build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Capitol Mall & Residence - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 12-Dec-2013 at 11:17


Edited by Џоле - 12-Dec-2013 at 11:17
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 12-Dec-2013 at 18:23


mkd.mk
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2363
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 12-Dec-2013 at 20:08
Бев таму. Молов е крајно разочарување.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 12-Dec-2013 at 21:30
Originally posted by phenomenon

Бев таму. Молов е крајно разочарување.


Нешто подетално од каде разочарувањево
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 12-Dec-2013 at 22:03
Малецко делува вака по сликиве. Ајде очекувам други, нови, без пензионерите. И апдејт кои брендови се застапени.
Traveling.
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 12-Dec-2013 at 22:13
http://capitolmall.mk/prodavnici

слабо... слабо. Не гледам некој од Карпош, па макар и Центар да се закрене за овој избор на продавници. Онака, за маалски тц е ваљда ОК?
Парис Хилтон чевли, ах ќе збеснат шмизлите хаха!
Traveling.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 13-Dec-2013 at 03:45
1


2


3


4


5


6


7


8


9


10

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 13-Dec-2013 at 03:46
11


12


13


14


15


16


17


18


19


20

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 13-Dec-2013 at 03:48
21


22


23


24


25


26


27


28


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 13-Dec-2013 at 04:43
Originally posted by ovaj_stariov

Originally posted by phenomenon

Бев таму. Молов е крајно разочарување.


Нешто подетално од каде разочарувањево

И јас би сакал да слушнам

Јас лично имам онака „мех“ мислење за проектов, но не сум разочаран затоа што не очекував којзнае што (проклетство на симнатите критериуми). Уште во старт беше јасно дека со таква квадратура (12.000 m2 за трговскиот центар) и без некоја содржина со која ќе отскокнува, ова ќе биде баш како што Danndy го опиша, „маалски“ ТЦ... нешто како посовремена варијанта на „Бисер“. Дефинитивно нема премногу луѓе од Карпош, Центар и слично, да навалат накај „City Mall & Residence“. Друга работа е што ова е инвестиција на Ајдован Адемовски, сопственикот на хотелот „Стоун Бриџ“ кој има оранжерија на кровот и од неодамна античка фасада со „позлатени“ елементи... и човекот кој криминално ја изгради благо речено потпросечната зграда до Рамстор (НЛБ тутунска банка), а потоа и дополнително ја унакази со разноразни глупости и доградби, колку да ќари уште 5-6 метри квадратни. Така да, од кого е и добро испадна објектов во Аеродром.

За паркингот, како и да е, имам резерва. Со оглед на историјата на Ајдован кога станува збор за „магично“ трансформирање на паркинг простор во деловен и комерцијален простор, не сум баш склон да верувам во приказната за 500 паркинг места во подземна гаража (патем не гледам дека некој денеска ја видел и ја сликал таа гаража). Но доколку навистина објектов има гаража со капацитет од 500 места, тогаш тоа ќе предизвика сообраќаен проблем на оваа крстосница (41°59'10.79"N  21°27'55.39"E) која беше неадекватна и без таков дополнителен товар. Не знам што да кажам, кое зло е поголемо во случајов со паркингот.

Инаку, интересна е оваа комбинација трговски центар и станбен објект... Колку што контам јас, генезата би била следнава:
Ајдован нормално сака да да гради максимално спратови колку што може според урбанистичкиот план, ама сака да изгради и нешто што би му било најисплатливо, а тоа на оваа локација е трговски центар. Е сега, трговски центар со 8 ката не бива пошто ретко кој има време и воља да се заебава нагоре надолу по ескалатори цел ден. Ајдован & Co. доаѓаат до заклучок дека можат да исфорсираат максимум 4 ката трговски, а за остатокот универзално решение - шибни станови, не може да се погреши Roll%20eyes

Во секој случај се надевам на позитивен импакт на трговскиот врз околината и се надевам дека нема да го убие „Бисер“ и останатите неколку објекти во близина каде што има доста дуќани и локали од секаков вид, туку баш напротив, ќе има позитивна симбиоза. Фактот што со својата големина не може да доминира (зборувам како шопинг дестинација), остава простор да живеат и другите комерцијални објекти во околината, па мислам дека може да се очекува да се оформи еден убав комерцијален кварт во овој реон, наместо монопол от типот на некој голем трговски центар како SCM. Со оглед на постојната ситуација во околината на објектов, баш би ми се допаднал таков развој на настаните.

Патем, не знам која е поентата на името на соседниот „Реонски центар Аеродром“, кога таму никна речиси исклучиво станбена населба. Реално, некаков реонски центар се оформува долж овој сегмент од булеварот Јане Сандански каде што се ТЦ „Бисер“ и „City Mall & Residence“.

И за крај, НЕОДЛОЖНО е потребна изградба на подземен пешачки премин помеѓу ТЦ „Бисер“ и „City Mall & Residence“. Беше многу потребен и досега, ама сега со значително поголемо движење на пешаци преку булеварот на оваа точка, ситуацијата навистина ќе стане критична. Уште одамна се планираше надземен премин, ама сега со оглед на близината „City Mall & Residence“ до булеварот, надземно решение не би било баш најсоодветно, па како избор останува само подземно.
Edited by Cloverstack - 13-Dec-2013 at 04:53
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 13-Dec-2013 at 11:14
Муабетот за подземен пешачки премин Коце може да го реши на многу "фраерски" начин, да стави семафори како на Партизанска

Трговскиот е ништо повеќе од маалски трговски и во прв план наменето за станарите во истиот. Верувам дека ќе има позитивно влијание и врз Бисер, иако Т-мобиле избега од таму.
А дека има 500 паркинг места не верувам, и претпоставувам добар дел ќе бидат за станарите. И во овој случај ќар ќе има од другата страна на булеварот, катната гаража - вчера беше преполна до горе сум ја возел.
Мислам дека убаво ќе функционираат овие 3 објекти (Капитол+Бисер+катната гаража), Аеродром е населба каде бројот на жители нагло расте.

Инаку, да не има некоја промена во цената на становите?

Edited by alexsend - 13-Dec-2013 at 11:21
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2363
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 13-Dec-2013 at 14:02
Иако молот требаше да се отвори во 12 часот, се отвори дури во 14. На изреволтираните луѓе што чекаа толку многу време им пукна филмот и го срушија обезбедувањето при влегување. И тоа ми било некое обезбедување, да ги прегазат пензионери. Дуќани имаат: Koton, Collezione, Т-Home, Просветно Дело, Биокулт, Рамстор со лилипутанска големина, Еликсир, некое дуќанче за накит, дуќан за долна облека, дуќан за торби и аксесоари. Сѐ на сѐ, мол од ранг на ТЦ Мавровка. Илузорно е да се очекува дека ќе ги преземе муштериите од Бисер. Според мене овој објект е осуден на пропаст. А во близина ќе никне трговски центар кај Џеваир кулите кој ова смешно молче ќе го закопа за вечни времиња.

Edited by phenomenon - 13-Dec-2013 at 14:04
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 726
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 13-Dec-2013 at 15:52
Originally posted by alexsend

Муабетот за подземен пешачки премин Коце може да го реши на многу "фраерски" начин, да стави семафори како на Партизанска


Добро кажано, како тргна Коце, очекувам во наредниот период да добијам семафори до крајот на Партизанска, па така булеваров да стане рекордер по број на семафори и автобусите да патуваат дополнително по 10 минути на глупите семафори. Овие семафори не се добри ни за пешаците, кој чекал знае што говорам, првин чекаш на едниот крај, па стигаш до средината па таму си чекаш, и за да поминеш една улица ти требаат минимум две минути. А најидиотското е дека светат црвено, дури и кога нема ни назнака на 500 метри дека доаѓа некоја кола.

Инаку, од трговскиов не очекував многу, па така не ме изненадуваат вашиве мислења за тоа како излегол.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 13-Dec-2013 at 16:20
Standarden trgovski centar, neznam sto ocekuvavte. Za Aerodromci e super zatvoren proctor za majki so deca i mesto kade lete nema da se pecat i zime da izmrznuvaat. Deka ke ima potreba nekoj od Karpos da doaga vo nego nemise veruva, ostanatite prodavnici i brendovi ke mozat da si kupat skoro se vo maalo.
Vo vrska so parkinzite tie se napraveni , dali podocna ke bidat uzurpirani za toa si ima regulativa i drzava.
Arhitektura gledna tocka koristeni se sovremeni materijli i ne e voopsto "evtin" objekt...
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 337
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 13-Dec-2013 at 23:10
Како така нема Adidas/Nike во трговскиов, па тоа се заштитни брендови на Аеродромци?
Иначе немам намера да го посетам молов, нема ништо што би ме натерало да влезам и да купувам
Антипатично ми е форсирањево на турски брендови
ಠ_ಠ
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 14-Dec-2013 at 00:04
Јас би одел повеќе со вакво решение... со тоа што Јане Сандански би одел под платото-плоштадот...


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 14-Dec-2013 at 01:05
Previous
 
Аман бре дете, разбирам дека си ја сакаш населбата, но што бараш да го преселуваш МКЦ на таа страна на Вардар ?
 
Да не е МКЦ до МРТВ, тоа место не би имало никаква надеж за било каква иднина, би пропаднало во целост, вака останува жива надежта дека можеби во иднина ќе се развие тоа подрачје.


Edited by Dexter26 - 14-Dec-2013 at 01:05
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 14-Dec-2013 at 01:48
Значи под МКЦ не се мисли на „МКЦ“... ко божем едно мора да биде МКЦ... раздели го на зборови (или еве: Младински културен центар)... па сфати на што мислам и не биди буквалист...

Како и да е... Тоа МКЦ подразбира место за развој на младите и постарите, дружење и едукација и други содржини... патем да има и неколку кино сали и сали од друг тип...

И незнам зошто секое мое излагање го поврзуваш со локал-патриотството... едноставно дадов предлог решение за тој простор... ништо повеќе... што има лошо во тоа...


Edited by FoSsiL - 14-Dec-2013 at 01:49
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 14-Dec-2013 at 02:59
Нема никаква закана за Бисер, зошто би? Различни содржини имаат, Капитол нема ништо што имаше некој потреба од, но тоа не значи и дека ќе биде пропаст. Веро Центар според мене е поголем пропаст и помалце потребен. Исто и Џеваир трговскиот не мислам дека е некаква закана, кој истиот не располага со не знам колкава ГЛА (колку што се сеќавам), така да...

Искрено не знам која е потребата од вакви... молчиња. Јес дека изградба на современ, глобално земено, голем и функционален мол е голема инвестиција и ризична воедно (економски гледано пред се), но вакви привремени решенија не се баш и најдобар начин. Капитол, Веро Центар, Рамстор (иако со мала пренамена, има одлчна локација) се следните Скопјанка, Мавровка, Веверли итн.

Traveling.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 14-Dec-2013 at 22:06
се што би пишал, би се повторил со други членови, дека трговскиов ми е "meh" во сите погледи, дека има чудна бизнис и економска логика, дека пешачкиот премин двете раскрсници сега мора да се решат како чвор зона, и т.н... се на се би испаднало дека трговскиов е ок, немаше некоја потреба од него, ама не прави ни некоја нова штета

инаку, мое лично мислење, е дека тука, како централно место во населбата со природен пешачки промет, требаше да биде сместен паркот Јане Сандански (оригинално сместен две раскрсници подоле), а за трговски центар да се најде друго решение, можеби во новиот комплекс во Лисиче, во Реонски или во стар Аеродром, како свежи населби
објектот инаку пристојно изгледа за својата околина, не ни очекував нешто повеќе, можеби подобра ќе беше кафената боја од рендерите, тоа е се


и дајте да сечеме форумска лента и да гласаме... малку ги подзаборавате анкетиве


Edited by zabegan - 14-Dec-2013 at 23:06
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.