build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Продолжување и проширување на булевар Х.Т.Карпош
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Продолжување и проширување на булевар Х.Т.Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-Oct-2015 at 20:19
Хаха од Чаир бараш ти услуга... Немаат ништо не се заинтересирани. Е ако пак стане градочалник алал на албанците (мнозинство)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Oct-2015 at 10:13
Еден мал дел, околу 100 метри, веќе е проширен. Тој дел се наоѓа после џамијата Јаја Паша. Вчера поминав оттаму, и видов дека сега возилата се паркирани на третата лента, додека две ленти во секој правец се слободни и протокот на возила е полесен. Но, како што споменав, станува збор само за 100 метри, веројатно некаква проба како ќе изгледа проширувањето. Инаку, голема штета е што ќе исечат стари дрвја за проширувањето - летно време овие дрвја даваа дебела сенка во тој дел на Чаир. Сега ќе биде голо и некако пусто.
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 25-May-2016 at 01:55
Продолжување на булеварот - ова е сликано веднаш на почетокот од страната на ул. Босна и Херцеговина. Дали евентуално се работи од другата страна (од север), или ова е се што е направено до сега?Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1930
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-May-2016 at 18:31
На новите снимки од GoogleMaps се гледа дел од пробиената траса.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 23-Feb-2017 at 18:42
Ова е делот кај паркот покрај стадионот во ЧаирЗа сè има вторпат
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 08-May-2017 at 08:59
Од саботата, се работи на делот од булеварот Х.Т.Карпош кој ќе се поврзе со обиколницата:

Edited by Zoc - 08-May-2017 at 09:00
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1930
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 08-May-2017 at 15:59
Одлино изгледа!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 12-May-2017 at 10:37
Проширувањето во Чаир (проширената лента е од лева страна, се гледа земјениот дел на долната фотографија):Тротоарите се пошироки од претходно:Во овој дел киосците се помесети наназад неколку метри. Добра работа е што за проширувањето се исечени само неколку дрвја, главниот дел си остана.Edited by Џоле - 12-May-2017 at 10:38
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 21-Jun-2017 at 18:15

ФОТО ВЕСТ: Доцни изградбата на булеварот Х.Т. Карпош кон скопската обиколница

Објавено на 21.06.2017 во категорија Вести.

 

Пробиена е трасата на новиот сегмент на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел, помеѓу крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина“ и крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки“, но пробиен е и рокот за реализација на проектот. Градежните работи започнаа на 05.12.2015 и требаше да се завршат до јануари годинава, а според состојбата на терен, проектот тешко дека ќе финишира и во текот на летово.

Оваа нова булеварска делница со должина од 700 метри е прва фаза од значајниот проект за поврзување на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ со скопската обиколница. Засега од Град Скопје воопшто нема најави кога може да се очекува почеток на работите на втората фаза, односно на сегментот од крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки“ до клучката „Бутел“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 http://build.mk/foto-vest-dotsni-izgradbata-na-bulevarot-h-t-karposh-kon-skopskata-obikolnitsa/Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Jun-2017 at 12:39
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4869
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 05-Jul-2017 at 15:58
Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и директорот на ЈП „Улици и патишта“, Синиша Ивановски, денеска извршија увид во градежните работи на првата фаза од капиталниот проект за продолжување и изградба на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во општина Бутел.
Новиот дел од булеварот „Христијан Тодровски Карпош“ се гради на потегот од крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина“ до крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки“ во должина од 1.000 метри.
- Ова е првиот новопроектиран булевар којшто се реализира на територијата на Скопје по подолг период, додека преостанатите беа проширување на постојните улици. Новиот булевар ќе биде со вкупна ширина од 40 метри, ќе има 6 сообраќајни ленти од по 3,5 метри, а ќе има и велосипедски патеки од двете страни на булеварот со ширина од 2,5 метри. По должината на булеварот ќе има пешачки патеки од двете страни со променлива ширина, како и средишно зеленило. На новиот булевар ќе биде поставено и ново улично осветлување, односно ќе се постават 76 столба во висина од 10 метри, а ќе биде поставена и нова хоризонтална и вертикална сигнализација – кажа градоначалникот Трајановски.
Реализацијата на овој проект тече според предвидената динамика, а денеска започна асфалтирањето на една делницата на овој булевар. Градоначалникот Трајановски најави дека очекува градежните работи на овој капитален проект да бидат завршени во текот на оваа година.- Сметам дека Скопје ќе добие нов, модерен булевар, која ќе биде од големо значење за подобрување на сообраќајните врски и зголемување на безбедноста во сообраќајот. Новопроектираниот булевар „Христијан Тодоровски Карпош“ ќе биде од исклучителна важност за општините Бутел и Чаир и сите оние што гравитираат во овој дел од градот, особено по неговата целосна изградба во втората фаза, со која ќе го продолжиме пробивањето на булеварот и ќе го поврземе со обиколницата. Со неговата реализација ќе се добие нова сообраќајна алтернатива за улицата „Бутелска“, којашто во моментов е единствената сообраќајница која поминува низ Бутел и на истата се создава голем сообраќаен метеж - изјави Трајановски.

http://skopjeinfo.mk/zapochna-asfaltiranjeto-na-novoproektiraniot-bulevar-hristijan-todorovski-karposh-galerija

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12882
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 24-Jul-2017 at 12:12
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Jul-2017 at 12:46
Не сум градежен инженер но не ви изгледа улицата крајно смешно? мислам оние непотребни кривини, жардиниерата во средина, на раскрсницата крајно чудно се гледаат двете жардиниери (ако се залета некој во правец од Радишани кон Бит Пазар нема како да не заврши во истата), трасата сеуште непробиена а асфалтот ставен до самата земја.................ајде некој постручен нека даде мнение. Ценам дека проектантот ептен утнал работа.

Edited by Влатко - 24-Jul-2017 at 12:47
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Jul-2017 at 14:24
Замисли си ленти, па ќе ти стане појасно. А тоа дека не е права е веројатно бидејќи некој сопственик на земјиште барал милион евра за 2 квадрати.

Не ми е јасно само колку ленти (и тротоари + вело патеки) ќе има кај подвозникот. 2х3 нема шанси да се изведе.

Edited by <Fresno> - 24-Jul-2017 at 14:27
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4659
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Jul-2017 at 16:51
Ако станува збор за жардиниерите, тука ќе има ленти за вртење лево, нормално дека жардиниерата мора да биде малку поместена. А дали е ова прв пат да се градат велопатеки во Скопје заедно со нова улица?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-Jul-2017 at 10:18
Ако зборуваме за комплетно нова улица/булевар, веројатно да. Не можам да се сетам на ваков пример претходно.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Jul-2017 at 15:19
Булевар Србија, само што патеките ги направија со бекатон и само од едната страна има велосипедска.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7231
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 30-Jul-2017 at 00:36
Originally posted by <Fresno>

Замисли си ленти, па ќе ти стане појасно. А тоа дека не е права е веројатно бидејќи некој сопственик на земјиште барал милион евра за 2 квадрати.

Не ми е јасно само колку ленти (и тротоари + вело патеки) ќе има кај подвозникот. 2х3 нема шанси да се изведе.
најверојатно се работи за милион евра за 2 квадрати, инаку мене пологично ми е булеварот да не фаќа таква смешна шикана пред куќите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 03-Sep-2017 at 18:01
Vakvi proekti im treba na skopje (projekt od tirana)
https://www.youtube.com/watch?v=Iu3-IKHMnaE

Edited by my Macedonia - 03-Sep-2017 at 18:02
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1930
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Sep-2017 at 19:20
Wow... Браво за Тирана, урбан автопат. Нешто налик јужен булевар кој никогаш нема да го дочекаме...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.