build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Демографија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Демографија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Στεφανοζ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Στεφανοζ Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 15-Aug-2019 at 23:03

Generacija 1999 Mkd vs Alb

GODINA NA RAGJANJE(1999) 
Makedonci
1999: 13.308 (48.7%)
Albanci
1999: 9.838 (36.0%)

KRAJ NA OSNOVNO(2013/2014)
Makedonci
12 168 (56.9%)
Albanci
7 005 (32.8%)

KRAJ SREDNO (2017/2018)
Makedonci
12.486 (62.0%)
Albanci
5.931 (29.4%)

Mnohu pomasovno iseluvanje na albancite se slucuva posle sredno, ili 90% od iseluvanjeto. Imajki vo predvid deka vo osnovno ima sekogas fiktivno zapisani koi vo sredno se eliminiraat. Toa go potvrdi i direktorot na statistika. Ako ima realen popis na rezidentnoto makedoncite nema zosto da se plasat od procentite, samo od brojkite.
Back to Top
Στεφανοζ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Στεφανοζ Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 15-Aug-2019 at 23:07
За кој град/место станува збор?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1806
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 29-Aug-2019 at 20:34
ДЗС ги објави податоците и за вториот квартал од годинава, па за пола година веќе имаме бројки. Ситуацијата е повеќе од катастрофална: 13% пад во Q1 и 9% во Q2, односно 11% пад на бројот на живородени во првата половина од 2019 година. Од општините со над 50 раѓања, Ресен стои најдобро со раст од 48%, а Желино со пад од 33% е на дното.

Во апсолутни бројки, бројот на живородени е паднат од 10415 на 9248, а природниот прираст од 300 на -1311, не само поради наталниот колапс, ами и зголемениот број на смртни случаи. Македонија за прв пат има негативен природен прираст во вториот квартал, а ако во третиот и четвртиот квартал немаме позитива од 1312 (лани била 1423), за прв пат ќе имаме година со негативен природен прираст.

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 30-Aug-2019 at 08:41
За жал, тврденењето на министерката Царовска дека политиката за подршка на семејства кои имаат повеќе од 3 деца не давала резултати испадна сосема погрешно. Дополнително што во старосната пирамида, по природен пат има пад на фертилното население надополнето со засилено иселување на младите предизивикано од 4,5 години политичка криза. Сега како никогаш предходно потребни се мерки за стимулирање на наталитет како би се порамнила старосната пирамида што многу би помогнало при планирање на државните политики на средни и подолги патеки. Оваа година треба да сме радосни ако остане Македонија со над 20.000 новороденчиња. Исто така Македонците треба да сме свесни дека тешко ќе видиме година со над 50% новородени деца ако продолжат овие трендови, што е многу опасно бидејќи го губиме статусот на мнозински народ и во ова парче земја што ни остана.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Online
Posts: 45
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 15-Sep-2019 at 16:06
Голем дел од албанците во руралните средини не ги пуштаат децата да одат во средно, а особено женските деца, не дека тие се иселени.
Во однос на средното образование нпр. во Скопје, Хемиското средно во аеродром стана доминантно албанско средно школо првпат во историјата. Истото важи и за средното медицинско во Скопје.

Односот на умрените македонци и албанци е 8-1, додека односот на живородените е 4.7 - 4.1.
Албанците веќе немаат толку голем поттик да се иселуваат кога имаат малтене гарантирана државна работа. Поттикот за иселување веќе превагува на страната на Македонците.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1806
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 24-Sep-2019 at 18:48
Originally posted by Џоле

Во ЕУ лани се доселиле 228.000 луѓе од Западен Балкан

Ама дел од мигрантите се враќаат назад, па салдото е малку поблаго.

Мислам дека е време поригорозно да се води статистиката за емиграција и да се воведе единствен популациски регистар за Европската Унија (и по можност останатите европски земји) за да се избегне двојно броење на голем дел од интра-ЕУ мигрантите.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1806
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 30-Nov-2019 at 22:16
Излегоа и прелиминарните податоци за третото тримесечје од оваа година: падот на наталитетот продолжува, но поблаго.

Во јули, август и септември 2019 година се родиле 5,374 бебиња, што претставува пад од 280 души, односно 4.95%. Во Град Скопје биле родени 1,811 бебиња - за 0.78% повеќе од претходната година.

Согласно овие податоци, во првите три квартали годинава имало 14,622 живородени во земјава, или 9% помалку од 2018. Во Скопје имало 4,638 раѓања - 7.55% помалку.

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 20-Dec-2019 at 10:25


За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 20-Dec-2019 at 11:41
Боите на графиков ќе беа порелевантни ако беа правени во релативен однос со бројот на жители, а не во апсолутни бројки. Вака делува дека ок е тоа што кај нас се иселиле 260к жители бидејќи уште сме во зелена зона, а Србија со помал процент на иселеност е во жолта зона. Истото важи за останатите држави.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 20-Dec-2019 at 12:25
Мене бројките ме зачудија, посебно за Албанија, поразителни се, испаѓа дека за десет години изгубила една третина од населението, иако ни другите држави не се нешто за пофалба. Ова е само показател дека сите овие држави (но и други балкански држави што не се опфатени во графикава) потфрлија во основното - обезбедување пристоен живот за своите граѓани.
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 847
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 20-Dec-2019 at 20:10
Ако гледаме релативно, тогаш Босна и Херцеговина и Црна Гора се добитниците. Од другата страна се Албанија и Косово.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1806
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 13-Jan-2020 at 15:01
Балкански градови со над 25,000 жители во или околу 1910 година. Преземено од SSC, труд на романскиот член marty11. За Битола, Призрен и сега грчките градови Атина, Солун и Патра не нашол податоци, но се претпоставува дека сите пет имале над 25k.

Интересно колку нештата се промениле од тогаш...

Bucharest 341,321
Chisinau 108,483
Sofia 102,812
Subotica 94,610
Belgrade 89,876
Cernauti 87,100
Zagreb 79,038
Iasi 75,229
Timisoara 72,555
Galati 71,641
Braila 65,053
Oradea 64,169
Arad 63,166
Cluj 60,808
Pula 59,498 (pop. includes military garrison stationed there)
Ploiesti 56,460
Sarajevo 51,919
Craiova 51,404
Rijeka 49,806
Plovdiv 47,981
Skopje 43,331
Ljubljana 41,727
Varna 41,419
Brasov 41,056
Ruse 36,255
Satu Mare 34,892
Novi Sad 33,590
Sibiu 33,489
Botosani 32,574
Tighina 31,797
Osijek 31,388
Sombor 30,593
Senta 29.666
Buzau 28,807
Cetatea Alba 28,258
Maribor 27,994
Vrsac 27,370
Constanta 27,201
Kikinda 26,795
Zrenjanin 26,006
Targu Mures 25,517
Barlad 25,288
Sliven 25,142
Focsani 25,066
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1806
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 12-Feb-2020 at 00:58
Население на градовите, кашките седишта и побитните села во географскиот регион Македонија во 1900 година и уделот на православни Славјани (според авторот Бугари; поголем дел од православните Словени од овој регион денес се сметаат за Македонци, а останатиот за Бугари) спрема податоците на Васил К'нчов:

Солун 118,000 | 8.47%

Битола 37,000 | 27.03%
Скопје 31,900 | 40.75%
Сер 28,100 | 7.83%
Прилеп 24,520 | 68.92%
Штип и Ново Село 20,900 | 52.15%

Велес 19,700 | 60.91%
Тетово 19,200 | 44.27%
Дебар 15,500 | 29.03%
Охрид 14,860 | 53.84%
Куманово 14,530     | 52.99%
Воден 11,070 | 63.23%
Бер 10,500 | 3.33%
Струмица 10,160 | 61.02%

Лерин (Флорина)     9,824 | 28.71%
Ениџе Вардар (Пазар) 9,599 | 41.67%
Кавала 9,500 | 0.00%
Крушево 9,350 | 52.94%
Драма 9,040 | 3.87%
Кукуш 7,750 | 90.32%
Петрич 7,190 |34.08%
Дојран (Пулин) 6,780 | 59.00%
Банско 6,500 | 100.00%
Горна (Јокари) Џумаја 6,440 | 18.71%
Радовиш     6,230 | 32.58%
Неврокоп 6,215 | 13.68%
Костур 6,190 | 4.85%
Горно Борди (Вронди) 6,100 | 100.00%
Кожани 6,100 | 0.00%
Негуш 6,100 | 24.59%
Серска Џумаја 6,050 | 67.77%
Кочани 5,950 | 47.06%
Демир Хисар (Валовица; Егејска Македонија) 5,840 | 20.55%
Кавадарци 5,092 | 38.10%

Мехомија 4,970 | 64.39%
Кичево 4,844 | 24.77%
Сачишта 4,800 | 0.00%
Струга 4,570 | 65.65%
Кратово     4,500     42.22%
Ресен 4,450 | 53.93%
Крива Паланка 4,340 | 34.56%
Мелник 4,330 | 11.55%
Гевгелија 4,175 | 71.86%
Пехчево 4,070 | 17.20%
Блатец 4,040 | 23.76%
Гостивар 3,735 | 8.30%
Сухо 3,600 | 72.22%
Правишта 3,550 | 0.00%
Клисура 3,400 | 0.00%
Гуменџа 3,150 | 100.00%
Полигеро 3,000 | 0.00%
Кајлари 3,000 | 0.00%
Зељаково 2,825 | 4.25%
Хрупишта 2,690 | 40.89%
Лепчишта 2,600 | 0.00%
Самарина 2,600 | 0.00%
Нигрита 2,500 | 0.00%
Лагадина (Лангаза) 2,425 | 61.86%
Неготино 2,395 | 80.38%
Катраница 2,040 | 46.08%
Василика 2,000 | 0.00%
Прешево 2,000 | 0.00%
Свети Николе (Клисели) 1,910 | 57.59%
Кулакија 1,720 | 0.00%
Царево 1,610 | 32.30%
Гревен 1,550 | 0.00%
Емборе 1,520 | 86.84%
Крања (Турна) 1,500 | 0.00%
Жерновница 1,300 | 100.00%
Острово 1,200 | 62.50%
Дух 1,130 | 0%
Сари Шабан 780 | 23.08%
Женско 245 | 0.00%
Градско 110 | 100.00%

Имајќи предвид дека Македонија во тој период е дел од бурен регион, треба да се обрати внимание на можната пристрасност на етнографот, како и недостатокот на современи статистички средства и критериуми пред 120 години. Затоа, податоците треба да се земат со резерва; но и покрај тоа, тие даваат генерална слика за демографската ситуација во Македонија тогаш.

Извор на податоци: http://www.promacedonia.org/vk/

Edited by Staro Skopje - 12-Feb-2020 at 16:44
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 12-Feb-2020 at 15:18
А како заклучи дека сите овие Славјани биле всушност Македонци и ниту еден од нив не бил Бугарин?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1806
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 12-Feb-2020 at 16:42
Никако, утнав со објаснувањето Фала за исправката.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 12-Feb-2020 at 22:43
Да не се сфатиме грешно, не дека се борам за правата на Бугарите, ама тезите дека сите славјани во Егејска Македонија се идентификувале како Македонци (а Кънчов лажел) ги имам слушнато и прочитано дури и на нашата Википедија. Тие тези, заедно со картите на голема Македонија (каде Тасос, Кавала, Ксанти и други градови кои никогаш немале многу славјани, а ако имале тогаш во многу голем дел биле Бугари) само им штетат на нашите во Грција.

Како питачите - толку многу луѓе се лажни питачи, веќе не можам да разликувам кој е навистина човек со мака, и по автоматизам не верувам на никого.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Online
Posts: 45
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 13-Feb-2020 at 13:20
Тоа се однесува само на самите градови, но без селата. Словенското население претежно живеело во селата. Погрешна слика се добива само вака нафрлени податоци.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 847
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 13-Feb-2020 at 19:38
Originally posted by гитардемон

Да не се сфатиме грешно, не дека се борам за правата на Бугарите, ама тезите дека сите славјани во Егејска Македонија се идентификувале како Македонци (а Кънчов лажел) ги имам слушнато и прочитано дури и на нашата Википедија. Тие тези, заедно со картите на голема Македонија (каде Тасос, Кавала, Ксанти и други градови кои никогаш немале многу славјани, а ако имале тогаш во многу голем дел биле Бугари) само им штетат на нашите во Грција.

Како питачите - толку многу луѓе се лажни питачи, веќе не можам да разликувам кој е навистина човек со мака, и по автоматизам не верувам на никого.


Иако сум и самиот долгогодишен уредник на Википедија на македонски јазик, за која одговорно тврдам дека е во поголема мера неутрална од бугарската, кои имаат посебен проект за Македонија и уредуваат по нарачка само за нас, не тврдам ниту јас дека сите тие Словени тогаш биле сите Македонци, но сепак во поглед на топонимите се лажеш и е погрешно.

Во делото „Населените места во Егејска Македонија“ во два тома се поминати сите области по села и населби, каде се споменати и новосоздадените и точно е прикажано какви се топонимите во тоа подрачје.

За илустрација, пола топоними во некогашната Источна Германија се со словенско потекло, бидејќи во 11-12 век таму живееле Словени, а подоцна биле асимилирани или протерани од тие подрачја. Топонимите се показател и не викаат дека состојбата треба да биде таква, но се историска одредница за тој простор.

Ако земеш така, во Општина Желино моментално има 1% македонско население, но сите села во таа општина имаат словенски топоними и со тоа се прикажува некогашната присустност на словенското население на тој простор, па макар тоа да било и пред пет века.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 727
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 13-Feb-2020 at 20:10
Originally posted by гитардемон

Да не се сфатиме грешно, не дека се борам за правата на Бугарите, ама тезите дека сите славјани во Егејска Македонија се идентификувале како Македонци (а Кънчов лажел) ги имам слушнато и прочитано дури и на нашата Википедија. Тие тези, заедно со картите на голема Македонија (каде Тасос, Кавала, Ксанти и други градови кои никогаш немале многу славјани, а ако имале тогаш во многу голем дел биле Бугари) само им штетат на нашите во Грција.


Gitardemon - not taking into account modern identity, it would be correct to classify the once existing Slavic speaking peoples of Tasos and Kavala as Macedonian or Macedonian Slavs, and the Slavic speaking people of Xanthi as Bulgarian.

Edited by macedonia - 13-Feb-2020 at 20:11
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1806
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 14-Feb-2020 at 01:17
Originally posted by гитардемон

Да не се сфатиме грешно, не дека се борам за правата на Бугарите, ама тезите дека сите славјани во Егејска Македонија се идентификувале како Македонци (а Кънчов лажел) ги имам слушнато и прочитано дури и на нашата Википедија. Тие тези, заедно со картите на голема Македонија (каде Тасос, Кавала, Ксанти и други градови кои никогаш немале многу славјани, а ако имале тогаш во многу голем дел биле Бугари) само им штетат на нашите во Грција.

Како питачите - толку многу луѓе се лажни питачи, веќе не можам да разликувам кој е навистина човек со мака, и по автоматизам не верувам на никого.

Да, националистичкото извртување, па и бесрамно лажење за историјата за жал е многу често на овие простори, но немав намера сите Словени од Македонија да ги прикажам како етнички Македонци, ниту пак да го избришам бугарското присуство.

Кај нас владее заблуда дека регионот Македонија е еднаков на етничките граници на Македонците, па оттаму и ултранационалистичкото моронство за голема Македонија како етнички чиста Македонија на Македонците, или националистичкиот сон за истата како национална држава на Македонците и етнички малцинства. Според К'нчов, Бугарите христијани во 1900 сочинувале само 46% од населението на Македонија (не вклучувајќи ги Поградец, Тасос и Пиерија/г. Катерини; со нив уделот би паднал), а Бугарите муслимани 6.5%, па сите оние кои имале, или пак можеби би добиле македонска етничка свест многу веројатно не биле, а ниту би станале мнозинство. Впрочем скоро сите дејци и етнографи од тој период не ја претставуваат Македонија како етнички чиста држава на Македонците, но се поделени за постоењето на Македонци како етничка припадност - Ламуш, на пример, забележува дека Словените од Македонија не се ниту Бугари, ниту Срби (туку посебна етничка група), други, како К'нчов, велат дека дел од народот, особено Славјаните и Власите себеси се сметаат за дел од македонскиот народ, но не и етницитет, а трети се залагаат за Македонија како мултиетничка, мултиконфесионална и мултијазична држава, што може да се забележи и од Крушевскиот Манифест. Дури и националисти како Михајлов зборуваат за „Швајцарија на Балканот“, иако овој идеал баш и не соодветствува со другите идеи на овој злосторник. Четврти, како Сандански се залагаат за Македонија на Македонците, без ропство на туѓите народи и држави; тој е вклучен во создавањето на македонската граматика и негувањето на македонска етничка свест, но конфузно и неточно вели дека сите жители на Македонија се чисти Македонци (етнички никако!) и потомци на Филип и Александар.

Но, сепак е несомнено дека луѓето кои денес се сметаат за етнички Македонци во османлиско сочинувале голем дел од населението на географска Македонија, а имало и значителен број Словени кои уште тогаш имале македонска етничка свест. Сегашното сфаќање за нација и онака е модерен концепт, од 18 и 19 век, па задоцнетото афирмирање и државно поткрепување на македонската нација - кон самиот крај на 19 и првата половина на 20 век, нималку не значи дека сме повештачка нација од Бугарите, Грците, Албанците или Србите, или дека во (остатокот од) Македонија нема(ло) етнички Македонци. Токму тој период е исполнет со силна пропаганда од страна на штотуку создадените национални држави, подоцна надополнета со менување граници, создавање други држави, преселби и злосторства; но, и покрај тоа Македонците успеале да се изборат, иако делумно и со задоцнување, за својот етнос, а Македонија за своето битисување.

Најголем дел од Словените од Македонија, особено западните и централните делови, се здобиле со македонски идентитет, а останатите со бугарски (другите - Срби, Бошњаци се воглавно доселеници или сочинувале доста помал, бројчано и географски, дел од словенското население), па мислам дека е соодветна твојата исправка.Податоците на Васил К'нчов ги ставив на мапа (ги составив многуте карти, чијшто автор и права не ги најдов, од претходно наведената веб страница, па ги уредив за да може да се бојат):

Од 47-те кази во Македонија (без Поградец, Тасос и Пиерија), Бугарите христијани биле мнозинство во 23, а релативно мнозинство во уште 7. Турците имале удел над 50% во 7 кази, а биле најбројни во 3 други, додека Грците христијани биле мнозинство во 2, а релативно мнозинство во 3 кази. И Албанците муслимани и Евреите имале најголем, плуралистички удел во една каза. Бугарите христијани позастапени биле во селата, како што напомена Градителот, па од податоците за градовите се добива малку поинаква слика. Повторно да напоменам дека дел од податоците и не се точни - покрај погоре наведеното, етнографот можеби е пристрасен кон Бугарите христијани, дел од населението се претставува како друга група, бројките кои ги нашол може и да се погрешни, а тогаш немало современи методи за прибирање и обработка податоци. И самиот К'нчов укажува на можни грешки, а истиот прави споредби и со наоѓањата на пописот и други демографи.

Во Македонија имало вкупно 2,243,964 жители.

Бугари христијани имало 1,032,223, односно 46% од населението на Македонија. Имале големо присуство секаде, освен на приморјето и во крајните југозападни делови. Најзастапени биле во Криво-паланечката каза со 87.6%, а во 5 кази немало Бугари христијани.


Бугари муслимани имало 146,803, односно 6.54%. Се среќавале во западниот и источниот дел на регионот, а во Тиквеш сочинувале 38% од населението. Во 21 каза ги немало.


Турци имало 494,664, односно 22%. Позастапени биле во градовите, а особено во централниот и југоисточниот дел на Македонија. 92.8% од жителите на Сари-шабанската каза биле Турци, а во 5 не е забележано нивно присуство.


Черкези имало 2,837, односно 0.13%. Населени биле во 10 кази ширум Македонија, а во Демир-хисарската биле 1.26%


Грци христијани имало 207,779, односно 9.26%. Имале значително присуство во јужниот дел, а не населувале 26 кази. Грците христијани сочинувале 88.1% од населението на Касандра.


Грци муслимани имало 14,373, односно 0.64%. Се наоѓале во 6 кази, претежно на југозападот, а во Анаселишката биле 22.3%


Албанци христијани имало 8,510, односно 0.38%. Од деветте кази (воглавно на западот од регионот) во кои живееле, најбројни биле во Реканската, 12.6%.


Албанци муслимани имало 115,701, односно 5.16%. Живееле во 15 кази во западниот дел на Македонија, а 44.3% од Дебарчаните биле Албанци муслимани.


Власи имало 77,267, односно 3.44%. Сочинувале 32.1% од населението на Гребенската каза, а не живееле во 15, претежно во централните делови.


Власи муслимани имало 3,500, односно 0.16%. Сите живееле во гевгелиската каза.


Евреи имало 67,840, односно 3.02%. Сконцентрирани биле во Солун - 35% од неговото население, а помало присуство имале и ширум регионот.


Роми имало 53,957, односно 2.4%. 8.8% од правишката каза биле Роми, а Ромите биле распространети низ целата област; 5 кази не биле населени од нив.


Останати имало 14,270, односно 0.64%. Од седумте кази во кои живееле, најбројни биле на Света Гора (41%, монаси) и метрополата Солун - 5.42%.


Турци христијани имало 4240, односно 0.19%. Од двете кази на југоистокот кои забележале нивно присуство, побројни биле во Зихна, 9.2%.


Казите:


Edited by Staro Skopje - 14-Feb-2020 at 01:30
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.