build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Карев, тогаш, сега и додека бидам таму

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Карев, тогаш, сега и додека бидам таму
    Posted: 08-Oct-2010 at 21:31

Карев, тогаш, сега и додека бидам таму..... или официјално Гимназија "Никола Карев" - Скопје....

моето школо, и се гордеам со него... школо како школо, ама ова е Карев....

втора година сум таму и ми се допаѓа... опуштено е, како дома да сум... и 100% не згрешив што отидов таму..... деца топ, професори топ, школо топ, околина топ.... за мерак.... 

но ке се задржам на изгледот, внатрешен и надвореш, за атмосферата треба да дојдете и да осетите

А ова нека биде поттик и за други членови да презентират таму каде учат или слично.... ај да ве видам

Школото е тука.....      42° 0'15.41"N 21°24'2.34"E

За други информации, прашајте...

Па да почнам.... Малку стари, историски фотки кои секако не се мои... и мислам дека имаш некој опис.... да видам....  да, има, ама малку е рекламно инфо па еве само линк за тие кои ги интересира.... http://www.nikolakarev.edu.mk/Misija.aspx

еве и историјат кој истотака може да го најдете на страницата.... 

Првата школа на народни учители, Учителската школа на македонски јазик „Никола Карев“ е формирана во декември 1944 година, непосредно по завршувањето на НОБ,со решение на Президиумот на АСНОМ на Народна Република Македонија.

Со ова решение наставата почнува да се одвива на македонски јазик, дотогаш непризнаен и забрануван. Својата настава школата ја започнува во февруари 1945 година, а првите наставни планови и програми се донесени во декември 1945 година. 

1945 – 2010, 65 години постоење на учителската школа
Но, првите никулци на учителската школа се уште од пред 116 години
Во далечната 1894 година е отворена Српската гимназија во Скопје. Во 1913 година, Учителската школа која дотогаш работи во приватни згради, е преселена во зградата наречена ”Идадија”. По пренесувањето на Српската школа во Призрен во 1915 година, во Македонија работеле две учителски школи: во Прилеп и постоечката во Скопје.

Од 1928 до 1941 година, работела eдна единствена учителска школа и тоа во зградата на “Идадија”.

Од податоците се гледа дека од учителската школа во Скопје од нејзиното формирање , па до 1941 година излегле 37 генерации учители.

Денес, Средно училиште на Град Скопје “Никола Карев”

и по некој поетски збор, најверојатно од директорката, која има посебно место во ученичките озборувања .... ама добра е... само со здравје.... нека си ја врши работата... а изгледа и ја бидува....

Ова е влез во историјата на нашето училиште,
влез во историјата на нашите учители,
влез во историјата на описменување на нашиот народ,
влез во историјата на нашиот мајчин македонски јазик,
влез во историјата на нашата татковина,
нашата Македонија
Нека ни е честит нашиот јубилеј

Директор
Горица Илијоска

Добро ај доста е.... да пуштам некои слики.....

ќе ми извините... ама старите фотки нејќат да се копираат па еве линк http://www.nikolakarev.edu.mk/Galerija_NK.aspx#location1....... се избламирав.... на непроверено

еве и уште неколку фотки од 2006.... од веб - страната http://www.nikolakarev.edu.mk/Misija.aspx#location1







Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Oct-2010 at 21:54

Попатно да речам дека си ја обновиле веб-страницата, од последниот пат кога ја посетив..... но чим се скржави за фотки... ќе преминам на моите.....

Е сега вака.... моиве фотки... се повеќе на ентериерот, зашто денес не ми текна дека можам да сликам и од надвор, со исклучок на неколку..... а тоа најповеќе поради тоа што немав претходна намера да отворам тема на build.mk.... сликав од досада и со мисла дека некад ќе ми затребаат.... па еве тоа било вечерва.... ни ден не помина....

Така да за екстериерот ќе пуштам фотки од вторник, зашто понеделник е ваљда неработен (дај боже ).... па засега ќе ги имаме овие.... а за понатаму како ќе се развива темата.... (ама напнувам, е ајде веќе со сликите да ти се.... )

од минатата година

за време на една рок - метал свирка.... ако сте за ова... Карев е местото

и следниве се од денес....

доле кај бифе, музичко, ликовно, магацините и подрумот.... а може има и скривници, зашто доле е лавиринт.... и што мислите што е зеленото.... на следната фотка почисто, појасно се гледа... ги има мислам за сега 5 во цело школо, колку што сум видел...

ова е ходникот кој води до поранешниот кабинет по ликовно, денес музичко.... и целиот е насликан, и испоцртан со интересни ученички дела....

а сега намалку надвор за голем одмор и малку уживанција...

а сега малку одмор па продолжувам за неколку минути....



Edited by FoSsiL - 08-Oct-2010 at 21:55
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Oct-2010 at 22:23

охохох... полу-откинат плакат... да го видов ќе го дооткинев да не ми смета на сликата.... инаку сликите се од мојот телефон....

па понатаму... што имаме да видам.... хмм..

Поглед на салата и Карпош 3 во позадина.... од кабинетот по македонски.....

кога сме таму.... иако повеќето слики и од таму ми се....

мојот компјутер... т.е монитор, маус и тастатура

си го следам build.mk и од таму...

ама да не помислите дека не внимавам....

и морав во еден момент да ве напуштам....

тој беше темата, а воедно и причината....

маус

мојот ранец 

небо

фенси прозори... зимно време топло, летно време се гушиме....

некој (една другарка) игра пекмен

фенси плочки.... за лизгање

Од тука потекнува се .... мрежата.... ама видете го штекерон... да не дрмне струја....

Добро викам јас wireless... многу кабли се, иако средени...

Ова се надевам ви го привлече вниманието....

Има доста слики од Скопје низ цело школо... треба да ги сликам....

ај сега малку одмор па пак за некоја минута....





Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Oct-2010 at 22:45

огласната табла.... тестови, соопштенија, итн.... и закачалките

кодексот на однесување....

радиаторите се вакви....

неонките....

и онаа за на табла....

сега приметив дека сум имал слики и од вчера... е добро де исто е.... ама насловот не беше ....

еден поглед налево....

куќиштето од мојот компјутер....

доста беше македонски.... одиме географија....

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Oct-2010 at 23:00

Морам да напоменам.... Македонски е најсредената училница..... заедно со уште една.... другите.... или имаат нови плочки.... или нови прозорци.... некои пак ни едно од двете.... 

таков е случајот со географија.... кабинетот е доста интересен и илустриран.....

некој и опнал прстен на Земјата или пак незнаел дека нема....

знаете за што се работи...

релјефна карта на Македонија

има една карта на Македонија, една на Балкан, Европа и Свет.... има и една карта на соѕвездија... нешто за вулкани и слични работи но не ги сликав ќе ги сликам од наредната недела....

Јас на историја..... очигледно треба да се избричам.... и позадината за која ви зборував.... историја е еден од позапуштените кабинети.... но за среќа не е еден историја.... само на нас така ни се падна

една рандом, исто така од историја.... се гледа како прозорот е пукнат.... е малку де.... освен ако не ми се чини мене така

па тоа е се за денес.... една бонус фотка што гледаат женски од клас на интерет ако се гледа воопшто и тоаа.....

Очекувам коментари.... следниот апдејт најверојатно во вторник...

Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Oct-2010 at 23:12
Брее децава ама напреднале... Огласна табла како по факултетиве... Па компјутери кој гледа за шминки кој по форуми... Али со ваков развој на глобалнава мрежа блиску сме до крајот.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Oct-2010 at 05:12
Што ти значи тоа Али со ваков развој на глобалнава мрежа блиску сме до крајот супервизор?

Фала за сликите и репортажата Фоссил. Гледам истиот глушец го имаме
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Oct-2010 at 10:53

Фала

еве уште една рандом што сум ја заборавил....


Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Oct-2010 at 10:58

Интересни слики. Мислам дека до сега ти си единствениот кој на форумов ставил и слика од фаца Yes

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Oct-2010 at 11:13
Епа ај да отвориме тема.... за фаци...
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Oct-2010 at 16:29
Јас учев во Карев исто, во мај праевме 10 години матура...како гледам освен компјутериве, горе-доле исто е...не ми е јасно зошто плочки ставале по училниците, ама ајде...

Ке побарам...по некој од учебнициве за проектирање имаше основи и изгледи од објектот...проектот е на Јанко Константинов, а во прво време „Никола Карев“ било некое усмерено школо (микробиологија или нешто во тој фазон)...скоро поминав од таму и приметив дека и зелената ограда ја смениле со нова (комплетно промашена во однос на архитектурата, нешто како со МАНУ), па зградата повеќе доаѓа до израз, инаку порано беше како во џунгла...

Што се случува, уште ли го делите во смени со Зефљуш Марку?

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Oct-2010 at 17:51

Не го делиме веќе две години.... Зефљуш се пресели во Бутел - Чаир....

Па од оваа година... прва година наместо 8 како што бевме ние, се 9 класа....

А да... Карев порано било нешто како за Био - хемија.... и од тука се одело на Медицински... дури му се давало и поголеми предизпозиции од Медицинско.... И сега има некои примеси....

А уште порано пак било учителска школа... но мислам дека не во оваа зграда... барем не на почетокот....

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Oct-2010 at 01:55
Еве за Зеф Љуш:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=180&PID=10602#10602
Пред тоа има ставено слики и од кога беше карабина...

Инаку штета што не учев во Карев, нишкава ќе беше супер за евоцирање спомени
Ко и на Дејв ни мене не ми е јасно ова со плочките.

Јанко Константинов ако не се лажам е автор и на телекомот и на медицинското училиште. А за Карев сигурен сум дека имам наидено на фотки од неговата изградба... сајтот на Карев моментално е паднат и не  ми се отвараат линковите што ги постави Фосил, па не можам да видам дали ги има таму. Пбанкс, ај ѕирни во таа книгата за Скопје што требаше да ја скенираш, се сомневам дека таму ги имам видено сликите, би било фино да ги има во нишкава.


@ Baze
Што ќе ти се слики, повели кога ќе правиме средба (или предавање за виртуелна Македонија што се надевам конечно ќе се реализира наскоро), па ќе видиш еден куп билдерски фаци во живо


Edited by Cloverstack - 10-Oct-2010 at 02:18
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Oct-2010 at 02:53

хах... абе малер ме бие ..... нејќеа да се стават... па ги ставив како линкови и сега не работат....цццццц.... 

Плочките... ех.... и ја незнам.... на почетокот беа право лизгалиште.... сега некако се отапеа...... незнам... можеби е добро решение со оглед дека би опстојале подолго.... освена ако некој не почне да ги копа... или пак му падне чекан... а барем за сега не располагаме со такви алатки.... добра работа е тоа што од столчињата и клупите не се гребат... што можеби е најмногу поради гумичките на ногарките кои ги има инвентарот.... да не ме сфатите дека се неуништливи.... се и тоа како ....

ако бараме алтернатива... па незнам.... јас не би го ставил тоа зелениот под, незнам како се вика точно (ако може некојда ми каже), зашто нема да издржи долго.... а за паркет или ламинат.... па паркет не би ставиле, и поскап а и потежок за одржување... за ламинат би рекол да.... и ефтин... сигурно поефтин и од плочкиве.... а и доста практичен... и издржлив.... но добро... тоа е сега... поарно нов под отколку стариот... макар плочки да се.....

попатно да кажам, плочките мислам дека ги местаа неколку дена 3-4... па така една недела (кога бевме оделенска настава, сега сме кабинетска) ја поминавме во друга училна... а за разлика од ламинатот кој се мести за еден ден.... ма каков ден... 3-4 саати...

Друга работа е тоа што школото изгледа многу мало... за разлика од другите.... како коцка и толку... може и на ГЗ да се види...... ама и не е баш така.... можеби 1/4 од училниците за колку што знам се празни....

А и така се наредени во коцка.... повеќето... со исклучок на 6 кружни училници (од кои една библиотека) и 3 обични во делот позади како цилиндар што е... и е многу лесно да се снајдеш... добро и не така лесно... ама ако си навикнат да... и го имаме холот во средина... кој и не е така мал.... еден вид на атриум.... зашто горе има 6  конуса, повеќе би му дошле како пирамиди... но поентата е таа.... од стакло низ кои минува светлина.....

се на се ~60 простории..... без тие што се во подрумот.....таму ретко идеме... само кога треба нешто да се помогне...

Потоа го имаме бифето.... кое е незамеливо... не е големо ама врши неверојатно голема улога во школскиот живот...... од турско, еспресо, капучино, нескафе, топло чоколадо, макијато, млеко.... до тостови, помфрит, сендвичи.... благи, солени, грицки, колачиња, сокови, вода , переци, гевреци, сладолед.... место за бегање од часови, или кога губиме... или кога сме до ве-це....

Има некоја фитнес сала.... ама никогаш не сум бил, ни видел........

ако има нешто друго да се сетам ќе пишам....

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Oct-2010 at 18:46

Денов така набрзина ми пројде..... па не направив многу фотки... од сабајле згрешив автобус .... прв пат во 2 години... ми се виде 7 ама не сум го видел и Б-то па ме однесе кај Дом на Печат....итн. итн.. деновиве како ќе стојам со време ќе сликнам околу школо слики..... сега за сега овие....

Надворешно школово плаче за освежување.....

 

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Oct-2010 at 12:46

Еееее, Карев... those were the days.  

Само шо освен првата не глеам ни една друга фотка. (!!!) (do smthng. hint: imageshack наместо фотографија.цом.мк) 

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Oct-2010 at 13:12

Аха.... Епа добро во текот на денот ќе гледам да ги репостирам.... Дали има некои други кои неможат да ги видат сликите??? 

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Oct-2010 at 13:17
Ne se e vo red kaj mene
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Oct-2010 at 14:02

Еве една нова тура од денес.... 



Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Oct-2010 at 20:10
Може координати?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.