build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Capitol Mall & Residence - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Capitol Mall & Residence - Аеродром
    Posted: 28-Sep-2014 at 18:53


AT 3TH floor. Are you fucking kidding me? Burger King strikes again, овој пат во Capitol Mall.

Како ова да не беше доволно лошо во SCM:



Edited by гитардемон - 28-Sep-2014 at 18:59
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-May-2014 at 12:35
Ресторанот е во Капитол, се наоѓа на приземје и гледа накај бисер ,колку што знам целиот ресторан е во некаков дрвен амбиент и е прилично голем (има голем простор надвор ,за внатре незнам), доколку бидам во можност ќе поминам и ќе направам некоја фотка, ако има некој побрз нека сподели.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-May-2014 at 11:31
Originally posted by daci92

Какви информации точно те интересираат ?



Воглавном ме интересираше дали сум разбрал добро дека ресторанот е во capitol mall како е средено , амбиент, големина , храна и слично. Ако може не би било лошо некоја фотка да се сподели зошто од тоа што го видов на видеото ми делуваше доста интересно.
xnx одговори на повеќето прашања.
Благодарам и на двајцата.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-May-2014 at 10:14
da, jas bev na otvaranjeto, ne primetiv deka e vo vid na brod ama ima akvariumi po zidovite i nekoi momenti koi mozebi potsekaat na toa. eliten restoran e, glavno se sluzi morska hrana
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-May-2014 at 09:40
Какви информации точно те интересираат ?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-May-2014 at 19:43
Денес слушам дека во capitol mall се отворил некој ресторант во вид на БРОД, се вика „deja vu„. Доста интересно изгледаше, има ли некој информации за ова од прва рака???



Edited by Џоле - 09-May-2014 at 06:27
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Dec-2013 at 01:01
3/10. Тотално промашување и во поглед на коцепт и во поглед на понуда. Строго турски "брендови", малку продавници, а освен ентериерот, ништо друго не те примамува да влезеш внатре. У фуд корнерот им фали уште поранешен Метропол, па да иаме ново биртиско сокаче во Аердром, нема ниту една асална продавница за обувки и спортска облека, а она што се нуди од дргиот тип на облека има ужасно скапи цени за она што се нуди, чак поскапи и од далеку поетаблирани брендови од типот на Спрингфилд, Селио, аутлетот на Џек енд Џонс и сл.
Малку офф-топик, знае некој што носии се овие на сликиве на линков?
http://fokus.mk/otvoranje-na-kapitol/
23ka.wordpress.com
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2083
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Dec-2013 at 15:14
По која цена се продаваат становите?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Dec-2013 at 04:42
Бев првата вечер и не ми се веруваше колкава гужва има внатре. Успеав да стигнам само до првиот спрат, и одма се симнав и излегов. Посебно ме зачудија турканиците во Рамстор, да не имаше некои попусти за отворањето, или?

Според сликиве не изгледа толку лошо, мол како мол. Не знам како ќе опстои проектот на долг рок, но мислам дека ќе има подобра иднина отколку Веро Центар.

Малку оф-топик, ама се запрепастив колку е пропаднат Веро Центар. Би го сместил како еден од најпромашените комерцијални проекти во последната деценија во Македонија. Засега како што гледам Рамстор се има покажано како најистраен од модерните молови во Скопје, а веројатно и Скопје Сити Мол ќе има долг рок. Соравија, Сити Галери и Веро Центар... се на ептен лош пат.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Dec-2013 at 22:50
Го посетив местово, иако сеуште не е целосно довршено(не се сите дуќани отворени) мене ми остави добар впечаток.
Се е концетрирано во еден "круг", па немаш непотребно шетање за да најдеш ескалатор како во Skopje city mall.
Последниот кат(Food corner) има убав поглед кон булеварот и облакодерите, забележав дека се спрема и куглана исто така.

Паркингот е добро решен три подземни нивоа, ние паркиравме на -2, не можам да тврдам дека има 500 места но има доста. Едниствена забелешка е што уличките долу се доста тесни и треба многу внимавање.

Како по обичај кај нас се се отвара без да се финализира целосно, така да очекувајте кабли додека се шетате, на паркингот ако нема работник потешко ќе го најдете излезот сеуште нема поставено табели и слични такви пропусти кои се прават кога се пушта нешто предвремено.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Dec-2013 at 23:54
Originally posted by FoSsiL

Значи под МКЦ не се мисли на „МКЦ“... ко божем едно мора да биде МКЦ... раздели го на зборови (или еве: Младински културен центар)... па сфати на што мислам и не биди буквалист...

Како и да е... Тоа МКЦ подразбира место за развој на младите и постарите, дружење и едукација и други содржини... патем да има и неколку кино сали и сали од друг тип...

И незнам зошто секое мое излагање го поврзуваш со локал-патриотството... едноставно дадов предлог решение за тој простор... ништо повеќе... што има лошо во тоа...

 
Е па биди поконкретен, си можел да пишеш МКЦ Аеродром, како што има ТЦ Капиштец, ТЦ Автокоманда, ТЦ Лептокарија, така и ти си можел да пишеш МКЦ Аеродром за да бидеш поконкретен.
 
Локален МКЦ треба да има во секоја општина со повеќе од 50.000 жители, според моето лично мислење.
 
Не секое твое излагање, туку само со ретки исклучоци како овој, прими го моето извинување бидејќи погрешно те разбрав околу овој конкретен коментар твој.


Edited by Dexter26 - 14-Dec-2013 at 23:55
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Dec-2013 at 22:06
се што би пишал, би се повторил со други членови, дека трговскиов ми е "meh" во сите погледи, дека има чудна бизнис и економска логика, дека пешачкиот премин двете раскрсници сега мора да се решат како чвор зона, и т.н... се на се би испаднало дека трговскиов е ок, немаше некоја потреба од него, ама не прави ни некоја нова штета

инаку, мое лично мислење, е дека тука, како централно место во населбата со природен пешачки промет, требаше да биде сместен паркот Јане Сандански (оригинално сместен две раскрсници подоле), а за трговски центар да се најде друго решение, можеби во новиот комплекс во Лисиче, во Реонски или во стар Аеродром, како свежи населби
објектот инаку пристојно изгледа за својата околина, не ни очекував нешто повеќе, можеби подобра ќе беше кафената боја од рендерите, тоа е се


и дајте да сечеме форумска лента и да гласаме... малку ги подзаборавате анкетиве


Edited by zabegan - 14-Dec-2013 at 23:06
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Dec-2013 at 02:59
Нема никаква закана за Бисер, зошто би? Различни содржини имаат, Капитол нема ништо што имаше некој потреба од, но тоа не значи и дека ќе биде пропаст. Веро Центар според мене е поголем пропаст и помалце потребен. Исто и Џеваир трговскиот не мислам дека е некаква закана, кој истиот не располага со не знам колкава ГЛА (колку што се сеќавам), така да...

Искрено не знам која е потребата од вакви... молчиња. Јес дека изградба на современ, глобално земено, голем и функционален мол е голема инвестиција и ризична воедно (економски гледано пред се), но вакви привремени решенија не се баш и најдобар начин. Капитол, Веро Центар, Рамстор (иако со мала пренамена, има одлчна локација) се следните Скопјанка, Мавровка, Веверли итн.

Traveling.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Dec-2013 at 01:48
Значи под МКЦ не се мисли на „МКЦ“... ко божем едно мора да биде МКЦ... раздели го на зборови (или еве: Младински културен центар)... па сфати на што мислам и не биди буквалист...

Како и да е... Тоа МКЦ подразбира место за развој на младите и постарите, дружење и едукација и други содржини... патем да има и неколку кино сали и сали од друг тип...

И незнам зошто секое мое излагање го поврзуваш со локал-патриотството... едноставно дадов предлог решение за тој простор... ништо повеќе... што има лошо во тоа...


Edited by FoSsiL - 14-Dec-2013 at 01:49
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Dec-2013 at 01:05
Previous
 
Аман бре дете, разбирам дека си ја сакаш населбата, но што бараш да го преселуваш МКЦ на таа страна на Вардар ?
 
Да не е МКЦ до МРТВ, тоа место не би имало никаква надеж за било каква иднина, би пропаднало во целост, вака останува жива надежта дека можеби во иднина ќе се развие тоа подрачје.


Edited by Dexter26 - 14-Dec-2013 at 01:05
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Dec-2013 at 00:04
Јас би одел повеќе со вакво решение... со тоа што Јане Сандански би одел под платото-плоштадот...


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 398
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Dec-2013 at 23:10
Како така нема Adidas/Nike во трговскиов, па тоа се заштитни брендови на Аеродромци?
Иначе немам намера да го посетам молов, нема ништо што би ме натерало да влезам и да купувам
Антипатично ми е форсирањево на турски брендови
ಠ_ಠ
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Dec-2013 at 16:20
Standarden trgovski centar, neznam sto ocekuvavte. Za Aerodromci e super zatvoren proctor za majki so deca i mesto kade lete nema da se pecat i zime da izmrznuvaat. Deka ke ima potreba nekoj od Karpos da doaga vo nego nemise veruva, ostanatite prodavnici i brendovi ke mozat da si kupat skoro se vo maalo.
Vo vrska so parkinzite tie se napraveni , dali podocna ke bidat uzurpirani za toa si ima regulativa i drzava.
Arhitektura gledna tocka koristeni se sovremeni materijli i ne e voopsto "evtin" objekt...
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Dec-2013 at 15:52
Originally posted by alexsend

Муабетот за подземен пешачки премин Коце може да го реши на многу "фраерски" начин, да стави семафори како на Партизанска


Добро кажано, како тргна Коце, очекувам во наредниот период да добијам семафори до крајот на Партизанска, па така булеваров да стане рекордер по број на семафори и автобусите да патуваат дополнително по 10 минути на глупите семафори. Овие семафори не се добри ни за пешаците, кој чекал знае што говорам, првин чекаш на едниот крај, па стигаш до средината па таму си чекаш, и за да поминеш една улица ти требаат минимум две минути. А најидиотското е дека светат црвено, дури и кога нема ни назнака на 500 метри дека доаѓа некоја кола.

Инаку, од трговскиов не очекував многу, па така не ме изненадуваат вашиве мислења за тоа како излегол.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Dec-2013 at 14:02
Иако молот требаше да се отвори во 12 часот, се отвори дури во 14. На изреволтираните луѓе што чекаа толку многу време им пукна филмот и го срушија обезбедувањето при влегување. И тоа ми било некое обезбедување, да ги прегазат пензионери. Дуќани имаат: Koton, Collezione, Т-Home, Просветно Дело, Биокулт, Рамстор со лилипутанска големина, Еликсир, некое дуќанче за накит, дуќан за долна облека, дуќан за торби и аксесоари. Сѐ на сѐ, мол од ранг на ТЦ Мавровка. Илузорно е да се очекува дека ќе ги преземе муштериите од Бисер. Според мене овој објект е осуден на пропаст. А во близина ќе никне трговски центар кај Џеваир кулите кој ова смешно молче ќе го закопа за вечни времиња.

Edited by phenomenon - 13-Dec-2013 at 14:04
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.