build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моторни гарнитури

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 23-May-2018 at 18:13
insta @anthony_skopje


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 29-May-2018 at 10:13
Не знам до кога ќе брендираат возовите и автобусите ала тотал маркетинг. Ужасно е за патниците внатре, не можеш да гледаш нанадвор кон природа, но и најважно не можеш да забележиш на која станица треба да се симнеш. Буквално како сардина се чувствуваш. Многу грдо и алчно изгледа од маркетинг агенциите.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 29-May-2018 at 13:33
Previous
 
Не се виновни маркетинг агенциите, виновна е` Македонски Железници Транспорт - компанијата која ги менаџира и одржува возовите и која го дозволила ваквиот маркетинг.
 
Мислам дека кога сценарио од научна фантастика би се реализирало, па добиеме и хипер-брзи возови, односно hyperloop, повторно типичниот македонски менталитет ќе доминира врз најсовремената технологија на денешницата.


Edited by Dexter26 - 29-May-2018 at 13:33
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 02-Oct-2018 at 01:18

Дали имаме 3 нови електро-моторни гарнитури??? Колку што се сеќавам, според информациите што циркулираа купивме 2 електро-моторни и 4 дизел-моторни... Но според нумерацијата излегува дека се 3 електро (411-102, 411-103, 411-104... а и зошто побогу е скокнат бројот 411-101?)


EMU  411-102


EMU  411-103
EMU  411-104Еве и три од дизелките (711-002, 711-004, 711-005). Ваљда овие се четири вкупно, но која фали на сликиве? И повторно прашање, зошто не почнуваат од 001 па по ред до 004? И зошто електричните се нумерирни со прва цифра 1, а овие се со прва цифра 0?


DMU  711-002

DMU  711-004


DMU  711-005
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 02-Oct-2018 at 15:02
Ако не се лажам, 411-101 411-102 е истата, само едната бројка е напред другата назад, па 411-103 411-104 е втората, со едната бројка назад другата напред.

А за дизелките важи истото правило.

Затоа и ти се гледаат повеќе отколку што се, а бројките ти изгледаат хаотично.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 02-Oct-2018 at 16:41
Во прво си. И старите така беа нумерирани, ама од пуста желба за повеќе гарнитури скроз заборавив.

Bonk


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 01-Dec-2018 at 16:30
Освен новите кинески гарнитури (кои во моментов не се сите исправни и не сообраќаат), МЖ-Транспорт на почетокот од годинава на располагање има само еден од старите дизел и електро моторни гарнитури за сообраќај 712-101/102. Другата гарнитура 712-103/104 возела до 2017 година. Вкупно имаме 4 Горбачов гарнитури и 6 Шпанци гарнитури.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1078
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 20-Dec-2018 at 21:28
Вечерва една дизел гарнитура е во Кичево.
Мислам дека е "премиера" ?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 20-Dec-2018 at 22:09
Originally posted by Тркало

Вечерва една дизел гарнитура е во Кичево.
Мислам дека е "премиера" ?


Сигурно е премиера. По возен ред на таа релација стои дека сообраќа дизел локомотива со патнички вагони. Можеби сакаат да ја тестираат и на таа пруга. Сепак, ако натаму е пуштена, тогаш накај Кочани сообраќа стариот Шпанец .

Веќе пишав погоре дека МЖ можат да направат многу подобар возен ред, со повеќе поаѓања, а пак да се засноваат на постојните возни средства.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 394041

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.