build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Продолжување и проширување на булевар Х.Т.Карпош
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Продолжување и проширување на булевар Х.Т.Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Sep-2017 at 19:36
A ovaj bulevar sekako deka vo ovaj still trebase da bide! Steta
https://youtu.be/saFb7X5EGiE
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 03-Sep-2017 at 19:41
Пред малку бев во близина па направив некоја фотографија. Фали уште завршен слој на асфалт.Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Sep-2017 at 09:41
И, булеваров ќе завршува во ритче? Веројатно нема да се гради во фази, зашто би било бесмислено тоа, а и би бил неупотреблив додека не се доврши.

Еве неколку воздушни фотки од ФБ профилот на Коце Трајановски:

Изградбата на првата фаза на новиот булевар во Бутел „Христијан Тодоровски Карпош“ е во завршна фаза и истиот треба да е готов до крајот на оваа година.

Овој капитален проект е од исклучителна важност бидејќи со неговата целосна реализација, која ќе следува во втората фаза, ќе се добие поврзувањето со заобиколницата и ќе се добие нова сообраќајна алтернатива за неколку десетици илјади граѓани.


За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Sep-2017 at 10:40
Зошто е волку крив?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Sep-2017 at 16:05
Десетти човек што прашува. Не е крив, така изгледа бидејќи има ленти за лево, ленти за приклучување после вртење десно, автобуски стојалишта итн итн.

Со исцртани линии веројатно ќе биде поочигледно.

Edited by гитардемон - 04-Sep-2017 at 16:05
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 06-Sep-2017 at 03:06
Originally posted by гитардемон

Десетти човек што прашува. Не е крив, така изгледа бидејќи има ленти за лево, ленти за приклучување после вртење десно, автобуски стојалишта итн итн.

Со исцртани линии веројатно ќе биде поочигледно.
не не, дефинитивно фаќа кривина кон лево после раскрсницатата
се работи за отстапување некаде околу два-три метри кои се обиделе да ги надокнадат со стеснување на зеленилото, за да биде барем другата страна од булеварот по права

Edited by zabegan - 06-Sep-2017 at 03:08
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 06-Sep-2017 at 09:32
Originally posted by гитардемон

Десетти човек што прашува. Не е крив, така изгледа бидејќи има ленти за лево, ленти за приклучување после вртење десно, автобуски стојалишта итн итн.

Со исцртани линии веројатно ќе биде поочигледно.


Токму тоа е симптоматично што десетина луѓе увиделе. Не велам дека нема причина да биде така како што го направиле но на ваков бришан простор премногу се толерираат имотно-правни односи.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 06-Sep-2017 at 14:57
Како и да е, гом*а е. Ова е демек ајде градиме нешто...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 07-Sep-2017 at 09:30
Originally posted by my Macedonia

Како и да е, гом*а е. Ова е демек ајде градиме нешто...

Не тропај. Булеваров треба да се поврзе со обиколница и ќе биде единствена алтернатива на Бутелска.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 07-Sep-2017 at 09:42
Голем проблем е улицата Цветан Димов што поминува низ Јаја Паша и дел од Чаир, засега нема алтернатива за неа, а претставува тесно грло, понекогаш во најголемите гужви се потребни 20-30 минути да се поминат тие 2 км. Така што, булеваров можеби ќе ја растовари ул. Бутелска, ама пак ќе води кон сообраќајно тесно грло.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Sep-2017 at 19:54
Не е улицата проблем, народот и полицијата се проблем, народот што е неписмен и не почитува никакви сообраќајни правила, а полицијата што не е таму да ги едуцира ниту пак да ги казни туку им се приклучува.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 09-Sep-2017 at 10:17
Затоа им направија уште една (трета) сообраќајна лента за да може да се паркираат на неа. Притоа имајќи две за возење И од градот знаеле дека ако направат паралелен паркинг повторно ќе се паркира на улица, па ова решение е прилично интересно ем не го уништува фетишот на каубојизам ем не го нарушува ниту протокот на возила win-win
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 07-Jan-2018 at 20:26
Денес се шетав оттука, нешто сликав. Нема знаци на градежни работи.

За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Jan-2018 at 20:32
ТРАГЕДИИ... Потполно иста ситуација како моите фотографии кои ги постирав во септември! 4 месеци никој ништо не работи - значи стопирано е.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 26-Apr-2018 at 10:12
Денес поминав тука, немаше никакви активности. Подвозникот останал неасфалтиран, другото е речиси завршено.За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 16-May-2018 at 22:21
Некомуникативна проектантка му создава главоболки на Шилегов

Сериозен проблем со водоводна инсталација ја кочи изградбата на булеварот Христијан Тодоровски Карпош во општина Бутел. Градот Скопје работи на изнаоѓање техничко решение, за да може да продолжи изградбата.

Ова го истакна градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска одговaрајќи на новинарски прашања и посочувајќи дека тоа е проект што го наследил и оти проблемот е што не била предвидена и била испроектирана водоводната инсталација, односно нејзино дислоцирање од потегот каде што се одвиваат градежните работи.

– Проектантот е недостапен, жената која го има проектирано е некомуникативна и не сака да соработува со Градот. Градски водовод работи на изнаоѓање на техничко решение на проблемот. Додека технички не се надмине прашањето со водоводот, не може да се продолжи со градежните активности. Мене ми е жал што градежните активности се почнати без да бидат отстранети овој тип на проблеми – изјави Шилегов.

Тој потенцира дека не може да се затвори градежната целина бидејќи во тој дел не може да се изведуваат во моментов градежни инсталации, бидејќи ќе се доведе во сериозна опасност водоснабдувањето на граѓаните во тој дел од градот.

Тој очекува дека во наредниот период ќе биде надминат проблемот со водоводот, со цел да се довршат градежните активности на булеварот Христијан Тодоровски Карпош.

https://plusinfo.mk/%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%BC%D1%83-%D1%81%D0%BE%D0%B7%D0%B4/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Blagh View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 16-Aug-2018 at 08:43
Склучен договор со Пелагонија за изградба на втората фаза на булеваров до Обиколница.

https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie-acpp/477a0c5d-a29f-4415-85ad-2cec56d39b07
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4952
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Sep-2018 at 16:29
Од фб,деновиве треба да го пуштат во употреба

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Sep-2018 at 17:05
И што ако го пуштат, кога завршува буквално никаде. Ако целиот сообраќај се насочи кон населбата, тесните улици таму ќе бидат задушени и повторно ќе има проблеми за месното население. Наместо да го продолжат докрај (до обиколница), тие пуштаат во употреба половично сработен проект. Катастрофа.

Edited by Џоле - 08-Sep-2018 at 17:06
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4952
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Sep-2018 at 17:14

Ова е мислам првата фаза и во право си завршува буквално на нива.Ретко минувам во тој дел од градот но според сликите и видеата кои ги гледам на неколку фб групи јасно ми е за што се работи.И Трета Македонска Бригада во Аеродром фушерајски ја направија,пералната не ја срушија,семафорите на раскрсницата со ул.Никола Карев не ги ставија во функција,кај Тутунски се сведува на две ленти и пак е хаотично во шпицот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.174 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.