build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Демографија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Демографија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 04-Jan-2022 at 08:13
Јутарњи: Дел македонски граѓани ВО ПАНИКА ОД ИСЕЛУВАЊЕ ако се влезе во ЕУ: „Видете што се случи со Хрватска“

Македонија го чека своето членство во Европската Унија речиси две децении, а сега кога никогаш не била поблиску, се будат стравувања. И тоа според хрватското сценарио. Се плашат дека младото работоспособно население ќе ја искористи секоја можност да ја напушти државатa, пишува хрватски Јутарњи лист.

Во написот се додава дека земјата е кандидат за членство од 2005 година, но редовно ја попречуваат другите земји-членки на нивниот пат кон ЕУ. Последна од нив е Бугарија, која за време на мандатот на новата влада испрати поздравни пораки и ги прифати заклучоците за проширувањето на Европската унија. Македонија сега е полна со надеж дека оваа година конечно може да започнат претпристапните преговори.

Сепак, гледајќи ги соседните земји-членки, некои македонски граѓани стравуваат од членство. Се плашат дека, исто како и кај нас, младото и работоспособно население ќе се втурне во земјите од Западна Европа.

Со нешто повеќе од два милиони жители во Македонија, четврт милион тешко би се воздржале. А според неофицијални проценки, од 2013 година, кога Хрватска е во ЕУ, толку многу луѓе ја напуштиле Хрватска.

„Иселувањето е проблем на која било земја во светот, но особено се однесува на помалите земји со помалку жители. Кога над 250.000 луѓе ќе ја напуштат земјата со 2,4 милиони жители, треба да бидете многу загрижени за оваа појава“, рече директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симевски за Јутарњи.

Иако миграцијата во западните земји е честа кога се приклучува на Унијата, земјите како Полска или Романија ја чувствуваат помалку.

Како што пишува Јутарњи без разлика на Европската Унија, младите во Македонија би останале во својата земја доколку имаат услови како пристојни приходи и решенија за домување. Исто како и во другите земји од регионот, и во Македонија драстично се искачи возраста на која младите го напуштаат своето „родителско гнездо“.

„Недостатокот на станови за младите е голем проблем“, вели младиот член на Валандово, Бојан Николов. „Оние кои остануваат овде не ги напуштаат своите родители многу, многу долго. Што значи дека подоцна основаат свои семејства. Тие мислат дека емигрирањето би можело да го забрза сето тоа – побрзо да се постигнат целите, побрзо да се основаат семејства и да се средат животите. – додаде Бојан, за Јутарњи.

Ситуацијата многу потсетува на оние во претежно иселените делови на Хрватска како што се Славонија, Барања и Бановина. „Проблемот со иселувањето е голем во нашата општина Брестовац, а се влоши со пристапувањето на Хрватска во Европската унија“, вели Игор Чанчар, медицински техничар од славонската општина. Но, тоа ме потсетува на дополнителен проблем. Но, не се работи само за напуштање на Хрватска, туку и за напуштање на овие делови за поголеми урбани средини“, вели жителот на Брестовац.

https://vecer.mk/makedonija/jutarnji-del/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 04-Jan-2022 at 14:45
Originally posted by user8642

Таквите како тебе најмалку имаат право да зборуваат за состојбите во државава. Пак да дојдеш на следните избори со чартер, да гласаш за паравојска убацена во институциите како гласачка машинерија, и да си отидеш назад во Швајцарија. Ама ако, уствари не си ти крив уопште, вмро е криво што се понаша како руски играч во сред западен свет, па за жал мора да се дозволува тоа што го правите и ти и сите како тебе за да може колку толку да се држи на исправен курс према запад.

Не зборувај глупости, не е точно дека сум летал екстра за избори .
Иначе тоа е реалноста, џабе кажуваш кој има и кој нема право, тоа не ја сменува очајната состојба во мк.
Колку за кичево, толку колку градил Дехари, предхониот ниту на сон не можеше, изгради само 2 улици и тоа беше. Never again ВМРО


Edited by my Macedonia - 04-Jan-2022 at 14:48
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 04-Jan-2022 at 16:16
Originally posted by stef4o

Јутарњи: Дел македонски граѓани ВО ПАНИКА ОД ИСЕЛУВАЊЕ ако се влезе во ЕУ: „Видете што се случи со Хрватска“

Македонија го чека своето членство во Европската Унија речиси две децении, а сега кога никогаш не била поблиску, се будат стравувања. И тоа според хрватското сценарио. Се плашат дека младото работоспособно население ќе ја искористи секоја можност да ја напушти државатa, пишува хрватски Јутарњи лист.

Во написот се додава дека земјата е кандидат за членство од 2005 година, но редовно ја попречуваат другите земји-членки на нивниот пат кон ЕУ. Последна од нив е Бугарија, која за време на мандатот на новата влада испрати поздравни пораки и ги прифати заклучоците за проширувањето на Европската унија. Македонија сега е полна со надеж дека оваа година конечно може да започнат претпристапните преговори.

Сепак, гледајќи ги соседните земји-членки, некои македонски граѓани стравуваат од членство. Се плашат дека, исто како и кај нас, младото и работоспособно население ќе се втурне во земјите од Западна Европа.

Со нешто повеќе од два милиони жители во Македонија, четврт милион тешко би се воздржале. А според неофицијални проценки, од 2013 година, кога Хрватска е во ЕУ, толку многу луѓе ја напуштиле Хрватска.

„Иселувањето е проблем на која било земја во светот, но особено се однесува на помалите земји со помалку жители. Кога над 250.000 луѓе ќе ја напуштат земјата со 2,4 милиони жители, треба да бидете многу загрижени за оваа појава“, рече директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симевски за Јутарњи.

Иако миграцијата во западните земји е честа кога се приклучува на Унијата, земјите како Полска или Романија ја чувствуваат помалку.

Како што пишува Јутарњи без разлика на Европската Унија, младите во Македонија би останале во својата земја доколку имаат услови како пристојни приходи и решенија за домување. Исто како и во другите земји од регионот, и во Македонија драстично се искачи возраста на која младите го напуштаат своето „родителско гнездо“.

„Недостатокот на станови за младите е голем проблем“, вели младиот член на Валандово, Бојан Николов. „Оние кои остануваат овде не ги напуштаат своите родители многу, многу долго. Што значи дека подоцна основаат свои семејства. Тие мислат дека емигрирањето би можело да го забрза сето тоа – побрзо да се постигнат целите, побрзо да се основаат семејства и да се средат животите. – додаде Бојан, за Јутарњи.

Ситуацијата многу потсетува на оние во претежно иселените делови на Хрватска како што се Славонија, Барања и Бановина. „Проблемот со иселувањето е голем во нашата општина Брестовац, а се влоши со пристапувањето на Хрватска во Европската унија“, вели Игор Чанчар, медицински техничар од славонската општина. Но, тоа ме потсетува на дополнителен проблем. Но, не се работи само за напуштање на Хрватска, туку и за напуштање на овие делови за поголеми урбани средини“, вели жителот на Брестовац.

https://vecer.mk/makedonija/jutarnji-del/


Македонците сакаат ЕУ само за да можат да работат и живеат во ЕУ. За така, веќе има бугарски пасоши за 300€ не знам зошто запнале сите за ЕУ.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1757
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 04-Jan-2022 at 17:39
Македонците сакаат во Еу за да може да ги кршат правилата на ЕУ одвнатре и така да дојдат до екстра профит. Практично, нелојана конкуренција во рамки на ЕУ. Тоа е просечниот business-case на македонецот. Нешто слично на скриените желби на Слави Трифунов деновиве, да можат циганите од Бугарија да идат да крадат послободно и по Америка, а не само по Европа.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1757
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 04-Jan-2022 at 17:41
Originally posted by my Macedonia

Не зборувај глупости, не е точно дека сум летал екстра за избори .
Јас сум искрен со тебе, по секоја цена, дури и тоа да значи еве да се испокараме по некогаш. Затоа биди и ти искрен, кажи дека си доаѓал специјално во време на избори заради гласање за ДУИ. Нема ништо страшно во тоа да го кажеш, го прават многу луѓе, реалност е тоа.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 04-Jan-2022 at 22:05
Originally posted by user8642

Originally posted by my Macedonia

Не зборувај глупости, не е точно дека сум летал екстра за избори .
Јас сум искрен со тебе, по секоја цена, дури и тоа да значи еве да се испокараме по некогаш. Затоа биди и ти искрен, кажи дека си доаѓал специјално во време на избори заради гласање за ДУИ. Нема ништо страшно во тоа да го кажеш, го прават многу луѓе, реалност е тоа.

Хаха пред години дојдов по избори и некој членови ми изкачаа дека дојдов за избори ова година дојдов ден после избори пошто ми почина член од фамилијата сега ти ми вртиш такви муабети.
ПС: Честопати без план летам кон мкд, без разлика што се дешава
За Кичево ако воопшто би гласал тогаш Градочалникот на Кичево не заради партијата туку заради работата што го прави. Треба човек што работи а не да се гласи по националност, тоа е грешка што многу луѓе го прават во мк затоа во ваква состојба сме.

Edited by my Macedonia - 04-Jan-2022 at 22:17
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 461
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 05-Jan-2022 at 10:40
„Дијаспората не треба да гласа“ а тоа што стотици семејства се хранат во Македонија од „европски пари“ нема врска. Ех до кога со овие ставови.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 357
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 05-Jan-2022 at 10:47
Originally posted by JovanOdGjorche

„Дијаспората не треба да гласа“ а тоа што стотици семејства се хранат во Македонија од „европски пари“ нема врска. Ех до кога со овие ставови.


Iskreno ima prostor za diskusija na temava. Deka se hranat tocno e, no kakov udel ima izborot na gradonacalnik so tie pari? Dijasporata nikogas ama bas nikogas ne glasa za covek so licen kapacitet, naprotiv najcesto glasa za onoj koj ke go potkupi so besplatni bileti za poseta na rodnoto mesto. I za zal najmnogu takvi glasaci se luge podrzani od ekstremni golemo Albanski nacionalisti kako DUI. Za zal ne svakaat deka toj son i taa prikazna zavrsija odamna.

Realnosta e deka demografskata slika e stabilizirana bez da se zagrozi mnozinskiot narod a so samoto toa i unitarnosta na drzavata. Toa treba da e benefit za site i da dovede do glasanje na najdobar gradonacalnik za opstinata i lugeto koi ziveat vo istata se drugo e vlazni neostvarlivi sonovi.

Poveke poenta da glasa dijasporata ima na parlamentarni izbori bidejki drzavata i centralnata vlast imaat nekakva odgovornost da se grizat za nasite iselenci, mada poslednive 4-5 godini poimot dijaspora gi opfaka samo malcinstvata so nekoja tendencija od gorespomenatite sovinisticki idei...

Nakratko dijasporata na parlamentarni spored mene e okej da glasa na lokalni nikakva smisla nema i nikakva vrska so parite so gi pustaat tuka...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 06-Jan-2022 at 16:31
По влезот во ЕУ, ОД БУГАРИЈА СЕ ИСЕЛИЛЕ 850.000 БУГАРИ, за 10 години

Во Бугарија живеат 6,5 милиони луѓе, за десет години населението се намалило за речиси милион.

Во 1992 година, 24% од населението биле на возраст под 17 години, а 14% биле постари лица на возраст над 65 години. Сега, во 2021 година, ситуацијат е спротивна…

Иако до март нема да има официјални податоци од пописот 2021-ва, официјални податоци за населението и за станбениот фонд, во оваа фаза покажуваат дека во Бугарија живеат 6.520.314 лица.

Во Софија живеат 1,5 милиони луѓе, а во најмалата област – Видин има 74.000 жители. Во периодот 2011 до 2021 година, е забележано е најголемо намалување на популацијата – 840.000 луѓе или 11,5%.

Најголем дел од ова губење на популацијата – 53%, се должи на негативните демографски движења – поголема смртност, помал наталитет.

Остатокот се должи на надворешната миграција – трендот повеќе луѓе кои ја напуштаат земјата и кои не се враќаат.

https://vecer.mk/balkan/po-vlezot-vo-eu-od-bugarija-se-iselile-850-000-bugari-za-10-godini/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 14-Jan-2022 at 20:56
Хрватска, население според попис:

1991: 4.784.265
2001: 4.437.460
2011: 4.284.889
2021: 3.888.529

Hrvatska je spala na samo tri grada s više od 100.000 ljudi

Zagreb je 2011. imao 769.944 stanovnika, a sad ih ima 777.183. Split je 2011. imao 188.694, a sad ima 162.873 stanovnika. Rijeka sad ima 109.775, a 2011 je imala 128.624. Četvrti najveći grad u Hrvatskoj i dalje je Osijek, ali je pao ispod 100 tisuća stanovnika - sad ih ima 96.848. Osijek je 2011. imao 108.048 stanovnika. Rijeka je izgubila 14.6 posto svog stanovništva, a Split 13.7 posto.

Deset najvećih gradova u Hrvatskoj su: Zagreb (769.944 stanovnika), Split (161.312 stanovnika), Rijeka (108.622 stanovnika), Osijek (96.848 stanovnika), Zadar (70.829 stanovnika), Velika Gorica (61.198 stanovnika), Pula (52.411 stanovnika), Slavonski Brod (50.039 stanovnika), Karlovac (49.594 stanovnika) i Varaždin (43.999 stanovnika).


https://www.index.hr/vijesti/clanak/pogledajte-koliko-su-hrvatski-gradovi-izgubili-stanovnika-u-10-godina/2332488.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_prva_d

Население по градови (без околни села и сл.)

1. Загреб - 665 774
2. Сплит - 150 410
3. Риека - 108 622
4. Осиек - 75 966
5. Задар - 67 349
6. Сесвете - 55 439
7. Пула - 52 411
8. Славонски Брод - 45 083
9. Карловац - 41 979
10. Вараждин - 36 384
11. Шибеник - 31 085
12. Велика Горица - 30 086
13. Винковци - 28 247
14. Сисак - 27 886
15. Дубровник - 27 034
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 14-Jan-2022 at 21:14
За жал сите жупании имаат пад од 2011. Дури и Град Загреб паднал од 790к на 770к. Град Загреб и Загрепска жупанија сега имаат 1,071,150 жители, додека пред 10 години имале 1,107,623. Уделот им е зголемен од 25.8% на 27.5%.

Славонија е ужас Вуковарската жупанија има скоро 20% помалку население од 2011.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 15-Jan-2022 at 14:46


Цел Балкан, со исклучок на Словенија и Грција, демографски се стопи, некаде за 10, некаде за 20, а во Албанија и за 40% од населението последниве три децении. Тоа е повеќе од јасен показател дека работите не одат на подобро.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 21-Jan-2022 at 22:29
За жал, Балканот (а и некои други источноевропски региони) можно е да се претворат во градови-држави. Населението и економската активност во главните градови се зголемува, додека популацијата во останатите региони забрзано паѓа.

Помалку изненадувачки, Балканот има релативно добра стапка на фертилитет. Согласно податоците од новите пописи, Бугарија има ВСФ од околу 1,7, а Хрватска 1,6. Македонија формално падна на 1,31, ама реалната бројка би требало да биде над 1,5. До пред некоја година бевме и над 1,8. Македонија имаше прилично стабилна демографска слика од 1997 до 2016 со незначителен пад на бројот на раѓања и раст на фертилитетот, по што и ние се приклучивме на светскиот колапс на фертилитетот. Од 2015 има пад насекаде, во некои држави како Мексико и Филипините и 40%. Индија падна под 2.1, а од 36 држави, само 5 се над нивото на обнова. Во Калкута TFR е само 1.2.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 357
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 24-Jan-2022 at 09:56
Makedonija prema BirthGague forumot na tweeter ima procenet stapka na vkupen fertilitet od 1,7. Isto taka e spomenato deka treba dopolnitelna korecija poradi pogolemiot pad na naselenieto od nivnite procenki. Ako ne se lazam 1,7 bese so procenka od 1,9M ziteli. Mozno e vo 2016 godina da sme bile edinstvena evropska drzava so VSF od nad 2.00. Moja procenka e deka denes sme oko 1,7. Fertilnoto zensko naselenie bilo proceneto na 499.500 pri presmetkata od 1.31 no so noviot popis moze da bide i 350.000 sto znacitelno bi ja promenilo presmetkata za vkupen fertilitet.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 357
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 24-Jan-2022 at 09:58
Grcija isto ima zagubeno okolu 10% od 11,5 na okolu 10M. Slovenija e edinstvena drzava koja poradi brutalnata emigracija vo poslednite 5-6 godini ima stabilizirana demografska slika i blag porast na naselenito od 5-6%.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 27-Jan-2022 at 14:31
Ако бројот на фертилни жени е помал за 15% од реалниот, тогаш ВСФ е некаде околу 1.5. До пред некоја година бил и 1.9, но не верувам дека веков се искачил над 2, освен ако сме имале за над 20% помалку фертилна популација од проценетата во 2010-тите. Од ДЗС рекоа дека ќе се обидат да направат ретроактивни проценки на населението помеѓу двата пописа за да немаме огромни дискрепанци во население, ВСФ и сл. помеѓу 2002-20 и 2021.

До 2016 Косово веројатно било над стапката за репродукција (зависно од реалното население), а сега ниту една европска земја не е над 2.1. И Франција и Турција паднаа под неа. И светот ќе биде под репродуктивната стапка годинава или догодина.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 357
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 28-Jan-2022 at 11:46
Jas bi dal procenka za padot na fertilnoto naseleni presmetuvajki deka e 45% od vkupniot pad na naselenieto. Padot se odnesuva na procenetoto naselenie od 2.07M i popisanoto naselenie od 1.83M. Taka razmisluvam predpostavuvajki deka polovina od padot e zensko naselenie i deka 90% od namalenoto zensko naselenie se dolzi na iseluvanje na mladite koi seuste se vo fertilni godini. 90% na polovina pad e 45%.

Po ovaa logika imame pad od 109.000 fertilni zeni. Pa ako bilo proceneto fertilnoto naselenie na 499.000 zeni denes realno imame okolu 390.000 zeni na reproduktivna vozrast. Taka sto padot na reproduktivno naselenie po preliminarniot popis e okolu 22%. Dopolnitelno moze toj pad da porasne so konecnata obrabotka na podatocite. Dokolku dojdeme ramno na 1.8M togas bi odzel uste 15.000 zeni od fertilna doba so sto bi dosle do 375.000 ili pad od celi 25%. Po mene vo 2010 sme imale pomala stapka na fertilitet odkolku 2016 koga sme bile i najblisku do TFR od 2.00. Denes mislam deka ne sme ispod 1,65.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 28-Jan-2022 at 12:23
Во 2010-тите има мал скок на фертилитетот - сепак од 1997 до 2016 бројот на родени одвај се намалил, а на фертилни жени значително. Последниве 5 години и ние фативме чекор со светот па во 2021 паднавме на околу 18.5к. Дури до 2018 година успеавме да имаме позитивен природен прираст; Црна Гора влезе во минус во 2020, а Албанија во 2021, но обете поради пандемијата и со нејзиниот очекуван крај годинава ќе успејат уште некоја година да останат во плус. Само Косово остана со позитивен природен прираст на Балканот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 357
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 28-Jan-2022 at 13:07
Ispagja deka sepak voveduvanjeto na pronatalni merki vo 2008 godina go odrzuvase brojot na novorodeni deca. Mozebi ke imavme 25.000 pomalku populacija da ne bea istite. Toa sto kaj nas vo momentov se slucuva e paradoksalno bidejki site pronatalni merki se ukinaa vo moment koga fertilnoto naseleni pocna strmno da se namaluva po priroden pad. Odnosno od rodenite vo prva polovina na 90ti godini koj se po okolu 30K vo generacija na red za kreiranje semejstvo doagaat onie rodeni vo vtorata polovina od 90ti godini koj se 27-28% pomalku brojni. Pronatalnite merki bea vovedeni vo ista godina so viznata liberalizacija pa go kompenziraa iseluvanjete na mladite luge zatoa najverovatno imame i postabilna starosna piramida od okolnite drzavi so isklucok na kosovo i crna gora. Ne bi bil strasen padot na novorodnei deca dokolku se dolzi na nekoj pooseten rast na zivotniot standard bidejki togas bi imali i pogolema mokj da privleceme rabotna sila (na primer od Ukraina), no vaka kako stojat rabotite, potencijalot na rabotna sila ke bide iscrpen so nekoi 900.000 vraboteni uste vo 2025 godina.

Edited by MKDSTRUGA - 28-Jan-2022 at 13:09
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 01-Feb-2022 at 21:40
2020/2021

Октомври:
Родени 1,630 / 1,577 (-3.25%)
Умрени 2,312 / 2,213 (-4.28%)

Ноември:
Родени 1,431 / 1,594 (+11.39%)
Умрени 3,847 / 2,403 (-37.54%)
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.