build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Транспортен Центар Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Oct-2010 at 16:08
Значи, се запнав и го почнав транспортниот центар и испадна дека е полесен отколку што очекував... Нормално, има многу работа, ама не е воопшто тешко. Е сега, ќе ми требаат доволно слики за текстури од поштата, колосеум и слично, ама има време за тоа.

Сега засега се обидувам да се ориентирам со столбовите, и благодарение на скицата од Cloverstack погоре успеав едниот дел (тој што е прикажан таму) да го нацртам точно до инч


Еве прелиминарни фотки, нормално ништо не се гледа, долго е чудово околу 1400 метри. Исто така, текстурите од гугл земја се срање кога се залепени за објектов, па ќе видиме како ќе го текстурирам горниот дел.

Кружните столбови се шестоаголни за да имам low polygon count, и текстурите не се баш најсјајни, ама важно контурите се готови и точни.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 28-Oct-2010 at 17:08
Eeek2


...

столбовите за контактната мрежа не се направени како 3д објекти во вистинска смисла така?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 28-Oct-2010 at 17:19

Што можам да кажам освен одлично.... ова моево може вода да му носи.... 

Но добро е што го имаме до негде....

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 28-Oct-2010 at 17:38
Originally posted by Cloverstack

Eeek2...столбовите за контактната мрежа не се направени како 3д објекти во вистинска смисла така?


Не се, не, треба да ги поткастрам малку на ќошевите ми се познаваат црни линии. Инаку мора вака поради полигоните. Вака имам само еден четириаголник со слика со проѕирна позадина. Имајќи предвид колку такви столбови има, мора да се штеди. Башка што мора да го правам релјефот покрај пругата каде што се подигнува и спушта нивото... Тоа се многу полигони!

Originally posted by FoSsiL

Што можам да кажам освен одлично.... ова моево може вода да му носи.... 

Но добро е што го имаме до негде....Сигурен сум дека ако се зафатеше со работа ти и подобро ќе го стросаше. Арно ама не се зафати, мрзо една Затоа морав да преземам нешто. Работам сега на носачите оддолу, ќе го биде.

Edited by гитардемон - 28-Oct-2010 at 17:39
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 28-Oct-2010 at 17:51

Епа мрза сум, срам ми е... што да правам.... таков сум бил, таков и ќе бидам.... 

јас нешто ќе почнам, ќе ми се види тешко и го оставам.... и криво ми е, ама тоа е.....

затоа викам, буцкајте ме, буцкајте и ваљда ќе завршам нешто еднаш.... а не вака се почнувам и останува така недовршено.....

а за досетки како што ги вика андреј ме бива,не да се фалам сега, ама сијаличката у последно време ми свети скоро непрекинато..... ама како да ги извадам тие досетки од главава моја кога сум мрза, или немам време, или ме фатило некоја депресија.... или пак незнам што прво да почнам .... 

е расеана главо.... све сакам од еднаш... немам за ништо трпение.... искрено ги мразам годиниве.... најзаебани се....

еј не се фалам еј hahahhah баш не, се брукам, напротив.... ама морам д се соочам со се за да идам понатаму...  сега морам да учам да поправам тоа кецот македонски....

а тројка географија бе... ахххх.... а баш знам.... ама кога сум тврдоглав.... 

и после за нешто ме бивало....

ај забегав, ама искрено криво ми е, и страв ми е....

ова како исповед дојде... не ми замерувајте....

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Oct-2010 at 17:58
Transportniot centar izgleda super do sega!Applause
fossil, hahah kec si dobil po makedonski?A bas lesen jazik e, gramatika recisi nema Big%20smile
geografija, i jas dobiv pred 1 nedela trojka LOL!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Oct-2010 at 18:21
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 28-Oct-2010 at 18:26

незнам... дали е до мене или е до системот... во секој случај јас не чинам....

Пази.... професорот се прави наудрен, дека божем нов.... и им дава на цел клас да препишуваат.... а јас не чепнав ништо... толку колку што знаев, а само да знаеш за што беше тестот, тоа ќе го оставам за после..... абе ученици вадеа книги и препишувааа.....

и ги дава после и скоро сите имаа добри оцени, дури и оние кои не би ни помислил.... а јас двојка.... и професоров уште крева раменици.... и ми ја стави во дневник....  божем како им попуштил на сите па сега да не сме се жалеле.... нема врска....

тоа не беше тест....

ама јас сум си крив пак... вчера праевме писмена... и јас целиот овие денови пореметен.... се стресоа, кренаа паника дека оваа недела ќе ни бил советот па се можно што беше ни набутаа во една недела.... а претходно се заебаваа по Белград, во школо.... уво не ги боли... и после испадна дека е преместен за наредниот петок советот....

а да.... и правевме писмена.... а јас нешто и од дома целиот изнервиран и потресен... лол... и у школо неделава како зомби бев колку да се биде, не можев да се замарам.... и заборавив и тетратка за писменa работа а немав ни поим од материјалот, кој беше уствари... Кирил Пејчиновиќ и Јоаким Крчовски, и другата тема Македонско Просветителсвто... за што се учи уште од петто, едно те исто... а мозокот исклучен од све веќе што ми се собра.... а се трудам не дека не.... ма ни на памет ни ми доаѓаат двајцава.... уште до нив ми дошло.... 

И што друго него кец... устври било една оценка помалку... не ме заебавај, и што е една помалку од двојка.... и утре ќе ме испрашува на цел материјал.... ама ме набуцна многу, а јас голем инает.... ќе му научам и јас утре ќе му предавам.... па ако треба и до сабајле ќе седам.... се мислев дали да му направам проект, хамер, едно два три хамера од цела книга и да му ја опнам во улилна... ама и немам време а и не вреди....

треба еден ден да им влезам у канцеларија и да им оджам јас нив предавање.... .....

и ќе биде.... само да си стекнам кредибилитет и подршка, односно грб и потпора од професори кои можам, зашто таму а и сегде низ Македонија ти е чорба, хаос работава,,, поготово оваа година.... втора... прва ај некако беше подобра.... 

А сите ќутат ли ќутат, трпат и уста не отвараат, се снаоѓаат.... да ќе релат па таков е денес светот и ти снаоѓај се.... епа нека ми извинат.... ова е држава не сме во африка... или ќе ја опраиме... или за џабе ни е.... ова не е трка по бизнис.... тие треба да ни овозможат квалитетно знаење зашто ние после ќе ја водиме државата.... а не да не заебаваат, и да ни викаат ај големи сте сноѓајте се.... а кога ќе прозбориш нешто... па мали сме биле... 

Што друго да се каже.....

ПС.... префрлете во Меана.... тука го почнав... за да му одговорам на ММ, ама најдобро е да не ја труеме оваа нишка.... извинете.... или пак во Каква е оваа ситуација.... заедно со тој пост што е во меана.... оставам на вас....
Edited by FoSsiL - 28-Oct-2010 at 18:34
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-Oct-2010 at 18:35
гитар... мислам дека на носачите ништо не им фали... одлични се... барем јас така мислам... колку што знам... 
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Oct-2010 at 18:36
Прво, да му честитам на гитар за резултатот! И, дали си во СК сега?

Второ, Фосил, прекини да ставаш три точки на секоја реченица, па потоа надевај се на повеќе од ќец по македонски
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Oct-2010 at 18:49

А.... тоа нема врска.... едноставно во навика ми прејде... кога сум со пенкало или молив не правам така.... премногу е за мене.... таму имам ротација на врвот на пенкалото, а тука само стискам копче на тастатурата.....

Реално? Толку ли ви смета?

пс. знам дека е шала, освен ако не грешам.... воедно и моето е шала.... ааа него да седнам да учам.... после форумов ќе ми биде крив.... да не почне мајка ми да ве бара по Скопјево...

Се зезам.... се вршам јас работа... и така скоро се е од википедија... книгата е неразбирлива...


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Oct-2010 at 19:34
Добро оваа политикава на гугл околу бројот на полигони до толку ли е нефлексибилна? Мислам едно е да се има лимит за „обични“ објекти, а друго е да нема флексибилност за олкави зданија. Не е тешко да се примети колкава масивна градба е транспортниов.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Oct-2010 at 20:38
Може и да се подели објектот, на пример, централниот дел да биде еден објект, а пругите на север и југ да бидат други објекти (види го примерот на стадионот во Битола на гитар, двете трибини се посебни објекти).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Oct-2010 at 20:59


Па така се мислам, шините, електричната мрежа и по некој воз горе на платформата да одат во посебен модел. Со тој себап, и долу кај автобусите да чукнам по некој автобус

Како и да е, еднаш да го биде главниот модел, па после ситниците. Има некој слики од поштата, колосеум или автобуската да набаци? Ги прошарав темите, ама нема баш многу материјал.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Oct-2010 at 23:52
Ова дефинитивно е колосално. Белото е поштата и станиците.

Ќе го делам на два модели, и се надевам ќе вклучам некој ЈСП автобус оддолу и некој МЖ воз горе

Edited by гитардемон - 28-Oct-2010 at 23:53
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-Oct-2010 at 07:08
Мислам дека е попаметно да го делиш вертикално отколку хоризонтално. Така ќе имаш визуелно готови делови, а вака се само недовршени половинки, што сметам дека има мала шанса да ти ги прифатат.

Иначе, не ми одговори, во СК си?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 29-Oct-2010 at 15:39
Не сум го видел прашањето... Скопје сум, ама до утре сабајле.

А инаку за поделбата на објектот, јасно дека нема да го делам вака без врска. Тоа беше само за приказ на носачите. Инаку мислам да бидат носачите и платформата еден модел, а сите ситници друг модел (значи мрежата, шините, светилките, по некој воз или вагон, евентуално долу автобуси), и тоа).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-Oct-2010 at 15:43

Скопје сум, ама до утре сабајле.
Па нели ќе иницираше средба додека си во Скопје? Poke
 
Иначе за моделот на Транспортен Bow
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-Oct-2010 at 17:53


Јебига, моја грешка :/ Морам да признам дека бев краток со време (во моја одбрана).

Инаку, еве еден апел!

Ми требаат слики од овој надвозник, овој мост, и слики од Македонски пошти/Колосеум/автобуска/железничка.

Кој ќе има време, нека слика. Фала! Моделот инаку супер напредува и сум многу возбуден.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-Nov-2010 at 23:59


Повели денешни фотки:
http://www.build.mk/docs/users/cloverstack/_foto/3d/3d TransCent.rar

(линкот беше погрешен, сега го поправив)
Edited by Cloverstack - 02-Nov-2010 at 00:00
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.