build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасада

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
brusl View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Sep-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote brusl Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Фасада
    Posted: 06-Sep-2010 at 23:56
Колку би чинело изведба на надворешна фасада со термо изолација.Roll%20eyes
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Oct-2010 at 19:20
Зависи од големината на фасадата која треба да се направи. Различна големина - различна цена. Roll%20eyes
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Oct-2012 at 22:45
Сакам да прашам нешто може некој има искуство со тоа. Живеам во зграда од 60-те година на минатиот век, надоврешните ѕидови се направени од црвена тула, без никаква изолација (сендвич или слично). Сакам на надворешниот ѕид од станот да поставам стиропор и нова фасада ( демит фасада) заради зголемување на енергетската ефикасност на станот со тоа што оваа втора фасада би се поставила и за покривање на столбовите, церкалжите и слично ( или со други зборови плус 1 метар од сите четири страни од основната површина на надворешниот ѕид). Па ме интересираат следниве работи:
1. Дали за овој зафат ќе ми е потребно дозвола од општината, проект и слично или нешто друго ?
2. Дали треба да соберам потписи од станарите (мнозинство)?
3. И кои се условите за изработка на фасада на зграда, претпоставувам еден од условите ќе е бојата на новата демит фасада да е приближна со постоечката боја на фасадата?
 
Фала
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Oct-2012 at 01:00


Го префрлив постов од субфорумот урбани прашања, иако не го разбрав целосно овој дел:
со тоа што оваа втора фасада би се поставила и за покривање на столбовите, церкалжите и слично ( или со други зборови плус 1 метар од сите четири страни од основната површина на надворешниот ѕид)

Ако не е адекватна нишкава кажи да му бараме чаре
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Oct-2012 at 12:31
Добра е нишкава јас сум направил привид, инаку објаснувањето е следно, јас би можел од внатрешната страна да ги излорам површините на надворешните зидови но не би можел да ја изолирам и површината од преградните зидови и плочи ( ке се појават топлински мостови во ќошевите), па целата ми е да ја изолирам и оваа површина која припаѓа на плочите и ѕидовите.
Ако најадм слика ќе поставам на што се мисли.
Back to Top
rbobi26 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rbobi26 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Sep-2013 at 12:21
Другари,

Имам една дилема и ми треба ваш совет?
Градев нова кука сега сум во фаза на фасада, дилемата е куката е градена со сендвич Зид односно 12 блок + 5 тврдо пресуван камена волна + 12 блок, дали има потреба да трошам пари во стропор или да идам на малтерски фасади кој мегу другото се и потрајни, а богами и поевтини.

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Sep-2013 at 12:53


rbobi не е прашањето дали тоа е доволно туку дали тебе ти изгледа доволно односно колку и како размислуваш таму да живееш т.е. трошиш енергија,а ако тоа е случај повторно зависи од табиетот односно имаш луѓе кои сакаат дома да им биде сауна а имаш и такви кои постојано проветруваат та вториве незнам колку добра ил дебела изолација да стават бадијала кога ќе фрлат пак топлината в двор...

да не тупам оштар муабет со топла вода,викни си термална инспекција да востанови дали и каде имаш топлински мостови потоа сам одлучи дали ќе фрлаш отповеќе пари одма на појака изолација или пак на рати преку греење ќе ги истрошиш истите!

бидејќи си се истрошил а гледам пак сакаш да трошиш еве ти корисни линкови околу недоумицата па сам одлучи!

- ен.еф. на видови изолација http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1611&PID=126119#126119

- видео абер за изолација http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1611&PID=158515#158515

- +опции http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1172&PID=86976#86976

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Sep-2013 at 15:21


http://fasade.com.hr/sikal-gradevinarstvo/demit-ili-stiropor-fasade/


kompletne fasadne sisteme:

- AUSTROTHERM
KEMA
- CHROMOS-SVIJETLOST
BAUMIT
- ROFIX
STO
- TECHNOKOLLA
JUB

- http://fasade.hr/hr/za-investitore/fasadni-sistemi/159-vrste-fasadnih-sistemaEdited by +Protagorist - 22-Dec-2013 at 18:56
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Mar-2014 at 16:28

znae li nekoj kaj ima da se kupi Ezh t.e. Ezhe za rasprskuvanje rapav malter po fasada, primer bauhaus ili hubo eventualno kolku chinat, so ogled deka na net ima samo nekoi skapi sovremeni ezoi
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Mar-2014 at 19:52
во огласникот на весникот Дневник ако побараш,сигурно ќе најдиш половен.Мислам дека нашиве фирми ги купуваат дирекно од странство.Ако го купиш евентуално дирекно овде,ќе биди многу поскапо
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Mar-2014 at 12:50


fala Gjoko no na oglas i da najdam toa sigurno ke bide neshto apla staro, a sega kolku shto razbrav ima neshto novi so servo zapchanici za polesno rasprskuvanje i so pogolem kapacitet, so shto i poramnomerno i pobrzo bi zavrshil povekje kukji i vnatreshno i nadvoreshno, so ogled deka sakam starinski da deluvaat a moze i direktvo so var i pesok ke odam mesto cement pa naknadno da varosuvam

inaku so ona malite ezinja ima da se okozam od nafrlanje, shto vikat izgoreni ne e za amateri [1][1] ama so servo ke da e i za dedovci

pravo da si kazham ezhe imam ednash fateno vo raka zatoa i bash ne bi odel so toa minijaturite, a ova pa novive shto imav gledano na net kolku se sekjavam drzea cena iako ona so gabaritot i servoto znaat da namamat, duri pomisliv na nekoja alternativa ko improvizacija od zapchanici i osovini za tocak i nekakva chetka no dodeka bidne toa poprvo ke kupam nov Ezh za fasadiranje, iako opcija e i prskana fasada so kompresor no toj ja vadi fasadata grdo ispljukana ta pak treba izvlekuvanje peglanje opravanje t.e. ke se gleda od kilometar deka dunster ja prael em kje go izgubam onoj starinskiot efekt
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
rabotnicki fun View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jul-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rabotnicki fun Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-Jul-2014 at 22:06
поради статика потребна е изведба со лесни материјали па една од опциите е изведба на фасаден ѕид од:
fasaden malter Церезит
- ЕПС 17kg/m2 , д=8см, λ=0.035 W/m2K
- osb plo~a d = 1.8sm -
met. potkonstrukcija CW 75cm
- стаклена волна d = 10sm, λ=0.04 W/m2K
- parna brana - knauf lds 35
- knauf GKF plo~i - 2 * 1.25 sm na met.potkonstrukcija
CW 75sm
- glet boja

дали е ова доволно?

дали е подобра варијанта да се користи SIPOREX со д=125 мм пред се во смисла на подобра изолација?

Благодарам
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Jul-2014 at 00:09

уф лесно демит веројатно ти е најлесна опција, но со ’xps’ а не ’eps’ но зато поскапа
не сум паметен да кажам што е поквалитетно решение, но секоја варијанта има свои предности, пример сипорексот т.е. итонгот е плукни-залепи муабет во однос инсталацијата, иако кај нас демитот е норма, но и таа норма сиромавиот ќе ја преплати заради неинформираност и наивност, битно внимавај како и што договараш!

http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/izolacije/stiropor-prevara-u-specifičnoj-težini

http://energetskaefikasnost.info/na-shto-treba-da-vnimavate-dokolku-postavuvate-nova-fasada/

во предвид имај дека математиката околу изолацијата треба да ја врзеш и за прозорите бидејки добар дел од енергетската ефикасност на објектот отпаѓа и на нив, та бадијала добра фасада ако немаш и добра дограма, иако вратите и прозорите се лесно променлива категорија додека фасадата е трајно решение, освен ако не е вентилирачка односно заштрафена!
а може и најлесна опција ќе ти излезе вентилирачка фасада со оглед дека можеш да ја прицврстуваш различно, иако ко алуминиумска е изгор скапа, но секогаш има алтернативи [1]

http://energetskaefikasnost.info/ventilirana-fasada/

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Jul-2014 at 12:20

ova ezinjata na zapad gi vikaat tyrolean gun, iako gi ima i ko - stucco texture sprayer [1]

   Edited by +Protagorist - 14-Jul-2014 at 12:23
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Jul-2014 at 12:40


eve i tro osnovni soveti za stukoto, osobeno deka podlogata t.e. dzidot treba da se nakvasi no i podisushi pred apliciranje na malterot, a i toa deka pri aplikacijata fasadata ne treba da e izlozena na sonce, veter i normalno dozd, isto korisen sovet e i mashinskoto nanesuvanje, no dokolku chovek nema kompresor privatno ova e skapa investicija iako korisna i za fasadiranje vo teraco malter so siten chakal t.e. granulat od mermer - tehnika na zapad poznata kako pebble dashing [1][2]

http://www.rin.hr/speed/

   
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Jul-2014 at 13:44

sepak teracoto ne e za sekoja klima, a ko dekoracija bi drzelo voda ko za cokle (podzidok), trem ili eventualno skali, no za fasada ko shto veli i tekstov e prilichno tersene rabota, iako izvodliva, mozebi ako se stavi ko podloga techna hidro-izolacija za plochki bi se reshila eventualna od vlaga i otpagjanje na fasadata t.e. teracoto

http://www.neverpaintagain.co.uk/blog/painting-pebbledash-tyrolean-masonry-walls/

zatoa chare e fino isprskana fasada, patem istata moze i bez eze da se naneseHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Jul-2014 at 13:50

vprocem se e lesno i diy da se tera dokolku chovek gi uprosti rabotite, primer mesto demit fasada - ventilirachka montazna fasada, pa duri i arhaicno improvizirana [1]

no voopshto procesot na rabota a ne samo na izoliranje na objektot treba dabidne shto poergonomichen

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Jul-2014 at 16:40

врзување на штуко малтер за бетонски блок - http://www.ehow.com/how_5686704_stucco-cinder-block.html [1][2] доколку човек нема на лагер врзивна-емулзија-грунт ко забрзувач обично познат и ко цементен шприц [3] дефинитивно би требало да оди со мрежа заради осигурување од одрони 4]

ова цементен шприц порано најчесто меѓу мајсторите се подразбираше ко поразводнет малтер кој му претходи на малтарењето а се попрскува со дебела четка [1][2] идејата е дека така ќе се ојача врската меѓу бетонот и малтерот, но иако не-еколошки сепак силен бетонски шприц најчесто е на основа на гума-латекс, епокси ил друг лепак а процесот професионално се нарекува грундирање http://www.kema-on.net/mk/vsebina/produkti/po-produktnih-skupinah/grundirna-sredstva-in-premazi/5060 [3][4]
посекако емулзијата (грунтот) е корисна и ко хидроизолација заради можноста од сузбивање на капиларната влага, но освен емулзија пред фасадирање, битно е и самото фасадирање [5][6][7]

¬

инаку со неизолирана фасада најчесто се оди заради неможност за изолирање на целиот објект однавор (или од економски причини) а во кој случај може да се изолираат просториите внатрешно но тогај треба да се внимава на кондензацијата [1][2]

¬

исто да нема забуна капиларната влага се решава со други средства за хидроизолација

   


Edited by +Protagorist - 16-Jul-2014 at 07:58
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Jul-2014 at 18:23

licno sum protiv stiropor, pred se od ekoloski pricini [1] odnosno zaradi negovata nikakva ognootpornost istiot e ekstra namakan vo ognootporni hemikalii

verojatno edinstvena meinstrim alternativa na stiroporot ko fasadna izolacija e termoblokovite ili termomalterite, odnosno prvite ne im treba izolacija a vtorive se vprochem fasadna izolacija za obicnite blokoi

ko ponuda go ima slovenki TermoVermit, te srpski Perlit, pa hrvatskata Samoborka, i avstriskite Baumit i Rofix so fabriki po cel balkan i centralna evropa, problemot e shto narod pa i majstorite ne znaat kako da teraat so paropropusnite sloevi i kaj fasadite i kaj prozorite, setne gabi i iznevereni kupuvachi [1] no posredi e i en.ef. em kvalitetot [2] verojatno baumit kje gi bide

https://groups.google.com/forum/#!topic/hr.rec.samogradnja/EGvsuWBIhNQ%5B1-25-false%5D

   


Edited by +Protagorist - 24-Jul-2014 at 18:23
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Aug-2014 at 09:01

www.bau-vip.com/en/applications-bauvip/wall/vacuporr-vacuum-insulation-panels-for-facade-elements.html

www.detail-online.com/architecture/topics/vacuum-insulated-facade-elements-made-from-textile-concrete-007295.html
After being used in refrigerators and transport containers for quite some time, vacuum insulation panels (VIPs) have recently been introduced to the building sector. A VIP is an insulation material consisting of a porous core material that is evacuated and then sealed into a barrier envelope.
Mainly as a result of evacuation, the thermal conductivity of the material in the VIP's core is a factor of 5 to 10 less than that of conventional thermal insulators. Vacuum insulationvpanels thus enable the development of very thin high performance architectural constructions. This reduction of thickness is among the most promising features for large-scale application of VIPs in buildings.

Over the last decade, several buildings have been erected primarily in Switzerland and Germany acting as demonstration projects for the use of VIPs in buildings. However, in most projects this high performance insulation material replaces conventional thermal insulators, as a consequence of which the potential of vacuum insulation is not exploited to its full extent.
The objective of this contribution therefore is to show how the properties of VIPs can be exploited in actual facade designs. Based upon a brief introduction into the properties of VIPs, requirements will be formulated for a new type of VIP integrated facade design.
Based upon these requirements, a range of VIP integrated façade panels will be typologically introduced including critical thoughts regarding their fitness for the building industry and fitness for integrating VIPs.

From this overview, two panel types, which are based upon C2C principles, will be discussed in more detail: the membrane panel and the membrane panel with stiffening elements. These design examples demonstrate the potential of VIPs for architectural constructions.

With the proliferation and wide-spread application of VIPs in façade constructions,
the energy performance of buildings in their occupational phase can be lowered considerably. In this respect, vacuum insulation panels can
thus contribute to a more sustainable and healthy society. Figure 1 Typical example of a vacuum insulation panel with a core of fumes silica and metallised barrier...   [1]

An example of deteriorated vacuum insulation panels in a
building façade - http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378778812003726


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.