build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 1963

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 27-Jul-2016 at 18:53
Зградата е урната (тешко оштетена) за време на земјотресот. Инаку, ја посетив изложбата во Музеј на Град Скопје што е посветена за земјотресот и солидарноста за повторната изградба на Скопје. Препорачувам кој може да ја посети зашто има некои досега необјавени фотографии од предземјотресно и постземјотресно Скопје, како и од акциите за изградба на градот.

Карта со новите населби кои никнале по земјотресот. До називот на секоја населба стои и знамето на државата што ја помогнала нејзината изградба. На пример, кој би рекол дека Бугарија ја помогнала изградбата на Кисела Вода?Некои од новите населби:Зградата на горниот лев агол првпат ја гледам:Edited by Џоле - 27-Jul-2016 at 19:04
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 28-Jul-2016 at 11:50
Originally posted by CenterCityKid

Испаѓа според сликиве Палата Читкушеви не била разрушена во земјотресот (на сликата под Народната банка се гледа зградата од позади). Знае некој зошто е зградата урната?

Голем дел од зградите имале статички нарушувања кои не се видливи со голо око на фасадата, па морале да бидат срушени.
Не е исклучена можноста да се срушени зашто немале место во тогашниот план за новиот град, што е малку веројатно зашто дел од соседните згради не се срушени.

Originally posted by Џоле

Зградата на горниот лев агол првпат ја гледам:

Тоа е црквата св. Мина. Можеби е тешко препознатлива зашто на сите слики се гледаат само двете камбанерии, срушени во 1935.
Интересна изложба, не знаев дека СССР не донирал населба, туку „само“ фабрика за бараки.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 29-Jul-2016 at 00:00
фотографииве злато вредат

не сум знаел дека имало такво оштетување на објектот на НАМА, прв пат ја гледам состојбата на банката по самиот земјотрес, не знаев дека стариот саем се срушил во самиот земјотрес, и уште многу други работи...
обожавам да гледам фотографии од состојбата веднаш по земјотресот и фотографии од 1960-1963 затоа што ми разрешуваат многу мистерии и дезинформации (од чаршиски муабети) за состојбата на градов во тој период
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 09-Aug-2016 at 20:13

ден потоа

https://mk.wikipedia.org/wiki/Скопски_земјотрес_1963~
Edited by beTon - 25-Aug-2016 at 09:41
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 11-Aug-2016 at 03:40вардар филм - тиле&ко - 1963

https://vimeo.com/12027853#t=00h35m50s

http://www.tema1.net/?p=863 - ТОА мислел на градот или на реконструкцијата
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 11-Aug-2016 at 21:12имаше некаде закачено на форумов и кодекс или прирачник за работни акции од тоа време

26.07.2013 - ЈУ акцијашите во Скопје по 50 години - покажаа како во 1963 се спасувале животи!

Јулска ноќ, Скопје пред самото изгрејсонце и денес 50 години по страотното и кобно утро може да се почувствува немирот на старата калдрма која останала да сведочи.. Половина век помина откако часовникот застана во 5 часот и 17 минути, но животот не застана.
Хуманоста на светот и духот на храброста и пожртвуваноста на акцијашите кои извлекоа доста живи луѓе од под урнатините и денес на симболичен начин беше пренесен. Акцијашите дојдени како некогаш од сите страни на поранешна Југославија во паркот подигнаа шаторски камп како оние каде се згрижувале скопјани по земјотресот и тука преноќија. Звуците на сирените ги потсетија на скопскиот земјотрес. Се построија во бригади и одадоа почит за настраданите со едно минутно молчење.

- Во овој наш камп присутни се нашите другари и акцијаши од Охрид и од бившите Југословенски држави. Има и поединци кои учествувале во расчистувањето на урнатините, рече Сашо Јовановски потпретседател на здружението Акцијаш од Скопје.

-Тоа се многу тажни спомени на тој настан. Градот беше разоран и имаше многу настрадани. Глетката беше страшна и сите се сочувствуваа со трагедијата и пружија несебична помош за сите луѓе на овој град- ваш и наш, рече Сибир Степановиќ секретар на клубот на бригадири од Ниш.

Во кампот ноќта ја помина и акцијашкиот брачен пар Стерјови Јованка и Перо.. За земјотресот чуле на акција во Белград и веднаш ги донеле во родниот град да помагаат во акциите за расчистување.

-Сликата беше страотна и беверојатна како во соништа да гледаме нешто страшно. Но моравме да се соземеме бидејки бевме дојдени да помогнеме во првите моменти по земјотресот. Останавме месец дена во акцијата за расчистување урнатините и погребување на загинатите, рече Јованка Стерјова акцијаш од Скопје.

- Од некаде 10 илјади скоро околу 8 илјади беа извлечени. Од тие 8 илјади имаше различни случаи и доживувања. Ние имавме другар кој беше студент по архитектура. Мајка му дојде и побара помош. Отидовме 7-8 души и ни покажаа во која зграда е затрупан. Го чувме неговото ехо и до раните зори со расчистување на греди и цигли го спасивме рече Перо Стерјов акцијаш од Скопје.

Како 18 годишен акцијаш на денешниот ден со многу емоции се потсетува и гевгеличанецот Патар Трајанов кој гордо ја носи и значката кое е признание за несебичната помош.

- Оваа значка е ударничка значка за учество и заслуга при расчистувањето и изградбата на Скопје 63-та, рече Петар Трајанов акцијаш од Гевгелија.

Акцијашите попладнето по маршот завршија кај стара железничка каде на остатоците од урнатините симулираа како некогаш од прав се воздигна Скопје.

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=13341Edited by beTon - 11-Aug-2016 at 21:12
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 13-Aug-2016 at 09:02
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 26-Jul-2019 at 22:33
Фотографии преземени од snappygoat.com. На линкот има многу повеќе, а голем дел од нив се од вики-проектот за дигитализација на Државниот Архив на Република Македонија.

Привремени објекти


Жданец


Техничкото училиште


Факултетите за право, економија и философија (денес паркинг кај Холидеј Ин)


Пред земјотресот


Кај Рекорд


Еврејско маало
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 25-Jan-2020 at 00:15
Преземени од delcampe/svarog

Објект 13 во Карпош 2. Баба ми ми раскажуваше дека зграда 13 во Карпош (веројатно оваа) пред неа се срушила додека одела на работа.


Офицерски


Улица Ленинова


Офицерски


Карпош 2


Edited by Staro Skopje - 25-Jan-2020 at 00:15
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Jan-2020 at 00:18


Административен објект. Лево се гледа ЕВН во изградба


Женската гимназија, покрај Вардар


Извршниот совет/Собрание


Железничката станицаEdited by Staro Skopje - 25-Jan-2020 at 00:19
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Jan-2020 at 00:21
Новоградба во Карпош 2
Шатори на раскрсницата Орце Николов-Илинденска


Покрај Вардар


Собранието
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 25-Jan-2020 at 00:23
На линкот има уште фотографии: https://www.delcampe.net/en_GB/collectables/search?search_mode=all&excluded_terms=&is_searchable_in_descriptions=0&is_searchable_in_translations=0&term=skopje+1963&seller_ids%5B%5D=605457

Хотел Македонија


Улица Ленинова


Поштата (на нејзино место е издигнат бруталистичкиот комплекс пошти)
Edited by Staro Skopje - 25-Jan-2020 at 00:24
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 19-Apr-2020 at 16:04
Извадоци од книгата „Skopje Resurgent: The Story of a United Nations Special Fund Town Planning Project“ објавена од Обединетите Нации во 1970 година, поставена на scribd: https://www.scribd.com/document/156218426/Skopje-Resurgent-The-Story-of-a-United-Nations-Special-Fund-Town-Planning-Project [Attribution Non-Commercial (BY-NC) Copyright].

Во книгата на 390 станици е опишан земјотресот, помошта за справување со неговите последици, изработката на мастер-планот за обнова на градот и неговата имплеменација. Содржи голем број на досега необјавени фотографии, информации и карти, како на пример видот на земјата или цената на плацовите по реони.

Скопскиот регион и нему придружните области од СР Македонија, СР Србија и АП Косово и Метохија


Развојна намена на секој реон. Југославија била комунистичка земја и активно го развивала секундарниот сектор, каде што работеле многу голем дел од луѓето, но сепак мислам дека индустриските зони заземаат многу голем дел од самиот град и се преблиску до центарот. Индустриската зона во Ќерамидница требало да оди поисточно, а делот околу и јужно од сега поранешниот Саем да биде резиденцијален.


Старата железничка станица


Оштетувања на станбени згради


Стариот град
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 19-Apr-2020 at 16:11
Урнати згради од цигла во центарот на градот


Индустриското училиште, станбена зграда со урнато приземје и тутунскиот комбинат


Оправање на штетата


Населбите Козле и Тафталиџе (донација од југословенските републики, Чехословачка, Финска, Франција, Италија, Полска, Романија и Велика Британија), Железара (Хрватска) и Долно Водно (Хрватска, Словенија и Финска)


Раководителот Циборовски со нацрт-концептот за мастер-планот
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 19-Apr-2020 at 16:21
Организирање на работата (лева третина од дијаграмот)


Патот Братство и единство близу Скопје


Сеизмичност


План за иден развој


Цена на земјиштето
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 19-Apr-2020 at 16:29
Тип на населби во 1965


Идни потреби за станови


Реорганизирање на железницата


Урбанизам во станбени населби


Некој чуден документ, наводно планирале нешто, среќа денес не губиме време на вакви работи
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 19-Apr-2020 at 16:42
Патна мрежа


Паркови


Развој на градот до и по 1981 година


Развој на скопскиот регион до 1981 година


Двокатница


Изградба на зграда во Карпош
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 25-Jul-2020 at 23:12
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 26-Jul-2020 at 23:06
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 02-May-2022 at 10:46
Ректорат

Банката на плоштад

Кале

ГимназијаГрадот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.