build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Демографија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Демографија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Στεφανοζ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Στεφανοζ Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 15-Aug-2019 at 23:03

Generacija 1999 Mkd vs Alb

GODINA NA RAGJANJE(1999) 
Makedonci
1999: 13.308 (48.7%)
Albanci
1999: 9.838 (36.0%)

KRAJ NA OSNOVNO(2013/2014)
Makedonci
12 168 (56.9%)
Albanci
7 005 (32.8%)

KRAJ SREDNO (2017/2018)
Makedonci
12.486 (62.0%)
Albanci
5.931 (29.4%)

Mnohu pomasovno iseluvanje na albancite se slucuva posle sredno, ili 90% od iseluvanjeto. Imajki vo predvid deka vo osnovno ima sekogas fiktivno zapisani koi vo sredno se eliminiraat. Toa go potvrdi i direktorot na statistika. Ako ima realen popis na rezidentnoto makedoncite nema zosto da se plasat od procentite, samo od brojkite.
Back to Top
Στεφανοζ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Στεφανοζ Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 15-Aug-2019 at 23:07
За кој град/место станува збор?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1519
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 29-Aug-2019 at 20:34
ДЗС ги објави податоците и за вториот квартал од годинава, па за пола година веќе имаме бројки. Ситуацијата е повеќе од катастрофална: 13% пад во Q1 и 9% во Q2, односно 11% пад на бројот на живородени во првата половина од 2019 година. Од општините со над 50 раѓања, Ресен стои најдобро со раст од 48%, а Желино со пад од 33% е на дното.

Во апсолутни бројки, бројот на живородени е паднат од 10415 на 9248, а природниот прираст од 300 на -1311, не само поради наталниот колапс, ами и зголемениот број на смртни случаи. Македонија за прв пат има негативен природен прираст во вториот квартал, а ако во третиот и четвртиот квартал немаме позитива од 1312 (лани била 1423), за прв пат ќе имаме година со негативен природен прираст.

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 23
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 30-Aug-2019 at 08:41
За жал, тврденењето на министерката Царовска дека политиката за подршка на семејства кои имаат повеќе од 3 деца не давала резултати испадна сосема погрешно. Дополнително што во старосната пирамида, по природен пат има пад на фертилното население надополнето со засилено иселување на младите предизивикано од 4,5 години политичка криза. Сега како никогаш предходно потребни се мерки за стимулирање на наталитет како би се порамнила старосната пирамида што многу би помогнало при планирање на државните политики на средни и подолги патеки. Оваа година треба да сме радосни ако остане Македонија со над 20.000 новороденчиња. Исто така Македонците треба да сме свесни дека тешко ќе видиме година со над 50% новородени деца ако продолжат овие трендови, што е многу опасно бидејќи го губиме статусот на мнозински народ и во ова парче земја што ни остана.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 15-Sep-2019 at 16:06
Голем дел од албанците во руралните средини не ги пуштаат децата да одат во средно, а особено женските деца, не дека тие се иселени.
Во однос на средното образование нпр. во Скопје, Хемиското средно во аеродром стана доминантно албанско средно школо првпат во историјата. Истото важи и за средното медицинско во Скопје.

Односот на умрените македонци и албанци е 8-1, додека односот на живородените е 4.7 - 4.1.
Албанците веќе немаат толку голем поттик да се иселуваат кога имаат малтене гарантирана државна работа. Поттикот за иселување веќе превагува на страната на Македонците.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1519
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 24-Sep-2019 at 18:48
Originally posted by Џоле

Во ЕУ лани се доселиле 228.000 луѓе од Западен Балкан

Ама дел од мигрантите се враќаат назад, па салдото е малку поблаго.

Мислам дека е време поригорозно да се води статистиката за емиграција и да се воведе единствен популациски регистар за Европската Унија (и по можност останатите европски земји) за да се избегне двојно броење на голем дел од интра-ЕУ мигрантите.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1519
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 30-Nov-2019 at 22:16
Излегоа и прелиминарните податоци за третото тримесечје од оваа година: падот на наталитетот продолжува, но поблаго.

Во јули, август и септември 2019 година се родиле 5,374 бебиња, што претставува пад од 280 души, односно 4.95%. Во Град Скопје биле родени 1,811 бебиња - за 0.78% повеќе од претходната година.

Согласно овие податоци, во првите три квартали годинава имало 14,622 живородени во земјава, или 9% помалку од 2018. Во Скопје имало 4,638 раѓања - 7.55% помалку.

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.