build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бизнис центар „Аура“ (Дебар Маало 2, Блок 14.11)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Бизнис центар „Аура“ (Дебар Маало 2, Блок 14.11)
    Posted: 18-Mar-2014 at 15:58
Зградава е при крај. Денес се работеше на поплочување на тротоарот пред неа.


DSC03135 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Mar-2014 at 00:01
@zabegan благодарам на подршката...ПоздравSmile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7150
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Feb-2014 at 15:52
Originally posted by ArChJaZz

Да и јас се сложувам дека зградава на рендерот беше многу поубава....каде е проблемот? Е па има повеќе проблеми (ама главниот е изгледа кај инвеститорот)...Ако забележите поубаво проблемот главно е во геометријата, а помалку и во бојата. На рендерот сите прозорци (кои се со низок парапет) се вовлечени навнатре за една нивна широчина, а во изведената состојба не е така (најверојатно за да се ќари некое ситно квадратче повеќе). Второ, еднобојноста на зградата е ненормално глупаво решение...барем на пиластрите да им ја сменеа бојата....Трето е тоа што иако венците ги извеле добро, тие не може да дадат никаков ефект поради еднобојноста. Ако сакаж венецот да има некаков ефек, а сепак да е иста боја со фасадата, тогаш би требало да е поголем...Четврто, на рендерот подкровјето е вовлечено и е со потемна боја се со цел да не доаѓа до израз самото подкровје и да не ја миноризира важноста на венецот кој е еден од побитните елементи за една зграда, а кој воедно и представува некоја просторна граница. Објектов реално изгледа многу непрофесионално и генерално мислам не е поради изработката во детаљите како што се огради, пластика на фасада и сл. туку геометриската пропорција е тотално лаичка.  Не знам само дали сте размислувале на ефектот кој оваа зграда го има на околината? За мене лично е интересен фактот што зградата која е карши неа т.е. објектот кај „Корнер“ ми изгледаше толку просечно, а сега поради ова монотонијава од карши изгледа прилично елегантно и озбилно, да не речам блеска наоколу. Сепак би заклучил дека на еден град му требаат и монотони згради од време на време за другите да добијат на значење, но прашањето е дали тие згради би требало да се толку централно експонирани.....
охо, конечно некој со малку разбирање за овие работи
добредојде, се надевам на повеќе вакви постови Cheers
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Feb-2014 at 17:17
Да и јас се сложувам дека зградава на рендерот беше многу поубава....каде е проблемот? Е па има повеќе проблеми (ама главниот е изгледа кај инвеститорот)...Ако забележите поубаво проблемот главно е во геометријата, а помалку и во бојата. На рендерот сите прозорци (кои се со низок парапет) се вовлечени навнатре за една нивна широчина, а во изведената состојба не е така (најверојатно за да се ќари некое ситно квадратче повеќе). Второ, еднобојноста на зградата е ненормално глупаво решение...барем на пиластрите да им ја сменеа бојата....Трето е тоа што иако венците ги извеле добро, тие не може да дадат никаков ефект поради еднобојноста. Ако сакаж венецот да има некаков ефек, а сепак да е иста боја со фасадата, тогаш би требало да е поголем...Четврто, на рендерот подкровјето е вовлечено и е со потемна боја се со цел да не доаѓа до израз самото подкровје и да не ја миноризира важноста на венецот кој е еден од побитните елементи за една зграда, а кој воедно и представува некоја просторна граница. Објектов реално изгледа многу непрофесионално и генерално мислам не е поради изработката во детаљите како што се огради, пластика на фасада и сл. туку геометриската пропорција е тотално лаичка.  Не знам само дали сте размислувале на ефектот кој оваа зграда го има на околината? За мене лично е интересен фактот што зградата која е карши неа т.е. објектот кај „Корнер“ ми изгледаше толку просечно, а сега поради ова монотонијава од карши изгледа прилично елегантно и озбилно, да не речам блеска наоколу. Сепак би заклучил дека на еден град му требаат и монотони згради од време на време за другите да добијат на значење, но прашањето е дали тие згради би требало да се толку централно експонирани.....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Feb-2014 at 17:22
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Feb-2014 at 10:28
haha, koga go dadov predhodniot komentar ne bese dovrsena, nemase ogradi... mi deluvase ne tolku losa megutoa so tek na vreme namesto da mi legne pocna da mi smeta
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Feb-2014 at 20:58
Originally posted by xnx

mnogu loso izleze zgradava, mnogu sterilna boja, los izbor na boja na stolarija i ogradi: kafeavo so crno. wtf?? renderot bese 10 pati podobar


Менуваш мислење за истиот објект како чорапи.

Белава боја за некој извесен период ќе се промени, се потемна и потемна ќе биде. Нешто како зградите кај последна 23ка во Капиштец.
Немањето речиси никаква допирна точка со рендерот ја прави оваа зграда да биде тотална утка.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Feb-2014 at 16:37
mnogu loso izleze zgradava, mnogu sterilna boja, los izbor na boja na stolarija i ogradi: kafeavo so crno. wtf?? renderot bese 10 pati podobar
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Feb-2014 at 16:18
Страничниот дел


DSC02817 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Oct-2013 at 18:02
toj zakoseniot del uzasno izgleda.. ne mi se veruva kolku kiksiraa na zgradava
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7150
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Oct-2013 at 17:13
Originally posted by marko.kostoff

Може да замолам некој да ми го објасни закосениот дел што се спушта од над вториот до над првиот спрат? Се обидувам уште од рендерот да сфатам, но еве не ми успева и откако е готова зградата. Dunno
нема никаква функција, едноставно го внеле во дизајнот за малце да ја размрда монотонијата на паралелите

инаку, што се однесува до тој елемент, на почетокот бев скептичен за него и не ми се допаѓаше, па после увидов дека е потребен детал во целата фасада, за на крај да видам дека успеале и него да го укакаат Bash


Edited by zabegan - 15-Oct-2013 at 17:13
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Oct-2013 at 16:11


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 19:49
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Oct-2013 at 10:49
Originally posted by zabegan

се сеќавам дека некој од членовите тука констатно имаше фрустрации за рамни стакла на заоблени површини Smile)jas bev toa
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7150
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Oct-2013 at 17:40
Previous
затоа што кај нас сеуште никој не слушнал за заоблување на материјали и како се пресметуваат и изведувааат очигледно (се сеќавам дека некој од членовите тука констатно имаше фрустрации за рамни стакла на заоблени површини Smile)

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Oct-2013 at 04:32


Зошто е асиметричен толку тој делот кој е помеѓу првиот и вториот кат? Премногу се познаваат местата каде се спојуваат еден со друг (што и да се)... не изгледа убаво
Traveling.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Oct-2013 at 17:09
денес

За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Oct-2013 at 15:32
Originally posted by kire85

Зошто? Јас на пример живеам на можеби најфрекфентната раскрсница во државава (кај црвен крст), па немам никакви проблеми...


Ова е апла на раскрсница,еден чекор и си на раскрсница.
Проблемот е чадот,бучавата,немањето зелена површина...
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Oct-2013 at 09:11
Originally posted by kiriOK

Кој ќе купи стан и ќе живее тука,јака му душа!


Зошто? Јас на пример живеам на можеби најфрекфентната раскрсница во државава (кај црвен крст), па немам никакви проблеми...

Edited by kire85 - 02-Oct-2013 at 09:12
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 01-Oct-2013 at 23:29
Кој ќе купи стан и ќе живее тука,јака му душа!

Инаку да прашам...новиве објекти долж Партизанска имаат подземен паркинг?

Edited by kiriOK - 01-Oct-2013 at 23:36
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Sep-2013 at 15:09
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.