build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбено-деловен комплекс - Сењак 3, Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбено-деловен комплекс - Сењак 3, Штип
    Posted: 05-Aug-2010 at 18:00
Во Штип продадено земјиште за трговски центар и станбен објект

Парцела со површина од 2.237 метри квадратни во штипската населба „Сењак 3“

е продадена за нешто над 100.000 евра. Со деталниот урбанистички план за

просторот е предвиден комерцијален простор над кој треба да никне станбен објект.


http://www.build.com.mk/?p=4737


Edited by Cloverstack - 18-Sep-2010 at 00:36
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3635
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Sep-2010 at 18:42
Ќе се гради трговско-станбен комплекс во Штип trgovsko-stanben-kompleks-vo-senjak2.jpgВо месноста Сењак 3, во Штип, по пат на јавно наддавање е продадена градежната парцела, која со последна понудена цена од 2.800 денари за квадратен метар ја купи штипското претпријатие за продажба на материјали и репроматеријали за конфекција „НИКО 2002“, чиј сопственик е бизнисменот Ацо Николовски. Земјиштето со површина од 2.237 квадратни метри е наменето за изградба на објекти за колективно домување.

Николовски напомена дека заедно со фирмата „Роби Инжињеринг“, како фирма партнер со 50% учество во целокупниот проект, од овој неурбанизиран дел на градот, предвидуваат да направат нешто ексклузивно, кое не постои во ниту еден град во источниот дел на Македонија.
На вкупна површина од 1.650 квадратни метри, планиран е грандиозен, луксузен објект од 25.000 квадратни метри, со подрумски дел, три ката трговски центар, над кои ќе бидат изградени уште единаесет катови, каде ќе бидат сместени над 150 ексклузивни станови.
-Целата инвестиција ќе чини околу 10 милиони евра, а изготвувањето на проектот е во тек. Со активности ќе се започне на почетокот на наредната година, за во период од 15 до 20 месеци да биде завршен објектот - изјави Николовски.
Во трговскиот кој, како што вели тој, ќе ги засени останатите во овој дел од Републикава, ќе има повеќе локали, кои ќе се издаваат под наем, а луксузно опремените 150 станови, ќе бидат наменети исклучиво за продажба.
Д.Ристов

trgovsko-stanben-kompleks-vo-senjak.jpghttp://www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=2592&Itemid=125
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3635
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Aug-2011 at 20:11

Се гради станбено деловен комплекс во Штип


Во населбата „Сењак 3“ во Штип денеска  беше поставен камен темелник за изградба на  голем станбено-деловен комплекс, инвестиција од 10 милиони евра на  фирмата „Топ инвест“’.

stip-240
Роберт Димитров, еден од инвеститорите и сопственик на кабелскиот оператор „Телекабел“,  најави дека станбено деловниот комплекс ќе биде изграден за две години, а ќе има 150 станови, 10 апартмани, деловни објекти и катна гаража.

- Објектот е со површина од 25.000 метри квадратни и ќе биде нешто најголем во Штип. Зградата на 13 ката ќе има 150 станови и 10 апартмани, 4.000 метри квадратни деловен објект и на два ката катна гаража за возилата. Инвестицијата ќе достигне околу 10 милиони евра, кои ги имаме обезбедено. Објектот ќе се изгради без никаква пречка навремено и ќе биде нешто најубаво за Штип, изјави Димитров.

Според него, веќе се склучени купопродажни договори со 19 лица.

Земјиштето за комплексот е купено минатата година по пат на лицитација во Министерството за транспорт и врски, а подготвителните работи за изградбата на објектот се одвивале во изминатите шест месеци.

Штипскиот градоначалник Зоран Алексов оцени дека со поставувањето на камен темелникот на комплексот од фирмата „Топ-инвест“ почнува и градежната офанзива во Штип - На есен веќе е најавен и почеток на изградба на уште две станбени згради, а во Штип согласно развојот моментно му се потребни околу 1.000 нови станови, рече Алексов.

Тој додаде дека интерес за градење нови станбени згради има од страна на инвеститорите, но проблем се урбанистичките планови, а за кои треба подолг временски период да се решат.

http://www.kurir.mk/republika/opstini/39524-Se-gradi-stanbeno-deloven-kompleks-vo-Stip
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Aug-2011 at 22:53
1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


Edited by build.mk - 18-Aug-2011 at 22:54
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Aug-2011 at 02:00
ми се свиѓа но само малку претераа со овај negative ефект на сликиве хехе
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Dec-2011 at 08:23
Ubavo, no fakt e deka Štip leži na nogu strm teren, zatoa negovoto izgraduvanje vo idnina ke bide problematično, ama ubavo, ke bide na toj način kako San Francisco Yes. Mislam deka ke možam da sredam sliki od terenot, bidejki tamu živee edna moja bratučetka.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Apr-2012 at 08:08
Топ Понуда, од Топ Инвест, за Топ стан

Вторник, 03 Април 2012 18:34

 

Денеска фирмата ТОП ИНВЕСТ излезe со понуда за купување на станбен простор каква  досега ни една компанија во градежништвото нема понудено.

Понудата се состои од продажба на станови на 60 месечни рати, односно на отплата на 5 години БЕЗ КАМАТА.
Што вели Топ понудата .Ако купите стан со просечна површина и што би чинел  40.000 евра, потребно е да дадете учество од 20% или 8.000 евра. Остатокот за исплата на рати ќе Ви биде 32.000 евра. Месечната рата  би Ви изнесувала 533 евра.Ако земете кредит од банка со минимална камата за станбен кредит која во овој момент е во просек 7% ќе треба на банката да платите 2.240 евра годишна камата, или за 5 години на банката ќе треба да платите 11.200 евра камата. Трошоците околу вадење и одобрување на кредит, барање жиранти и оставање друг имот под хипотека Ви се секако трошоци плус на овој износ.Со оваа понуда сите трошоци и комплицирани процедури се отфрлаат, одбирате стан, се потпишува  договор кај нотар и со плаќањето на последната рата добивате сопственост на станот.Која е причината што ТОП ИНВЕСТ излезе со ваква понуда?
Фирмите кои се инвеститори на овој објект  РОБИ ТЕЛЕКАБЕЛ и НИКО 2002 имаат обезбедено сопствени  сретства да го изградат објектот до крај. Значи, не зависат од кредити и банки и не чекаат како другите градежни фирми - да купи некој стан па со тие пари да продолжат со градбата.
Потенцираме дека со оглед на фактот што ТОП ИНВЕСТ има 11.200m2 станбен простор за продажба, оваа понуда на потенцијалните купувачи би и  заштедила само по основ на камати од Банките, неверојатни 2.940.000 евра. Веќе ја имате најдобрата понуда во Македонија, го имате најубавиот станбен простор во Штип, Ваше е само да одлучите каде ќе ги инвестирате Вашите пари!-Велат Роберт Димитров сопственик на Роби Телекабел и Ацо Николов, сопственик на Нико 2002, чиј заеднички проект е Топ инвест.


http://www.radiostip.com.mk
Edited by Makedonij - 04-Apr-2012 at 08:08
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
DamjanFilipov View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Jul-2013
Location: Stip Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DamjanFilipov Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Jul-2013 at 13:46
Zgradata e pregolema,dominira vo prostorot!!!
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3635
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Jul-2013 at 14:34
дамјан па дај слики да видиме и ние
Back to Top
DamjanFilipov View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Jul-2013
Location: Stip Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DamjanFilipov Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Jul-2013 at 14:46
Samo da mi kazes prijatele kako da postiram sliki
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Jul-2013 at 15:23
Originally posted by DamjanFilipov

Samo da mi kazes prijatele kako da postiram sliki
повели инструкции

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
DamjanFilipov View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Jul-2013
Location: Stip Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DamjanFilipov Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-Jul-2013 at 23:04
Nekako nemozev da se snajdam,utre ke probam pak,Se izvinuvam
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Jul-2013 at 13:50
Дамјан, ако можеш посочи каде поточно настанува проблем, ќе го решиме некако
Back to Top
DamjanFilipov View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Jul-2013
Location: Stip Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DamjanFilipov Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Jul-2013 at 16:26
Momci bas mi e milo sto se nudete da pomognete.Problemo e sto koga ke go vnesam URLto vo baraniot prostor i koga ke kliknam na Preview Post ne mi ja otvora slikata tuku mi dava samo mal simbol za slika.Inaku UPLOADirav sliki na http://imgur.com/Prethodno go namaliv kvalitetot na slikite da ne zafaakaat mnogu prostor megutoa pak ne biva.Mozebi za vas e smesno ama ja stvarno ne znam sto e problemot.Build go pratam so godini megutoa sega resiv da se zaclenam pa ne mi se jasni ovie raboti.Inace vo sekoe vreme ke postiram novi sliki od site gradbi vo Stip iako mora da priznam deka ne se mnogu(za zal)Pozdrav
Aj da probam da vi pratam linkovi pa mozda ke videte nesto
http://imgur.com/KzTexeR,sERisSy,HNVFKV7,Oixn6Sk,KZpdqxb,xzDzSjm#0
http://imgur.com/KzTexeR,sERisSy,HNVFKV7,Oixn6Sk,KZpdqxb,xzDzSjm#1
http://imgur.com/KzTexeR,sERisSy,HNVFKV7,Oixn6Sk,KZpdqxb,xzDzSjm#2
http://imgur.com/KzTexeR,sERisSy,HNVFKV7,Oixn6Sk,KZpdqxb,xzDzSjm#3
http://imgur.com/KzTexeR,sERisSy,HNVFKV7,Oixn6Sk,KZpdqxb,xzDzSjm#4
http://imgur.com/KzTexeR,sERisSy,HNVFKV7,Oixn6Sk,KZpdqxb,xzDzSjm#5

Edited by DamjanFilipov - 03-Jul-2013 at 16:29
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Jul-2013 at 17:14
Originally posted by DamjanFilipov

Momci bas mi e milo sto se nudete da pomognete.Problemo e sto koga ke go vnesam URLto vo baraniot prostor i koga ke kliknam na Preview Post ne mi ja otvora slikata tuku mi dava samo mal simbol za slika.Inaku UPLOADirav sliki na http://imgur.com/Prethodno go namaliv kvalitetot na slikite da ne zafaakaat mnogu prostor megutoa pak ne biva.Mozebi za vas e smesno ama ja stvarno ne znam sto e problemot.Build go pratam so godini megutoa sega resiv da se zaclenam pa ne mi se jasni ovie raboti.Inace vo sekoe vreme ke postiram novi sliki od site gradbi vo Stip iako mora da priznam deka ne se mnogu(za zal)Pozdrav
Aj da probam da vi pratam linkovi pa mozda ke videte nesto


Треба да го копираш BB кодот и да го поставиш во полето каде што го пишуваш текстот. Толку.

Edited by Џоле - 03-Jul-2013 at 17:18
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Jul-2013 at 17:15
Edited by Џоле - 03-Jul-2013 at 22:17
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Jul-2013 at 17:17
Сликите ти се многу големи. Оди во edit image и смени им ја големината на 1024 x 768 пиксели. Вака се огромни и ништо не се гледа.
За сè има вторпат
Back to Top
DamjanFilipov View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Jul-2013
Location: Stip Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DamjanFilipov Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Jul-2013 at 21:44
Momci nemozam stvarno.Izgleda glup sum nogu pa nemozam da svatam.Neznam so e stosot so kopiranje na bb kodot.Celo vreme se macam.Pak ke vi pustam linkovi sega se slikite se namalena rezolucija.Edna nedela ke bidam otsuten pa koga ke se vratam ke probam pak nesto da naucam
A do togas bi trebalo da bide gotova fasadata i od juznata strana pa ke slikam ponovo
http://imgur.com/a/gAKtX#9bwZ5UK
http://imgur.com/a/gAKtX#fivYAEG
http://imgur.com/a/gAKtX#vnwp62P
http://imgur.com/Gv4Bpqi,ZlJne3N,3sQZ2dt
http://imgur.com/Gv4Bpqi,ZlJne3N,3sQZ2dt#1
http://imgur.com/Gv4Bpqi,ZlJne3N,3sQZ2dt#2

Edited by DamjanFilipov - 03-Jul-2013 at 21:50
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Jul-2013 at 22:17
Originally posted by Џоле

Сликите ти се многу големи. Оди во edit image и смени им ја големината на 1024 x 768 пиксели. Вака се огромни и ништо не се гледа.
е де, не е проблем, први пет поста му се на човекот, јас имам постирано дуплопоголеми слики додека да се научам Big%20smile

што се однесува до темата, мене лично на око објектов ми наликува на приморски хотел од времето на Југославија Smile
шала на страна, за наши стандарди е ок објектот, ако има некој локалец од Штип да искоментира нешто, слободно, затоа што јас него познавам Штип и неговите проблематики и потреби


Edited by zabegan - 03-Jul-2013 at 22:20
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Jul-2013 at 22:25
Originally posted by DamjanFilipov

Momci nemozam stvarno.Izgleda glup sum nogu pa nemozam da svatam.Neznam so e stosot so kopiranje na bb kodot.Celo vreme se macam.Pak ke vi pustam linkovi sega se slikite se namalena rezolucija.Edna nedela ke bidam otsuten pa koga ke se vratam ke probam pak nesto da naucam
A do togas bi trebalo da bide gotova fasadata i od juznata strana pa ke slikam ponovo


Не е ништо сложено, ама најубаво се учи кога некој ќе ти покаже. Секоја од овие слики постирани на imgur има свој ВВ код. Тој код изгледа вака: [img]http://i.imgur.com/Gv4Bpqi.jpg[img] Со стрелката од курсорот на твоето компјутерско глувче доаѓаш до тој код и со десен клик ти се отвора прозорче во кое ја имаш опцијата Copy. Го копираш кодот и го поставуваш на ова место каде што сега ти ја пишувам поракава. Во зависност од тоа колку слики сакаш да постираш на форумот, толку ВВ кодови поставуваш во ова поле, а после кликаш сaмo Post Reply - и толку.

Edited by Џоле - 03-Jul-2013 at 22:28
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.277 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.