build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моторни гарнитури

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Mar-2011 at 19:07
Има ли некаква информација за Шпанецот 712-103/104 и Горбачов 412-053/054?

Каков квар имаат, се знае ли кога ќе бидат пуштени во сообраќај, ќе одат ли на модернизација...?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Mar-2011 at 19:48
Шпанецот е малку успорен заради обнова на патничките вагоните, додека горбачовот сеуште е во депото во Лисиче, а разлогот претпоставувам е некој дел што се чека, но немам точни инфо.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Mar-2011 at 19:55
Vladimir spored tebe, sto mislis koga bi pocnel modernizacijata/obnouvanjeto na gorbacov?
Inace ubavo izgleda, koga kje se renovira uste poubav kje staneYes bas me raduva
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-Apr-2011 at 22:54
Денес излагајќи од саем го видов Горбачов 412 - 053/054 во сообраќај накај Табановци. Конечно, по 10 - тина месеци успеаја да го оспособат за превоз за патници. И да ве разочарам, во овие 10 месеци никој не се потрудил едниот плав вагон да го префарба во портокалова боја каква што е целата гарнитура. Сепак, со ова бар малку би се намалил недостигот на патнички вагони.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 20-Apr-2011 at 20:29

 МЖ 412-055 / 056 и Титов Врв со својте 2.748 m

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 26-Apr-2011 at 17:31
Последниве денови Шпанецот 712-107/108 доминира на пругата кон Кичево. Во петокот пред Велигден пристигна од Кичево во 7:35 часот и веднаш тргна назад кон Кичево во 8:05 часот. Денес повторно возеше на патничкиот воз од 12:18 часот на местото на стандардниот Кенеди со патнички вагони.

Морам да приметам дека оваа Макоса од ден во ден се повеќе се распаѓа, од внатре и од надвор е испошкртана, тоалетот неупотреблив, а единствено внатрешноста на вагонот е пристојна со огромните седишта за спиењеSmile!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 17-Jul-2011 at 17:45
еве и од мене една слика што е имам поставено на Google earth,на мостот кај село Грешница,на десетина километри северно од Кичево према Скопје

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Jul-2011 at 21:59
Ова ќе да е вечерниот воз од Кичево за Скопје или попладневниот од Скопје за Кичево, Шпанецот тогаш вози денски .
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Jul-2011 at 22:12
Bojan,појди десно на сликата ќе видиш 19.21 часот,возот доаѓаше од Скопје кон Кичево,но малу каснеше(20 минути)
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-Jul-2011 at 22:28
Хихи, сега го видов часот, Шпанецот каснел малку повеќе, според возниот ред во 19:15 часот истиот треба да појде од Кичево за Скопје, а не да биде помеѓу Зајас и Длапкин Дол , т.е. би требало да биде тука ама во спротивен правец. Додуша, во летниов период вечерниот воз за Скопје и така не сообраќа освен во недела.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-Jul-2011 at 22:57
Од сликата на сенката на мостот е западно сонце но кратко, значи нешто после зенитот.
Тогаш тоа би бил возот 6903 кој тргнува од Кичево во 12:18 часот.

П.С. Датумот и саатот може да се заборави да се намести при промена на батеријата на полно апарати кој не го памтат времето еднаш наместено.

Но авторот се надевам е сигурен како сто вели.

Edited by Vladimir P - 17-Jul-2011 at 23:01
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Jul-2011 at 23:01
времето и датумот се точни бидејќи јас ја сликав сликата и ја ставив на google earth,се наоѓа на раскрсницата за село Грешница,пред Зајас,можи да ја побарате
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Jul-2011 at 23:08
Еве ја твојата позиција, но сепак за мене е збунувачка,

но сигурно грешамEdited by Vladimir P - 17-Jul-2011 at 23:09
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 17-Jul-2011 at 23:23
да,таа е локацијата а на 5о метри зад возот во правец на север има уште еден мост кој поминува над магистралниот пат за Кичево и Охрид.По него се поминува со кола,а под овој мост се поминува кога се оди за с.Грешница,с.Лешница и с.Бачишта.Кога се оди према Кичево,овој мост е од десна страна на околу 20 м.местото се вика `Сатеска` и е познато по многу сообраќајни незгоди на магистралата кај тие два моста
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Aug-2011 at 23:45
Шпанецот некогаш во Битола...


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 05-Aug-2011 at 23:21
Даниел, го има ли датумот на овие фотографии
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 05-Aug-2011 at 23:42
Нема датум, случајно ги најдов. Уствари ги извадов од видео на youtube.


Edited by Danielbtmk - 05-Aug-2011 at 23:47
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 06-Aug-2011 at 03:34
Originally posted by Danielbtmk


Нема датум, случајно ги најдов. Уствари ги извадов од видео на youtube.


Can we have the линк до видеото ,please?

Edited by Тркало - 11-Sep-2011 at 16:42
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Sep-2011 at 16:36
Originally posted by Vladimir P

Воз i-R 1911 Велес - Скопје, МЖ 412-056Иначе гарнитурите се од нормални железни профили обложени со плех, никакво посебно обезбедување,
Ќе се потрудам и фото да постирам


Оваа гарнитура стои во депо Лисиче наместо да сообраќа. Знае ли некој од форумашите што се случува, некој потежок дефект или брзо ќе биде ставена во функција?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 14-Sep-2011 at 18:16
Originally posted by BOJAN

... Оваа гарнитура стои во депо Лисиче наместо да сообраќа. Знае ли некој од форумашите што се случува, некој потежок дефект или брзо ќе биде ставена во функција?

Редукторот при враќање од Гевгелија е отиден, и се работи на неа.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.730 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.