build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Демографија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Демографија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1188
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 04-Jan-2018 at 22:17
Раст на населението во Република Македонија помеѓу пописот од 2002 година и процената од 31.12.2015 година, по општини
+Разлика во број на родени помеѓу 2010 и 2016 година
Разлика во број на ученици во основно образование помеѓу 2006 и 2016 година


Процена на TFR (стапка на плодност - коефициент кој го покажува бројот на родени деца по жена во плодно доба) во 2015.


Мапите се обработени од мене во MS Paint, со преземена празна карта (blank map) од Интернет и податоци од Википедија (Општини во Македонија), Државниот завод за статистика (Процена 2015, Наталитет 2010, Наталитет 2015, Наталитет 2016) и Призма (Ученици).

Живородени деца според етничката припадност на мајката и на таткото: удел и разлика од 2010 до 2016:

Вкупно 100%; -5.33%

Македонци 50.26%; -5.32%
Албанци 30.9%; +0.06%
Турци 3.76%; -7.19%
Роми 4.07%; -26.10%
Власи 0.04%; +125%
Срби 0.15%; -12.82%
Бошњаци 0.82%; +21.94%
Останато 1.27%; -17.09%
Непознато 0.01%; -96.49%
Мешани 8.72%; -7.77%


Живородени деца според етничката припадност на мајката: удел и разлика од 2010 до 2016:


Вкупно 100%; -5.33%

Македонка 52.37%; -4.83%
Албанка 33.8%; -1.45%
Турчинка 4.48%; -4.54%
Ромка 5.80%; -26.14%
Влаинка 0.1%; +35.29%
Србинка 0.57%; +20.18%
Бошњачка 1.01%; +21.35%
Останато 1.86%; -10.86%
Непознато 0.01%; -97.01%


Живородени деца според етничката припадност на таткото: удел и разлика од 2010 до 2016:


Вкупно 100%; -5.33%

Македонец 52.19%; -4.23%
Албанец 31.6%; +0.96%
Турчин 4.41%; +1.4%
Ром 4.23%; -25.5%
Влав 0.13%; +52.63%
Србин 0.57%; +2.33%
Бошњак 1%; +26.92%
Останато 1.68%; -16.59%
Непознато 4.19%; -34.09%


Извор: Македонија во бројки 2011 и Македонија во бројки 2017.

Edited by Staro Skopje - 04-Jan-2018 at 22:20
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1188
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 08-Jan-2018 at 21:46
Живородени деца според припадноста кон етничката заедница на мајката, по општини, 2016

Македонска (52,37%)


Албанска (33,80%)


Ромска (5,80%)


Турска (4,48%)


Бошњачка (1,01%)


Српска (0,57%)


Влашка (0,10%)


Останато (1,86%)


Непознато (0,01%)


Мнозинска етничка заедница по општини


Извор на податоците: Природно движење на населението, 2016
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.