build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 1963 (Универзитетска зграда)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје 1963 (Универзитетска зграда)
    Posted: 16-Sep-2010 at 11:19
Серијал фотографии од Скопје по земјотресот во 1963 година.
Фотографиите се превземени со љубезност на проф. Аброзиј (prof. Ambraseys) и ИЗИИС, а се придонес кон 14-та европска конференцијата за земјотресно инженерство одржана од 30 Август до 3 септември 2010 во Охрид.

Објектот веројатно е сегашен студентски дом Кузман.

1. Штети на една бочна фасада


2. Студентскиот дом и кафетеријата пред него (сега кафетеријата претпоставувам е деловниот објект Кузман)


3. Штети во приземјтето


4. Оштетување на првиот кат


5. Повторно штети во приземјтето


6. Лом на столб во кафетеријата


7. Лом на столб во кафетеријата

Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Sep-2010 at 13:02
Навистина штета што беше подоцна срушена кафетеријата, навистина била убав објект од Модерната, со регионални карактеристики (камен). Колку што знам, претставувала статички доста неповолен случај, но можеби била можна санација? Сепак, се работи за кафетерија, а и самиот простор долго време стоел празен. Сега е некако загушен со деловниот објект, не изгледа како студентски центар...
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Dec-2012 at 01:18
Ova mislam deka se veli kratok stolb, i veke staticarite so simulaciite utvrdija deka ne smee da se koristi...
Inaku Objektov i mene mnogu mi se dopadna, duri poveke od segasnive objekti se polosi od ovoj objekt... koga bi mozele da go izgradat povtorno...
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.