build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Културно наследство и археологија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 10>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5328
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Културно наследство и археологија (општо)
    Posted: 10-Jun-2021 at 08:23
Си викам слика директно сликана врз ѕид е мурал. Самото име е од латинскиот збор за ѕид. Отсекогаш сум имал впечаток дека фреска како збор се користи повеќе за слика со религиски мотив, бидејќи фреска е боја на било кој малтер (дури и таван), додека пак ваквите урбани чкрткања по училишта и згради се викаат мурали (бидејќи треба баш ѕид ѕид), иако и двата термини реално значат боја на малтер.

Како и да е, барем не го напишале такбирот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1630
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Jun-2021 at 20:06
Originally posted by гитардемон

Не сфаќам, две слики се before and after? Или десно имало фреска, а лево си стои сликата?

Ако се прашувам јас, нема што да бара фреска во училиште, но ако било тоа левото не е баш и фреска. Инаку, да не беше Тетово ај ќе речев прогресивни сме. Ама штом е Тетова, барем не го променале во ﷽ لله أكبر


Имало фреска со некаква којзнае каква уметничка вредност, ама нешто вредела, па ја окречиле одозгоре. Инаку фреска нема само црковно значење ако тоа ти мења нешто во мислењето, фреска е генерален термин за слика директно сликана врз ѕид.

Инаку поентата за Тетово ти е добра!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5328
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Jun-2021 at 12:40
Не сфаќам, две слики се before and after? Или десно имало фреска, а лево си стои сликата?

Ако се прашувам јас, нема што да бара фреска во училиште, но ако било тоа левото не е баш и фреска. Инаку, да не беше Тетово ај ќе речев прогресивни сме. Ама штом е Тетова, барем не го променале во ﷽ لله أكبر

Edited by гитардемон - 09-Jun-2021 at 15:14
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1630
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Jun-2021 at 21:31
ПРЕМАЧКАНА ФРЕСКАТА НА СЛИКАРОТ ПАВЛЕ КУЗМАНОВСКИ ВО ТЕТОВСКАТА ГИМНАЗИЈА „КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ“

AddThis Sharing Buttons
Share to Facebook
Share to TwitterShare to PinterestShare to ViberShare to Печати
1759
8 јуни 2021
Тетово, (САКАМДАКАЖАМ.МК)
ПРЕМАЧКАНА ФРЕСКАТА НА СЛИКАРОТ ПАВЛЕ КУЗМАНОВСКИ ВО ТЕТОВСКАТА ГИМНАЗИЈА „КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ“Од уличиштето велат дека фреската ја премачкале оти била оштетена и не била од национално значење. (Фото: СДК.МК)

На ѕидот во тетовската гимназија Кирил Пејчиновиќ до неодамна стоеше голема фреска, дело на сликарот Павле Кузмановски. Фреската веќа ја нема бидејќи со реконструкција на училниците во гимназијата која е во тек, фреската е премачкана со малтер и боја, па сега на нејзиното место се наоѓа безличен бел ѕид.

„Жалосно е кога се уништува уметничко дело, уште пожалосно што тоа се случило во една образовна институција која треба да ги воспитува учениците како да ја препознаат и почитуваат уметноста. Фреската е правена во периодот јануари- февруари 1966 година. Тогаш ја подготвував мојата дипломска работа на Академијата за применета уметност во Белград, па го замолив тогашниот директор на гимназијата Методија Пачаџиев, дали можам бесплатно да напрвам една фреска. Директорот беше одушевен од таа идеја. Ѕидот беше подготвен за цртање на фреската од страна на тогашните мајстори молери предводени од мајстор Вангел. Фреската беше изработена во модернистичко-кубистички стил а јас и дадов име ‘Образование‘ што одговара на установата каде е поставена. Иако бевме договорени делото да го направам бесплатно, наставничкиот совет на гимназијата донел одлука да ме наградат за делото и тогаш ми дадоа 50.000 динари, што беше во висина на мои тогашни речиси пет месечни стипендии“, вели авторот Кузмановски

Тој вели дека локалната власт во Тетово вака се однесува и со други негови дела.

„Еден мој голем пејзаж со сончогледи, кој со години стоеше кај скалите во зградата на Општина Тетово исто така е отстранет. Разбрав дека негде е зафрлен во некоја несоодветна просторија. Исто така во Општината имав и пет други слики од Тетово за кои сѐ уште не знам дали се таму“, вели Кузмановски.

Негрижата за ова уметничко дело во гимназијата Кирил Пејчиновиќ постоела повеќе години наназад кога се дозволило неисправен олук да општети дел од фреската, а никој не се погрижил да го санира оштетувањето и да го заштити уметничкото дело.

„Ја премачкавме затоа што целата слика беше оштетена од водата која течеше од олуците. На едно место падна и дел од ѕидот. Така било со години. Немаше никаква можност за реконструкција. Тоа уметничко не беше од национален карактер за државата. Јас за ова се консултирав со инспекторите од Тетово. Тие дојдоа, ја видоа состојбата и ми кажаа дека тоа не е од национално значење“, изјави Теута Лала, директорка на гимназијата Кирил Пејчиновиќ во Тетово.

https://sdk.mk/wp-content/uploads/2021/06/Freskata-od-Pavle-Kuzmanovski-2000x711.jpg
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Nov-2020 at 00:17
Јас го гледам баш како симбол на срушена окупаторска администрација во некое време. Оргиналниот споменик бил значително поголем. Во случајов ние само ја "славиме" руината. Нити треба да се срамни со земја а во никаков случај да се доизгради, сепак и "окупацијата" е дел на нашата територијална историја. Патем има неколку примери на руини објекти што се сметаат како културни наследство а се од друга администраторска власт. Пример, џамијата во центарот на Прилеп, џамија (само минарето) во центарот на Радовиш итн..
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1340
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Nov-2020 at 18:49
Да, можеби е симбол на окупација и на владеење во некое друго време, но тој објект е прогласен за културно наследство и со тоа треба да си биде конзервиран со што се согласувам со Staro Skopje.

Воедно, овој објект е само дел од неколкуте споменици на култура од тој период. Другите се Спомен-костурницата во Удово и Црквата „Св. Петар“ на Кајмакчалан.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1630
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Nov-2020 at 18:19
Токму така, овој објект е апсолутно од никаво значење за Македонија. Кој што сака нека измислува приказни дека Србија била ослободител, била да од Турци, ама бил и окупатор. Така да Македонија може да го третира што се вика "проаѓа како покрај турски гробишта", однос ниту позитивен ниту негативен. Како да тамо има најобична карпа.

А тој лоаклен глуп рецидивен и застарен србизам мора да се искорени (што патем на Македонија и носи и други последици како палење на Америчка амбасада од солидарност со геноциден режим).

Зебрњак единствено може да биде карта во рацете на Македонија за Прохор Пчински, рамноправна "размена" на дати за чествување и толку.

реципрочна

Edited by user8642 - 19-Nov-2020 at 18:19
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2586
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Nov-2020 at 16:11
Го коментирав само историското и архитектонското значење на објектот во контекст на реконструкција, исто како и за историски вредните џамии и останати објекти кои имаат некакво идеолошко значење (и за Офицерски и Собранието може да се каже дека се идеолошки творби на окупаторот, иако основната функција им била друга и не може директно да се споредуваат со споменици), не споменикот и што тој означува.

Ако Србија сака да плати за обнова, би требало да ѝ се дозволи само доколку Македонија добие целосен пристап до Прохор Пчињски (кој за нас е многу побитен отколку што Зебрњак е за Србија) и обновениот Зебрњак ја искажува и македонската историја и го препознае теророт на српската окупација. Иако нема потреба од комплицирање и разгорување страсти, уште активен конфликт со Србија ни треба; подобро ништо да не се прави.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Mjavko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2020
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote Mjavko Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Nov-2020 at 15:28
Originally posted by JovanOdGjorche

Originally posted by Mjavko

Знаеш ли што значи Зебрњак за македонскиот народ... Окупација и терор од србските чети... оо влегување на србите во Македонија настанува два големи колежи еден во Кавадарци и еден во Охридско... споменикот е таман како што изгледа... срушен за да покаже дека окупаторите мора да си заминат..


Јас сум од Куманово, и да точно се согласувам со тебе. Или треба до темел да се сруши со цел да се справиме со локалниот вроден србизам во околината -сосе Скопје, или да се реизгради како национален македонски симбол на слобода! Можеби ова ви збучи радикално, ама во како што Грција се има справено со Отоманското наследство така треба и ние.


Треба дискусија во секој случај. Јас лично не можам да сватам некој да се воодушевува од окупаторска архитектура
. Слично на тоа џамиите од отоманскиот период затоа што имаат архитектонско наследство и треба да ги чуваме за да не потсеќаат на одредени период од иаторијата...
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 439
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Nov-2020 at 09:04
Originally posted by Mjavko

Знаеш ли што значи Зебрњак за македонскиот народ... Окупација и терор од србските чети... оо влегување на србите во Македонија настанува два големи колежи еден во Кавадарци и еден во Охридско... споменикот е таман како што изгледа... срушен за да покаже дека окупаторите мора да си заминат..


Јас сум од Куманово, и да точно се согласувам со тебе. Или треба до темел да се сруши со цел да се справиме со локалниот вроден србизам во околината -сосе Скопје, или да се реизгради како национален македонски симбол на слобода! Можеби ова ви збучи радикално, ама во како што Грција се има справено со Отоманското наследство така треба и ние.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Mjavko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2020
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote Mjavko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Nov-2020 at 08:41
Знаеш ли што значи Зебрњак за македонскиот народ... Окупација и терор од србските чети... оо влегување на србите во Македонија настанува два големи колежи еден во Кавадарци и еден во Охридско... споменикот е таман како што изгледа... срушен за да покаже дека окупаторите мора да си заминат..
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2586
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Nov-2020 at 15:44
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2586
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Nov-2020 at 15:39

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2586
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Nov-2020 at 14:47
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2586
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Nov-2020 at 14:47
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2586
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Nov-2020 at 14:46
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2586
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Nov-2020 at 14:46
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2586
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-Nov-2020 at 14:45
Зебрњак. Навистина штета што вакво ремек дело стои уништено и помалку запоставено; не би било лошо нашите и српските власти да склучат некој договор за реставрација, развој и заедничко одржување на Зебрњак и Прохор Пчињски (вкл. и непречени прослави и собири од државни и приватни ентитети од двете земји на двете локации).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7710
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Jul-2020 at 16:26
Originally posted by user8642

Луѓето едноставно не биле свесни дека носат тие камења вредност. Од денешен аспект ние цениме културно наследство и го прибираме по музеи зашто сме се издигнале како цивилизација малку над основни биолошки потреби. Огромна маса од луѓето до пред само 100тина години на европските простори немаа време за уметност и културно наследство. Едноство лгедаат коцкаст камен и си вика супер овој не мора да го делкам плус. Едноставно не им значи, пред очи му е вредноста ама не ја гледа. Може би некоја цивилизација за 100 години ќе се чуди како денес правиме нешто ние за што не сме ни свесни дека од тој аспект и временска дистанца ќе изгледа како целосна глупост. Не се криви луѓето во тие историски периоди. Има да случаеви каде намерно е уништувано наследство, ама ваквиот начин на сполија е сосема безидеолошки, практична употреба на материјали. Па по македонски села ќе најдеш амбари големи ќупци за жито што се во употреба, а ги имаат луѓе случајно најдено по ниви.
во ред, ама доколку постојат артефакти од локалитети, на позната локација, најдобро е да се вратат на оригиналното место од каде што потекнуваат, или во музеј
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1630
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Jul-2020 at 16:12
Луѓето едноставно не биле свесни дека носат тие камења вредност. Од денешен аспект ние цениме културно наследство и го прибираме по музеи зашто сме се издигнале како цивилизација малку над основни биолошки потреби. Огромна маса од луѓето до пред само 100тина години на европските простори немаа време за уметност и културно наследство. Едноство лгедаат коцкаст камен и си вика супер овој не мора да го делкам плус. Едноставно не им значи, пред очи му е вредноста ама не ја гледа. Може би некоја цивилизација за 100 години ќе се чуди како денес правиме нешто ние за што не сме ни свесни дека од тој аспект и временска дистанца ќе изгледа како целосна глупост. Не се криви луѓето во тие историски периоди. Има да случаеви каде намерно е уништувано наследство, ама ваквиот начин на сполија е сосема безидеолошки, практична употреба на материјали. Па по македонски села ќе најдеш амбари големи ќупци за жито што се во употреба, а ги имаат луѓе случајно најдено по ниви.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.