build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бизнис центар „Аура“ (Дебар Маало 2, Блок 14.11)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 19-Feb-2014 at 17:22
За сè има вторпат
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 20-Feb-2014 at 17:17
Да и јас се сложувам дека зградава на рендерот беше многу поубава....каде е проблемот? Е па има повеќе проблеми (ама главниот е изгледа кај инвеститорот)...Ако забележите поубаво проблемот главно е во геометријата, а помалку и во бојата. На рендерот сите прозорци (кои се со низок парапет) се вовлечени навнатре за една нивна широчина, а во изведената состојба не е така (најверојатно за да се ќари некое ситно квадратче повеќе). Второ, еднобојноста на зградата е ненормално глупаво решение...барем на пиластрите да им ја сменеа бојата....Трето е тоа што иако венците ги извеле добро, тие не може да дадат никаков ефект поради еднобојноста. Ако сакаж венецот да има некаков ефек, а сепак да е иста боја со фасадата, тогаш би требало да е поголем...Четврто, на рендерот подкровјето е вовлечено и е со потемна боја се со цел да не доаѓа до израз самото подкровје и да не ја миноризира важноста на венецот кој е еден од побитните елементи за една зграда, а кој воедно и представува некоја просторна граница. Објектов реално изгледа многу непрофесионално и генерално мислам не е поради изработката во детаљите како што се огради, пластика на фасада и сл. туку геометриската пропорција е тотално лаичка.  Не знам само дали сте размислувале на ефектот кој оваа зграда го има на околината? За мене лично е интересен фактот што зградата која е карши неа т.е. објектот кај „Корнер“ ми изгледаше толку просечно, а сега поради ова монотонијава од карши изгледа прилично елегантно и озбилно, да не речам блеска наоколу. Сепак би заклучил дека на еден град му требаат и монотони згради од време на време за другите да добијат на значење, но прашањето е дали тие згради би требало да се толку централно експонирани.....
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7445
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 24-Feb-2014 at 15:52
Originally posted by ArChJaZz

Да и јас се сложувам дека зградава на рендерот беше многу поубава....каде е проблемот? Е па има повеќе проблеми (ама главниот е изгледа кај инвеститорот)...Ако забележите поубаво проблемот главно е во геометријата, а помалку и во бојата. На рендерот сите прозорци (кои се со низок парапет) се вовлечени навнатре за една нивна широчина, а во изведената состојба не е така (најверојатно за да се ќари некое ситно квадратче повеќе). Второ, еднобојноста на зградата е ненормално глупаво решение...барем на пиластрите да им ја сменеа бојата....Трето е тоа што иако венците ги извеле добро, тие не може да дадат никаков ефект поради еднобојноста. Ако сакаж венецот да има некаков ефек, а сепак да е иста боја со фасадата, тогаш би требало да е поголем...Четврто, на рендерот подкровјето е вовлечено и е со потемна боја се со цел да не доаѓа до израз самото подкровје и да не ја миноризира важноста на венецот кој е еден од побитните елементи за една зграда, а кој воедно и представува некоја просторна граница. Објектов реално изгледа многу непрофесионално и генерално мислам не е поради изработката во детаљите како што се огради, пластика на фасада и сл. туку геометриската пропорција е тотално лаичка.  Не знам само дали сте размислувале на ефектот кој оваа зграда го има на околината? За мене лично е интересен фактот што зградата која е карши неа т.е. објектот кај „Корнер“ ми изгледаше толку просечно, а сега поради ова монотонијава од карши изгледа прилично елегантно и озбилно, да не речам блеска наоколу. Сепак би заклучил дека на еден град му требаат и монотони згради од време на време за другите да добијат на значење, но прашањето е дали тие згради би требало да се толку централно експонирани.....
охо, конечно некој со малку разбирање за овие работи
добредојде, се надевам на повеќе вакви постови Cheers
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 01-Mar-2014 at 00:01
@zabegan благодарам на подршката...ПоздравSmile
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13338
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 18-Mar-2014 at 15:58
Зградава е при крај. Денес се работеше на поплочување на тротоарот пред неа.


DSC03135 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.215 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.