build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонско здружение на љубители на железницата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Македонско здружение на љубители на железницата
    Posted: 11-Sep-2010 at 20:10
Отворам нова тема за која долго време размислувам, а се потсетив деновиве преку листањето на балкански железничарски форуми.

Дали постои Здружение на вљубеници на железницата во Македонија, дали има некакви информации за истото?

Ако не постои, еве една иницијатива од моја страна за оформување на истото. Желба мислам дека ќе постои, ама тие правни заврзлами за формирање на истото не ми се познати.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Sep-2010 at 20:55
Уф, Бојане, ме погоди во најболната точка.

Во Македонија постојат 3-4 љубители на железница така да мислам дека немаме критична маса за тоа да се оствари.

Иначе погледај го Закон за здруженија и фондации на:

http://www.nvosorabotka.gov.mk/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=15&Itemid=37

или да го превземеш на:

http://www.nvosorabotka.gov.mk/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=64&Itemid=37

Па сега ....

П.С. Имам повеќе приатели-странци што се залубеници во Македонски железници него македонци.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Sep-2010 at 21:56
Искрено јас ја поддржувам иницијативата на Бојан како љубител на железницата, но се плашам дека нема да придонесам во тоа здружение бидејќи сум лаик во таа област.
Thumbs%20Up
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Sep-2010 at 23:58
Имате моја поддршка за оваа идеја како вработен во Македонски Железници...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Sep-2010 at 13:38
Уфффф, од ова право мене од секогаш ме болело глава.

Владимир, сепак велиш дека постојат 4 вакви здруженија, дали можеби имаш некаква информација за нив, дали се активни, какви активности превземаат?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Sep-2010 at 14:41
Владимир рече дека постојат тројца, четворица љубители, не здруженија
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Sep-2010 at 14:45
Само тројца четворица? Сигурен сум дека има повеќе Grouphug

Edited by Danielbtmk - 12-Sep-2010 at 17:26
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Sep-2010 at 17:08
Тоа е вистината,
едино да ги вклучиме странците кој се поголеми љубители на МК железница од нас па да имаме кворум за NGO.

Еве ти еден таков пример кој пред некој ден беше во МК по незнам кој пат.

Сајтот на Фабијан од Холандија за МК и МЖ
http://balkan.fabian-vendrig.eu/macedonia/makedonski-zeleznici/

П.С. Модератор сум во два екс-ЈУ железнички форуми но затоа кај нас не има колу да можеме и ова овде да го одржуваме.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Sep-2010 at 19:21
Se slozuvam so Vladimir deka vo Makedonija nema dovolen broj zainteresirani
da bi se registriralo zdruzenie na ljubitelite na zeleznicata.
Jas iako ne ziveam vo Makedonija rado bi bil clen na edno takvo zdruzenie pa dokolku idejava
se realizira bi sakal da me izvestite okolu zaclenuvanjeto.
Thumbs%20Up
  
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Sep-2010 at 19:35
Бојане, еве уште една потврда на она што го мислев.

mon се надевам дека со време ќе нарасне, а на тебе и уште двојца тројца кој сте надвор и сте прави возољубители и рачунам
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Sep-2010 at 09:36
Моја грешка, јас погрешно прочитав, можеби сакав да прочитам 3-4 здруженија на вљубеници во железницатаLOL.

Се надевам дека форумов ќе расте и натаму, а оваа тема ќе стане поактуелна кога ќе има поголем број на посетители.
Back to Top
juventino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote juventino Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Oct-2010 at 14:42
Ина повеке вљубеници во железницата тоа сигурно но како и во се така и во ова ние касниме.А за такво здружение би имало доста сто да работи (од безбедност на сообраќај,квалитет на услуги,организација на железницата и многу други работи) во екс ју и во останатите држави пред се западна европа има такви здруженија, невладини организации кој се критичната маса во тој сектор.Јас имам гледано за такви здруженија пават истражувања носат програми кој неретко се и реализираат.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Feb-2011 at 16:38
Еве и јас се придружувам во групата на возољубци! Верувам дека можеме да се собереме 50-тина луѓе за оваа цел. Не мора да е формално друштвото, може да биде и неформална организација, само желбата е битна!
Back to Top
juventino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote juventino Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Feb-2011 at 18:39

Спрема законот за здруженија и фондации не се потребни ни 50 членови за да може да се основа.

1.Здружение можат да основаат физички или правни лица.

2.Здружение можат да основаат најмалку пет основачи од кои тројца од основачите 

мора да имаат живеалиште или престојувалиште,односно седиште на територијата

на Република Македонија.

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Feb-2011 at 19:24

Јасно ми е дека не се потребни толку многу, затоа што за жал го учам тоа Поентата ми е да не мора да биде формално друштво со статут и сл ствари, за почеток да се има иницијатива и разговори, давање идеи и сл. А кога би се добиле конкретни замисли, идеи и проекти може да се оформи друштво и да почнат да се бараат странски пари. Затоа реков прво иницијатива, па формирање, па работа.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Feb-2011 at 19:37
Здружението би го имало еден од најнеизговорливите (а сепак според мене закон) акроними: МЗЉЖ
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Feb-2011 at 21:15

вака сигурно сите ќе го знаат, уникат.
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Feb-2011 at 22:37
Jas ja podrzuvam ovaa grupa, bidejki sum ogromen lubenik na vozovi.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Feb-2011 at 22:52
Максимална поддршка и од мене
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 720
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Feb-2011 at 23:45
Како иден машински инжинер не смеам ни да помислам да не поддржам.
МЗЉЖ ROCKS!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.