build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 1963

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 22-Apr-2015 at 23:28
Фала многу за збиркава споделени фотографии... инаку од приватна колекција ти се или...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 23-Apr-2015 at 00:09
Ги има на web страницата на gettyimages.co.uk, а има и уште многу, но не ги објавив зашто и 60 фотографии се многу. Само побарај Skopje earthquake.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 23-Apr-2015 at 00:45
45, 48-50 - На и околу плоштад Слобода.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 23-Apr-2015 at 23:58
Originally posted by fichot

45, 48-50 - На и околу плоштад Слобода.
добра забелешка, мислев јас ќе бидам единствениот што примети
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Apr-2015 at 16:43
Скопје во 1964, од блогот на Ен Кенеди

Поглед на Водно


Никола Вапцаров


Разрушена стара куќа, барака и нова станбена зграда
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 03-May-2015 at 20:36
Улица Орце Николов веднаш по земјотресот

facebook
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-May-2015 at 20:52
Скопскиот аеродром. 27 јули 1963, како и сликите подолу


Плоштад Слобода


Плоштад, во позадина разрушениот Офицерски


Разрушеното Скопје


Улица Максим Горки, во позадина природнонаучниот музеј
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-May-2015 at 20:55
Прошетка


Рушевини


Разговор со македонски функционери, вила Водно


Посета на Хрушчов. Во позадина универзитетот. 22 август 1963


Хрушчов на плоштад
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-May-2015 at 20:58
Плоштад


Железничката станица


Улица Македонија


Расчистување рушевини


Во Карпош


Многу повеќе фотографии на foto.mij.rs
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 22-May-2015 at 19:04
Рушење на народната банка
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 26-Jul-2015 at 20:48
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-Jul-2015 at 17:14


Ти благодарам за линкот! Еден куп фотографии што ги гледам за првпат.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Jul-2015 at 11:56
Нешто од tumblr


2


3


4
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 12-Sep-2015 at 23:07
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 19-Sep-2015 at 19:33
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 26-Jul-2016 at 21:47
Фотографии преземени од Wiki-проектот за дигитализација на материјалите од Државниот архив на РМ. Најголем дел се досега необјавени фотографии и документи кои ги прикажуваат животот и приликите во Македонија од крајот на 19 век до периодот по земјотресот.
За жал, фотографиите не се дигитализирани со скенирање, туку со фотографирање, поради што се со послаб квалитет.

Брза помош на Бит пазар


Бит пазар
ЦК на СКМ, денешна ул. Самоилова


Даут-пашин амам
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 26-Jul-2016 at 21:51
Дел од НаМА


Спасување покуќнина


Еврејско маало
Хала 1 од скопскиот саем, под Кале
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Jul-2016 at 21:53
Извлекување покуќнина


Раскрсницата на Ленинова и Партизанска


Народната библиотека на кеј Димитар Влахов, изградена околу 1910


Народна банка


Карши Матица на иселените
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 26-Jul-2016 at 21:56
Офицерски во урнатини


Чаршија


Советската армија помага
Буњаковец
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 27-Jul-2016 at 01:54
Испаѓа според сликиве Палата Читкушеви не била разрушена во земјотресот (на сликата под Народната банка се гледа зградата од позади). Знае некој зошто е зградата урната?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.