build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кам - Јужен Булевар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-May-2012 at 19:54

„Кам“ се шири покрај Јужен булевар

Компанијата КАМФУД победи на јавното наддавање за уште една парцела близу Јужниот булевар во Скопје.

Земјиштето со површина од 2.085 квадратни метри компанијата го добила за сума од околу 225.000 евра како единствен заинтересиран понудувач.

Според деталниот план, КАМФУД, кој е во најтесна врска со маркетите „Кам“ во земјава, на парцелата ќе може да изгради објект со основа не поголема од 435 квадратни метри и височина до 5 метри.

Намената на земјиштето е пред се за супермаркет, но меѓу другото дозволено е да има и угостителски дејности или деловни простории.

Во сопственост на КАМФУД е и соседната, поголема парцела, на која компанијата најави изградба на затворен пазар.

Се очекува целиот реон наскоро да прерасне во градежна зона, бидејќи во непосредна близина е комплексот јужен булевар- земјиште кое неодмна го купи турски Лимак за да изгради објекти високи и до 70 метри за станови, деловни простории и хотели.

http://www.plusinfo.mk/vest/42685/Kam-se-shiri-pokraj-Juzhen-bulevar

Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Aug-2012 at 16:55
Се уште ли овде ситуацијата е статус-кво или мрднато е од мртва точка?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 29-Aug-2012 at 18:29


Има ископ само на дел од парцелата и колку што можев да воочам направен е поодамна. Не забележав никаква активност ниту некаква механизација стационирана на градилиштето.

Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Jul-2013 at 00:17
штета што не се гради на локацијава, незнам што стана, дали кризава ги премисли или нешто друго е во прашање ?
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Jul-2013 at 13:25
Земјиштето беше купено во јули 2009. Според договорот за купо-продажба, инвеститорот требаше во рок од 6 месеци да извади градежна дозвола, а потоа во рок од 2 години да го изгради објектот. Според тоа, крајниот рок за завршување на градежните активности бил јануари 2012. Договорите условени со рокови предвидуваат пенали доколку инвеститорот не се држи до договореното. Пред законските измени, беше предвидено и одземање на земјиштето од страна на државата.

Доколку инвеститорот е близок на властите, општината може да му „помогне“ преку неиздавање на градежна дозвола со што не започнува да тече рокот за изградба. Што се случува со овој договор и со сличните нему (пр. Radison Blu Skopje) не можеме да дознаме затоа што на новинарите им е премногу тешко, преку Законот за пристап до информации од јавен карактер, да дојдат до официјални информации за тоа дали Општина Центар издава градежни дозволи според договорот и доколку издава дали инвеститорите и плаќаат пенали на државата за непридржување кон договорите. Овој одговор по службена должност може да го даде и Комисијата за спречување од корупција, а има и неколку невладини чија цел е откривање на корупција.
Back to Top
SugarBlue View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Aug-2015
Location: Eindhoven
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote SugarBlue Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Aug-2015 at 12:56
Што бидна со ова "чудо"?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Aug-2015 at 17:28
Originally posted by SugarBlue

Што бидна со ова "чудо"?
Истото што бидна и со другите далавери на Орце Камчев покрај Јужен Булевар (Радисон Блу и Еквест Мол) - бидна дупка со потенцијал за мочуриште. Битно земјиштето си го стави во џеб.


Edited by Cloverstack - 12-Aug-2015 at 17:28
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Dec-2017 at 19:13
Превземено од фб


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 29-Jan-2018 at 19:25
Тука работите напредуваат(превземено од фб)


Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1953
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Jan-2018 at 19:36
Супер, се одглавија работите!
3/4 подземни паркинг нивоа, интересно.
И сега објектов ќе биде само 5 метри висок? П+1
Затворен пазар и супермаркет КАМ?
Нема рендер?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 31-Jan-2018 at 11:12

Нема рендер на градилиштето,барем кога поминував пред неколку недели.Инаку се работи интензивно дури и под рефлектори.Еве уште една фотка.

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1953
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 01-Feb-2018 at 18:08
Поставена е мала табла со рендер во боја на аголот кај Катната гаража од страна на јужен.
И не е 5 метри висина туку приземје со 2 ката, магија
Симпатично изгледа во секој случај!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Mar-2018 at 18:27
Од фејсбук

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Mar-2018 at 19:01
Еве уште една фотка од фб,само незнам што ќе биде со оној дел кај што се гледа багерот таму нема никаква активност а со овој другиов дел скоро дошле до приземје.Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1953
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 14-Mar-2018 at 16:27
4 подземни нивоа?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-May-2018 at 17:18
Превземено од фб

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1953
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 04-May-2018 at 18:21
Колку само арматура има тука, овој објект ќе надживее се
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 05-May-2018 at 17:34
Еве уште една фотка-превземена од фб каде може да се види дека со другиот дел се стигнати до приземје

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Jun-2018 at 19:12
Од фб (се гледа измената ма фасадата позади)
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 31-Aug-2018 at 11:54
Од фб

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.