build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моторни гарнитури

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
viktordimovski333@gm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Location: Veles
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote viktordimovski333@gm Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 07-Jan-2016 at 21:02
Originally posted by my Macedonia

hahahah TUNSISUSI samo toa razbiram.
hahahah, а, што значи?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 09-Jan-2016 at 13:12
Има ли некој инсајдерски информации кога ќе биде пуштен во редовен сообраќај новата електромоторна гарнитура што пристигна од Кина? Одлучено ли е на кои линии од возниот ред ќе сообраќа? Ќе донесе ли некои новини нејзиното вклучување во сообраќај?

До каде е пристигнувањето на останатите гарнитури од Кина? Еве дојде јануари, рокот за нивна испорака полека истекува. Има ли некаква приближна процена кога би се пуштиле дизел моторните гарнитури што ќе пристигнат?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 09-Jan-2016 at 16:04
Previous
 
Одлучено е уште кога пристигна гарнитурата - од депото до наредната железничка станица каде што пастирот ќе одржува митинг.
 
Се ближат избори.
 
Знаевте дека на вработените од една позната македонска компанија која се занимава со производство на бојлери, грејни тела, соларни колектори и куќни апарати - со седиште во Велес - им дале слободен ден за да ја пречекаат гарнитурата кога пристигна во Велес ? Воделе евиденција кој бил, а кој не бил присутен на железничката станица.
 
Која патетика.


Edited by Dexter26 - 09-Jan-2016 at 16:30
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 09-Jan-2016 at 16:32

Originally posted by Dexter26

Previous  Одлучено е уште кога пристигна гарнитурата - од депото до наредната железничка станица каде што пастирот ќе одржува митинг.  Се ближат избори.  Знаевте дека на вработените од една позната македонска компанија која се занимава со производство на бојлери, грејни тела, соларни колектори и куќни апарати - со седиште во Велес - им дале слободен ден за да ја пречекаат гарнитурата кога пристигна во Велес ? Воделе евиденција кој бил, а кој не бил присутен на железничката станица.

Со својот професионален пристап на МЖ единствено им преостанува да возат партиски митингаши, бидејќи никој друг при здрава памет и чиста свест нема да сака да им се вози.

Edited by BOJAN - 09-Jan-2016 at 16:43
Back to Top
viktordimovski333@gm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Location: Veles
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote viktordimovski333@gm Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 10-Jan-2016 at 21:17
Ма, нека се вози кој сака, ама важно е дека е направено нешто - купен е нов воз
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 11-Jan-2016 at 22:33
Зачуден сум од вашите паушални пишувања, те митинзи, избори те што е со гарнитурата, па била ваква па зашто не сообраќа па .... ко да гледам телевизија полна со експерти и аналитичари. Чак се појави и провесор на машински факултет кој со такви термини и основни незнаења незнам како може и да се нарече дека е професор а камоли да предава на студенти.

Да разјасниме;
Пристигнатата гарнитура мора да ги пројде тестирањата под сите режими, празна и оптоварена во сите можни варијанти чак и непредвидливи ситуации.
Машиновозачите под надзор треба да ги пројдат сите тестови и ситуации и на крај да полагаат за самостално возење.
Мајсторите од машинскиот и електро делот за сервисирање мораат да ја пројдат гарнитурата до секој најмал детал и да ја добијат дозволата за нивно одржување.
Можните уочени корекции да се спроведат на истата а и следните гарнитури.
Тука се резервните делови, алатот, мерните инструменти, оспособување на новите хали за потребите на гарнитурите, ....... и уште мноооогу нешта

И на крај сите папири - сертификати домашни и страни.

П.С. Деновиве повторно делумно ќе се тестира со други заинтересирани кој имаат силна желба да ја видат и почуствуваат нешто ново после точно 30 години.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 12-Jan-2016 at 09:49
Vladimir P,

се‘ што велиш е О.К., но тестирањето на новиот воз, нели би требало да се изведе на соодветна тест-патека/пруга?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 12-Jan-2016 at 16:34
Originally posted by MIKI1

Vladimir P,се‘ што велиш е О.К., но тестирањето на новиот воз, нели би требало да се изведе на соодветна тест-патека/пруга?


Па на таа траса е и изведена (коридор 10) !!!???

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 12-Jan-2016 at 19:17
Бравооо!!!... Новиот воз во акција!
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 13-Jan-2016 at 14:55
На Google Earth е снимено сателитски истоварањето на Кинескиот воз
[/URL][IMG]

Edited by ViktorMKD - 12-Mar-2016 at 16:53
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #571 Posted: 13-Jan-2016 at 17:41
Што се случува со другите моторни гарнитури што треба да дојдат од Кина? Се доцни со нивната испорака. Од кои причини?
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #572 Posted: 15-Jan-2016 at 20:01
Целосно изгоре локомотива на пругата Штип-Свети Николе
15 January, 2016 - 19:51


Целосно изгоре локомотивата на патничкиот воз што сообраќал на линија Штип-Свети Николе, во близина на фабриката за месна индустрија МИК-Свети Николе. Во Композицијата на возот имало 40-ттина патници кои веднаш биле евакуирани.

Дописничката на Телма, Викторија Јованова, која е на местото на несреќата, јавува дека во пожарот изгореле три тони нафта. Во неговото гаснење учествувале петорица пожарникари со две против-пожарни возила, по што тој е целосно ставен под контрола и за среќа не дошло до експлозија.

Причините за несреќата се испитуваат.
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #573 Posted: 16-Jan-2016 at 21:49
Originally posted by mackomk

Целосно изгоре локомотива на пругата Штип-Свети Николе
15 January, 2016 - 19:51


Целосно изгоре локомотивата на патничкиот воз што сообраќал на линија Штип-Свети Николе, во близина на фабриката за месна индустрија МИК-Свети Николе. Во Композицијата на возот имало 40-ттина патници кои веднаш биле евакуирани.

Дописничката на Телма, Викторија Јованова, која е на местото на несреќата, јавува дека во пожарот изгореле три тони нафта. Во неговото гаснење учествувале петорица пожарникари со две против-пожарни возила, по што тој е целосно ставен под контрола и за среќа не дошло до експлозија.

Причините за несреќата се испитуваат.

Ова е за во Црна хроника
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #574 Posted: 27-Jan-2016 at 03:38
Стварно што се случува со гарнитуриве, заглавија ли негде по кинеско море или??
Значи рок врз друг рок врз трет рок итн. рокови сите срушени до еден и еве сеуште неможе да дојдат, или па можда наеднаш у комплет ќе стигнат пред 24 април?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #575 Posted: 27-Jan-2016 at 12:10
Originally posted by mr bombastic

Стварно што се случува со гарнитуриве, заглавија ли негде по кинеско море или??
Значи рок врз друг рок врз трет рок итн. рокови сите срушени до еден и еве сеуште неможе да дојдат, или па можда наеднаш у комплет ќе стигнат пред 24 април?


Ајде да шпекулираме. Ми се чини дека е реткост кинеска компанија да не може да испорача нешто навреме. Ако доцниме со исплата на средствата, тогаш можеби и они доцнат со испраќање на гарнитурите. Втората варијанта е сите гарнитури „случајно“ да пристигнат за време на предизборната кампања.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Online
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #576 Posted: 27-Jan-2016 at 13:37
Originally posted by Vladimir P

Originally posted by MIKI1

Vladimir P,се‘ што велиш е О.К., но тестирањето на новиот воз, нели би требало да се изведе на соодветна тест-патека/пруга?


Па на таа траса е и изведена (коридор 10) !!!???A redovno li soobarakja noviot voz kon Gevgelija? Bidejki Skopje-Bitola najnormalno si se trkala stariot kontejner... bez apsolutno nikakvo greenje se razbira, vo Januari.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #577 Posted: 30-Jan-2016 at 15:09
Originally posted by Vladimir P

Зачуден сум од вашите паушални пишувања, те митинзи, избори те што е со гарнитурата, па била ваква па зашто не сообраќа па .... ко да гледам телевизија полна со експерти и аналитичари. Чак се појави и провесор на машински факултет кој со такви термини и основни незнаења незнам како може и да се нарече дека е професор а камоли да предава на студенти.

Да разјасниме;
Пристигнатата гарнитура мора да ги пројде тестирањата под сите режими, празна и оптоварена во сите можни варијанти чак и непредвидливи ситуации.
Машиновозачите под надзор треба да ги пројдат сите тестови и ситуации и на крај да полагаат за самостално возење.
Мајсторите од машинскиот и електро делот за сервисирање мораат да ја пројдат гарнитурата до секој најмал детал и да ја добијат дозволата за нивно одржување.
Можните уочени корекции да се спроведат на истата а и следните гарнитури.
Тука се резервните делови, алатот, мерните инструменти, оспособување на новите хали за потребите на гарнитурите, ....... и уште мноооогу нешта

И на крај сите папири - сертификати домашни и страни.

П.С. Деновиве повторно делумно ќе се тестира со други заинтересирани кој имаат силна желба да ја видат и почуствуваат нешто ново после точно 30 години.


Прашање е дали навистина има некој проблеми со шините и ако има во колкав обем се истите? Како и да е Владимир човек кој работи на терен не извести дека возот се тестира така да нема шанси 3 месеци да не е во погон но дали има барем мал % вистина во изнесените обвинувања?


СДСМ: Новиот воз не сообраќа, не му одговараат старите пругиРечиси три месеци не е во употреба новиот воз, промовиран од тогашниот премиер Никола Груевски, обвинија во сабота од СДСМ.
„Новиот воз, според информациите што ги имаме, има проблем да се движи по железничките пруги што се во катастрофалната состојба. Возот не може да се движи поради потресите и вибрациите од дотрајаната инфраструктура. На ова предупредивме кога Груевски влезе да се слика во возот ветувајки чуда. За цела деценија мандат Никога Груевски не изгради ниту еден километар нова пруга, а потроши милиони евра пари на граѓаните за споменици“, рече Благој Бочварски, од СДСМ.


http://makfax.com.mk/makedonija/politika/sdsm-noviot-voz-ne-soobraka-ne-mu-odgovaraat-starite-prugi
Back to Top
Bube View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Bube Quote  Post ReplyReply #578 Posted: 30-Jan-2016 at 19:04
Во денешно време техниката т.е. софтверот и сензорите се толку флексибилни, што со еден маусклик се исклучуваат сите „мерачи„ на портреси вибрации и слично...
Друга е прикаската...
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #579 Posted: 31-Jan-2016 at 20:43

Bube,

појасни во што е „прикаската„.


Јасно е само дека Македонија нема тест-пруга за испитување возни својства од возови, а постојните пруги се во никаква состојба, освен реконструираните делници.

Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #580 Posted: 31-Jan-2016 at 22:00
Originally posted by kultuzin


„Новиот воз, според информациите што ги имаме, има проблем да се движи по железничките пруги што се во катастрофалната состојба. Возот не може да се движи поради потресите и вибрациите од дотрајаната инфраструктура. На ова предупредивме кога Груевски влезе да се слика во возот ветувајки чуда. За цела деценија мандат Никога Груевски не изгради ниту еден километар нова пруга, а потроши милиони евра пари на граѓаните за споменици“, рече Благој Бочварски, од СДСМ.


Колку километри пруга вие изградивте? Па уште имате очи да критикувате?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.