build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Демографија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 04-Jan-2018 at 22:17
Раст на населението во Република Македонија помеѓу пописот од 2002 година и процената од 31.12.2015 година, по општини
+Разлика во број на родени помеѓу 2010 и 2016 година
Разлика во број на ученици во основно образование помеѓу 2006 и 2016 година


Процена на TFR (стапка на плодност - коефициент кој го покажува бројот на родени деца по жена во плодно доба) во 2015.


Мапите се обработени од мене во MS Paint, со преземена празна карта (blank map) од Интернет и податоци од Википедија (Општини во Македонија), Државниот завод за статистика (Процена 2015, Наталитет 2010, Наталитет 2015, Наталитет 2016) и Призма (Ученици).

Живородени деца според етничката припадност на мајката и на таткото: удел и разлика од 2010 до 2016:

Вкупно 100%; -5.33%

Македонци 50.26%; -5.32%
Албанци 30.9%; +0.06%
Турци 3.76%; -7.19%
Роми 4.07%; -26.10%
Власи 0.04%; +125%
Срби 0.15%; -12.82%
Бошњаци 0.82%; +21.94%
Останато 1.27%; -17.09%
Непознато 0.01%; -96.49%
Мешани 8.72%; -7.77%


Живородени деца според етничката припадност на мајката: удел и разлика од 2010 до 2016:


Вкупно 100%; -5.33%

Македонка 52.37%; -4.83%
Албанка 33.8%; -1.45%
Турчинка 4.48%; -4.54%
Ромка 5.80%; -26.14%
Влаинка 0.1%; +35.29%
Србинка 0.57%; +20.18%
Бошњачка 1.01%; +21.35%
Останато 1.86%; -10.86%
Непознато 0.01%; -97.01%


Живородени деца според етничката припадност на таткото: удел и разлика од 2010 до 2016:


Вкупно 100%; -5.33%

Македонец 52.19%; -4.23%
Албанец 31.6%; +0.96%
Турчин 4.41%; +1.4%
Ром 4.23%; -25.5%
Влав 0.13%; +52.63%
Србин 0.57%; +2.33%
Бошњак 1%; +26.92%
Останато 1.68%; -16.59%
Непознато 4.19%; -34.09%


Извор: Македонија во бројки 2011 и Македонија во бројки 2017.

Edited by Staro Skopje - 04-Jan-2018 at 22:20
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 08-Jan-2018 at 21:46
Живородени деца според припадноста кон етничката заедница на мајката, по општини, 2016

Македонска (52,37%)


Албанска (33,80%)


Ромска (5,80%)


Турска (4,48%)


Бошњачка (1,01%)


Српска (0,57%)


Влашка (0,10%)


Останато (1,86%)


Непознато (0,01%)


Мнозинска етничка заедница по општини


Извор на податоците: Природно движење на населението, 2016
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 28-Jan-2018 at 00:53
Разлика во уделот на Македонци во 2002 и уделот на деца родени од Македонки во 2016, во процентни поени:


Целосните табели:Податоците се преземени од Држав.
Природно движење на населението (2008) и Природно движење на населението (2016), како и од Wikipedia страниците на општините.

Edited by Staro Skopje - 28-Jan-2018 at 00:54
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 27-Feb-2018 at 21:23
Македонија (претходни податоци):

2017 (промена од претходни; конечни податоци за 2016):
Родени: 21,763 (-5.64%; -5.39%);
Умрени: 20,347 (+0.16%; -0.36%);
Природен прираст: 1,416 (-1,332; -1,165).

По квартали:

2017 (промена од претходни податоци за 2016):
Q1:
Родени: 5,340 (-3.56%);
Умрени: 6,132 (+11.59%);
Природен прираст: -792 (-834);

Q2:
Родени: 5,205 (-6.37%);
Умрени: 4,544 (-4.88%);
Природен прираст: 661 (-121);

Q3:
Родени: 5,866 (-6.86%);
Умпрени: 4,823 (+2.27%);
Природен прираст: 1,043 (-539);

Q4:
Родени: 5,352 (-5.59%);
Умрени: 4,848 (-8.99%);
Природен прираст: 504 (+162).

По општини:


извор

Според разликата помеѓу прелиминарните и конечните податоци од претходните години, претпоставувам дека бројот на живородени во 2017 ќе биде помеѓу 21,648 и 21,892.

Падот е најверојатно поради политичката криза, но ова ќе го дознаеме во кога ќе бидат објавени податоците за 2018 Q2 (кога ќе се родат првите деца зачнати по крајот на политичката криза). Се надевам дека годинава има бар 22,500 родени.

Еве ги претходните и конечните податоци од 2010 и првите како % од вторите.

2010: 24,424/24,296 = 100.53%
2011: 22,809/22,945 = 99.41%
2012: 23,529/23,568 = 99.83%
2013: 23,227/23,138 = 100.38%
2014: 23,674/23,596 = 100.33%
2015: 23,106/23,075 = 100.13%
2016: 23,063/23,002 = 100.27%
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1866
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 11-May-2018 at 20:32
Според мое мислење доколку утре би имало попис Битола би била позади Куманово, Тетово и Прилеп, а веројатно и со Струмица и Штип би се јаделе поради прилив-одлив на население. Битола одамна не е втор град по големина во Македонија.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 11-May-2018 at 22:50
Posle Skopje e Tetovo, ako ima popis ova godina kje se vide, sekako ako se brojat i drzavjanite sto ziveat nadovor od MKD.
Kolku e brojkata vo Cair i Shutka ne bi sakal da znam a Karpos pak sigurno e vo golem minus.
Shutka nema nikako 22iljadi, Cair 64iljadi. Primer izbori, imaa pravo 57 iljadi a naselenieto pod 18 e golem. 80 iljadi bi mislel za Cair, 60iljadi Shutka (ako dobivat dokumenti).

Edited by my Macedonia - 11-May-2018 at 23:14
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4443
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 12-May-2018 at 00:17
Originally posted by daci92

Според мое мислење доколку утре би имало попис Битола би била позади Куманово, Тетово и Прилеп, а веројатно и со Струмица и Штип би се јаделе поради прилив-одлив на население. Битола одамна не е втор град по големина во Македонија.


Прилеп тешко веројатно да биде пред Битола, но Тетово и Куманово се апсолутно многу пред Битола. Струмица треба да е некаде помеѓу 50-60.000, а и Штип е тука некаде. Битола се држи поради старците, но за 10-20 години реалното население би било 50-60.000.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 12-May-2018 at 10:52
Previous Премногу има АКО , Ако се направи попис ?
Инаку реално да гледаме Тетово има припоено многу рурални места што не заслужуваат да бидат дел од градот ради политички цели. Но да ви кажам дека при реален попис кога иселениците нема да дојдат само за да ги стават во тој попис Тетово би имал околу 65.000 до 70.000 плус минус.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 13-May-2018 at 21:45
Originally posted by my Macedonia

Posle Skopje e Tetovo, ako ima popis ova godina kje se vide, sekako ako se brojat i drzavjanite sto ziveat nadovor od MKD.
Kolku e brojkata vo Cair i Shutka ne bi sakal da znam a Karpos pak sigurno e vo golem minus.
Shutka nema nikako 22iljadi, Cair 64iljadi. Primer izbori, imaa pravo 57 iljadi a naselenieto pod 18 e golem. 80 iljadi bi mislel za Cair, 60iljadi Shutka (ako dobivat dokumenti).


Бидејќи ова е нормална европска светска глобална постапка и по сите заводи за статистики, Евростат и итн., еден човек да биде запишан во најмалку две држави како жител.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 13-May-2018 at 22:14
Доколку се бројат и државјаните што живеат надвор од Република Македонија, значи дека нема да имаме попис туку некоја друга статистичка операција.

Под претпоставка дека проценките на ДЗС за населението на општините се точни, Тетово е 5ти град по големина со нешто над 55,000 жители, а доколку се придодадат населените места кои административно не се дел од градот, но се физички споени со него (Мала и Голема Речица, Порој, Џепчиште), тогаш Тетово би имало околу 75 илјади жители и би било втор најголем град во државата (доколку на Куманово и Битола не им се припојат и други населени места).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 13-May-2018 at 22:21
Живородени во странство, според општината на живеење во Република Македонија како процент од вкупниот број на живородени. Во 2016, во Република Македонија се родиле 23,002 деца, а во странство се родиле 4,833 деца, па 17.36% од сите родени се во странство - најголем дел од нив во Швајцарија (1,477), Италија (1,096) и Германија (892). Живородените во странство се бројат посебно од живородените во државата, па не се дел од статистиката за наталитет.


Земја во која се родиле најголем број од децата родени во странство (земајќи ги предвид само CH, IT, DE, AT, SI, TR, BE, DK, SE, HR, FR и US):

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 13-May-2018 at 23:16
Originally posted by ehrlich

Originally posted by my Macedonia

Posle Skopje e Tetovo, ako ima popis ova godina kje se vide, sekako ako se brojat i drzavjanite sto ziveat nadovor od MKD.
Kolku e brojkata vo Cair i Shutka ne bi sakal da znam a Karpos pak sigurno e vo golem minus.
Shutka nema nikako 22iljadi, Cair 64iljadi. Primer izbori, imaa pravo 57 iljadi a naselenieto pod 18 e golem. 80 iljadi bi mislel za Cair, 60iljadi Shutka (ako dobivat dokumenti).


Бидејќи ова е нормална европска светска глобална постапка и по сите заводи за статистики, Евростат и итн., еден човек да биде запишан во најмалку две држави како жител.


Додека имаш МК пасош нормално ќе бидеш броен. Е сега за држави како пример Бугарија што голти македонци, не дозволува друг пасош, тоа штета. Од ,,некаде,, си дојден??? Како да не бидам регистриран? Не може така
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 14-May-2018 at 00:01
Originally posted by my Macedonia

Додека имаш МК пасош нормално ќе бидеш броен.


Во која држава се бројат така како што сакаш ти? Или специјално за твој ќејф треба да отстапиме од нешто што е нормална меѓународна пракса? Разбираш ли ти што се жители и што е население на една држава?

Ако толку ти дошло до тоа да те бројат во Македонија, спакувај си ги куферите и врати се. Па после пробај Швајцарците убеди ги да не те изостават таму, да видиме они колку разбирање ќе имат за твоите уникатни пописни методи.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 14-May-2018 at 00:54
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by my Macedonia

Додека имаш МК пасош нормално ќе бидеш броен.
Во која држава се бројат така како што сакаш ти? Или специјално за твој ќејф треба да отстапиме од нешто што е нормална меѓународна пракса? Разбираш ли ти што се жители и што е население на една држава?Ако толку ти дошло до тоа да те бројат во Македонија, спакувај си ги куферите и врати се. Па после пробај Швајцарците убеди ги да не те изостават таму, да видиме они колку разбирање ќе имат за твоите уникатни пописни методи.


Извини како? Значи праксата во МКД до сега така беше нели или се лажам? Не оди контра ,,без везе,, тоа беше мојата логика ваља матична земја и така си оди или си ти тој што знае се и сешто?? Не ми беше целта да ме бројат (тоа е твоја интерпретација) туку така мислев дека треба. Ако сакам ќе си дојдам на одмор и ќе се попишам и што? Тешко да ме изостават швајцарците а тоа од причината дека можеби го имам и швајцарскиот пасош? Не си оди така работата како си мислеш ти, не секоја држава има Бананастатус . Не правај галама за ништо чисто како изгледа не разбрав точно.

ПС: Ќе се вратам во МКД кога депресијата и примитизмот ќе помине кога судот ќе биде суд и кога политиката нема да ти го кажи каде да одиш а тоа значи НИКОГАШ

Edited by my Macedonia - 14-May-2018 at 01:02
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 14-May-2018 at 02:04
Originally posted by my Macedonia

Не ми беше целта да ме бројат (тоа е твоја интерпретација) туку така мислев дека треба.
Ако не ти е јасно, имаш интернет, провери наместо да се инаетиш и расправаш.


Originally posted by my Macedonia

Ако сакам ќе си дојдам на одмор и ќе се попишам и што?
По твојава логика, ако сите иселеници дојдат на одмор за време на пописот, Македонија официјално ќе има 3 милиони жители Crazy
Со други зборови, бројот на население на една држава е зависен од нечие расположение за патување Crazy Crazy Crazy

Со присуство не се докажува жителство. Не знам како ќе биде процедурата при попишувањето, се надевам нема да биде на жими мајка. Можеби да пробаш да дадеш лажна изјава и да приложиш фалсификувани документи, но тоа е кривично дело. А колку што знам се залагаш за правна држава?


Originally posted by my Macedonia

Тешко да ме изостават швајцарците а тоа од причината дека можеби го имам и швајцарскиот пасош?
Швајцарците нема да те изостават затоа што си жител на Швајцарија, а не затоа што имаш швајцарски пасош. Пресели се во друга земја, па види дали Швајцарците ќе те бројат.


Originally posted by my Macedonia

ПС: Ќе се вратам во МКД кога депресијата и примитизмот ќе помине кога судот ќе биде суд и кога политиката нема да ти го кажи каде да одиш а тоа значи НИКОГАШ

Кога пописот на населението не се гледа како техничка статистичка операција која треба да произведе егзактни податоци корисни за стопанстовото, за образовниот систем, за здравството, за функционирањето на државата воопшто, туку се гледа како на етнички натпревар кој треба да се изманипулира со доаѓање на „одмор“ и лажно попишување, за таков примитивизам немаш замерка?Edited by Cloverstack - 14-May-2018 at 02:24
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 14-May-2018 at 07:53
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by my Macedonia

Не ми беше целта да ме бројат (тоа е твоја интерпретација) туку така мислев дека треба.
Ако не ти е јасно, имаш интернет, провери наместо да се инаетиш и расправаш.
Originally posted by my Macedonia

Ако сакам ќе си дојдам на одмор и ќе се попишам и што?
По твојава логика, ако сите иселеници дојдат на одмор за време на пописот, Македонија официјално ќе има 3 милиони жители CrazyСо други зборови, бројот на население на една држава е зависен од нечие расположение за патување Crazy Crazy CrazyСо присуство не се докажува жителство. Не знам како ќе биде процедурата при попишувањето, се надевам нема да биде на жими мајка. Можеби да пробаш да дадеш лажна изјава и да приложиш фалсификувани документи, но тоа е кривично дело. А колку што знам се залагаш за правна држава?
Originally posted by my Macedonia

Тешко да ме изостават швајцарците а тоа од причината дека можеби го имам и швајцарскиот пасош?
Швајцарците нема да те изостават затоа што си жител на Швајцарија, а не затоа што имаш швајцарски пасош. Пресели се во друга земја, па види дали Швајцарците ќе те бројат.
Originally posted by my Macedonia

ПС: Ќе се вратам во МКД кога депресијата и примитизмот ќе помине кога судот ќе биде суд и кога политиката нема да ти го кажи каде да одиш а тоа значи НИКОГАШ
Кога пописот на населението не се гледа како техничка статистичка операција која треба да произведе егзактни податоци корисни за стопанстовото, за образовниот систем, за здравството, за функционирањето на државата воопшто, туку се гледа како на етнички натпревар кој треба да се изманипулира со доаѓање на „одмор“ и лажно попишување, за таков примитивизам немаш замерка?


Interesno kako sakas da mi vrtis zborovi. Nikoj ne zboruva od etnici natprevar a toa so odmor rekov AKO SAKAM. Ne si nesto miren, ti preci nesto. Pozz
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 14-May-2018 at 12:33
Но не можеш да бидеш броен и како жител на Швајцарија и како жител на Македонија. Одлучи каде сакаш да живееш и таму ќе те бројат. Пописот е статистичка операција која прибира податоци за луѓето кои живеат во одредена држава одреден временски период, а не за луѓето кои имаат пасоши на дадената држава.Еве го населението на околиите (метро) на македонските градови:

Скопје 624,585
Тетово 200,678
Куманово 143,143
Гостивар 120,148
Битола 101,274
Струмица 94,893
Прилеп 94,822
Струга 68,238
Велес 66,011
Кичево 56,937
Охрид 55,471
Штип 52,693
Кочани 47,705
Кавадарци 42,939
Радовиш 32,671
Дебар 27,968
Крива Паланка 23,650
Гевгелија 22,706
Свети Николе 20,255
Виница 19,391
Неготино 19,327
Ресен 16,313
Делчево 16,170
Пробиштип 15,085
Берово 12,813
Валандово 11,773
Богданци 11,502
Македонски Брод 11,126
Крушево 9,418
Кратово 9,376
Демир Хисар 8,177
Македонска Каменица 7,524
Пехчево 4,881
Демир Капија 4,039

Мапа на околиите:
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 14-May-2018 at 13:00
Originally posted by Staro Skopje

Но не можеш да бидеш броен и како жител на Швајцарија и како жител на Македонија. Одлучи каде сакаш да живееш и таму ќе те бројат. Пописот е статистичка операција која прибира податоци за луѓето кои живеат во одредена држава одреден временски период, а не за луѓето кои имаат пасоши на дадената држава.

Да фала ти, одговор/реакција без голем театер
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 14-May-2018 at 18:53
Дискусијава може да се премести во темата за демографија...

Еве го населението на петте најголеми метра во Македонија во 2011 и 2016, растот помеѓу овие години и груба проценка за 2021

2011

Скопје 607,502
Тетово 197,771
Куманово 141,359
Гостивар 118,746
Битола 103,046


2016

Скопје 624,585 (+2.81%)
Тетово 200,688 (+1.47%)
Куманово 143,143 (+1.26%)
Гостивар 120,148 (+1.18%)
Битола 101,274 (-1.72%)


2021

Скопје 642,136
Тетово 203,638
Куманово 144,946
Гостивар 121,566
Битола 99,532
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 19-May-2018 at 22:39
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на склучените бракови во 2017 година, во споредба со
претходната година, е зголемен за 4.4 % и изнесува 13,781 склучен брак.
Најмногу бракови, 1,771 или 12.9 %, се склучени во месец август, а најмалку во месец март, 764 или 5.5 %.
Бројот на разводите во 2017 година бележи зголемување од 0.5 % во споредба со 2016 година и изнесува 1,994
разведени бракови.
Најмалку бракови, 42 или 2.1 %, во текот на годината се разведени во месец август, а најмногу, 224 или 11.2 %, во
месец декември.
http://www.stat.gov.mk/pdf/2018/2.1.18.13.pdf

По општини:

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.