build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Демографија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Демографија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4510
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 14-Feb-2020 at 15:18


Токму така. Оваа мапа ја доловува мојата поента. Ако некој инсистира на некакви си големи Македонии и некакви букурешки договори, на крајот наместо да им помагаме на луѓето кои се навистина потиснато малцинство (славофоните во Лерин, Воден, Костур и слично), ние излегуваме со теории за „обединета“ Македонија (како да немаме слушнато за голема Албанија, голема Србија и голема Бугарија), и испаѓаме искомплексирани кловнови.

Во Катерини и Кавала, на Халдикики и на Тасос сега има повеќе славјани (Бугари кои купиле куќи) отколку пред 100 години.

А за Гревена не сум баш начисто, знам дека има многу Власи натаму. Битолско, Мосхополе (Албанија) и Гревена/Мецово/Нимфео и тие предели имале многу Власи. Дури и Бутарис, бившиот градоначалник на Солун и сопственик на винаријата е по потекло од Нимфео (Невестино), со мајка Влаинка и татко етнички Македонец. Сам си кажува.

Edited by гитардемон - 14-Feb-2020 at 15:21
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.