build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Транспортен Центар Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 05-Nov-2010 at 14:39
Конечно е готов моделот, ама има 12.000 полигони, па веројатно ќе треба да го делам на две.

Еве малку слики, ама премногу е голем за да го изнасликам цел, па кој сака да види, нека го симне од складиштето.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 05-Nov-2010 at 16:01
Rock

Bow

Banana
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 05-Nov-2010 at 16:27
@Gitar
 
Импресивно
 
 
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 05-Nov-2010 at 18:14
Едно големо Благодарам за твојот труд и секако резултатот.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 12-Nov-2010 at 16:57
Моделот е целосно примен, без потреба од доправки и делење
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 12-Nov-2010 at 17:05
ИМПРЕСИВНО !!!

Гитар, од мене имаш пиво (кога конечно ќе дојдеш на некоја средба)  Smile
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 12-Nov-2010 at 17:08

ApplauseОдлично.


Едит: Нели подобро изгледа без билборди....Edited by FoSsiL - 12-Nov-2010 at 17:10
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 12-Nov-2010 at 17:12
Еден предлог. Да му дадеш уште еден полигон во допножјето на стобовите односно на ниво 0 и на него да залепиш слика од нешто улици или слично зашто вака буни со дупла пруга се гледа, два моста на вардар и слично. За Вардар земи од близина слика.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 12-Nov-2010 at 17:25

Ај и јас малку да цепидлачам.... за пругите и контактната мрежа... Моја претпоставка е дека ги нема поради поголемиот број на полигони во тој случај.... или пак ги имало... а овие од ГЗ нешто им направиле?.....  

А вовче.... и автобусче... некое.... тоа нека биде за во иднина.... Инаку би рекол дека може да се направи.. и предлогот на лсл.....

Е уште една работа.... предлогот е добар и поради тоа што теренот е зафркнат на ГЗ, па главните влезови за Железничката ги нема..... мислам потонати се....

Во секој случај ми е мило..... и од мене имаш пофалба....

Се надевам дека со тек на време може да се доуредува, иако моделот е голем.... ваљда нема да ти прави проблем? или пак во посебни модели.... како и да е....  Неверојатно е....Edited by FoSsiL - 12-Nov-2010 at 17:35
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 12-Nov-2010 at 17:30
Originally posted by FoSsiL

Е уште една работа.... предлогот е добар и поради тоа што теренот е зафркнат на ГЗ, па главните влезови за Железничката ги нема..... мислам потонати се....

Теренот е зафркнат токму поради транспортниот центар
Не знам со какви методи го генерираат релјефниот модел, ама присуството на големи објекти речиси секаде го ремети релјефот на Г.3.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Nov-2010 at 20:21
@гитардемон,

Со мало закаснување БРАВО
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Nov-2010 at 20:31
Гитар, секоја чест за сработеното, поуба е од нашава во реалностаBig%20smile!
Back to Top
filipv View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote filipv Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 25-Nov-2010 at 12:27
Импресивно! Понизно се поклонувам пред авторот. Благодарам!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 25-Nov-2010 at 13:14
Јас дури сега ги видов комплиментите, и фала ви на сите, ама не е којзнае колку добар моделов Фалат многу работи, а најмногу ме нервира теренот кој како што заклучи Cloverstack е зафркнат баш поради платформата. Идејата на ЛСЛ е ок, не мора со фотографии, може со самите сателитски снимки од GE да се поправи, ама нерамноста на теренот е голем проблем и иако пробав да го направам тоа, не одеше.

Исто така, приметивте дека ја нема оградата на автобуската, ја нема ни контактната мрежа, се мислев дури да ставам и шини, и веројатно сето тоа може да се постигне. Туку кажете дали да ставам 100000 билборди, или нема потреба?

Ова сето ќе оди во посебен модел, а претходниот мислам да го поднесам повторно, ама морам претходно да направам неколку подесувања во тоа како лежи на теренот. И мене не ми се допаѓа што е толку потонат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 25-Nov-2010 at 13:25
Originally posted by гитардемон

Туку кажете дали да ставам 100000 билборди, или нема потреба?
I beg you not to.

Дефинитивно нема потреба, само ќе го нагрдиш моделот. Знам дека треба да се долови реалната ситуација, ама во крајна линија билбордите се менливи и минливи, најбитен е самиот објект.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 07-Nov-2017 at 23:48

dali nekoj moze da ja digitalizira za pocetok bar idejata na Tange za Gradska Porta t.e. transportniot centar

verojatno najbrzo bi bilo da se odi so sken na samata maketa, no shto bi bilo pametno da se napravi za cela maketa vo sorabotka so zastapnicite na Lajka vo zemjava, shto sepak bi bilo poizvodlivo dokolku e so blagoslov od samiot proizvoditel ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=936&PID=69426#69426
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.