build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Културно наследство и археологија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 09-Jun-2021 at 20:06
Originally posted by гитардемон

Не сфаќам, две слики се before and after? Или десно имало фреска, а лево си стои сликата?

Ако се прашувам јас, нема што да бара фреска во училиште, но ако било тоа левото не е баш и фреска. Инаку, да не беше Тетово ај ќе речев прогресивни сме. Ама штом е Тетова, барем не го променале во ﷽ لله أكبر


Имало фреска со некаква којзнае каква уметничка вредност, ама нешто вредела, па ја окречиле одозгоре. Инаку фреска нема само црковно значење ако тоа ти мења нешто во мислењето, фреска е генерален термин за слика директно сликана врз ѕид.

Инаку поентата за Тетово ти е добра!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 10-Jun-2021 at 08:23
Си викам слика директно сликана врз ѕид е мурал. Самото име е од латинскиот збор за ѕид. Отсекогаш сум имал впечаток дека фреска како збор се користи повеќе за слика со религиски мотив, бидејќи фреска е боја на било кој малтер (дури и таван), додека пак ваквите урбани чкрткања по училишта и згради се викаат мурали (бидејќи треба баш ѕид ѕид), иако и двата термини реално значат боја на малтер.

Како и да е, барем не го напишале такбирот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.