build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Демографија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Демографија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Online
Posts: 764
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 03-Jul-2022 at 01:23
Има ли некој линк со детални резултати од пописот по населени места? Во смисла број на жители по село или град, не по општина.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 03-Jul-2022 at 14:34
Originally posted by hcitrS

Има ли некој линк со детални резултати од пописот по населени места? Во смисла број на жители по село или град, не по општина.


Уште не се објавени такви податоци. Сега засега има по општини само.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 27-Sep-2022 at 14:15
РАБОТА ИМА, НО 93 ОТСТО ОД НЕВРАБОТЕНИТЕ СЕ ФУНКЦИОНАЛНО НЕПИСМЕНИ, ВЕЛИ ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БИТИЌИ

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека поради масовното иселување од земјата се појавува празнина на пазарот на трудот и тоа е проблем на целото општество. Тој вели дека има доволно барање за работна сила, но најголем дел од невработените се функционално неписмени, односно нивните вештини не одговараат на потребите на пазарот на трудот.

„Од 2011 до 2019 година од нашата држава се иселиле 700.000 наши сограѓани или скоро секој четврт си отишол од државата. Иако тој тренд се намалил во периодот на ковид и понатаму, за жал тоа претставува сериозен проблем не само за носителите на јавни функции и за креаторите на политики, туку и за целото општество, бидејќи се појавува една празнина на пазарот на трудот. Најверојатно во креирањето на политики како општество ќе мораме да отвориме една дискусија за пополнување на пазарот на трудот, за однесување малку различно од нашето однесување досега. Ако видите дека во Агенцијата за вработување процентот на невработени е навистина сè уште висок, но 93,4 отсто од невработените се функционално неписмени, или тоа значи дека нивните вештини не одговараат за пазарот на трудот. И конечно мислам дека е дојдено време сите да се освестиме дека мора да се менуваме и да бидеме активни чинители на пазарот на трудот, секој колку може да придонесе. Тоа значи преквалификација, менување на навики за работа, затоа што работа има, барање за работна сила има, но очигледно дека погрешните политики од претходните 30 години не дале резултат, т.е. произведувале работна сила која не одговара на пазарот на трудот“, кажа Битиќи, одговарајќи на новинарско прашање по конференцијата на која беше промовиран извештајот на ОЕЦД „Човечки капитал, миграција и како да ја обликуваме иднината заедно“.

Поради празнината на пазарот на трудот, Битиќи вели дека и Македонија веќе почнува да увезува работна сила.

„Нашите одат во Германија, но и ние сме привлечни за луѓе од други земји. Платите кај нас се поконкурентни од земјите од каде што доаѓаат. Во градежништво имате сериозен број на турски граѓани, бидејќи платите во тој сектор се за негде 50 отсто повисоки од платите во Турција. Имате во ИТ-секторот од Индија и Пакистан. Увозот на работна сила е иминентен“, додаде вицепремиерот.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/rabota-ima-no-93-otsto-od-nevrabotenite-se-funktsionalno-nepismeni-veli-vitsepremierot-bitiki/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.