build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Транспортен Центар Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Транспортен Центар Скопје
    Posted: 01-Oct-2010 at 15:35

Незнам, реков ај да пробам... ми треба за после за "реконструкцијата", а претходно немав модел, па реков ај ќе ја праам, како излезе така, но ќе биде нешто ваљда.... 

Па незнам, ако можете почнете го и вие... па после ќе споредуваме, на кој му е подобар....

еве една слика, до кај сум.... 

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Oct-2010 at 15:43

Ај кажете ми колкави се столбовите, јас вака од око.... акоима некој точни податоци за висината, добро ќе дојдат, за да ги поправам дур е можно, пред да ја правам платформата... секакви податоци што ги имате... бројот на столбови, на овој дел кај што се коцкасти и на делот понатаму накај Вардар, кај што се округли, таму мислам има повеќе..... итн итн.....

еве уште една слика... како изгледа од стрит-вју....

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Oct-2010 at 15:47
  Дали распоредот е добар? По некоја логика вака мислам дека треба да биде..... Колку што знам и сум видел столбовите ги држат деловите кај шините, оние вдлабнатите....  

Edited by FoSsiL - 01-Oct-2010 at 15:48
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Oct-2010 at 16:13

Напредуваме -->

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Oct-2010 at 16:39
Браво што се нафати да го направиш Транспортниот. Одамна велам дека ќе изгледа монументално на ГЗ. Затоа би апелирал да не брзаш, туку навистина квалитетно и точно да го изработиш. Иако неможам да ти помогнам со информации (веројатно Владимир би бил најупатен), ја имаш мојата целосна морална поддршка.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Oct-2010 at 16:59

Ми се појави проблем.... почнаа да ми отстапуваат по малку.... дали е до сликата на гугл земја или до мене? И како можам да го поправам....

Едит: ја заборавив сликатаEdited by FoSsiL - 01-Oct-2010 at 17:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Oct-2010 at 18:52
Фосил, транспортниов е навистина проект и пол, ќе треба цело истражување да се направи, вклучувајќи и на терен. Браво што си се одважил. Се надевам дека Владимир може да биде од помош. Ти треба ли некаква фотка од специфичен агол, да пребарам по архивава што ја имам на диск, може ќе ти биде од помош?


Edited by Cloverstack - 01-Oct-2010 at 18:52
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Oct-2010 at 18:56
Секако.... има слики и на форумов.... но секоја слика е добредојдена..... јас ќе го направам.... како ќе излезе и дали е за на гугл земја тоа вие ќе кажете.... мене ми треба за друга работа... па затоа може и да не биде толку прецизен.... но ќе се потрудам колку што можам да направам да излезе поубаво...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Oct-2010 at 19:00
Не се разбравме, те прашав дали ти треба некоја специфична фотка, некој дел за кој имаш дилеми, па да побарам по нарачка
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Oct-2010 at 19:06

добро е некако поправив тоа отстапувањето.... мала грешка на почеток... и ми ја замрси цела работа....   

еве....Edited by FoSsiL - 01-Oct-2010 at 19:10
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Oct-2010 at 19:08

не сум сигурен околу растојанието од столб до столб дали насекаде е исто.... 

и се надевам не грешам.... од вудмарк до крајот кај што почнуваат кокруглите има 12 редови коцкасти... 

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Oct-2010 at 19:10
Супер си досега! За височината не му се секирај многу, тоа лесно се уредува. Се надевам дека столбовите ти се компоненти, а не секој посебно цртан, така?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 01-Oct-2010 at 19:11
да.... си ги направив на страна а после само пејст на местото каде што треба да бидат...
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Oct-2010 at 19:14

Кловер... ме интересираат и деталите.... столбовите се некако внесени внатре во структурата, фасадата... мислам на делот кај автобуската, влезовите на железничка и од колосеум па до крај до паркингот.....

Знам дека кај влезовите не се вклопени туку стојат надвор....

Е сега ме интересира... дали се скроз вклопени или пак до пола на дригуте места.... отприлика памтам слики ама ова го немам баш на сигурно....

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Oct-2010 at 19:19
кловер... може да ми посочиш каде има најголеме збирка на слики на форумот од железничка.... преку нет најдов нешто.... ми отвори и тука ама незнам каде можам да најдам други....
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Oct-2010 at 19:22
Е сега пак имам проблем за понатаму.... до подвозникот имав претстава, ама натаму кон автобуската не баш....
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Oct-2010 at 21:22
Originally posted by FoSsiL

кловер... може да ми посочиш каде има најголеме збирка на слики на форумот од железничка.... преку нет најдов нешто.... ми отвори и тука ама незнам каде можам да најдам други....
Расфрлани се, ама највеќе веројатно има во овие нишки:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=531
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=457

Од времето кога бев активен на ССЦ еве овде на прва страна имам ставено и еден куп стари мои слики од транспортниот центар:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=395393

Еве и по нешто дополнително што присобрав од мојов компјутер:

Оваа верувам ќе ти биде доста корисна особено за бројот и распоредот на столбовите:


Еве и неколку поголеми панорамски:


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Oct-2010 at 22:42

Да. Приметив дека не е така како што ги замислував.... Па ќе го правам одпоново.... Ќе видам ако и Владимир има некои корисни информации и податоци.

Ке одам и на терен.... Иако кога одам накај школо се концентрирам на ова и видов дека надворешните столбови се поголеми од тие внатрешните и дека не се унифицирани....


Целата Железничка е многу зае.ана градба.... а најлошо што не е симетрична по оската на главната пруга.... ах ааххахаахах.... ама не и се давам.... ако треба заедно ќе ја праиме ама ќе ја направиме... па и колку време да бара....

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Oct-2010 at 01:03
По некоја претпоставка ваша.... Колку би биле високи столбовите? Отприлика.... Јас викам 8 метри....
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Oct-2010 at 13:09
@FoSsiL: Структурата на подфорумот за Виртуелна Македонија ја замислив да биде со нишки за секој град посебно. Гледано од тој аспект, требаше оваа дискусија да се води во нишката "Модели во Скопје". Меѓутоа, поради габаритот на Транспортниот Центар, и тежината на изработка на самиот модел, мислам дека е во ред да си има своја нишка (барем привремено).

Тоа што го предлагам е, да ги здружиме силите за што побрзо и посоодветно да го изработиме моделов. Не верувам дека еден човек сам ќе може доволно прецизно да го изработи за кратко време.

Деновиве ќе се собереме конечно, па да тргне координирано работава на ВрМК.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.