build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 1963

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Jul-2014 at 11:31
СКОПЈЕ: Утре одбележува 51 година од катастрофалниот земјотрес

Одбележувањето ќе почне во 10 часот со положување цвеќе на Градските гробишта во Бутел, пред Споменикот на загинатите во земјотресот
Скопје утре со повеќе активности и манифестации ќе ја одбележи 51-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени
Одбележувањето ќе почне во 10 часот со положување цвеќе на Градските гробишта во Бутел, пред Споменикот на загинатите во земјотресот. Традиционалната крводарителска акција на Црвениот крст на Град Скопје ќе се одржува од 10 до 18 часот во Дневниот центар за дарување крв на Црвениот крст на Град Скопје, во ДХО „Даре Џамбаз“.
Во Музејот на Град Скопје ќе се одржат повеќе манифестации. Поетесите ќе имаат литературно читање за својот град, кое ќе почне во 19 часот. Скопскиот градоначалник Коце Трајановски ќе ја отвори изложбата „Скопје 63-филмска хроника на едно време“, предвидена за 20.30 часот. Потоа ќе има проекција на документарниот филм „Скопје 63“ на режисерот Вељко Булајиќ.Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на 26 јули 1963 година во 5 часот и 17 минути, а помали потреси имаше до 5 часот и 43 минути. Беа урнати 15.800 стана, а оштетени 28.000. Над 200.000 луѓе останаа без покрив над глава.
Од трагедијата на Скопје целиот свет беше вознемирен и ангажиран. Меѓународниот Црвен крст упати апел до сите национални организации да организираат исхрана за скопските деца. Интерпарламентарната унија упати препорака до сите парламенти и влади да помогнат во обновата на градот. Хуманитарните организации во многу земји пристапија кон собирање помош за Скопје. Така Скопје стана град на меѓународна солидарност.
Обединетите нации веднаш по катастрофата презедоа активности за плански и долгорочно да му се помогне на разурнатиот град. Во времето кога стручњаци на ОН почнаа да пристигнуваат во Скопје, во седиштето на меѓународната организација беше речено дека Скопје ќе биде споменик на човечката солидарност. На 23 септември 1963 година 35 земји побараа Генералното собрание да стави на дневен ред точка за преземање мерки по повод земјотресот во Скопје. По четири дена, на 27 септември, Генералното собрание ѝ даде приоритет на меѓународната акција за давање помош на Скопје.На 14 октомври, по двочасовна дискусија, Генералното собрание на Обединетите нации едногласно усвои Резолуција за давање помош на југословенската влада при реконструкцијата на Скопје. Тој ден остана во аналите на Обединетите нации како ден на Скопје.
Во својата долга историја градот повеќе пати пропаѓал и одново се раѓал. На просторот меѓу селата Злокуќани и Бардовци постоел град Скупи, метропола на провинцијата Дарданија. Овој римски град во 518 година бил целосно разурнат од земјотрес. Тогаш во провинцијата Дарданија биле урнати 24 градски тврдини. Јачината на овој земјотрес изнесувала 10-11 степени. Катастрофалниот земјотрес го уништил Скупи.
И новиот град не бил поштеден од сеизмички појави. Наредниот катастрофален земјотрес се случил во 1555 година. Неговата јачина изнесувала околу 10 степени, по што градот вторпат бил разурнат.
Последното трето големо катастрофално разурнување на Скопје се случи пред 51 годинa, на 26 јули 1963 година, кога беше погодено од земјотрес со јачина од девет степени по Меркалиевата скала или шест според Рихтеровата со епицентар на плоштадот „Македонија“.

http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/177684-skopje-utre-odbelezuva-51-godina-od-katastrofalniot-zemjotres

Edited by jyvation - 25-Jul-2014 at 11:34
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 06-Aug-2014 at 18:11


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Mar-2015 at 23:35
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Mar-2015 at 23:48
која е оваа улица која е попречно на сликава(нормално на движењето на луѓево)?Ми изгледа како кај рекорд,ама малку поблиску до плоштад него што е сега
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 28-Mar-2015 at 00:00
Рекорд е, во позадина се гледаат Ристиќева и палатите околу неа, а зградата позади луѓето си е на истото место, јасно се гледа на панорамава:Edited by Staro Skopje - 28-Mar-2015 at 00:06
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Mar-2015 at 00:18
ми изгледа како оваа улица да е поблиску до плоштадот,ама вероватно очите ме лажат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Mar-2015 at 01:34


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Mar-2015 at 20:03
Originally posted by gjoko

која е оваа улица која е попречно на сликава(нормално на движењето на луѓево)?Ми изгледа како кај рекорд,ама малку поблиску до плоштад него што е сега
улицата е Димитрија Чуповски, ова е пешачкиот премин на Рекорд, фотографијата гледа накај плоштад... можда ти изгледа поблиску дека фали една зграда од левата страна

Edited by zabegan - 30-Mar-2015 at 20:04
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Apr-2015 at 18:21
Скопје неколку дена по земјотресот. Извор на фотографии gettyimages.co.uk, каде што можат да се најдат повеќе фотографии од земјотресот

1


2


3 Тито и Хрушчов на скопскиот плоштад, во позадина разурнатиот Офицерски дом


4


5 Означување на музејот на скопското кале за рушење, лево се гледа женската гимназија
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Apr-2015 at 18:22
6 Во позадина е Филозофскиот и Правен факултет


7 Разрушениот хотел Македонија


8 Денешна Никола Вапцаров


9


10

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 22-Apr-2015 at 18:24
11 Гробови


12


13


14


15
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 22-Apr-2015 at 18:26
16


17


18 Десно е ЦК на СКМ


19 Гробови


20 Тито и Црвенковски на плоштадот

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 22-Apr-2015 at 18:28
21 Позади Народна банка?


22 Железничката станица


23


24


25 На плоштадот
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 22-Apr-2015 at 18:31
26


27


28 Во позадина е стоковната куќа


29


30 Десно е Народната банка, лево Комерцијална банка и домот Ибни Пајко

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 22-Apr-2015 at 18:36
31


32


33


34


35 Лево е железничката станица, до неа Пошта 2
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 22-Apr-2015 at 18:38
36 Муралот на Борко Лазески во жел. станица


37


38


39 Градските гробишта


40 На плоштад, во позадина се стоковната и кулите меѓу ГТЦ

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Apr-2015 at 18:40
41 Хотел Македонија


42


43 Денешна Никола Вапцаров


44


45
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 22-Apr-2015 at 18:42
46


47


48


49


50
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 22-Apr-2015 at 18:43
51 Народната банка, десно е Офицерски


52 Плоштадот


53


54


55 ЕВН
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 22-Apr-2015 at 18:44
56 Во позадина Пошта 2, десно Офицерски


57 Стоковната


58


59 Офицерски


60
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.117 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.