build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Театар и библиотека - Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12238
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 31-Dec-2013 at 11:24
Театар и градска библиотека во Тетово. Проектот е изработен од истата фирма која го изработи и оној за плоштад Скендербег во Скопје. Одредени детали на овој објект потсетуваат на веќе изградениот дел на плоштадот.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12238
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 31-Dec-2013 at 11:26


Повеќе информации на линкот http://bma.kula9.com/theater-city-library-2/
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Nov-2014 at 00:42
Тетово со нов театар и библиотека во 2018 година

По четири години одложувања на реализацијата на проектот, конечно се потпиша договорот за изградба на планираниот културно – образовен центар во Тетово [»мапа], во чии рамки ќе се сместат театарот и градската библиотека. Културната установа „Иљо Антески – Смок“ вчера го потпиша договорот за изведба на севкупните градежни и градежно – занаетчиски работи на зданието што ќе се простира на 15.000 метри квадратни во центарот на градот. Тетовската компанија „Урбан План Конструкти“ ќе треба да го реализира градителскиот проект за 819.504.100 денари или околу 13,3 милиони евра. Новата зграда на театарот и библиотеката е предвидено да се заврши до 31 декември 2017 година.Со изведбата на објектот по принципот „клуч на рака“, Тетово ќе добие културно – образовен центар со голема и мала театарска сала, простор за библиотечен фонд, кино сала, простории за училиште за странски јазици и за комерцијални дејности, отворен амфитеатар и подземен паркинг со капацитет од 221 возило. Во внатрешните простории ќе се постави најсовремена опрема за изведување на театарски претстави, а сценската опрема и модерните проекциони системи ќе бидат соодветни и за одржување на други културни настани.

Основниот проект за културно – образовниот центар во Тетово го изработи Градежниот институт „Македонија“, додека идејното решение е дело на бирото „Архинг Груп“, односно на архитектите Бесиан Мехмети, Бетим Зеќири, Бекир Адеми и Никола Стрезовски.

http://www.build.mk/?p=40932
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 09-Sep-2017 at 16:16
И после 5 години од најавувањето на проектов изградени се само 5% од објектот Crazy
D


Edited by Dragan - 09-Sep-2017 at 16:18
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2611
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 25-Sep-2017 at 13:03
Од фејсбук

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2611
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 02-Jan-2018 at 17:38
Тука работите напреднале(превземено од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2611
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 25-May-2018 at 17:04
Еве до каде напреднала изградбата-превземено од фб профилот на изведувачот

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-May-2018 at 11:34
Уште 3-4 години најмалку нема да биде готов овој објект.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2611
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Aug-2018 at 10:42
Од фб страната на изведувачотBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2611
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 15-Aug-2018 at 13:46
Еве неколку фотки,има напредок во изградбата.(фотките се од фб од почетокот на месецов)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2611
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 11-Nov-2018 at 19:42
Од фб

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.