build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 1963 (ул. 11 Октомври бр. 66)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје 1963 (ул. 11 Октомври бр. 66)
    Posted: 16-Sep-2010 at 11:13
Серијал фотографии од Скопје по земјотресот во 1963 година.
Фотографиите се превземени со љубезност на проф. Аброзиј (prof. Ambraseys) и ИЗИИС, а се придонес кон 14-та европска конференцијата за земјотресно инженерство одржана од 30 Август до 3 септември 2010 во Охрид.


1. Рушење на приземјето (септември 1963)


2. Шематски приказ на штетите по фасадата


3. Шематски приказ на штетите по фасадата


4. Влезот во зградата (се забележува закосување на објектот во приземјето кон лево)


5. Дилатација меѓу овој и соседниот објект (нема докази за меѓусебно судирање на објектите, т.е. правилно е изведена дилатацијата)

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.