може нема да излеземе, како тргнало
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 398
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 31-May-2019 at 16:37
Покрај селењето на млади... народов ми се чини е западнат во толкава апатија изминативе неколку години бидејќи е отруен од политика, омраза, гнев, одмазда, нетрпение ... што ни до секс не му е дојдено, а не па до правење деца Big%20smile Не дека јас одам по дома кај народов и бројам колкупати имаат секс, ама навистина би ме изненадило во толку стресно општество како нашево луѓево да се заинтересирани за деца.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 31-May-2019 at 15:26
Што се случило во првиот квартал?

Број на родени: 4555 (-13.32%)
Број на умрени: 5631 (+3.66%)
Природен прираст: -1076 (-899)

Во четвртиот квартал лани имавме раст од 4.58%.

По региони:
Вардарски 300 (-20%)
Источен 322 (-3.59%)
Југозападен 427 (-8.96%)
Југоисточен 367 (-19.16%)
Пелагониски 457 (-6.92%)
Полошки 671 (-11.59%)
Североисточен 394 (-5.52%)
Скопски 1617 (-17.33%)

По општини:


Edited by Staro Skopje - 31-May-2019 at 15:33
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Mar-2019 at 08:44
Прелиминарни податоци

2018/2017/2016 /2015 / 2014 / 2013

Живородени-Умрени

Makedonija 21.666-19.943 / 21.763-20.347 / 23.063-20.315 / 23.106-20.408 / 23.674-19.682 / 23.227-19.199

Grad Skopje 6.841-5.205 /6.509-5229 /7.086-5300 / 6.758-5.253 / 6.800-5.107 / 6.742-4.739
Aerodrom...850-689 / 765-717 / 889-688 / 903-679 / 854-660 / 776-558
Butel... 470-340 / 461-364 / 510-358 / 492-349 / 430-305 / 469-313
Gazi Baba ... 792-717 / 764-726 / 864-707 / 804-734 / 877-723 / 877-688
Gjorche P ..443-444 / 434-414 / 466-454 / 481-434 / 502-409 / 432-375
Karposh ...624-693 / 576-711 / 595-709 / 641-901 / 552-722 / 582-656
Kisela Voda ... 652-723 / 622-686 / 611-728 / 621-639 / 587-643 / 616-640
Saraj .....712-231 / 633-225 / 703-234 / 671-216 / 673-213 / 689-203
Centar ... 732-608 /765-631 / 886-682 / 735-606 / 727-686 / 741-626 / 644-619
Chair ... 1054-577 /1049-564 / 1.100-576 / 1.028-589 / 1.103-561 / 1.074-516
Shuto Orizari ... 441-174 / 434-182 / 462-162 / 382-180 / 492-185 / 486-164


Aracinovo ... 250-61 / 222-47/ 221-55 / 230-56 / 214-54 / 240-58
Berovo ..92-125 / 99-157 / 87-140 / 116-171 / 111-164 / 107-154
Bitolj ... 786-1136 / 852-1213 / 901-1.161 / 901-1.233 / 932-1.128 / 855-1.162
Bogdanci ... 76-92 / 76-115 / 69-79 / 74-126 / 66-93 / 72-95
Bogovinje ... 299-188 / 284-198 / 347-205 / 329-216 / 349-183 / 351-211
Bosilovo ..133-159 / 99-148 133-168 / 151-145 / 143-148 / 155-119
Brvenica ...162-141 / 157-127 / 166-139 / 182-130 / 186-126 / 189-126
Valandovo ... 98-130 / 119-122 / 124-131 / 96-125 / 122-144 / 106-122
Vasilevo .127-117 / 135-100 / 153-96 / 135-111 / 168-121 / 189-104
Vevcan ..13-20 / 21-28 / 17-23 / 19-28 / 18-27 / 15-30
Veles ......529-597 / 553-594 / 541-606 / 533-654 / 552-637 / 581-634
Vinica .....141-178 / 152-186 / 159-195 / 181-171 / 162-204 / 165-177
Vrapcishte ... 228-204 / 211-181 / 209-193 / 250-179 / 234-164 / 268-182
Gevgelija ... 238-284 / 243-267 / 241-276 / 236-274 / 212-251 / 213-257
Gostivar... 711-688 / 710-692 /740-612 / 830-612 / 916-588 / 846-592
Gradsko ... 28-33 / 37-33 / 39-47 / 41-50 / 42-45 / 43-38
Debar... 179-139 / 210-132 / 193-115 / 232-109 / 265-137 / 233-139
Debarca ... 47-99 / 30-102 / 37-83 / 26-96 / 26-63 / 31-98
Delcevo ... 112-190 / 129-187 /124-197 / 127-177 / 135-191 / 112-194
Demir Kapija ... 34-55 / 42-51 / 47-41 / 51-51 / 37-69 / 45-54
Demir Hisar ... 62-133 / 54-134 / 54-136 / 55-119 / 53-139 / 54-136
Dojran ... 30-41 / 23-43 / 38-44 / 28-30 / 33-44 / 37-41
Dolneni ... 162-150 / 186-152 / 154-157 - 197-131 / 240-145 / 213-152
Zhelino ... 336-134 / 319-183 / 339-147 / 344-143 / 391-130 / 371-129
Zelenikovo ... 99-42 / 73-29 / 95-30 / 80-47 / 79-37 / 72-30
Zrnovci ... 12-36 / 11-32 / 19-31 / 18-33 / 29-28 / 23-29
Ilinden ... 168-186 / 162-153 / 201-181 / 202-156 / 190-165 / 159-135
Jegunovci ... 100-115 / 98-121 / 106-112 / 99-108 / 113-98 / 103-114
Kavadarci ... 365-424 / 410-400 / 422-436 / 418-464 / 403-398 / 396-438
Karbinci ... 36-57 / 71-55 / 50-50 / 44-58 / 49-42
Kicevo ... 368-445 / 400-478 / 428-514 / 446-462 / 476-495
Konce ... 30-18 / 21-31 / 36-28 / 38-34 / 37-32 / 34-24
Kocani... 312-411 / 288-389 / 349-390 / 338-383 / 327-392 / 333-420
Kratovo ... 59-129 / 59-111 / 58-119 / 83-125 / 78-100 / 79-105
KrivaPalanka ... 127-198 / 136-183 / 166-189 / 171-221 / 194-201 / 177-199
Krivogashtani ... 36-84 / 50-92 / 56-84 / 51-109 / 44-63 / 54-85
Krushevo... 98-103 / 87-111 / 98- 115 / 114-118 / 103-97 / 129-103
Kumanovo ... 1123-999 / 1196- 1049 / 1,177-1.039 / 1.205-1.075 / 1354-1035 / 1321-991
Lipkovo ... 375-165 / 350-168 / 371-177 / 359-152 / 354-146 / 398-144
Lozovo ... 21-35 / 28-37 / 32-32 / 29-44 / 36-29 / 30-36
Mavrovo ... 56-75 / 58-65 / 54-78 / 65-71 / 74-69 / 79-68
Mak. Kamenica ... 53-71 / 50-73 / 63-73 / 44-76 / 64-76 / 46-54
Mak. Brod... 42-83 / 61-102 / 54-115 / 45-89 / 56-91 / 37-98 /
Mogila ... 36-97 / 87-143 / 60-87 / 59-105 / 52-120 / 56-78 /
Negotino ... 178-185 / 180-215 / 203-224 / 212-204 / 201-188 / 193-174
Novaci ... 24-43 / 24-46 / 30-62 / 35-66 / 27-71 / 30-70
Novo Selo ... 55-135 / 53-139 / 59-85 / 69-132 / 69-110 / 83-128
Ohrid ... 446-600 / 493-565 / 577-640 / 560-602 / 556-602 / 527-595
Petrovec ... 123-73 / 107-75 / 137-95 / 107-69 / 146-92 / 126-66
Pehcevo ... 36-77 / 38-79 / 29-70 / 43-70 / 41-70 / 45-63
Plasnica ... 51-41 / 32-43 / 54-39 / 81-42 / 64-37 / 62-21
Prilep ... 685-948 / 703-973 / 733-909 / 740-948 / 800-882 / 741-842
Probishtip ... 102-177 / 106-193 / 112-177 / 136-167 / 115-171 / 115-147
Radovish... 317-267 / 296-143 / 321-262 / 351-263 / 337-268 / 362-246
Rankovce... 33-59 / 43-57 / 38-54 / 41-45 / 28-60 / 40-47 / 36-64
Resen ... 103-206 / 137-222 / 127-209 / 140-206 / 149-219 / 135-220
Rosoman ... 42-33 / 44-50 / 43-62 / 51-54 / 39-48 / 35-33 /
Sveti Nikole... 153-1999 / 154-217 / 158-238 / 161-219 / 153-197 / 163-178
Sopishte ... 96-36 / 103-59 / 93-53 / 106-54 / 11-56 / 113-54
S. Nagoricane ... 39-77 / 36-70 / 37-83 / 35-75 / 46-84 / 34-97
Struga ... 624-495 / 628-459 / 697-427 / 674-497 / 677-434 / 650-434
Strumica... 632-527 / 633-631 / 664-589 / 690-596 / 706-562 / 665-556
Studenicane ... 501-109 / 476-116 / 488-113 / 508-122 / 493-117 / 493-93
Tearce... 213-168 / 229-160 / 220-157 / 235-150 / 240-177 / 236-185
Tetovo... 1148-737 / 1227-701 / 1.202-721 / 1.244-735 / 1233-682 / 1213-758
Centar Zhupa .. 36-30 / 48-39 / 50-27 / 52-24 / 59-34 / 59-26
Cashka .. 142-50 / 136-85 / 159-79 / 145-82 / 150-72 / 170-85
Ceshinovo .. 42-91 / 53-89 / 65-102 / 52-96 / 50-92 / 49-75
Cucer Sandev .. 155-76 / 149-82 / 156-76 / 118-73 / 155-61 / 149-77
Shtip .. 460-504 / 476-508 / 494-480 / 485-477 / 530-463 / 505-520
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Mar-2019 at 01:33
Чаир, Тетово и Куманово се рекордери.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Mar-2019 at 22:55
Државниот завод за статистика на Република С. Македонија ги објави прелиминарните податоци за четвртиот квартал на 2018, со што ги имаме приближните бројки за 2018: 21,666 живородени, односно 0.45% помалку од 2017, кога имало 21,763 живородени. Податоците се позитивни, имајќи предвид дека падот во 2017 година бил 5.64%, а последниот квартал во 2018 забележал раст, за кој се надевам дека навестува раст во 2019. Во Q1 промената била -1.59%, во Q2 -0.86%, во Q3 -3.61%, а во Q4 +4.58%. Најголем раст имале општина Пласница, 59.38% и Дебарца, 56.67%, а најголем пад Могила, 60.00% и Карбинци, 49.30%

Во Скопскиот регион растот на бројот на живородени бил 5.54%, а во Југоисточниот 2.42%. Останатите региони имале намалување и тоа Полошкиот 0.94%, Североисточниот 3.52%, Источниот 4.48%, Вардарскиот 5.33%, Југозападниот 6.08% и Пелагонискиот 9.54%.

Бројот на умрените бил 19,943, односно 1.99% помалку од 2017, кога умреле 20,347 лица.

Природниот прираст во Македонија во 2018 изнесувал +1,723, за 307 повеќе од претходната година.http://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie.aspx?id=9&rbr=2888

Edited by Staro Skopje - 06-Mar-2019 at 23:02
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Jan-2019 at 01:30
Удел на родени Македонци 2017

Вкупно - Македонци = Удел

Куманово: 1204 - 666 = 55.31%

Скопје: 6463 - 3327 = 51.47%

Кичево: 427 - 168 = 39.34%

Струга: 657 - 153 = 23.28%

Гостивар: 699 - 144 = 20.60%

Тетово: 1233 - 180 = 14.59%

Дебар: 222 - 25 = 11.26%

Edited by kiriOK - 22-Jan-2019 at 01:30
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Nov-2018 at 23:19
Според пописот 2002 година:

Чаир:
Вкупно население: 64,773
Албанци = 36,921 (57.0%)
Македонци = 15,628 (24.1%)

Аеродром:
Вкупно: 72,009
Македонци = 64,391 (89.4%)
Срби = 3,085 (4.3%)
Албанци = 1,014 (1.4%)

Удел на родени 3+ деца од вкупниот број родени во 2017 година:

Чаир: 309 = 30.14%
Аеродром: 67 = 8.75%

Грубо речено,во Чаир немакедонската популација има 8 пати повеќе родени 3+ деца по глава на население отколку македонско-српското население во Аеродром.

Edited by kiriOK - 08-Nov-2018 at 23:19
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Nov-2018 at 23:11
Каков малоумен спин пробуваат да направат

Како прво веќе се дава еднократна парична помош за прво дете...

Право на користење на еднократна парична помош за новороденче има еден од родителите, државјанин на Република Македонија со постојано место на живеење во Република Македонија за дете родено на територијата на Република Македонија. Висината на еднократната парична помош за новороденче изнесува 4.829 денари при што износот се усогласува со порастот на трошоците на живот за претходната година објавени од Државниот завод за статистика во јануари за тековната година.


Како второ ти ја знаеш разликата меѓу еднократна помош од 8000/11.000 денари која ја примаа секој месец во продолжение на 10/15 години и еднократна парична помош од 60,000 денари?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Nov-2018 at 17:53
Воведуваме додаток за прво, второ и трето дете

Со предложените законски измени не се укинува надоместокот за трето дете, туку се унапредува во право на користење на надоместок за прво, второ и трето дете. На овој начин се проширува правото на користење на еднократна парична помош за новороденче и се дава можност на истото и за второродено и за третородено дете.

Исто така се прави прогресивно зголемување на износот. За прво дете висината на еднократната парична помош предвидено е да изнесува 5.000 денари, за второ 20.000 денари, а за трето новороденче 60.000 денари.Истовремено, освен што ќе добиваат еднократен надоместок, на сите семејства кои се со минимални приходи и корисници на социјална помош им се овозможува пристап на правото за детски и на образовен додаток, чија крајна цел е да се намали детската сиромаштија.

Додаток за трето дете беше наменет кон зголемувањето на наталитетот, ноподатоците покажуваат дека самата мерка нема никаков ефект врз наталитетот.Стапката на наталитет опаѓа, од 13,3 во 2001 година до 11,1 во 2016 година. Исто така овој додаток бидејќи не беше наменет за сиромашните лица, додаток за трето дете добивале семејства кои се во многу добра економска состојба и немало никакво ограничување во однос на ова.

Промените кои ги направивме ги отстрануваат овие проблеми и парите се насочени кон вистинските групи граѓани.Во држава со стапка на детска сиромаштија од близу 30%, многу извори покажуваат дека не е целисходно да се издвојуваат толкави средства без притоа значително да се влијае на намалувањето на сиромаштијата.

Би сакале да напоменеме дека стекнатото право на родителски додаток за дете (за трето и четврто дете) ќе продолжи да се остварува.

За трето дете до завршување на периодот од десет години, а за четврто дете и кај единствениот родителски додаток до завршување на периодот од 15 години. Промените се однесуваат на новите корисници.

Правото на родителски додаток за трето дете ќе може да се остварува и понатаму во периодот од десет месеци почнувајќи од денот на влегување во сила на овој закон.

За исплата на родителскиот додаток за 2017 година се потрошени 2 643.706.000 денари.

http://mtsp.gov.mk/pocetna-ns_article-soopshtenie.nspxДобро е што Владата размислува на оваа тема, но предлогов ми личи недоволно обработен и без суштински разлики со претходната програма. За подобрување на демографската состојба треба цел сет мерки, а не само директна финансиска помош. Некои од останатите предлози на МТСП, како зголемување на детскиот додаток ќе имаат позитивен ефект, но ниту тоа не е доволно.

Дополнително, во текстот погоре не можам да најдам детална анализа на претходната, но и на планираната програма, туку само еден единствен податок. Не верувам дека во Собранието ќе се развие жестока и аргументирана дискусија на оваа тема, па подобро би било МТСП да ги изнесе податоците: колку пари се вкупно потрошени, колку деца се родиле во 2001, колку во 2016, да се направи споредба со земјите од регионот, да се види кај кои групи (етнички, верски, класни, образовни итн) каква била разликата... има многу што да се дебатира.

За исплата на детскиот додаток лани се потрошиле 42,966,652 евра, нешто помалку од 50те милиони предвидени во мојот план претставен погоре. Значи со малку труд може да се спроведе.

Во 2017 биле родени 9,471 прво, 7,757 втори и 3,275 трети деца, што значи дека за новава програма би се трошеле 6,485,602 евра годишно (т.е. нешто помалку имајќи предвид дека богатите нема да добијат додаток). Заштедата од неколку милиони евра (не знам колку точно, затоа што не сите ќе добиваат од новиот додаток, а оние кои веќе родиле деца, или ќе родат во наредните 10 месеци ќе продолжат да ја користат старата програма) најдобро би било да ја потрошат на градинки, подобрување на основното образование и поинтензивни програми по македонски јазик и култура за нашинците во дијаспората (со префрлање средства во МОН, односно кај министерот без ресор задолжен за дијаспора).

Edited by Staro Skopje - 08-Nov-2018 at 17:57
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Nov-2018 at 02:14
Општина БутелРодени-Умрени 2008-2017

Македонци

203-195
257-210
226-207
261-207
223-254
211-229
223-217
203-233
227-263
214-259 = 45,53% од вкупниот број родени

Албанци

182-43
207-60
194-54
207-45
188-49
207-46
174-47
243-58
215-63
202-59 = 42,97% од вкупниот број родени
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.