build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Помош со куќа лепенка?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
truckerinsoul View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2010
Location: 0
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote truckerinsoul Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Помош со куќа лепенка?
    Posted: 17-Sep-2010 at 01:18
Значи вака, прво еве ја сликата, го поднаправив да се види подеталново тој белиот простор комшијата сака да гради уште една кука, ке ја гради диво, ем лепенка до мене, што сака нека прави, али зар мора да се лепи до мене? поздрав
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Sep-2010 at 01:47
Опфатено ли е ова со детален урбанистички план?

Во секој случај велиш ќе ја гради на диво, што според скицава е логично, но зошто не го пријавиш случајот кај надлежните?


Edited by Cloverstack - 17-Sep-2010 at 01:47
Back to Top
truckerinsoul View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2010
Location: 0
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote truckerinsoul Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Sep-2010 at 07:01
Originally posted by Cloverstack


Опфатено ли е ова со детален урбанистички план?Во секој случај велиш ќе ја гради на диво, што според скицава е логично, но зошто не го пријавиш случајот кај надлежните?
урбанистички план? куката ми е некаде 70ти години изградена, така да ваљда е диво градба, а инаку имам и скица се од каде до каде е мое, а зошто не го пријаввам...па ај да не бидам никаквец, а тој толку е безобразен, му викам водата, снегот зимата кај ке оди? право од кај тебе од покрив кај мене в двор, на кука, на гаража, и ми крева рамена ми вика "то е" . А што е нај грдото, надвор си имам и маса, за летно време, добро среден дворчето, а сега се скроз ми затвора.

Инаку каде што е гаражата ( види слика) тој веке крена ѕид, се залепи до мене, али тогаш ме праша, ама ми рече ке прам гаража, дали можи до твојата, и јас реков добро, почни чим ти е за гаража, ко по еден месец-два, гледам копа кај куката моја (темел) му викам што правиш, и почна да ми кажва дека од гаража сега во мало куќаре ке го правел за него и за жена му (за на стари години)се до куќата моја, ко го слушав...

Работата е уопште некам лепенка да е до мене, а баш таму немам место, тоа е негово, дали така смеј да се лепи, на мој ѕид, кука, гаража? Дали смеј тоа така, да барам чаре дури е вака работава, оти толку безобразен е, 200 насто :S на крај да не можи чоек да излези со него
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Sep-2010 at 08:55
Дефинитивен одговор на прашањето дали смее треба да побараш во деталниот урбанистички план за вашиот реон (доколку постои) и во тоа дали комшијата има градежна дозвола. Но мислам дека и без тоа сосема е јасно дека човекот не смее да го прави ова што го намислил и дека ниту урбанистичкиот план е таков ниту има дозвола за градба.
Back to Top
truckerinsoul View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2010
Location: 0
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote truckerinsoul Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Sep-2010 at 10:14
Originally posted by Cloverstack

Дефинитивен одговор на прашањето дали смее треба да побараш во деталниот урбанистички план за вашиот реон (доколку постои) и во тоа дали комшијата има градежна дозвола. Но мислам дека и без тоа сосема е јасно дека човекот не смее да го прави ова што го намислил и дека ниту урбанистичкиот план е таков ниту има дозвола за градба.


ма каков урбанистички план, дива градба ја тера, чаре?? ем тоа што се лепи на куќата моја, тој дел ми е WC, да не можам од него да го обновам? ем доста тоа самото има влага, WC како WC, па и уште од него да збирам, предлог што да правам, кај да се обраќам?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Sep-2010 at 10:21
Кај надлежните во општината
Back to Top
truckerinsoul View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2010
Location: 0
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote truckerinsoul Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Sep-2010 at 10:24
Ништо, ке мора да барам чаре па макар и да се скарам, не се разбира тој, ко луге да направиме муабет
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Sep-2010 at 10:35
Или викни некоја инспекција или пријави пред да ја почни градбата, или па од кога ќе ја изгради нека му ја турнат ако победиш на суд ама ќе останиш едно 10 години да се судиш и од пари да се оддадиш... Така да разберете се со него нека ја гради со растојание од твојата куќа или па во крајна ситуација "ако неќи милум, тогаш силум" Dunno
Back to Top
truckerinsoul View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2010
Location: 0
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote truckerinsoul Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Sep-2010 at 10:59
разбирање, тешко..таков е чоеко, т.е нечоек, тогаш силум како што викаш ти
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Sep-2010 at 11:25
Но, сепак по законски пат тешко дека ќе го спречиш да го изгради она што го наумил.
Back to Top
truckerinsoul View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2010
Location: 0
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote truckerinsoul Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Sep-2010 at 18:20
до државата е
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.