build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Катна гаража Макоил - Ново Маало
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Макоил - Ново Маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 06-Oct-2019 at 10:51
Неофицијално во план било на приземјето од гаражава да се отвори Кам маркет...

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 06-Oct-2019 at 16:10
А ќе функционира како гаража или е пренаменет објектов?
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 06-Oct-2019 at 19:13
Pa najverojatno ke bide deloven prostor vo kombinacija so garaza,samo neznam kolku bi bilo seto toa rentabilno so ogled na toa deka veke Makoil izgradija edna pomala vakva garaza sproti Sudska Palata pa izleze totalen promasaj. Veroto ima golem broj parking mesta,vo okolina nema mnogu institucii koi bi ja koristele.... Taka da mozebi ke probaat da rentaat kancelarii ili eventualno da se otovri nekakov si makret??... Inace ako ostane samo kako garaza togas vo princip ke zjae prazna.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 15-Oct-2019 at 14:06
Денешни,поставени се темни решетки на оној дел кој веројатно ќе биде за паркирањеBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 29-Nov-2019 at 13:18
Не би ме чудело гаражава да ја завршат до крај на годинава,изминатава недела почна застаклувањето на оној дел кој веројатно ќе биде наменет како деловен простор.Неколку денешни фотки

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 18-Dec-2019 at 17:06
Денешни,со дигалката носеа некакви елементи веројатно за кровната конструкцијаBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 18-Dec-2019 at 23:09
Многу грозна испадна зградава, катастрофа за таква локација, добро е што до неа се гради друга, па ќе ја затксрие.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 17-Apr-2020 at 12:23
Еве денешни фотки,сеуште не е ставена во функција а изминатиов период се работело на хортикултурното уредување околу објектот,има заседно некои зимзелени дрвца и се прави систем за наводнување...

Во секој случај проектот на ГМС претрпе големи измени...

...

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 17-Apr-2020 at 13:10
Одвратно.
Колку од квадратурата е катна гаража?

Edited by гитардемон - 17-Apr-2020 at 13:10
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 17-Apr-2020 at 13:23
Искрено незнам не сум се распрашал незнам на почетокот од градбата дали некаде ги имало податоците но сигурно над 50% од квадратурата ќе биде за деловна намена...чинам дека и оваа гаража ќе ја има судбината со онаа црвената до НУБ и долго време ќе се влечкаат натписи for rent.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 17-Apr-2020 at 20:09
Очигледно исто колку и "катните гаражи" кај Идадија и кај Беверли/ТЦ Капиштец...

Не е во ред што им дозволуваат ваква пренамена кога во Капиштец и кај Идадија стално фали паркинг повеќе...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 20-Apr-2020 at 16:08
Поглед од дрон каде може да се види гаражава(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 14-Jun-2020 at 14:13
Кај гаражава чинам веќе нема градежни активности па затоа ја означив како завршен проект...на приземје веќе се истакнати броеви за издавање на просторот.Квадратурите им се доста големи околу 400м2Edited by stef4o - 14-Jun-2020 at 14:14
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 15-Jun-2020 at 10:47
Неколку денешниBack to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 16-Jun-2020 at 18:00
колку неквалитетно е налепена фасадата на објектов, ко од керпич да е правена пред 100 години
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 18-Jun-2020 at 11:26
Уште неколку фотки од задната странаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 05-Oct-2020 at 16:26
И оваа гаража ја снајде истата судбина со онаа црвената кај НУБ.Приземјето веќе неколку месеци се продава/издава и абер нема некој да го изнајми или купи така да ништо чудно по некое време да почне и целата гаража да се продава.
А некако и остана ко недовршена со поткровјето и уште некои позиции околу влезовите...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 21-Jan-2021 at 18:19
Приземјето е деловен простор од 800м2 кој го изнајмуваат на период од минимум 5 годиниhttps://propertyone.mk/deloven-prostor/se-iznajmuva-deloven-prostor-vo-centar-ID6327O
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 23-Feb-2022 at 12:31
По Нова Година тука повторно има градежни активности,се застакли и последниот кат а има и некакви подготовки за приземјето веројатно ќе влезе некој маркет или слично.Ги активираа и рампите и вратите за влез и излез од гаражниот простор.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 07-Apr-2022 at 17:33
Денес поставија табла со офицјалното име на гаражава ќе се вика Ново Маало

Инаку спремаат каса,правеа проби на рампите и венитлационите системи така да очекувам скоро да ја пуштат


Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.