build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охридско Езеро

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 31-Aug-2014 at 20:26
Тркало која е ова плажа???
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 31-Aug-2014 at 20:34
Originally posted by kultuzin

Тркало која е ова плажа???

Извиднички центар , потценета плажа, не е во ‘шемата‘.Изгледа дека не постојат лежалки и 70 денари е пиво од 0,5
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 31-Aug-2014 at 20:42
Па добро дечко каде беше ти кога минатата година прашував за плажи Баш вакво нешто барав. Со поголем простор и песок за мали дечиња идеално а како што гледам од фотографиите најмногу фамилијарна публика има.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 31-Aug-2014 at 20:56
Ајде следното лето, само влечки цело време на нозе за да не се чувствуваш како Индиец

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 03-Sep-2014 at 09:51


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 07-Sep-2014 at 17:01
Трпејца

За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 08-Sep-2014 at 08:38


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Sep-2014 at 08:40


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Sep-2014 at 12:10

Renzo Akkerman
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Sep-2014 at 12:17
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 08-Sep-2014 at 19:54
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 11-Sep-2014 at 22:37
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-Sep-2014 at 22:44
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 14-Sep-2014 at 00:17
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 26-Sep-2014 at 22:15
Originally posted by ТркалоOriginally posted by Тркало

Originally posted by kultuzin

Тркало која е ова плажа???

Извиднички центар , потценета плажа, не е во ‘шемата‘.Изгледа дека не постојат лежалки и 70 денари е пиво од 0,5


Originally posted by kultuzin

Па добро дечко каде беше ти кога минатата година прашував за плажи Баш вакво нешто барав. Со поголем простор и песок за мали дечиња идеално а како што гледам од фотографиите најмногу фамилијарна публика има.


Искрено се плашам дали ќе е во иста форма и следното лето.За жал.ММЕ на градот, кој стигна се *****!...-Таа што ќе биде кај постоечката плажа Љубаништа и другата на потегот кај Лагадин ќе бидат во должина од 500 метри. Една од тие модерни плажи ќе биде лоцирана помеѓу каналот Студенчишта и хотелот Парк во должина од 700 метри. Современо уредена плажа ќе има и кај месноста Даљан односно кај актуелниот извиднички центар. Петата уредена плажа ќе се наоѓа на територијата на општина Дебрца односно ќе се гради кај месноста Подмоље, објаснил градоначалникот Бакрачески.

http://ohrigani.mk/pet-novi-plazhi-na-ohridskata-riviera/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-Oct-2014 at 20:11
Италијанските научници тврдат: Охридското Езеро е најстаро во Европа

Откако потврдија германските научници, денеска и нивните италијански колеги изјавија дека Охридското Езеро е најстаро во Европа.

Албанската телевизија Топ ченел, јави за спектакуларно откритие, како што го нарече, на група италијански научници, со кое се тврди дека Охридското Езеро е најстаро езеро во Европа.

- Првичните резултати се дека по првпат имаме приближно точен податок за староста на ова езеро, дека истото е најстаро во Европа. Првичните податоци ни дозволуваат да бидеме многу сигурни во тоа дека Охридското Езеро е постаро од милион години и ова е многу значајно откритие од биолошки и геолошки аспект, вели проф. Ѓовани Занчета од Универзитетот во Пиза. Професорот Занчета е раководител на групата и познат експерт за гео-киматско-вулкански појави.

Во јануари годинава, пак, експертот Бернд Вагнер, кој беше дел од експедицијата составена од експерти по геологија и минерологија од Универзитетот во Келн, меѓу другото изјави дека се работи за најстарото езеро на континентот, старо повеќе од милион години.

Тој ова го изјави за весникот „Келн штадт унзајгер“, во напис насловен „Детективот на најстарото езеро во Европа“, посветен на Охридското Езеро и на истражувањата што минатата година беа спроведени во рамки на проектот за утврдување на неговата старост и климатските промени низ времето.

Исто така, тој наведува дека Охридското Езеро меѓу другото е посебно поради постоењето над 200 животински и растителни видови, ендемски видови, кои ги има само во тоа езеро и никаде на друго место во светот.

http://vesti.mk/read/news/3321444/1191069/italijanskite-nauchnici-tvrdat-ohridskoto-ezero-e-najstaro-vo-evropa
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Oct-2014 at 13:13

Slave Stojanoski
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 10-Nov-2014 at 13:29
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 10-Nov-2014 at 13:36
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 10-Nov-2014 at 13:38
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.